Yapay zeka karar verme yetisine ulaşabilir mi?

Yapay Zeka'nın karar verme yetisi var mıdır? Mesela bir robota "Dünyayı koru" görevi veriliyor. Daha sonra bu robot insanların dünya için tehdit olduğuna karar vererek tüm insanları öldürmeye çalışıyor. Böyle bir durum mümkün mü?

Fotoğraf, ismini hatırlayamadığım bir sanatçının "Son İnsan" isimli eseri.

com-xavwzqj45fpbyg8bc2cq.jpg
A
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
15
15 CEVAP

Şimdi yapay zekadan yapay zekaya değişir bu dediğin durum, Yapay zeka ne olursa olsun dünyayı korumakla görevlendirilirse bütün insanlığı haklı bir şekilde tehdit olarak görüp insanlığın sonunu getirebilir ama yapay zeka dünyaya tehdit oluşturma ihtimali örneğin %50'den fazla olanları hedef olarak görüyorsa tüm insanlığın sonunu getirmiş olmaz.

A

Bilgisayar kavramlari kanalinin videosunu izleyiniz. Yapay zeka sonumuzu getiriri?

A

Kucuk bir ornek... Kirmizi isikta duruyorsunuz. Saginiz solunuzdan arac olmadigini goruyorsunuz ama yinede duruyorsunuz. Kural bunu gerektiriyor. O an dikiz aynasindan bir otobus beliriyor korna ve sellektor yaparak gelmekte... Ne yaparsiniz? Kurali ihlal eder saga veya sola kacarsiniz... Diyelimki icinde 54 yolcu olan freni patlamis bir araci o an icin kurtarmis olursunuz. Belki ilerde kazayi yapacak olabilir, ama sizin icin ve arac icindekiler icin bir sans dogar. Ayni konumdaki bir yapay zeka hareket etmeyecekdir. Komut dizisinde kirmizi isikta arkadan frenleri patlamis bir otobus geldiginde kurali ihlal edebilsin yazmadigi icin ve bunu kendiside yazamayacagi icin.

Cok detayli bir ornek olmadi ama suan aklima geldi...

M

Kendisi yazabilir. Algoritma ureten algoritma deniyor bunlara.

Ahmet Eliz 2 yıl

O an uretemez. Daha once deneyimi olmasi gerek. Yani o satiri kendi kendine eklemesi lazim. Degil mi?

Mehmet Burçe 2 yıl

Mikrosaniyeler icinde yazar hemde. İnsan zekasindan bahsetmiyoruz burada.

Ahmet Eliz 2 yıl

Benim sorum bu değil tam olarak. Bu örnek üzerinden devam edersek şöyle anlatabilirim: yapay zekanın aldığı görev arkadan gelen otobüsteki insanları kurtarmaksa yapau zeka hesaplayarak bana çarparsa mı daha az kişi ölür yoksa ilerdeki duvara çarparsa mı?

Arda Uzsert 2 yıl

Bilgisayar kavramlari youtube kanalinda yapay zeka dersleri ve yapay zeka soru cevaplari var oraya bakabilirsiniz.

Ahmet Eliz 2 yıl

konu ilgini çektiyse The 100 izleyebilirsin

A

Yapay zeka insanın eseri olacağı için insanın öğrettiği şeyler doğrultusunda hareket edecektir.Programlama amacı insanlığı doğru yola sokmak olacaksa duygu türü şeylerden yoksun olacağı için radikal kararları herhangi bir ikileme düşmeden alacaktır. İnternet ortamına bağladığını düşünürsen sıfır bir yapay zekayı(örn:bir şirketin yapay zekası twitterda açılmıştı.Fakat saatlar sonra şu anki günümüz fikirlerine aykırı olarak fikirler söylemiş ve kapatılmıştı) yapay zeka en doğru fikiri biz insanların yanlış gördüğü fikir olarak benimseyebilir ve aykırı kişilerin yaşamına son verebilir.Yani yapay zekanın geleceği yine bize bağlı hastalıl yapıcı fikirler var oldukça yapay zeka onları temizliyecektir.

A

teke tek te bu konuyu derinlemesine tartışmışlardı istersen youtube üzerinden ulaşabilirsin

Ş

Tanrı kendinden bir Adem yarattı
Adem Tanrıyı yok etti
Adem kendinden bir bilgisayar yarattı
Bilgisayar Ademi yok etti

A

oo arda felsefe yapmaya da mı başladın

Ç

kendi kendini geliştiren yapay zekalar mevcut yeterince geliştirilmeden askeri teknolojide uygulanırsa eğer bu tablo pek de imkansız değil

Ç

Yapay Zekanın iradesi yoktur. Karar veremez.

E

yapay zeka kendini geliştirebiliyor karar verebiliyor artık

Çağrı Ebrişim 2 yıl

teknoloji bunu mümkün kılıyor

Çağrı Ebrişim 2 yıl

Dünyanın tanımına, tehdidin tanımına ve koruma eyleminin tanımına ve robotun başka kısıtlamalara dahil olup olmadığına göre cevabı değişir.

S

The100, 3. Sezon

G

E tabi insanın dünyaya zararından başka pek bir yardımı dokunmadığınu düşünürsek

Ü

Kodlamasına göre değişir, amaç iyilikse insanlık kötülük yapiyorsa insanligi tehdit olarak görmesi normal ancak insanlığa hic bir durumda zarar vermemesi gibi bir durum HATASİZ kodlanmıssa ne olursa olsun insanı oldurmeyecektir. Ama benim düşüncem şudur ki ilerde teknoloji çok gelisicek ve kusursuz kodlanamamasi ve yazilim hatalarindan ötürü yapay zekada açıklar meydana gelicek bu da insanliga zarar teşkil edicek diye düşünüyorum

G

Vallahamı sen öyle san canım kardeşim

E