Caner Taslaman'ın Ebubekir Sifil hakkında açıkalama

Caner Taslaman'dan Ebubekir Sifil açıklaması

Caner Taslaman dün yapılan TV programında hadislerin dindeki yeri konusunu tartıştığı Sifil hakkında açıklama yaptı.

Işte Taslaman'ın yaptığı o açıklama: NE DEDİM, NE DEDİ BU programdaki amacım, Allah’ın diniyle (Kuran) uydurmalar arasındaki farkı göstermekti. Şartlanmadan bakanlar için bunun gerçekleştiğini sanıyorum. Benim için maksat gerçekleşmiştir. Karşı taraf beni tartışma konusu yapıp (oryantalizm gibi boş söylemlerle) çürük bir sistemin hesabını vermekten kaçtı, topu taca atmaya çalıştı. Şimdilik bu kısa özet, bence olayı anlamak isteyenlere yeterlidir:

1-Kuran dışı kaynaklardan dinin farzı ve haramı çıkmaz dedim; çıkar dedi.

2-Sinek hastalık taşır, sineği yemeğe batırıp sonra atma hadisi bu dine bir iftiradır dedim; sineğin bir kanadında zehirin panzehiri var, hadis sahihtir dedi.

3- Mürtedler (dini inancından dönenler) öldürülmez, bu Kuran’a aykırıdır dedim; öldürülmeleri gerekir dedi.

4- Namaz kılmamaya bu dünyada insanların vereceği bir ceza yoktur dedim; namaz kılmayan ölene kadar hapsedilir dedi. (Çoğunluk görüşü öldürülmeli)

5- Deve idrarı hastalıklara sebep oluyor, bunu din diye anlatmak yanlış dedim; deve idrarı şifadır, hadis sahihtir dedi.

6- İslam adına kadın sünneti yapılıp kadınlar sakatlanıyor dedim; kadın sünneti yararlıdır dedi.

7- “Ölünün arkasından ağlanmasından dolayı ölüye azap edilir” hadisi Allah’a iftiradır dedim, bu hadisi Hz. Ayşe Fatır-18’e dayanıp reddetmiş dedim; o da kütübi sittede Hz. Ayşe’nin bu hadisi reddi de geçiyor, bunu niye söylemiyorsun dedi.(Sanki ben bunu reddediyormuş ve bu, öbür hadise sahih diyen Buhari’nin hatasını örtüyormuş gibi. Bu çelişkili ifadelerin ikisine birden sahih demelerinin hesabını ben değil, bu kitapları Kuran gibi dinin kaynağı görenler vermeli.)

8- Bütün her şeyin Peygamberimiz için yaratıldığı (Levlake diye bilinen hadis) hadisi Kurana, akla ve birçok hadise zıttır dedim; bu sözün hadis olduğunu reddedip manasının doğru olduğunu savundu.

9- Kız çocuğunun idrarının erkek çocuğunkinden daha pis olması kadınla ilgili yığınla aşağılamadan biridir dedim; kız çocuğunun idrarı erkek çocuğunkinden pistir hadis doğru dedi.

10- Kadınları aşağılayan birçok hadis söyledim; bunlara cevap vereceğine topu taca attı. 11- Kadın ve erkeğin karışık iş ortamında ve okulda bulunmasının İslam’a aykırı olmadığını savundum; buna inanmasına rağmen açık ve net bir ifadeyle sahip çıkmadı.

11- Acve hurmasını yiyene zehirin tesir etmeyeceğini söyleyen “sahih” olduğu söylenen hadise kendisinin de inanmadığını göstermek için acve hurmasını ve zehiri stüdyoya getirdim; program boyunca bunlar masada olmasına rağmen sahihliğini reddedemeyeceği ve daveti kabul edemeyeceği bu hadisten kaçtı.

12- Peygamberimizin namaz kılarken önünden geçen çocuğa beddua edip bu çocuğu kötürüm yaptığını ifade eden kütübi sitte hadisi, Peygamberimize büyük bir iftiradır dedim; “bu hadis zayıf” deyip (sanki bu hadis “sahihtir” diye bir şey demişim gibi), zayıf hadisin tarifine konuyu getirip topu taca atmaya kalktı, “Ebu Davud peygamberimize iftira atmış” bunu kabul et o zaman çağrıma ise cevap vermeyip, bunun bir iftira olduğunu söyleyemedi. (Piyasadaki din kitaplarında kütübi sittedeki zayıf hadislerin de bolca kullanıldığını, bu konularla azıcık ilgisi olan bilir.)

13- Peygamberimizin büyülendiği müşrik iddiasıdır (İsra 47; Furkan 8), bu konudaki hadisler uydurmadır dedim; hadisler doğrudur, büyülenmesi akla aykırı değil dedi.

14-Peygamberimize 30 erkek cinsel gücü verildiği tipinde hadislerin olması münasebetsizliktir dedim; bunlar normal hayatın gerçeği dedi.

15- Peygamberin saç teliyle şifa İslam dinine aykırı bir inanç dedim; gayet normal dedi.

16- Gemiye binmemeyle ilgili Ebu Davud hadisini söyledim; cevapsız kaldı.

17- Hz. Havva’dan dolayı kadınların kocalarına ihanet ettiği hadisini söyledim; bu ve daha birçok uydurma olduğunu iddia ettiğim hadisler cevapsız kaldı……

com-sy5nuxfip1wrt2nkdl7i.jpg
C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
24
24 CEVAP

Bence dersine çok çalışmamıştı.

Ş

Bence hic calismamisti
insan karsisindakinin kitaplarini kullandigi kaynaklari adam gibi bi ögrenir
ve bir seye sahit oldum canerin hadis bilgisi siffilin dedigi gibi piyasa bilgisinden ibaret, isin özune inmemis ,

C

Programı izledim ve bu böyle bir programın yararının olmadığını düşünüyorum. Taslaman'ı şuna benzetiyorum;
Hani evde mesela su tesisatı bozulur da usta çağırmayalım, ben yaparım deyip de eline aleti edevatı alan sonra da beceremeyip yüzüne gözüne bulaştıran tipler vardır,

Taslaman bu işin ehli değil, oturduğu yerden Kur'an yeter bana diyor. Çok basit bir mantıkla bakalım. Fazla uzaklaşmayalım. Peygamberden sonra sahabenin en sonuncusunun vefatını baz alalım ve bu süreyi, şimdiye kadar 1300 yıl olarak belirleyelim. 1300 yıldır İslam, şu güne kadar Kurandan ve sünnetten çıkarılan ahkâmlar ile gelmiş. Peki durum böyle iken, Taslaman'ın mantığı ile bakarsak, Allah bu süre içinde dinini koruyamadı mı? Ya da 1300 yıl sonra Taslaman'ı vesile ederek yeni yeni mi insanlara gerçeği gösteriyor? Yani 1300 yıl yanlış yapılmış, şimdilerde ise doğruları yapacağız.

Sahabeden sonra gelen bazı alimler (Ata Bin Ebi Rebah, Hasan Basri, İmam Züfer, Şafii, İmam Ahmet vs.) Peygamberi göreni göreni görmüşler, metot olarak daha doğru yapmaları gerekmez mi? Yani işin kaynağındaki mi daha doğruya yakındır yoksa aradan yüzlerce sene geçtikten sonra gelenlerin söyledikleri mi? Bu Alimlerin metotları ile bu kadar sene bu din buralara kadar nakil edilmiş.

Bir de bariz bir şekilde ben şunu gördüm, Kur'an da sıkça geçen Kur'an'ın devlet yönetimi ile ilgili ayetlerini, faiz ayetlerini Taslaman ve benzeri görüşteki kişilerin dile getirdiğini hiç görmedim. Mesela Taslaman bu yaşadığımız İslama ters sistemi ve Bankaların İslama göre yasak olduğunu hiç dile getirmedi. Buhari de geçen Deve sidiği meselesini çözmeye çalışmanın çok bir faydası yok. Ama Kuran'ın Devlet yönetimi, Faiz, Zina ile ilgili ahkâmlarını hatırlatmak bir çok kişiye faydalı olur.

M

Bu tayfa hep böyle zaten... Hepsi oryantalist kafa...
Birşey bilmezler.. Yalnız atıp tutarlar

S

Bu hadisleri yazanlar Arap bile değil daha doğrusu Arabistan lı değil. Ayrıca dünyanın sadece Hz İsa için yaratıldığını söyleyen bir ayet yanlış hatırlamıyorsam luka incilinde var.

S

Ebubekir Sifil nasıl ki sorgusuz sualsiz hadislere inanıyorsa Kuran müslümanları da sorgusuz sualsiz Kuran'a inanıyor. Birbirinize laf atmayın

S

Bu din tucarlindan her poka insanlar sapabiliyor artik yeter

A

Ben de saçma sapan bir sürü hadis duyuyorum, okuyorum.
Kur'ana, vicdana, akla ve mantığa aykırı ise pas geçip dikkate almıyorum. Keşke İslam ülkelerinden alimler bir araya gelip bir çalışma yapsalar ve bu sahihliği şüpheli hadisleri araklayıp temizleseler.
Güzel olmaz mı?

L

Tmizleyen temizlenmiş bi kendimizi dikatlice arindiralim

A

Programdan kimse bişey anlamadı yönetimi saçmaydı 1 soru 1 cevap şeklinde olsaydı daha verimli olurdu ayrıca caner hoca sifil hocaya kuliste konuşulan şeyleri yayında söylemesi hoş olmadı yakışmadı

D

İnsanları kandırmak için Kuran'ın yeterli olmadığı yerlerde hadisler devreye giriyor. Bu nedenle tek bir hadis kaldırılamaz, aksine yeni hadisler uydurulur.

S

Ilmi seviyede yapilmasi gereken tartismalarin, tv'lerden yapilmasi dogru degil dedim...

Biz nasil prim yapip, kitap satacagiz dediler...

Bu tur tatismalar, topluma zarar veriyor, insanlarin arasina fitneye sebep oluyor, birligi beraberligi bozuyor dedim...

Bizi enterese etmez dediler...

I

Necip Fazıl Hafızoğlu dogrumudur bunlar izlemeye değecek galiba

M

bunları dini alet edenlere anlatmak lazım ama nerde onlarda beyin peygamberimiz taş kullanıyor diye taş kullanandan ne hayır gelir

E

Embesiller, Müslümanları ugrastirdiginiz şeylere bakın. Rezil herifler. Moğollarıın Katliamlarının olduğu dönemde tuvalete girme adabi uzerine ciltlerle kitap yazan puşt hocalar gibisiniz. Defolup gidin ümmet in huzurundan. Rezil soytarilar

E

Sizler musluman genclere Deizm pompalamayi birakmayacaksiniz. Lakin şeytan da size yardım etmeyi birakmayacaktır. Ama zafer Resulullah'ın yolundan gidip Kuran'a tabii olanlarındır.

E

Şu soytarıyı uyarın yoksa ben de açarım ağzımı.

S

Kibir deizmin en belirgin özelliği. Kendi uyarmıyor "..... Uyarın yoksa ben açarım agzımı" talimat veriyor. Bi Defolup gidin. Nash nash

E

Hangi fikre sayginiz var ben söyleyeyim. İslam dışındaki her görüşe. Lakin güçsüzluğün verdiği Kibarlıģı elinizden birakmiyorsunuz.

Eyüp Okcanoğlu 3 yıl

Yani gücünüz olsa çok şey yapardınız. Mesela -yahudi şapkası takmayan yüzlerce insan asardiniz. -Kuran okunmasını yasaklardiniz -ezanı türkçe okumayanı aslını okuyanı İstiklal mahkemesi kararı ile idam ederdiniz -başörtülü leri okullara hastanelere almazdiniz -

Eyüp Okcanoğlu 3 yıl

2 si teknik bölüm olmak üzere 3 ayrı Üniv. Diplomasini oturdugum yerden bi tarafımdan sallayarak aldım. Sen matematiğin, felsefenin adını bilirken ben teorisini okudum pratiğinden para kazanıyorum. Tarih konusuna gelince benim en çok ilgilendiğim hobim. Bende size yalan tarih yerine gerçek tarihi okumanızı tavsiye ederim. Kokoşlukla bişey ogrenilmiyor.

Eyüp Okcanoğlu 3 yıl

Şu arkadaşa bir litre deve sidiği vermek lazım. Zira acilen şifaya iftiyacı var...

Yücel Urak 3 yıl

Eyüp Okcanoğlu bir fikrin varsa ortaya koy konuşulsun bu iş ora saldırı buraya saldırı yetmedi ehli sünnet alimlerin e saldır bu iş böyle olmuyor

D

Konusmasını bilmeyen fikirlere dahi saygı gösteremeyen agzı bozuklar varsa bunlar ezberi bozuldugu ve ezberi karsısında zayıf duşup cvp veremediği içindir ayrıca atın gitsin

M

Caner hocayı yenebilene helal olsun

K

Taslamanı dinlemeyin ve itibar etmeyiniz.

A

22 yıllık ilahiyatçı kimliğim Ve 15 Arapça ilim dalıyla söylüyorum.

A

sende sana ezberletilenle yasıyorsun abicim? Kuranla hadisleri kıyasladın mı? Kurandaki kavramlarının özlerini merak edip arastırdın mı? Meslek okumakla o meslegin hakkını vermek ayrı seyler

Mithat Togay 3 yıl

Neden? Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Sevim Alagoz 3 yıl

40 ilim dali bilminyorsan sende sus

Cem Turkarslan 3 yıl

Küçük kıyamet alâmetlerinden biride, din alimlerinin sayısının artacağı fakat büyük çoğunun batıl yönde açıklamaları olacağıdır !

M