Yaşamın gerçek olduğu kanıtlanabilir mi?

Bu yaşamın gerçek olduğunu kanıtlayabilir m.s.niz?
Sahte bir gerçeklik içinde olmadığımızı ya da beynimizin içinde sıkışıp kalmadığımızı kanıtlayabilir m.s.niz?
Belki de yaşadığımız her şey bir rüyadır; bir halüsinasyondur. Sahte bir dünyada yaşamadığımızdan nasıl emin olabiliriz ki?
Gerçekte kim olduğumuzu, nereye ait olduğumuzu nasıl öğrenebiliriz?
Lütfen sorularıma yanıt bulmamda yardımcı olun. Sizlerden güzel cevaplar bekliyorum...

com-tc8gzawmip3ecbqbxweq.jpg
C
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
27
27 CEVAP

Böyle bir muhabbete birisi bu dünyanın olmadığını iddia ediyordu. Bir abimiz şu olmayan çekiçle olmayan kafana vurdum mu anlarsın dünyanın varlığını veya yokluğunu dediydi

Ö

Acı da sanal olamaz mı

Hakan Hediye 2 yıl

Rüyamızda ýaşadığimiz aci da sanal ama hissederiz

Sevda İspiroglu 2 yıl

beynimizde Talamus adlı bir bölüm vardır ve bizim dışarıda gördüğümüz şeyler Talamus'un arkasındaki görsel kortekse varmadan önce bu Talamus'tan geçer. Evet, Dışarıdan aldığımız görme verileri görsel kortekse varmadan önce Talamus'a uğradığı için Talamus ile görsel korteks arasında yoğun bir akış olur. Fakat asıl şaşırtıcı kısma geliyoruz. Gözden görsel kortekse giden verilerin tam 6 katı daha fazla veri bize görsel korteks tarafından verilir. Yani bu da beynimizin yarattığı bir gerçeklik olduğu ihtimalini ortaya çıkarıyor. Nörolog olan David Eagleman videosunda bunu açıklıyor: https://www.youtube.com/watch?v=MBfEmUUUQNY

N

Öneriniz için teşekkürler, videoyu izledim fakat kendime net olarak bir cevap bulamadım. Anladığım kadarıyla daha çok şuanda gerçek olduğunu düşündüğümüz gerçekliğin oluşumunu anlatıyor. Benim sorularıma da kısaca değinmiş fakat konuyu yine kendi oluşturduğumuz bu dünyaya ait olan gerçekliğe bağlamış diye düşünüyorum. Peki ya ben aslında bir şizofreni hastası isem ve gerçeklik sandığım bu şey benim hayalim ise?

Cancrie Altınsoy 2 yıl

Sizin bu anlattığınız izafiyet teorisi yanlış hatırlamıyorsam. Araştırmanızı rica ederim. Sizde psikiyatri bir rahatsızlık yoksa bu düşünceyle şizofren olamazsınız. Zaten şizofrenler ben sizofrenjm demez

Tuu Özcandan 2 yıl

Descartes'ın "kötü cin" teoremini okumanızı öneririm.

Nietefus Yzgt 2 yıl

Evren var galaksiler var yıldız lar ve gezegenleri var dünya var ve biz dünyada yaşıyoruz aklımızda var kendimize göre çünkü düşünüyoruz muhakeme yapabiliyoruz bu kabiliyetlerimizle sanal dünya bile kurabiliyoruz gerçeği olmadan sanal nasıl olur o sanalıda biz kendi gerçekliğimizden esinlenerek biz kurabiliyoruz

S

Gerçek bir dünya olabilir ama ben ya da bizler gerçek bir dünyada değilsek? Şuanda sanal bir dünyada olmadığımın kanıtını istiyorum sadece.

Cancrie Altınsoy 2 yıl

Yaşadığımız şimdiki zaman diliminde dünyanın geçmişteki zaman dilimlerinde yaşamış bizim gibi insanların hem yaptıkları eserlerini görüyor hemde. Mezarlarındaki kalıntılarını bulabiliyor isek burada sanallıktan bahsedemeyiz

Sabri Tufanyazıcı 2 yıl

Eğer Allah a ve Hz muhammed (s. A.v) inaniyorsan kur`an-ı kerîme bakman yeterli aradigin soruların cevabi yüce kitap ta

S

Eğer siz kolombiyada dogsaydiniz da yine boylemi düşüneceksiniz size dogdugunuzdan itibaren giydirilen kıyafetlerle yorum yapmayın dini bir olay deil bu

Aslı Cakilli 2 yıl

Kuranı Kerime bakmak yerine okuyup anlamaya çalışsanız belki bu konulara fikir beyan edersiniz.

Kenan Eryurt 2 yıl

Bu bir paradokstur aslinda cunku yasadigimiz surece bunu bilemeyiz. Eger ölseydik veya evrenin disinda yasayan bir varlik formu olsaydik cevabi bilebilirdik diye dusunuyorum. Ölüm hala bir gizem. İkincisi icin ise uzun bir aciklama yapmam gerek ama sonucta bu sey imkansiz gibi duruyor. Bunun disinda olmeden veya evrenin disina cikmadan bilebilmemizin tek yolu yapay zekanin tekillige ulasmasi olabilir. Bunlar yalnizca birer iddiadir ve bilimsel bir kaniti yoktur.

O

Haklısınız fakat düşündükçe bu paradoksun içinde kayboluyorsunuz. Cevabı öğrenmek için söylediğiniz gibi kişi kendini ölüme itebiliyor. Bu yüzden doğruyu bulmanın daha iyi bir yolu olmalı ve bende bunu arıyorum.

Cancrie Altınsoy 2 yıl

O halde cozum yapay zekada olabilir. Yapay zeka, teknolojik tekillik ve transhumanizm konularini bir arastirin derim.

Orçun Turgutluoğlu 2 yıl

Yaşadıklarımız rüyamı tam bilemiyorum ama tüm algılarımızın sanal olma ihtimali çok yüksek.. İnsan dünyevi her veriyi ses tat veya görsel olarak yine duyu organlarının bio elektrik frekanslarına çevirmesi ile algılayabiliyor.. Organdan gelen şekilsiz frekansları beyin tekrar çeviri yaparak bizim dünyamızı oluşturuyor.. Yani dışta bir elma değil.! Aldatıcı bir elma şekline bürünen bir frekans dünyası olabilir.. Bir beyne dışsal alıcı olarak mekanik göz, burun veya soguk-sıcak alıcısı deri vs.. Kablo ile bağlanabiliyor olsa idi.! beyin kendisini var olan bir dünyada yaşıyor zan ederdi.. Bir yönüyle de bu bir dış dünya olamıyacağını, belkide tamamı sanal olan dış ve iç tabirinin dahi kabul görmeyeceği tek bir dünyada-dünyamızda yaşıyor olabileceğimizdir..
Bilimsel veya tıbbi olarak bu bize neler yapılabileceğinin de göstergesi.. Dışşal bir kamera vericisi beyne görseli frekans olarak aktarabilir ise körlüğe son verilir.. Düşünelim beyinsel sorunun olmadığı tüm sinir ağ kopukluklarıda bu yolla çözülebilir.. Nöröloklara güzel bir tez çalışması..

M

İntihar edebilirsin. Ölünce nasıl bir şeymiş anlarsın ama bir önemi kalmıcak.

T

Anlaşılan gerçeklerden canınız yanmış ve sıkılmış gibi bir hal içindesiniz ki sizde biraz olsun kendininizi kandırıp avutacak bir dünya arzuluyorsunuz bir nevi bu dünya zaten yalan ölünce uyanırsın kafan mezar taşına değince.. Bence şimdiden böyle sorularla kafanı m.ş.ul etme sana sorulacak gerçek sorulara münker ve nekir meleklerine vereceğin cevaba kendini hazırla.. Eğer insanım diyorsan kendine..

B

Haklısınız ama insanın içi rahat olmadıkça düşünceler dini inancına engel oluyor. Gerçekten hissedilmeden yapılan ibadetin bir anlamı yok. Bende istiyorum ki gerçekten hissedeyim.

Cancrie Altınsoy 2 yıl

Öncelikle bir Besmele sonra Kelimeyi Şehadet getirin (şeytanı kovun)dini inancınız yerine gelir. Allah herşeyi sizde samimi olursanız hissettirir. Allâh'ın izniyle siz dediğimi yapın..

Burçin Okbilek 2 yıl

Kardesim hissetmek istiyorsan gönulden kabul etmen gerekir zira kalbini acarsan, oranin sultani olan iman yerlesecektir. Dusuncelerini bir kenera birakmayi ogrenebilirsin. Akil ile degil kalbini ve vicdanini dinle

Ryrfygv Serezli 2 yıl

Yazdıklarım gayet açık ve okunaklı tercümana ne hacet?

Burçin Okbilek 2 yıl

Kardeşim islamı araştır ve kitaplarını oku yani doğruyu seç ! ! tek doğru ise islamdır bunu görüceksin

Ahmet Dekarasyon 2 yıl

Ah METRIX ah insanların aklını bulandırma. Yoktan geldiğimiz kesin şuan varız buda kesin sonrası muamma

M

Matrix sadece düşündüğüm şeyleri daha çok düşünmemi sağladı

Cancrie Altınsoy 2 yıl

bunun net bir kanıtı olduğunu sanmiyorum. Daha net sorulara bile net cvplar veremezken ve hicbir kaynakta bunu bulamazken bu tarz soyut soruların net cvbınin oldgni sanmiyorum

T

Evren gözlemcinin ona baktığında yaşadığı ufak bir gecikmeden fazlası değil dir. Herşey simülasyon. Dinlerin yüzyıllardır söylediğini bugün bilim söylüyor. DMT transına girmiş denekler evrenin fragdal bir yapıda olduğunu ve kolay bir işleme sığdıgını söylüyor. Ve bu işlem insan zihninin ürünü.

M

Evet doğru evren orjinalde bir fragdal.. Yani salyangoz tarzında genişler.. Öyle bilindik düz balon gibi değil.. Bunu bilim değil islamı anlayanlar bin yıldır söyler..

Mehmet Demırkaya 2 yıl

Burada bitmemeli bu sohbetDevamı yok mu?

Gül Soto 2 yıl

Her zaman daha iyisi vardır

Murat Dörtdemir 2 yıl

Evrenler iç içe geçmiş durumda. Düşünün cinleri göremiyoruz ama varlar. Aynı yerde gibi ama değil. Boyut farkı. Onlar bir üst boyutta olunca bize yokmuş gibi geliyor.

Murat Dörtdemir 2 yıl

Evet, uyumlu olduğumuz titreşim, frekans farkı yüzünden iç içeyiz ama temas yok. "Evrenin fragdal yapıda olduğu" dediniz. Yaşam çiçeği gibi mi m.s.la. Salyangoz tarzında genişler? Biz balonu düşünüp dururduk hep.

Gül Soto 2 yıl

Düşün bokdur işin yaradan düşünmüş yaratmış bizi çokda düşünme gari

Y

beyin denilen organ sanal ise yokuz gerçek ise varız (düşünüyorum öyle ise varım)

A

Fikir uretmek demek ben varim demek

R

Yoksa sanal zihin olsakta var olurmuyuz.

A

Akil ipi koptumu her turlu yolda ilerler dogru olmasi gerekmez.

R

Bilgi işleyip bilinç durumunda olmak varım demek için yeterli değilmidir?

A

Sanal bilinç olsakta yeni fikir üretebiliriz fakat sanallık dahi bizim için gerçeklik algısı olusturur.

Ahmet Kavara 2 yıl

Bilicn baslica kanittir.

Ryrfygv Serezli 2 yıl

Yani her durumda varım demek oluyor.

Ahmet Kavara 2 yıl

Bak arkadasim bu teoriyi empati yaptigim zaman kötu yerlere gidiyor, insan kendinden suphe duvar hale getirir ki bir daldin seytan birakmaz peceni

Ryrfygv Serezli 2 yıl

Şahsen şeytanı benim bırakmam lazım.

Ahmet Kavara 2 yıl

Bir gercek varki bunu herkes farketmez guclu akli olan insanlarin kafasina takilir ama arkasi yoktur mantikli gelebilir ama hayata baktigin zaman herturlu variz. Gerceklik net parlaktir hayal farkli ayni degil.

R

Büyük dedelerimiz çocukluk yıllarını anılarını anlatırlar yaşadıkları acı tatlı olayları. Yani 60 70 yıllık bir süreç. Bu nasil bir rüya veya sanal veya gerçek dışı olabilir. Yaşam gerçek. Lakin tükenmez denilen kalemin tükendiği kadar yalan bu dünya.

Ö

ewet hersey bir rüya olum kapıyı çalınca gerçek dünyaya vesile sonsuz hayata o zaman basliycaz

M

Bunu anlamanın tek bir yolu var dostum. Al eline silahı sık kafana. Eğer uyandığında yanında ailen dostların varsa demekki ruyaymis herşey yok degilse geçmiş olsun ... Tabiki şaka yapıyorum!! İnsanlar neden bu kadar soyut kavramlara yönlenir, neden kendini bu kadar heba eder anlamak gerçekten biraz güç. Elbette ki her insanın kafasına birşeyler takılır onu idrak etmeye çalışır ama bu dediğinin cevabını hiç birimiz sana veremeyiz. Yani bir sonuç elde etmen nerdeyse hiç yok. Ya dediğim gibi intihar edersin ölmüşsen eğer geçmiş olsun olmemissen anlarsın tüm bunlar beyninin bir oyunu. Ama güzel dostum sana nacizane bir tavsiyem biraz hayatın güzel tarafından bak. Sabah erkenden kalk, uzun bir yürüyüş yap. Yoruldugunda gunesin karşısında çimlere uzan ellerinle toprağa dokun, hisset. Ve hiç eksik etme yüzündeki gülümseyi. Hayattan zevk almaya bak biraz derim

C

Hayatımız gerçekten rüya olsaydıda şimdi uyansaydık ama nerde

N

İnsanlar uykudadır, Öldüklerinde uyanırlar, İnanmassan Ölde gör

T

Kullu nefsin zâikatul mevt(mevti), ve neblûkum biş şerri vel hayri fitneten, ve ileynâ turceûn(turceûne).

Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz.

S

Benim gibi derin düşünen başka türlerde varmış:)
Düşünüyorum ama kesin olan bir şey yok, diyebiliriz sanırım:)

Ş

Tatlı rüyalar.

S

Oleceksin bigun merak etme ruyada olsa haliste olsa oleceksin burda bu sorunun cevabını bulamazsın.

V