Kadın ve Erkek arasında fiziksel bir üstünlük var mı?

Selam arkadaslar ) simdi yine agir feminist feminazi gibi kavramlar havada ucusucak belki de. Neden bu konular dışına cikmiyoruz diyeceksiniz. Ben bu konuların tartisilmasindan yanayım çünkü diğer postlarimdan da fikirleri değişiklik gösteren dusunmeyi deneyen kişiler olmuş bence bu bir kazanç. Zaten buradaki amaç da fikirlerin çarpışması ve yeni fikirler ortaya çıkması değil mi? Mesela ben birçok değişik bakış açılarına tanık oldum bu hoşuma gitti. Tek istediğim biraz üstünde düşünmek fazla bir şey değil .
Konu şu: Genel dusunceler erkeğin kadindan fiziksel olarak güçlü olduğu yönünde ben bunun da dini ve toplumsal öğretiler sonucu olduğunu dusunuyorum. En basitinden çocukken dahi oynadığı oyuncakların cinsiyetlerine göre değişiklik göstermesi ve erkeğe kadından güçlü olduğuna dair vasıflar yükleyen yine toplum değil mi? Evrim açısından bakacak olursak gerçekliği nedir? Güç kavramının da diğer kavramlar gibi kişisel olduğunu düşünüyorum yanı cinsiyete gore bağdaştırmak bana mantıklı gelmiyor tıpkı kadınlar daha zekidir önermesi gibi safsata geliyor .

com-y9ke9w63vzj3kmfypg29.jpg
P
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
31
31 CEVAP

İnsan beyni hangi sıfatı daha çok duyarsa kendisini ona adapte eder. O kişinin büyüme aşamasında ona söylenen sözler, yapılan davranışlar, girdiği ortamlar etkilidir diye düşünüyorum. Kız kendini hep güçsüz olduğuna inandırır ve en sonunda ya beyni kendini adapte eder ya da gücü olduğu halde göstermeye utanır.

N

Erkekler kas oluşumuna biraz daha yatkın ancak bu herhangi bir erkeğin herhangi bir kızdan "kesinlikle" güçlü olduğunu göstermez. Otobüste görüyorum yaşıtlarımı(erkek). İncecik kolları var, yukarıdan tutununca sabit duramıyorlar vs. Bu benden güçsüz olduklarını gösterir. Kası kullanmaya bağlı bence.

Neslihan Erçik 2 yıl

Kesinlikle katılıyorum bunlar hep çokluk algisindan kaynaklanıyor. Çoğu erkekten daha kalıplı ve güçlü kadınlar da var bu tez çürüyor yanı .

Pınar Boy 2 yıl

Zeka cinsiyet ile tamamen alakasız. Erkekler zeka genlerini annesinden alır, kadınlar ise hem anne hem babasından.

Neslihan Erçik 2 yıl

He bazı kadınlar gereksiz konuşur hatta benim de içimden "yeter susun bıktım boşa heyecan yaratmaya çalışıyorsunuz" dediğim zamanlar oluyor ama bu düşük zekanın belirtisi değildir sanmam. Hemcinslerime de huy-karakter-hobiler bakımından benzemediğim için anlamıyor olabilirim.

Neslihan Erçik 2 yıl

Kadınlar fiziksel açıdan erkeklere göre zayıf ama refleks olarak aynı kabiliyetteyiz ama beyin gucumuzda aynı ama siz daha fazla duygusalsınız

O

Hayır. Kişisel olarak bakalım şuna genellrmeye tabi tuttugumuzda çok tutarsız sonuçlar ortaya çıkıyor. Çünkü çok daha duygusal erkekler de var .

Pınar Boy 2 yıl

Dogaya bakarsan cevabini goruceksin. Erkekler daha gucludur. Evrim acisindan

D

Mesela bir örnek verirseniz daha iyi anlayabilirim .

Pınar Boy 2 yıl

Pınar Boy kedilere bakabilirsin mesela veya kopeklere, aslanlara, maymunlara, aklina gelicek hayvanlara bak. Hangi tur daha guclu

Denizcan Çakli 2 yıl

)) bakıyorum ama bana daha güçlü olduğunu gösteren bir durumla karsilasmadim. Güç de kişiseldir bence cinsiyete bağlı olmadığını düşünüyorum. Sizden daha yapılı kadınlar yok mu mesela? Bu bile çürütmek için yeterli bir sebep .

Pınar Boy 2 yıl

Senin mantığına göre yürürsek ondan da güçlü erkek vardır bunun sonunu nasıl görmeyi düşünüyorsun

Kağan Çifter 2 yıl

Nasıl mi? Diyorum ki bence bu kişiseldir bunu cinsiyete yüklemek saçma diyorum.

Pınar Boy 2 yıl

Acı eşiğimiz ve direncimiz daha güçlü... Yani orta vade de bakınca fiziksel gücümüz de eşit sayılır... Bi de tabi biz vandal yetiştirilmiyoruz.. Erkeklerle fiziksel anlam da eşit olamasak da olur nihayetin de ayının gücü erkeğinkinden fazla ama gücünü kullanma şekli bizimkilerden daha medenice...

S

Tabi bi de silah çıktı mertlik de bozuldu...

S

Fiziksel olarak erkeklerin biyolojik yapısı daha sert, daha güçlüdür. İlk dönemde yapılan araştırmalara bakıldığında, erkek avını yakalar, kadınına getirir. Erkek varken kadın güvende hisseder bu bi örnek tabi..

E

21.yüzyılda artık kadınlarla erkekler eşit bazı konularda bizden daha eşit kızlar bu tür konulara takılmayın kapıyı açarken bile bayanlar önden diyoruz yada otobüste bayan ve hamilelere hemen yer veriyoruz

O

tarihe baktığımızda savasanlar hep erkek padişahlar erkek buda erkeğin daha üstün olduğunu gösteriyor evrimi biz kazandık

Y

Savaşanların hep erkek olması da yine erkeğin kadina yüklediği vasıflar yuzunden olmasın .

Pınar Boy 2 yıl

eğer kadınlar güçlü olsaydı vasıfları erkekler değil kadınlar belirlerdi ama dünyanın her yerinde erkekler belirliyor buda kanıtı işte

Yusuf Yontan 2 yıl

zeka olarakta erkekler bir tık daha üstün buluşların hemen hemen hepsini erkekler bulmuştur

Y

Bir sürü kadın bilim insanı var. Kaç tane biliyorsun?

Cansu Elmacioglu 2 yıl

erkeklerin sayıları çok daha fazla

Yusuf Yontan 2 yıl

Bunun nedeni erkeklerin daha zeki olması değil ama biliyorsun değil mi

Cansu Elmacioglu 2 yıl

Zeka cinsiyet ile bağımsız

Cansu Elmacioglu 2 yıl

güç

Yusuf Yontan 2 yıl

Erkeğin zulümetme yeteneği fazla...

S

Ellah belalarini versin saka tabi ki

Pınar Boy 2 yıl

Kendilerini bilim de sanat da düşünce ve siyaset dünyasın da üstün görmeleri ve hani nerde kadınlar demelerinin açılımı bu ne yazı ki...

Sinem Svn 2 yıl

Biz bunu talep etmiyoruz işte mantık farkı hemen çıkıyor ortaya... Biz eşitlik istiyoruz üstünlük değil...

Sinem Svn 2 yıl

Herkes yeteneği doğrultusun da kendini geliştirir ve toplum da yer edinir... Eşit şartlar ve ataerkillik olmadığı sürece gerisi donanımla çözülür... Örnekleri o kadar çok ki...

Sinem Svn 2 yıl

çok uzun yazmışsın okumaya üşendim

Ş

Okumaya üşenen bir insan pek de verimli yorumlar yapamazdı belki de o yüzden boşver ))

Pınar Boy 2 yıl

bilemedim şimdi okusam mı

Şerif Kpc 2 yıl

http://www.livescience.com/33513-men-vs-women-our-physical-differences-explained.html

P

Çünkü görevi gereği haremini koruması gerekiyor.

P

Herkesin görevi kendine acıya dayanıklılıkla fiziksel güç aynı değil

P

Fiziksel güç denemesi istiyorsanız bir gün buluşup spor salonuna gidelim. Daha önce spor yapmamış bir erkek bir dişi birey, bilinen sağlık sorunları yok. Dengeli beslenmiş bireyler olsun. Bence erkek daha çok ağırlık kaldırabilecektir.

M

Ondan daha kalıplı bir kadın olduğunu düşün peki o zamanda sonuçlar ayni mi olucaktir ?

Pınar Boy 2 yıl

Birey tanımına gireceksek spor yapmamış bireylerin ikisini de aynı vücut tipi seçmemiz uygun olur. Kalıplı dediğin kişi endomorf olur. Kalıp farkı fazla ise vücut tipi değişir. Yine de erkeğin daha güçlü olması daha olasıdır dişi daha kalıplı olsa bile.

Mustafa Özkaraaslan 2 yıl

Tabi bu özelliklerde denek bulmak da gerekiyor.

M

Erkeğin görevi sürüyü korumak ondan daha güçlü olma yeteneği var.

P

Koyun mu guduyorsun arkadaşım sen ?

Pınar Boy 2 yıl

Ben bunun şu anki toplumda doğru olduğunu savunmadim ama evrim böyle işliyor

Pawel çelenay 2 yıl

Evrim erdemsel olmaz. Sebep sonuç önemlidir her konuda. Koyun gütmeye benziyorsa, bunu aşağılanma gibi görmek yerine sebepsel bakmak gerekir. Evrim de öyledir. İnsan davranışları da öyledir.

Mustafa Özkaraaslan 2 yıl

İnsanlar toplumu sürü kurallarına bağlı kalmamak için geliştirdiler.

Umit Güray 2 yıl

Evrim teorisi sosyal-darwinizm vaaz etmiyor.

Umit Güray 2 yıl

Size bir eşitşizlikten bahsediğim gereği yapılmalı bence bu ülkede neden erkek ebe yok yada neden kadın ürolog yok avrupada kadın urologda var erkek ebelikte var

O

Bizde türbanlı başhekimeler var...

Sinem Svn 2 yıl

Erkek jinekolog var doğum yaptırıyor

P

Bu neyi kanıtlar ki? Yani .

Pınar Boy 2 yıl

Yok yukarıda yok dedi de ona dedim

Pawel çelenay 2 yıl

Güç dengesi uzun vade de anlaşılır... Zeka konusuna gelince şu postta cins olarak kendini üstün gören kim var ise zeka ve genel kültür anlamın da çok daha yetersiz olduğundan eminim... Kendini genelleyerek tatmin bu olsa gerek... Ne güzel dünya...

S

Sana gore her yerde erkekler daha iyi diğer yorumlarında da erkekler daha zeki dedin senin cidden kadinkarka sorunun var .

Pınar Boy 2 yıl

Lafa bak top olurduk. Homofobikligini de sergilemiş oldun .

Pınar Boy 2 yıl

Ben senin konuşmalarına gore çıkarım yapıyorum o zaman sorun ben de değil sen de. Her bakımdan sizden üstunuz diyen bir adam cinsiyetçidir. Sen bunu hep yapıyorsun bu ilk değil.

Pınar Boy 2 yıl

valla annemin babamdan daha agresif araba kullandığını, şimdiye kadar babam yapmışken annemin hiç kaza yapmadığını, babam çok yakmasın diye aracı 90-100 aralığında sürerken, annemin kırmızı ışıkta insanlarla kapıştığını söyler bu tezi en azından kendim için çürütürüm

Feyzi Dogusal 2 yıl

Kendiniz için değil genel olarak çurutmus olursunuz bu örnekler çok çünkü. Bu da kişisel bir durumdur. Ama anlatamazsin iste .

Pınar Boy 2 yıl

Teknoloji ilerledi ve kas güçü sanırım elli yıl için de tamamen önemini yitirir...

S

Belki 50 yıl sonra en ileri ülkede önemini yitirir ya da yitirmeye başlar. Ama fiziksel güç - şiddet her zaman bir şeylere yön vermeye devam edecek. Sadece sanayi açısından düşünmeyin. Şeriat ilan etmeye sokağa gericiler inse, biz de laikliği korumaya sokağa ineceğiz ve fiziksel güç önemli bir faktör olacak. Bu noktada şeriatın ya da laikliğin daha doğru olması önemli olmayacak. Kimin daha güçlü olduğu önemli olacak.

Mustafa Özkaraaslan 2 yıl

Bu arada bu da benden, az önce çektim.

com-lmfhzhejgr4rsa1tgwx4.jpg

Neslihan Erçik 2 yıl

En azından karşıma geçip beni tehdit eden erkeğe çakacak gücüm var sanırım.

Neslihan Erçik 2 yıl

Resimleri karşılaştırdığımda beden genişliğine ve ten rengine uymuyor ama hadi senin için öyle olsun.

Neslihan Erçik 2 yıl

Bir de bana feminazi derler ' ben diyorum kadın daha zekidir önermesi de yanlistir ancak adamlar erkekler daha zekidir gibi bir tezle karşıma çıkıyor. Sonra ben kadını ustun gören zihniyet oluyorum. Erkek düşmanı oluyorum neden peki? Hayır zeka ve güç kişiseldir dediğim için. Şunu demem gerekiyordu evet erkek her açıdan üstündür .

P

Bazı biyolojik farklar var iki cinsiyet arasında. Bunu kabul etmek istemeyebilirsin ama ortalama bir erkek, ortalama bir dişiden fiziksel olarak daha güçlüdür. Burada kişisellik yok. Belki en güçlü kadın en güçsüz erkekten daha güçlü olabilir. Ama bu durum, erkekle dişi arasındaki güç farkının olmadığına bir ispat sayılamaz.

Mustafa Özkaraaslan 2 yıl

Erkekler saf varlıklardır kadınlar her zaman erkekleri kandırmıştır

O

Oooo dur bakalım daha neler cikicak ortaya o zaman bu kadınların daha zeki olduğunu gösteriyor sanırım? Kendi tezinizi kendiniz curutuyorsunuz.

Pınar Boy 2 yıl

Hayır daha zeki değil erkek kadınların cazibesibe dayanamıyor buda erkeklerinn zayıf yönü

Onur Goranski 2 yıl

ama farklı zeka türleri de var. Erkekler ve kadınların hangisinde zeki olacağı büyük ölçüde kültürlerce şekillendiriliyor. http://www.macalester.edu/academics/psychology/whathap/ubnrp/intelligence05/Mtypes.html yani burada sözleriniz arasında çelişki yok zekayı sınıflandırdığınız zaman. Kadınların büyük ölçüde intra - personal ve interpersonal zeka yönünden zeki olduklarını iddia etmek çok da zor değil

Feyzi Dogusal 2 yıl

şaka mısın bilimsel olamayan garip argumanlarla gelmeyin

P

Kimden bahsediyorsun ?

Pınar Boy 2 yıl

1 yukarıdaki yorumdakinden

Pawel çelenay 2 yıl

Evet hem kadınlar erkekleri kandiriyor erkekler saftır diyor hem erkeklerin kadından zeki olduğunu iddia ediyor garip biraz.

Pınar Boy 2 yıl

Evet

Pawel çelenay 2 yıl

Klasik feminizm sadece erkek egemen yargıları değiştirerek eşitliğe ulaşılabileceğini düşünüyor. Oysa toplumun temelinin kadınsal değerle değiştirilmesi gerek. Eko-feministler ve anarko-feministler bu konuda çok şey önerdiler. İnlemek lazım.

U

"toplumun temelinin kadınsal değerlerle değiştirilmesi" çok fena yabancıyım. Mesela hangi mevcut değer hangi kadınsal değerle değişecek? Varsa atabileceğin bir kaç link güzel olur

Feyzi Dogusal 2 yıl

Ailem zamanında hayvancılık işi ile uğraşmış ister istemez içinde bulundum, kurbanlık alırken bile dişi hayvanların eti daha yumuşak, erkek eti sert olur der ona göre seçilir..

E

biyolojik, testosteron kas proteini üretimini artırıyor
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2917954

F

( diğer postlarimdan da fikirleri değişiklik gösteren dusunmeyi deneyen kişiler olmuş ) yani senin gibi düşünmeye başlamışlar. Birde amaç farklı düşünceler ortaya çıksınmış

C

Çatlayabilirsin:)) ayrıca lafı nasıl anliyorsan öyle de anliyabilirsin bu senin tercihin

Pınar Boy 2 yıl

bak kısa öz birlik olmak her zaman destek olmak gerekir gerisi zırvalık anladın mı

Cemal Karacalar 2 yıl

Anladım örtmenim .

Pınar Boy 2 yıl

umutsuz vakasın

Cemal Karacalar 2 yıl

ya niye böyle yaptınız ki şimdi, ne güzel sorunun bilimsel cevabını açıklayan bir araştırma koymuştum ve konu üzerine daha fazla bir şey söylemeye gerek kalmamıştı. Hatta yorumumun ardından beste begüm "." bile koymuştu. Çok havalı duruyordu

Feyzi Dogusal 2 yıl

Tercih sebebi de olabilir. Sonra da o yönde evrilmiş olabilir..

A

Eşitsizliğimizin anahtarı DNA larımız

H

kendini yorma arkadaş, bu vatandaş;
yolda yürüdüğünde yanındaki bayandan hanımefendi rolü,
akşam yatakta "süper geyşa" olmasını beklemekten vazgeçmedikten sonra bu sıkıntılar
ne yazık ki bitmeeeezzzzz

F