Bor ve Toryum dünya için yeni enerji kaynağı mı?

BOR VE TORYUM DÜNYA İÇİN YENİ NESİL ENERJİ KAYNAĞIMI? YOKSA SEHİR EFSANESİMİ? 2007 YILINDA TORYUM ARAŞTIRMASI YAPAN MUHENDİSLER NE BULDU VE NEDEN ÖLDÜ ?

com-muq077plbifafs7bmt61.jpg
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Bence şehir efsanesi çünkü bor zaten bir tür tuz ve ısıya dayanıklı olması özelliği de ısıya dayanıklı bir maddeyi nasıl enerji elde etmek için kullanabiliriz ki

E

Farklı bir kimyasal çözünmeyle

Onur Şıksoy 2 yıl

Nasıl ?

Selçuk Uzunak 2 yıl

NaBH4+ 2H2O→ katalizör→ 4H2+ NaBO2

Onur Şıksoy 2 yıl

Ne yaptın sen

Selçuk Uzunak 2 yıl

Onur Şıksoy ne mezunusun ?

Selçuk Uzunak 2 yıl

Toryum ?

S

Herhangi bir bilgim yok yalan söylemeye gerek yok

Emirhan Işil 2 yıl

Bor madeni, elmasa yakın bir sertliğe sahip ışığı kıran bir elementtir. Atom numarası 5′ tir ve B sembolü ile gösterilir. Doğada serbest olarak bulunan bir element değildir. Bor elementi uygun koşullar sağlandığında yüksek seviyede yanıcı, patlayıcı özellikler gösterdiği bilinmeketir. Dışarı ısı yayan bu kimyasal reaksiyon sonucu bir gaz emisyonu da olmamaktadır. Bu yüzden bor elementinin alternatif yakıt olarak kullanılması üzerine yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde bor elementinin yakıt olarak kullanıldığı teknik olarak yeterli motorlar geliştirilmesine rağmen yüksek maliyetler nedeniyle şu an için günlük kullanıma inmemiştir

Selçuk Uzunak 2 yıl

Toryumun diğer ismi bor mu yani ?

Özkan Doğukan 2 yıl

Hayır

Emirhan Işil 2 yıl

İkiside ayrı ayrı madenler.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Bindikleri uçak zeynel gündovun imzası taklit edilerek kiralanmış daha sonra tehditler almış ama adam tehditlere rağmen susmamış

S

Toryum nükleer enerjide en temiz yakıt ve Türkiye dünyada ikinci sırada rezerv bakımından

S

ben ilk okula giderken petrol ve tarım bakımındanda en senginlerden biriydik ama hala bişey olmadı ne petrol çıkıyo nede tarım ilerledi

Özkan Doğukan 2 yıl

Bak bu konu hakkında ayrı bir tartışma açabiliriz Özkan Doğukan

Selçuk Uzunak 2 yıl

Prof. Dr Engin Arık toryumun nükleer enerjide kullanılmasıyla ilgili bir proje hazırlıyor ıspartaya bir sempozyumda bunu aciklamak üzere uçağa biniyor ve uçak arızalı olduğu halde kalkış yapıyorkaza sonrası projenin kayıp olduğu söyleniyorve şimdi birileri Türkiyede uranyum ve toryum aramak için girişimlerde bulunuyortüm bunlar ya tesadüfya dahepsi bir planın parçası

Selda Daşgın 2 yıl

Tesadüf diyen insanlar var bu ülkede

Selçuk Uzunak 2 yıl

Demekki düşünmek sorgulamak başa bela tesadüf deyip zavallı yaşamak daha kolay

Selda Daşgın 2 yıl

com-g26480rvztu7nwua68u9.jpg

görsel materyal
G

Evet hepsi birbirinden değerli bilim insanları.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Çözüm üretmek gerekiyor.. Ciddi araştırmalar yapılmalı.. Bir ara okullar ve medya tarafından yalanlandı değersiz bir maden denildi. Uluslararası makaleler okuyunca gerçek ortaya çıkıyor.

S

Taktik belli Batı Ne diyosa tersi Bizim Yararımızadır

Mustafa MelisNaz 2 yıl

Gizli yapmak gerekir açık açık olmuyor koruyamiyoruz ..

Selçuk Uzunak 2 yıl

Toryum türkiyede var. Hemde çok miktarda var.
En pahalı, en zor, en temiz enerji kaynağı. Radyasyon riski olmayan bir enerji kaynağı.

H

Bununla ilgili bir çalışma su anda varmı çok merak ediyorum

S

Nasıl çalişma varmı? Türkiyedemi, dünyada çalışmamı?

Haydar Bilde 2 yıl

Çalışma varsada kimse kolay kolay cesaret edip dile getiremez

S

Maalesef

Selçuk Uzunak 2 yıl

Çıkarmak isteyen şirketlerin olduğunu söyleyenler var belki belgelerde onlardadır kim bilir

S

Bu devlet politikası olmalı.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Sanmam bence böyle olduğunu düşünmemizi istiyorlar bu cok kolay olur bence

Selda Daşgın 2 yıl

Şirketler kime ait ona bakmak gerekir. Suudi Arabistan ve Arap ülkeleri petrol için şirket anlaşması yapmıyor. Bizde devlet politikası olarak devam etmeliyiz.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Maalesef gerçek ve bu mükemmel beyinleri katlettiler...

F

Bizde zeki insanlar bitmez kararlı olmak gerekir.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Bor turkiyede var ama toryumun oldugunu dusunmuyorum Bor ve toryumun gelecekte yakit olarak kullanilacaginida dusunmuyorum. İlerde daha basit bulunan ve islenen seylerden yakit olacak gibi geliyor. Zaten avrupadaki bir turk bilimadami yakitsiz calisan uzay mekigi yapti

K

Toryumda 2. Sırada dünyada

Selçuk Uzunak 2 yıl

Toryum öyle birşey ki sadece 8 gr Toryum ile bir araba 200 sene yakitsiz (benzin su doğalgaz vs) çalışabilir. Toryumun ele geçmesi demek tüm para piyasasının alt üst olmasi demektir. Toryumun kullanım alanları tüm elektrik ve Elektronikle çalışan cihazlari otomobilleri hatta doğalgaz komur gibi ısınma gereçlerini dolayısıyla yemek için tüp yıkanmak için şohben vs herseyi etkiliyor bi anda toryumun çıkması bunları geçersiz eski ve demode bırakıyor dolayısıyla bu işleri yapan büyük iş adamlarının para piyasasını elde tutan süper güçlerin işine gelmiyor

G

Uzay araştırmaları için çok önemli.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Askerî alan da kullanılmalı

Ender Özükötü 2 yıl

Her alanda kullanılmalı.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Hem hammadde hemde yakıt olarak kullanılan bir madde

S

Türkiye maden ve petrol zengini bir ülke küreselcilerin gözü bu ülkede özellikle geleceğin madenleri 2023de Lozan anlaşmasıyla çıkartcaz koca bir yalandır, Lozan Türkiyenin tapusudur,,

İ

Lozan kitabını okudum ama senin 2023 kısmını atlamışım. Nerde yazıyor bu efsane?

Mustafa Solhan 2 yıl

bende okudum onu geçtik 1935de maden arama entsttüsü ve etimaden kuruldu onuda geçtik son 20 senede maden ve petrol ruhsatları yabancılara veriliyor % 98 yabancıların % 2 devletin yerliye verilmez yabancıya verilir diye maddemi var..

İlker Sefercik 2 yıl

Peki nasıl kullanılacak antlaşma varsa bu madenler İlker Sefercik ?

S

Masallar masallar

M

Toryum değersiz bir maddedir. Saf toryum çokta pahalı bir malzeme degildir. Bu konuda tez sahibi akademisyenlerin makaleleri var. Açıkça anlatıyorlar orada.

M

Amca mustafa İngilizce varsa oku bizim Türkiye'de satılmış makara yazarları değil. Hindistan sıralamada 1 ci sırada nükleer yerine 10 yıl içinde toryum elementine geçiş yapılacak.....
Thorium nuclear power plant in India: Engineers at Bhabha Atomic Research Centre (BARC) in Mumbai

India plans 'safer' nuclear plant powered by thorium
Use of relatively low-carbon, low-radioactivity thorium instead of uranium may be breakthrough in energy generation
View more sharing options This article is 6 years old
Shares
83
Comments
142
Maseeh Rahman in Mumbai
Tuesday 1 November 2011 16.09 GMT First published on Tuesday 1 November 2011 16.09 GMT
India has announced plans for a prototype nuclear power plant that uses an innovative "safer" fuel.

Officials are currently selecting a site for the reactor, which would be the first of its kind, using thorium for the bulk of its fuel instead of uranium – the fuel for conventional reactors. They plan to have the plant up and running by the end of the decade.

The development of workable and large-scale thorium reactors has for decades been a dream for nuclear engineers, while for environmentalists it has become a major hope as an alternative to fossil fuels. Proponents say the fuel has considerable advantages over uranium. Thorium is more abundant and exploiting it does not involve release of large quantities of carbon dioxide, making it less dangerous for the climate than fossil fuels like coal and oil.

Advertisement

In a rare interview, Ratan Kumar Sinha, the director of the Bhabha Atomic Research Centre (BARC) in Mumbai, told the Guardian that his team is finalising the site for construction of the new large-scale experimental reactor, while at the same time conducting "confirmatory tests" on the design.

"The basic physics and engineering of the thorium-fuelled Advanced Heavy Water Reactor (AHWR) are in place, and the design is ready," said Sinha.

Once the six-month search for a site is completed – probably next to an existing nuclear power plant – it will take another 18 months to obtain regulatory and environmental impact clearances before building work on the site can begin.

"Construction of the AHWR will begin after that, and it would take another six years for the reactor to become operational," Sinha added, meaning that if all goes to plan, the reactor could be operational by the end of the decade. The reactor is designed to generate 300MW of electricity – about a quarter of the output of a typical new nuclear plant in the west.

Sinha added that India was in talks with other countries over the export of conventional nuclear plants. He said India was looking for buyers for its 220MW and 540MW Pressurised Heavy Water Reactors (PHWRs). Kazakhastan and the Gulf states are known to have expressed an interest, while one source said that negotiations are most advanced with Vietnam, although Sinha refused to confirm this.

Advertisement

"Many countries with small power grids of up to 5,000 MW are looking for 300MW reactors," he said. "Our reactors are smaller, cheaper, and very price competitive."

Producing a workable thorium reactor would be a massive breakthrough in energy generation. Using thorium – a naturally occurring moderately radioactive element named after the Norse god of thunder – as a source of atomic power is not new technology. Promising early research was carried out in the US in the 1950s and 60s and then abandoned in favour of using uranium.

The pro-thorium lobby maintains this was at least partly because national nuclear power programmes in the US and elsewhere were developed with a military purpose in mind: Namely access to a source of plutonium for nuclear weapons. Unlike uranium, thorium-fuelled reactors do not result in a proliferation of weapons-grade plutonium. Also, under certain circumstances, the waste from thorium reactors is less dangerous and remains radioactive for hundreds rather than thousands of years.

Advertisement

That is a considerable plus for governments now worried about how to deal with nuclear waste and concerned about the possibility of rogue governments or terrorists getting their hands on plutonium. Also, with the world's supply of uranium rapidly depleting, attention has refocused on thorium, which is three to four times more abundant and 200 times more energy dense..

"Given India's abundant supply of thorium it makes sense for her to develop thorium reactors," said Labour peer Baroness Worthington who is patron of the Weinberg Foundation, which promotes thorium-fuelled nuclear power.

She added: "However, many of the advantages of thorium fuel are best realised with totally new reactor designs such as the molten salt reactor developed Alvin Weinberg in the 60s. I hope India will also commit to exploring this option."

India has the world's largest thorium deposits and with a world hungry for low-carbon energy, it has its eyes on a potentially lucrative export market for the technology. For more than three decades, India's nuclear research programme had been subject to international sanctions since its controversial 1974 nuclear tests. But after losing its pariah status three years ago as a result of the Indo-US nuclear deal, India is keen to export indigenous nuclear technology developed in research centres such as the BARC.

Advertisement

There are still restrictions though. One problem is the "trigger fuel" the reactor needs to initiate operation. In the original design, this is a small quantity of plutonium. Instead the new reactor's trigger will be low-enriched uranium (LEU) – which India is permitted to import under the 2008 Indo-US deal.

"The AHWR will eventually have design flexibility, using as fuel either plutonium-thorium or LEU-thorium combinations," said Sinha. "The LEU-thorium version will make the AHWR very much marketable abroad, as it would generate very little plutonium ... Making it suitable for countries with high proliferation resistance."

The LEU-thorium design is currently at pilot stage. For the first time last year, the BARC tested the thorium-plutonium combination at its critical facility in Mumbai, but is still some way from doing the same for the thorium-LEU combination

S

selçuk önce sen oku kardeşim sonra bana anlat. Kopyala yapıştır işi bana uymaz. Amca yazınca sen takıldın galiba. Bu elementi sen thor filmiyle karıştırdın. http://www.taek.gov.tr/nukleer-guvenlik/nukleer-enerji-ve-reaktorler/172-nukleer-yakit-cevrimi/471-toryum.html aha burda.

Mustafa Solhan 2 yıl

Ben Türkiye'de araştırma okumuyorum. Daha gelişmiş ülkelerin ve okulların paylaşımları var. Hindistanda toryum maden yatakları olarak 1. Sırada Amerika'da ve Hindistan'da çok ciddi araştırmalar var sadece Google yaz karşına bir çok makale çıkar. Unutma biz daha nükleer enerjiye geçebilecek Teknolojik atılımı yapamadık alternatif enerji üretimi çok zor.

Selçuk Uzunak 2 yıl

Lozan senin tapun istediğin an madenini petrolünü çıkartabilirsin,,ama 1956 petrol kanunu var senede 10 kuyu açabiliyon..

İ

şuan Batmanda petrol çıkıyor, gümüşhanede altın, zonguldakta kömür, bor çıkıyor bunlar maden petrol değilmi:)

İ

Tahta

S

İnsanlar girişimci değil ve korkak maalesef.

S

Herşeyi geçtik Sevr anlaşmasıyla Osmanlı parçalandı 1920 Atatürk tekrardan bu vatanı alıyor 1923 Lozan anlaşmasıyla sınırlarlar çiziliyor, yani savaşı kazanan bir ülke nasıl olurda kaybetmiş gibi anlaşma yapar ,,,mantık biraz lütfen

İ

Millete sorsan her şeyi biliyor antlaşmaları 1 kere okuyan ara yok

S

bizim halkımız herşeyi doğuştan biliyor ama nedense herşeyde gerilerdeyiz..

İ