Sineğin bir kanadında zehir diğer kanadında panzehir var mı?

Merhabalar Din bilim düşünce okurları, bir soru sormak isterim.
Biliyorsunuz ki birkaç gün önce ebubekir sifil ile caner taslaman bir tartışma programında bulundu hadislerin sahi olup olmadığı hakkında ve şöyle bir tartışma sürdü;
Caner taslaman şunu ileri sürdü Ebu davud'da geçen bir sinek hadisi var şöyle.

"Sizden birinizin (yemek) kabına sinek düşecek olursa, onu iyice batırın. Zira onun bir kanadında hastalık, diğerinde şifa vardır. O, içerisinde hastalık olan kanadıyla korunur." (Ebû Dâvud, Et'ime 49; Buhârî, Tıbb 58, Bed'ü'l-Halk 14; İbnu Mâce, Tıb 31; Nesâî, Fera' 11)

Caner taslaman sineklerin tifo ve benzeri birçok virüs taşıdığını söyledi, ve hadislerin gerçek olmadığını peygamberi itibarsızlaştırdığını söyledi.

Ebubekir sifil'de şöyle söyledi hadiste geçtiği gibi sineklerin bir kanadında zehir diğer kanadında panzehir olduğunu söyledi ve kaynakça olarak şöyle dedi.

Ebubekir Sifil;uluslar arası kongrelerde sempozyumlarda ve bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış bir gerçektir sinek bir kanadında zehir, diğer kanadında panzehir taşır.

Benim sorum şöyle ki;Bu sempozyumlar nerededir? Nasıl olmuştur? Sineğin kanadında zehir ve panzehir olduğu gerçekmidir bir araştırma varsa atabilirmisiniz.

com-o3e64wjgtgdfk8zcpmuu.jpg
Orhan Aytürk
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

Hadisler ve ayetler yerine ve zamanına göre hükümleri devreye girer şimdilik türkiye orta halli refah dönemini yaşıyor tabiki sinek minek sadece fantazi olsun diye tartışılır ne zamanki kıtlık oldu dünyada o zaman bu hadis devreye girer sineğin düştügu yemek yenir mi yiyilmezmi yoksa sinekle barabarmı yiyilir göreceyiz

Vehbi Boy
V

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15462958

http://abc.gov.au/science/articles/2002/10/01/689400.htm

Melih Ötgen
M

Algılayamazlar. Uğraşma boşuna

Samet Tpr 1 yıl

Onlar hayali sempozyumlar. Bu din bilimciler ( teologlar) kendi aralarında toplanıp hadisleri değerlendiriyorlar. Zaten kabul gördükleri seyi tasdik ediyorlar. Sanirim ondan bahsediyor. Hiç bir şekilde iyi olduğuna dair bir kaniti bulunmadı sineklerle ilgili. Her turlu hastalık ve mikrobu taşıyıcı özelliklerde bir canlı. Ebu Bekir sifil denen şahısta daha öncesi deve sidigi polemiğini ortaya atan şahıstır. Cok ilgilenilmemesi dinlenilmemesi gereken bir insan .

Bilal Naldelen
B

Sanırım demeniz bile bigi dağarcığınızın darlığınızın ve sığlığınızın göstergesi sizin ebubekir sifili anlamanız mümkün değil çap meselesi ilgilenmeyin ve dinlemeyin zaten müşriklerde öyle yapardı kurân okunurken kulaklarını elleriyle tıkarlardı bazen aralarından biri acaba ne diyor diye ellerini açtığında hemen iman ederlerdi kimbilir siz veya çocuklarınız ellerini aralarda hemen iman edersiniz (inşallah)

Erdoğan Osmanlirte 1 yıl

Ayrıca Suudi Arabistan Qassim Üniversitesi, Medikal Mikrobiyoloji Bölümünde yapılan bir deneyin sonuçları, bunun bilimsel mantığını göstermiştir. Yapılan deney ve sonuçları şöyledir:

DENEY A

Kültürlü su örneği steril su içeren kaptan alınmıştır ve kaba sinek düşmüştür (Sinek Batırılmamıştır). Kültür deneyi için kaptan alınan suda E Coli tipi Patojenik (mikrop üreten) bakteriyel çoğalma görülmüştür.

KAP 1- Kültürlü su örneği aynı kaynak kabından alınmıştır. Bu sefer sinek suya tamamen batırılmıştır. Kap 2'de görülen bakteriyel çoğalmanın tamamen kaybolduğu açıkça görülüyor. Kap 1'de çoğalan yeni bakteri Actinomyces (Aktinomiçes) olarak bilinir ve faydalı antibiyotikler bundan elde edilebilir. Bunun Kap 2'de bulunan bakteriyel çoğalmayı nasıl engellediği açıkça görülüyor.

DENEY B

Deney "A'nın aynısıdır fakat bu sefer başka bir sinek ile yapılmıştır.

KAP 2- Kültürlü su örneği steril su içeren kaptan alınmıştır ve kaba sinek düşmüştür (Sinek Batırılmamıştır). Kültür deneyi için kaptan alınan suda Coynebacterium [Dephtheroid (Difteri Basili) tipi Patojenik (mikrop üreten)] bakteriyel çoğalma görülmüştür.

KAP 1- Kültürlü su örneği aynı kaynak kabından alınmıştır. Bu sefer sinek suya tamamen batırılmıştır. Kap 2'de görülen bakteriyel çoğalmanın tamamen kaybolduğu açıkça görülüyor. Kap 1'de çoğalan yeni bakteri Actinomyces (Aktinomiçes) olarak bilinir ve faydalı antibiyotikler (%70'den fazla) bundan elde edilebilir. Bunun Kap 2'de bulunan bakteriyel çoğalmayı nasıl engellediği açıkça görülüyor.

DENEY C

Daha önceki deneylerin aynısıdır fakat farklı bir sinek ile yapılmıştır.

KAP 2- Kültürlü su örneği steril su içeren kaptan alınmıştır ve kaba sinek düşmüştür (Sinek Batırılmamıştır). Kültür deneyi için kaptan alınan suda Staphylococcus sp. [(Stafilolok Tipi) Patojenik (mikrop üreten)] bakteriyel çoğalma görülmüştür.

KAP 1- Kültürlü su örneği aynı kaynak kabından alınmıştır. Bu sefer sinek suya tamamen batırılmıştır. Kap 2'de görülen bakteriyel çoğalmanın tamamen kaybolduğu açıkça görülüyor. Kap 1'de çoğalan yeni bakteri Actinomyces (Aktinomiçes) olarak bilinir ve faydalı antibiyotikler bundan elde edilebilir. Bunun Kap 2'de bulunan bakteriyel çoğalmayı nasıl engellediği açıkça görülüyor.

Salmonellas (Salmonella) + proteus sp tipi hastalık yapan başka bakteri çeşitlerinde de aynı sonuçlar alınmıştır. ( http://www.islamdunktv.com/2011/01/hadith-of-fly-refuting-those-who-laugh.html)

Mikrobiyolojideki en son araştırmalar Hz Peygamberin (asm) XV. Asır önce bildirdiği tavsiyenin tıbbî izahını yapmakla, âdeta Onu tasdik etmektedir.

Yasmin Turkiyem
Y

Suudi Arabistan ve bilim

Orhan Aytürk 1 yıl

niye Amerika ve isvicre olsaydi dahami güvenilir olcakti... Allah hićbir canliyi nedensiz yaratmamištir... Cokmu mantiksiz...

Yasmin Turkiyem 1 yıl

Şimdi sinek düştü diyelim corbama hani zehirli kanadını sokuyor ya panzehir yani şifalı olan kanadı acikta kalıyor ben onu batirmasam o kanadı koparıp yalasam daha şifalı olur mu sayın hocam ?

Orhan Aytürk 1 yıl

Bir yandan deve sidigi icilsin öte yandan sineğin ayağı deve pisligine değdi diye pis olsun.. Vayy Bee. .

Evren Kulacoglu 1 yıl

Bugün kimse tabagina sinek düšünce ne sag ne sol kanadiyla ugrašmaz.. Ne de o sineyi kurtarma cabasi gösterir acikcasi... Zira yemegi yiyecekseniz deneydeki gibi yapin siz.. Allah muhafaza ters tepki etmesin cok denemek istiyorsaniz...

Yasmin Turkiyem 1 yıl

Ben bu programı baştan sona kadar dehşetle izledim. Ebubekir Sivil hurafelerden ibaret bilgileri ateşli bir şekilde savunuyordu. Bırak savunmayı Caner beye sürekli hakaretler yağdırdı.
Sinek bedeni sağlıklıdır diye hiç bir bilgiye sahip değilim. Ama mide bulandırıyor.
Birde Ebubekir deve sidiğinin bazı hastalıklara iyi geldiğini bazı karışımlarla birlikte içilir dedi.
Sasidim böyle bilim adamı olmaz. Şarlatanlar gurubundandir.

Cemal Faanç
C

Ameliyat olurken morfin vurdurma. Öyle ol.

Samet Tpr 1 yıl

ulan uzay çağındayız hala kemikleri fosil olmuş adamların yaladıgı sinek içtigi sidik ile şifa arıyoruz... Son yüzyılda bulunan buluşları nasıl geliştiririz degil 1400 sene öncesinin dibini arıyoruz... Şaşıyorum akıllara

Yıldırım Yekeler
Y

Mesele sidik şifa meselesi değil. Mesele iman meselesi

Samet Tpr 1 yıl

insanlar; '' o ne diyor, bu din hakkında ne diyor '' diye tartışacağına açıp Hak'kın kitabını okusalar açık aramaksızın, belki de Allah hidayete erdirmişti onları.,

Mahmut Sewda
M

Ben Peygamberime, sempozyumlara, konferanslara dayanarak iman etmedim, ki bu hadis içinde konferans arayayım...

Biz Allah'a ve Resulune İtaat etmişiszdir. Bizim kitabımızı sahabe hadislerimizi de tabiin yazmıştır. Hepside Vallahi Allah'tandır..
Semi'na ve Ata'na diyoruz..

Siz ise Asa'na diyorsunuz...
la ikra fid'din..
Lekum dinikum veliye' din..!

Ebu Kellecioğlu
E

tövbe de tövbe

Kul Tokaş 1 yıl

sen ahdislere inanarak Peygambere inanmıyorsun buhariye tirmiziye inanıyorsun ve Allahtan felan değil

Kul Tokaş 1 yıl

Allah körü körüne inanmanı isteseydi seni koyun olarak yaratırdı. Zaten öyle yaratmış anlaşılan.

Barış Ozbey 1 yıl

https://www.youtube.com/watch?v=d2wmbM3AHBQ

Ebu Kellecioğlu
E

Valla ben onu bunu bilmem tek bildiğim kur an ailenin diyo bunlar hala cahiliye adetlerini bu devird din diye yutturmaya. Calisiyo oysa ki kur an o devirdeki yalnışlari yıkmak kız erkek eşitliğini getirmiş devrim yapmış zorla bunları geri getirmek çabası niye yok kızın idrarın pişmiş erkeğini temiz koskoca peygamber bundan ayrım anlaşılabileceğini düşünmedoğanın iddia etmek zor ve böyle bişeyi demişse bile niye yapiyosunuz ne faydası var ki bunun söylediği her şeyi yazmak zorundalarmiydi çok ilginç peygamberimiz bunu yaz ve bunun gibi yalnış anlaşılabilecek şeyleri yazmalarını isteyeceğini hiç sanmiyorum

Hatice İşbakan
H

Kuran'ın mezhepleri ve zanna dayalı olan hadisleri inkar ettiğini farkettiğimden beri bu adamların Kuran'ın eksik olduğunu ispatlamaya çalışan boş çabalarını şaşkınlıkla izliyorum. Bu kitabın gerçekten Allah tarafından indirildiğine gönülden iman etmiş bir insanın böyle bir şeyi iddia etmekten bile korkması lazımken canlarıyla başlarıyla tükürüklerini ve nefretlerini kusarak kavga ediyorlar.

Bircan Karayel
B

2:99 Andolsun biz sana apaçık ayetler indirdik. Bunları fasıklardan başkası inkâr etmez

6:114-115 Allah'tan başka bir hakem mi arıyayım? OysaO, size Kitabı açıklanmış olarak indirmiştir. Kendilerine Kitap verdiklerimiz, bunun gerçekten Rabbinden hak olarak indirilmiş olduğunu bilmektedirler. Şu halde, sakın kuşkuya kapılanlardan olma. Rabbinin sözü, doğruluk bakımından da, adalet bakımından da tastamamdır. O'nun sözlerini değiştirebilecek yoktur. O, işitendir, bilendir.

6:126 Bu, Rabbinin dosdoğru yoludur. Öğüt alıp düşünmesini bilen bir topluluk için ayetleri böyle birer birer açıkladık.

7:52 Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olmak üzere bir bilgiye dayanarak onu çeşitli biçimlerde açıkladık.

10:37 Bu Kur'an, Allah'tan başkası tarafından yalan olarak uydurulmuş değildir. Ancak bu, önündekileri doğrulayan ve kitabı ayrıntılı olarak açıklayandır. Bunda hiç şüphe yoktur, alemlerin Rabbindendir.

11:1 Elif, Lam, Ra. (Bu,) Ayetleri muhkem kılınmış, sonra hüküm ve hikmet sahibi ve her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından birer birer (bölüm bölüm) açıklanmış bir Kitap'tır

12:111 Andolsun, onların kıssalarında temiz akıl sahipleri için ibretler vardır. (Bu Kur'an) düzüp uydurulacak bir söz değildir, ancak kendinden öncekilerin doğrulayıcısı, her şeyin 'çeşitli biçimlerde açıklaması' ve iman edecek bir topluluk için bir hidayet ve rahmettir.

16:89 Her ümmet içinde kendi nefislerinden onların üzerine bir şahid getirdiğimiz gün, seni de onlar üzerinde bir şahid olarak getireceğiz. Biz Kitabı sana, her şeyin açıklayıcısı, müslümanlara bir hidayet, bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik.

17:12 Biz geceyi ve gündüzü iki ayet kıldık; gece ayetini sildik de Rabbinizden bir fazl aramanız, yılların sayısını ve hesabı öğrenmeniz için gündüzün ayetini aydınlatıcı kıldık. Biz, her şeyi yeterince açıkladık.

18:54 Andolsun, bu Kur'an'da insanlar için biz her örnekten çeşitli açıklamalarda bulunduk. İnsan, her şeyden çok tartışmacıdır.

18:109 De ki: "Rabbimin sözleri(ni yazmak) için deniz mürekkep olsa ve yardım için bir benzerini (bir o kadarını) dahi getirsek, Rabbimin sözleri tükenmeden önce, elbette deniz tükeniverirdi.

24:58 Ey iman edenler, yeminlerinizin malik olduğu ile sizden olup da henüz erginlik çağına ermemiş olan (çocuk)lar, (odalarınıza girmek için şu) üç vakitte izin istesinler: Sabah salatından önce, öğleyin üstünüzü çıkardığınız vakit ve yatsı salatından sonra. (Bu) Üçü sizin için mahrem (vakitleri)dir. Bunların dışında size de, onlara da bir sakınca yoktur; onlar yanınızda dolaşabilirler, birbirinizin yanında olabilirsiniz. İşte Allah, size ayetleri böyle açıklamaktadır. Allah bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

41:2-3 (Bu Kur'an,) Rahman ve Rahim'den indirilmiştir. Bilen bir kavim için, ayetleri (çeşitli biçimlerde, birer birer) 'fasıllar halinde açıklanmış' Arapça Kur'an (veya okunan) kitaptır;

44:2 Apaçık Kitaba andolsun;

Bircan Karayel
B

Bu kitap anlaşılamaz ve açıklanmaya muhtaçtır diyen herkes açıkca ayetlere karşı geliyor. Tartışılacak bir tek noktası dahi yoktur. Tabi gerçekten iman etmiş olanlar için.

Bircan Karayel
B

Ebubekir Sifil kadar yalancı ve kibirli bir insan daha görmedim. Yalan üzerine yalan attı. Ne ilim ne de Allah korkusu var adamda.

Barış Ozbey
B

Ben çorbayı dokerim

Ayşegül Aymergen
A

Önemli olan Allah a şeksiz iman etmek Peygamberini tasdik etmek benim dinim sinek duştu diye o yemeği bana dayatmıyor mşdem kaldırmıyorsa yemem dinle ne alakası var bunun

Ayşegül Aymergen
A

Tiksindiğin bişiyi yemeye kimse zorluyamaz bunlardan başka meselemiz yoktu sanki Yıllar önce lokantanın birinde yemeklerin üzerinde sinek var dedik garson sıcaktan sinekler yemeğin içine duşuyor dedi garsonun pişkinliğini unutamıyorum

Ayşegül Aymergen
A

Madem çorbanin içine düşen sinek şifali ozaman ebubekir denen zat kendisi içsin o çorbayı önce milletin aklıyla alay edip insanın midesini bulandırmasın, resmen kusucam yaa çok iğrenç. Adamda ne geniş mide varmış yaa. Kendisine bol sinekli şifalar dilerim, afiyet olsun

Mustafa Çölkesen
M