Fatih Sultan Mehmet'in müslüman olmadığını iddia ediyorlar doğru mu?

Fatih Sultan Mehmet'in müslüman olmadığını iddia ediyorlar doğru mu?
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
50
50 CEVAP

Doğru müslüman olsa bunları yapamazdı bir yerlerden çalar camiler yıkılırdı

G

Bunu bilmemiz imkansızdır çünkü ortada aleniyet yok değilse bile bunu sadece 2'ci mehmet bilir gerisi spekülasyon.

M

Yav saçma sapan yorumlar atmayın birşey değişmeyecek bilgilenmek güzeldir cevabınız yoksa kendinizi küçük düşürmeyin TC Mesut Sezer

S

Çok cesaretli olduğunu biliyorum

N

çok sorgulayıcı ve bilim aşığı biri olduğunu okumuştum... Buda unu inançsızlığa itmiş olabilir.

H

https://youtu.be/sYlCPDMLLHk

K

Oldukça eğitimli bir padişah. Olasılığı yok değil. Ama varsayımdan öteye gitmesi pek zor.

Y

Osmanlı'da, saygı duyulabilecek tek padişah olup, bilim ve teknolojiye önem vermesinden, ateistlerin kafasındaki müslüman portresine aykırı bir insan olduğundan, son dönemlerde, müslüman olmadığı söylentisi yayılıyor. Zira ateistlere göre, böyle bir müslüman olamaz. Aynı şey, mevlana için de geçerli. Tüm dünyada saygı uyandıran bir isim olduğundan, son zamanlarda, mevlana için de, müslüman olmadığı söyleniyor. Aşağıda, Fatih'in cihat gazeli, sorunun cevabı niteliğinde hocam.

İmtisal-i cahidu fillah oluptur niyyetim
Din-i İslâm'ın mücerred gayretidir gayretim

Fazl-ı Hakk ü himmet-i cünd-i ricalullah ile
Ehl-i küfrü ser-teser kahreylemektir niyyetim

Enbiya vü evliyaya istinadım var benim
Lütf-i Hak'tandır hemen ümid-i feth-i nusretim

Nefs ü mal ile nola kılsam cihanda ictihad
Ham-ü lillah var gazaya sad-hezaran rağbetim

Ey Muhammed mucizat-ı Ahmed-i Muhtar ile
Umarım galip ola a'da-yı dine devletim

Y

doru değil iddayı ortaya atanlar ateistler değil. Julian raby makalesinde ve harvard üniversitesinde bu konu hakkında yazılar makaleler bulunmakta kaynaklarıda spandounes falan detaylı bilgiyi bulursunuz.

Orhan Lalezar 2 yıl

Düzeltme için teşekkürler hocam. Ben iddiayı ortaya atanlardan ziyade, dillendirenlerden bahsetmiştim. Bilimle uğraşan, belli bir entelektüel birikimi olan birinin müslüman olabilmesi pek olası gelmiyor galiba, ateist arkadaşlara. O kesimden duyarım hep bu söylentiyi

Yusuf Rslan 2 yıl

mevlanaya ateist demeleri ironik

Çağdaş Birgili 2 yıl

Genelleme yapmanızda yanlış neymiş efendim ateistler tarafından ortaya atılmış. Şuana kadar da böyle bir şey duymadım.

Akın Dagli 2 yıl

İlber ortaylı inandığını ama çok bir tutıculuğu olmadığını söylüyordu sanırım

D

/ / /ISTANBULU Bizansın kalbinden söktü aldı... Müslümanlığını sorgulamak akla ziyan:)

T

Bir panteist olarak ben olsam ben de alırdım. İnançla pek alakası yok bence

Deniz Inpınar 2 yıl

İstanbulu aldı diye müslüman olduğu mânâsına gelemez yahut sonradan da dinden çıkmış olabilir.

Savaş Gülerman 2 yıl

zannediyorlar ki krallar kendilerinin ve soylarının güçlerini servetlerini şanlarını arttırmak için değil gerçekten din davası için savaşıyorlardı, din davası fakirler krallar için ölsün diye uydurulmamıştı krallar da bu dava için ölüyordu

Denizhan Haye 2 yıl

Olmasa bile devlet adamı olmasından dolayı öyleymiş gibi görünmeyi tercih etmiştir. Çünkü ortaçağ'da dinsiz devlet adamı olmaz. Kitleleri yönetemezsin.

U

Annesi yahudi

V

Tartışmalı kesin değil o.

Umut Tilaver 2 yıl

Neden ? Yahudi yahudi

Volkan Kanlıoğlu 2 yıl

Tam bir entellektüel Harika bir deha olduğu için müslüman olamaz demek nasıl bir zihniyet. Gerçekten çok komik.

Semih Gölebatmaz 2 yıl

volkan Papua Yeni Gineli annesi sen yanlış biliyorsun.

Umut Tilaver 2 yıl

İstediğin seç

com-rdzpeytxjurqxmaqfum5.jpg

Volkan Kanlıoğlu 2 yıl

sonuç olarak bunun belgesi cıksa atıyorum 2. mehmetin yazdığı bir yazı ve yazıda ben inanmıyorum kardeşim yazsa. Müslümanlar yine yalan olduğunu mehmetin müslüman olduğunu savunacaktı o yüzden akademik kaynaklara bakılmalı, yok şu şunu dedi ile olamaz

O

Kaan Canikli müslümandı. Sadece tutucu bir adam değildi. Entelektüeldi. Oğlu yobazdı. Sırf bu yüzden oğlunun öldürdüğü söylenir.

D

bir tarihçi annesinin hristiyan olduğunu söylemişti, istanbulu fethedince de hristiyanlara olan hoşgörüsünün temelinde siyasetin değil bu olduğunu söylemişti ve annesiyle sıkı bir bağı varsa annesinin inancını seçmesinden ama toplumdan dolayı müslüman gözükmesinden daha doğal bir şey olmadığını düşünüyorum

S

İstanbul'u din için fethetmedi mesela. İstanbul'un fethinden hemen sonra kayser-i Rum ünvanı bastırdı kendine. Roma'nın sezar'ı demek. Hayali Roma imparatorluğuydu.

D

Aslında bu Kayser'i Rum olayını sordum tarih hocama. Bunu Rumlara veya Roma'ya hayranlık duyduğundan ötürü değil de artık Rumların veya Roma'nın Kayser'i sahibi benim manasında dediğini söylemişti. Onun haricinde Roma ekonomisinden etkilenmiş sanırım vergi sistemi Roma'dan esinlenilmişti.

Oğuzhan Kesim 2 yıl

Meşru mirasçısıyım diyerek bastırdığı bir mühür ama Roma'dan her anlamda çok etkilendi. Zaten o dönem bakıldığında, Roma yıkıldığında ortaya "en hakiki Roma benim" diye çıkmış pek çok devlet görünüyor. Roma herkesin hayali

Derya Serce 2 yıl

Kaç bin yıllık bir medeniyet sonuçta. Hayran olmamak saçma olurdu. Çok uluslu yapıyı bir şekilde uzun süre korumak mesela. Her kültürün bayramını dahi takip edip bayram ve tatil ilan etmek gibi incelikleri varmış

Oğuzhan Kesim 2 yıl

Aynen

Derya Serce 2 yıl

Ama yine de mesela Roma vergilendirmesinden esinlenildi diye hayranmış gibi bir algıda olmak biraz hatalı olur

Oğuzhan Kesim 2 yıl

Fatih'in hayali Roma'nın meşru devrini almak, Osmanlı'dan yeni bir Roma imparatorluğu yaratmaktı. Dindar bir imparatorluk için mümkün olmadığını zehirlenerek öldürüldüğünde anladı.

D

Osmanlıyı 3.roma olarak yani roma'nın mirasçısı olarak gören çok tarihçi var. Yani tam yanılmış sayılmaz

Deniz Inpınar 2 yıl

Reddedenler bile tam reddetmiyor genelde. Sadece tam mirasçı olmadığını söylüyorlar

Deniz Inpınar 2 yıl

Fatih'in hayaliydi ama Roma'nın en büyük farkı senkron kültür başarısıydı. Osmanlı beceremedi ama yine de Osmanlı pek çok konuda başarılı bir orta çağ imparatorluğuydu.

Derya Serce 2 yıl

https://youtu.be/wflA2WNKtZY ilk 5 dksinda bu konudan bahsediyorlar İlber hocayla

T

Ben de muhammedin türk olduğunu görmüştüm bir yerde

I

Kureyş jabilesi türk mü?

Savaş Gülerman 2 yıl

Kabilesi

Savaş Gülerman 2 yıl

Atatürk'ün gizli vasiyetini açığa çıkarmaya çalışan bi adam var o diyodu. Ataturk te onun soyundan geliyo falan diye de gormustum hatta

Izzet Sofuogullari 2 yıl

Gerçek olduğuna tabiki inanmadım ama öyle yazmıştı. Adamin adi da meric tumluer. Babasida vasiyet icin cok çalışmış

Izzet Sofuogullari 2 yıl

Yok canım. Direkt ibranilerin soyundan

Derya Serce 2 yıl

Oyle buyuk bir entellektuelin osmanlinin en bilgin ve bilime en deger veren padisahinin buyuk bir zekanin musluman olacagini hic sanmam.

A

Olabilir. Henüz net bir durum değil.

G

Müsluman olsa ne olur olmasa ne olur? Osmanli Tarihindeki en büyük padisahlardan biri.. Bir çok da hizmeti olmus.. Ona kalirsak sadrazamlarin çogu hristiyan asilliydi.., Barbarostan tut bilmem kime kadar bir suru hristiyan asilli yónetici vardi.. UNUTMAYALIM KÍ OSMANLI PADISAHLARININ TOPLAM SAYISI 36 TANEDIR, VE BUNLARIN 34 TANESININ ANNESI RUS, ALMAN, ERMEN, RUM, VS.. GIBI HRISTIYAN KÖKENLIDIR..

K

Şaman diyorlar ama tabij çok şaapmamak lazım

V

11 yaşına kadar annesi, onu hristiyan olarak yetiştirdi.

Y

Fatih, Müslüman olmayabilir iddiası son günlerde moda oldu sanirim.

Tabi cok uçuk bir söylem bu. İlber hocayi dinledim bu konu hakkinda, müslümanin öncüsüydü diyor. Baya bir sinirlenmiş bu iddiaya

https://youtu.be/RReSX3iyb4g

S

İlber hoca osmanlı hayranıdır. Asla cesur ve gerçekçi olamadı. En azından hocası kadar cesur olmasını beklerdim. Hala iktidardan beklentileri olması şaşırtıcı. Korkak herif.

Y

Muslumandi, ama bugünkülerden çok farklıydı. Keşke tüm müslümanlar onun gibi olsa

M

Fatih doneminin gorebilecegi en sekuler kisilerden biridir. Padisahlik haricindeki hayati kutuphanesinde okuyarak gecermis. Fatihin bu durumindan hoslanmayan gerici ulema kesimi fatih icin boyle bir dedikodu yaymis zamaninda.. Musluman ya da degil hem neden bukadar onemli ki?

S

fatih sultan mehmet ile şuan konuşan olmadığına göre bu topluma bu soruyu sorman ne kadar doğru? Nereden bilsinler? Herkes kendine göre bir yorum yapar? İyisi mi sen mezarına gidip ona sor (!)

Y

Faith bilmiyorum ama bugun 27 tane ulke var musluman oldugunu iddia eden ve inanan 1.5 milyar insan var. ... Bence milyarlarca insan niye musluman oldugunu bilmiyor. .... Eger bilse idiler. .... Yokluk, aclik, kan, izdirab ve savas yasadiklari topraklarin hicbirisinde olmazdi. ...

I

Neye inandığınızı bilemeyiz, zira bunları not aldığı bir günlüğü yok. Ancak yaptığı pek çok hareket İslam'ı yücelten, Müslümanı destekleyen ve yayan hareketlerdi. O yüzden kendisinin ne olduğunun önemi olduğunu sanmıyorum.

A

Saçma insanlar müslüman olsa ne olur olmasa ne olur diyorlar ya siz manyak mısınız kardeş? Bizim içinde bi önemi yok sorgulayan platformda sorguluyoruz neresi yanlış?

S

Müslümandı. Ama koyu bir müslüman değildi. Dinine pek düşkün değildi. Halkı tarafından, dinine düşkün olmadığı için hiç sevilmezdi.

H

Peygamberi hadisi üzerine istanbulu almamıştır. Onun hayali, müslüman bir roma yaratmaktı. Kendisi roma hayranıdır ve osmanlıyı da, romanın devamı olarak görmüştür. Bildiğim kadarıyla aşçıları italyandı. İtalyaya girmesine az kalmıştı ama ömrü yetmedi. Zehirlenme ihtimali yüksek.

H

Sekreteri (sağ kolu) italyanmış

Samet Hamit 2 yıl

Ayrıca kendisi, Atatürke çok benzer. Düşünce olarak.

H

ortadoğu toplumları nın alışkanlığidır geçmişe methiyeler dizmek.

ne medeniyeti ne adaleti hangi entellektüellik?

savaş koşullarında bir diktatörden böyle insani meziyetler beklemek ancak duygulara hitap eden ajite masallar dinlemekle olur.

osmanlı patişahları sürekli bir yerlere saldırıyor, hükümranlik alanlarını genişleteceğim diye.

bu arada osmanlı tebası ağır vergiler altında inim inim inliyor, salgın hastaliklar bir yandan yokluk kıtlık bir yandan bitmeyen savaş koşulları bir yandan askerlik 7 yıl giden gelmiyor ama bilmem hangi patişah mükemmeldi yok bilmem hangisinin sanata merakı vardı.

H

Sfddksmdmdd abi çok iticisiniz biliyor musun? İnsanın tartışası dahi gelmiyor sizin gibilerle. Atatürk döneminde de halk zor durumdaydı. Halk zor durumdayken, harf inkilabı yapmak da saçma o zaman

Haydar Alakbarova 2 yıl

Tüm ticaret yolları kendi elinde olan bir imparatorlukta halk nasıl açlıktan kırılıyor ?

Haydar Alakbarova 2 yıl

sizin duygularınızı okşayacak şeyler yazmadim diye bu tepkiniz herhalde bazı insanlarin geçmiş veya gelecek konusunda farklı düşünebileceklerini içinize sindirmeniz lazım bu en sıradan yazılı olmayan anlayış kriteridir. ben, osmanlı dönemindeki yokluğu kıtlığı savaş dönemindeki felaketleri kendi yaşlı yakınlarımdan dinletim. tebası nın % 90 ı kırsalda yaşayan bir imparatorluğun sarayinin bulunduğu şehirde bir kaç çeşme yaptirması hizmet diye lanse ediliyor. siz ticaret yollarini geçinde bu kadar tarim aletlerine rağmen ilermemiş teknolojiye rağmen türkiye 1 2 yıl savaşa girsin bakalim ülke insanı ne duruma geliyor görürüz. savaş koşullarını yaşayan devletlerin başina neler geliyor bunu birinci ikinci dünya savaşlarinda ve son dönemlerde çevre ülkelerde sıkça görüyoruz.

Hasan Büyüknalça 2 yıl

İyide sizin bahsettiğiniz dönemler, osmanlının çöküş yılları. Konumuz fatih.

Haydar Alakbarova 2 yıl

padişahlık emirlik sultanlık krallık halifelik gibi monarşi yönetimlerin başina kim gelirse gelsin bu güne kadar halktan yoksuldan yana davranan biri çıkmamiştir. bu tür yönetimlerin başinda bulunan insanlar, hükümranlıklarini kanunlarla değil, kılınçla zorbalikla sürdürmüşlerdir ve kendilerine muhalif kim varsa canice zalimane bir şekilde ortadan kaldirmişlardir

Hasan Büyüknalça 2 yıl

Arkadaşlar, fatihin Müslümanlığını neden günümüzdeki şartlara göre kıyaslıyorsunuz ? O dönem daha dünyanın yuvarlak olup olmadıģı belli değil, newton daha doģmamis modern fizik daha ayakta değil, antik yunan fiziği devam ediyor-evren hakkında bilenenler yanlış-felsefe anlamında ise çok tanrıcılığı yıkan yaklaşımlar mevcut, ortaçağda aydın diye nitelebilecegimiz erasmus, thomas hope gibi insanların yazdıklari eserlerde sistem eleştirisi varken, din eleştirisini bulamazsınız çünkü din mantıklı olandır, bizim dünyamızla eski dönemi kıyaslayıp müslüman olamaz zekiydi demek yanlış-ortaçağda bir dine inanmak inanmamaktan daha mantıklıdır.

I

Adamın değer verdiği Akşemseddin baya bir heterodoksi bir anlayıştan Müslüman.
Murat Bardakçı Akşemseddin’in şamanik tarafı olduğunu söylüyor.
Ancak FSM şamanik bir itikada mo sahipti bilemeyiz. Geleneksel anlamda olmadığı açık ancak yine de kelamcılar ile mollaların münazarasında mollalara daha fazla bahşiş verdiği de akademisyenler tarafından dillendiriliyor.

FSM analitik düşünebilen bir insan, kendi itikadı ne olursa olsun kurulan düzenin bozulmaması için mevcut düzene karşı keyfi bir dayatmaya gitmez.
Sultanım ulan ben! Sus valla belanı skerm gibi bir davranışa meyyal biri olsa FSM olmazdı zaten.

G

s m ist. U işgal etmenin dışında çağı içinde kayda değer bir pratiği yok bence. İşgali de artıdeğer görüyorsanız o da sizin taktiriniz.

efenim muhamet, kostantineyi bir komutan alacak o komutan ne güzel komutan) güya demiş.

bu hedef göstermektir, işgale talana teşvik etmektir.

keza, papa buna benzer bir kışkırtma yapıp mekkeyi alacak komutan ne güzel komutandır) deseydi bizim tarafımızdan hoş karşılanırmiydi?

H

gerçekten çok tarafsız düşünmüşsün ve empati yapmışsın, ayakta alkışlamak lazım

Seher Tüfenk 2 yıl

geçmişteki monarşik yapılanmalardan sıradan halka bir fayda olmamıştır.

iktidarı eline geçiren zorbalar halkların zayıf noktaları olan dini inanışları kutsal değerleri her neyse onların özerinden halkları kendi çıkarları doğrultusunda kirli savaşlara katilmaya ikna etmiş ve bu vesileyle zulüm özerine kurulu iktidarlarını babadan oğula sürdürebilmişlerdir

H

Doru

H

Anası yengesi teyzesi annannesi babannesi kim ona bakmak gerek...

L

tabi asıl konuf. S. mehmedin dini inanışı ama kimsenin dini inanışı beni ilgilendirmiyor.

beni ilgilendiren, döneminde adaletli davranıp savaşları sonlandirip yoksul halkin biraz nefes almasini sağlayabilmiş mi ona bakarım

H

Dönemin rusyasında da insanlar birbirini yiyordu? Bu ne alakaya maydanoz ya da dönemin avrupası, afrikayı sömürüyordu şahsen hala sömürüyor orası ayrı

M

kötü kötüdür yanlış yanlıştır.
avrupanin da rusyanin da yaptiklarini tasfip etmem.

ama oralarda bizdeki gibi atalarinin geçmişiyle övünüp yerinde saymamışlar

H

Gül geç

E

Ertuğrul ve Osman müslüman değildi tamam da Fatih e müslüman değil demek de abes kaçıyor yav

B

Bizans kaynaklarında Osman'in adı Ataman olarak geçiyor üstelik

B

Atamanın anlamı ne peki ?

Haydar Alakbarova 2 yıl

Türkçe bir isim başbuğ lider Komutan gibi anlamı var

Berat Gns 2 yıl

Babasının adı Ertuğrul Türkçe kardeşleri savcı ve gunduzalp Türkçe oğlunun adı orhan Türkçe Bizans kayıtlarında adı Türkçe Ataman ama biz diyoruz ki Adı Osman

Berat Gns 2 yıl

ne önemi var ki isterse budist olsun isterse satanist böyle önemli kişilikleri dinine göre yargılamamak lazım

R

Evet. İddia ettikleri doğru.

E