İnsan kolonlanırsa duygu ve düşünceler aynı mı olur?

MERHABA ARKADAŞLAR

insan kopyalanırsa (ki kopyalanmış 3 insan mevcut)

kabul edilen ruh kavramına ne olacak

kopya insan yeni bir ruhmu yoksa eskisinin aynısımı

kimin ruhu hesap vercek?

Duygu ve düşünceler aynı mı olacak?

kopyalanan insan günahsızmı olacak? Yoksa eskisinin günahlarınımı yuklenecek. Bu tam bir çıkmaz

inanç sistemlerinin çöktüğü en büyük kanıttır bana göre

bir ruhun varlığına inanmıyorum. Bu soruyu dindarlara soruyorum aslında

Batuhan Gariboğlu
B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Dostum kopyalanmış insanları ilk defa duyuyorum

Emir Yolal
E

Kopyalanmaktan kasıt nedir tam olarak belirtirsen iyi olur

Hayrettin Girişgen
H

Klonlamak

Batuhan Gariboğlu 1 yıl

Koyun dolly

Muhammet Veyseli 1 yıl

Ben kopyalanan insanları hiç duymadım görmedim kaynak verirsen sevinirim. Bir ara bi kadını kopyaladıklarını iddia ettiler o da kadının genlerinden ikinci bir insan üretmek yani çocuk yapmak gibi bir şey olduğu için kimse iplemedi.

Uğur Bozaci
U

Klonlanan insanları bende duydum yanlış hatırlamıyorsam bir biliminsanı şu anda yaşayan 3 klonlanmış insan var ama bunların kimlik bilgilerini gizli tutuyoruz demişti. Kaynağı bir araştırıp bakayım.

Umut Özkilkic
U

1. Kaynak (Tarih: 2009)
http://mobil.hurriyet.com.tr/uc-klon-insan-var-ve-dogu-avrupada-yasiyorlar-11129130

Umut Özkilkic
U

Allah hiçbir bedene ruh vermekte yetersiz kalmaz. Kopyalamakta ilişkiye girmekte insanın gerçek varoluş sevbebi değildir. Batıni sebeplerdir. Sana ruh veren herkese ruh verebilir.

Ahmet Mervish
A

Arkadaşım ha spermden oluşmuş ha genlerden ne fark eder yazıda dünyaya gelmek diyor bu da doğum demek doğan her varlığın ruhu da olur hesabı da

İsmail Orbeyi
İ

Kanıt olmadan bilim olmaz bu ayrı mesele. Şunu demek istiyorum bu kopyalama işlemi eğer normal doğum şeklinde gelişmişse iki insanın çiftleşerek çocuk dünyaya getirmesi ile arasında bir fark yoksa ruh normal aşamalarda koyulduğu gibi oluyordur ne bileyim

Uğur Bozaci
U

Aynı dnaya sahip 2 tane beden yaparak Allah ı zora sokacağınımı sanıyorsun. Oysa o bunu zaten yapıyor. Tekyumurta ikizlerini incele.

ancak O daha da zor olanı yapıyor. Milyonlarca insanın yüzünü ve dna sını farklı yaratıyor. Zor olan bu değilmi. İnsanlar toplam 500 çeşit araba üretiyor hepsi birbirine benziyor.

Ahmet Mervish
A

Direk bi makinaya girsem ve o makina benim şu andaki kopyamı çıkarsa işte o zaman ruh olayı tartışılabilir diye düşünüyorum

Uğur Bozaci
U

Kesinlikle katılıyorum.

Musab Gadayif 1 yıl

Tek yumurta ikizlerini nasıl ki tek birey saymıyorsak her ikisine ayrı bir insanmış gibi bakıyorsak bu da aynı şekilde. Yani hayatını yönlendirmede bağımsızlık kazanmış oluyor 2 birey de. Burada asıl düşünce birbirinin kopyası veya benzeri olması değil, birbirinden bağımsız 2 vücudun olmasıdır.

Furkan Duran
F

"Ruh" denen bir kavram olmadığı için böyle bir soru mantıksız

Emre Öveç
E

Ruh var fakat biz ona ruh diyoruz. İslamdaki gibi düşünmemek gerek. Bir çeşit enerji. Öyle filmlerdeki gibi bedenimizle aynı şekilde olan bir şey de değil tabiki

Sadık Limon 1 yıl

o klon eger olacaksa kaza gununden beri yani bastan zaten yaratilmistir

Mücahit Sorhun
M

İnançlı olanlara göre Tanrı herşeyi bilir, dediğine gelecek olursak Tanrı senin bir kopya yapacağını bildiği içinde o ruhu daha dünya oluşmadan zaten yaratmıştı.

Aşkın Eleman
A

Bence fizik olarak aynı görüntüde olmasına rağmen, ruh olarak tamamen farklı olur çünkü klonun klonlandığı kişiden bambaşka bir yaşamı olacak tamam fiziksel görünüş aynı ama duygu, düşünce bunlar yine farklı olabilir ve ruh kavramı da farklı olur

İsmail Tkn
İ

Ne olacağı belli olmaz yazılım hata da verebilir sonra eski anıları aktarmak zordur

Levent Tekay
L

Siz klonlamayi çok yanlış anlamışsınız

Şakir Dedeeli
Ş

Şakir Dedeeli arkadaşa katılıyorum eğer bu şekilde birebir dna sını da kopyalasan tek yumurta ikizlerini düşün hadi onlardan daha da kaliteli bir klon yaratsan tek ruh çift beden gibi olaylar dinen olmaz herkesin tek bir hakkı vardır bu hayatta düşüncelerini veya anılarını her ne kadar başka bir yere aktarsan da bir kez azrail gelince senin sınavın ve sorumlulukların bitmiştir istersen fizyolojik beden ve fikirlerin 1000 kişiye aktarılsın onlar kendi başına bir bireydir.

Oğuzhan Pamuk
O

Ciddi ciddi böyle bi' sayfada bunu mu tartışıyorsunuz? Bilimden anladığımız bu işte.

Murat Erbıçaklar
M

Sizin bilimden anladığınız nedir? Robotlar mı yoksa ?

Batuhan Gariboğlu 1 yıl

Bilim ruhmuş cartmış curtmuş bunlara bakmaz. Bilim sadece robot değil tabi ki ama dini safsatalarda değil.

Murat Erbıçaklar 1 yıl

Bu dini bir safsata değiş klonlama ile ilgili merak ettiğimi sordum. Klonlama bilimde en çok merak edilen sorulardan birisi. Soruyu beğenmediyseniz hiç birşey yazmazsınız!

Batuhan Gariboğlu 1 yıl

Ruhun varlığına inanmıyorum yazmışsın. Madem inanmiyorsun niye üzerine aliniyorsun. Klonlamayi konusmani elestirmedim ki zaten. Klonlama konusuna bilimde uzak dini varsayinlarla yorum yapan yada yapmaya calisan dusununcesinin kesin olduğunu iddia eden ama ispat edemeyen bilimden bi haber insanlar eleştirdim. Ek: Böyle bi paylaşim ortamında eleştiri duymak istemiyorsan boyle bi şey paylasmazsin olur biter

Murat Erbıçaklar 1 yıl

Psişik tedavi yöntemlerini araştıran bilim insanları insanda kendine ait bir manyetik alan keşfettiler. Bunun yqnında beyinden farklı olarak kalbinde bilgi kaydettiğini ve düşündüğünü deneylerle ortaya koydular. Şöyleki, bir insana karışık sırayla resimler gösterildi. Bu insanın bir sonraki resmi görmeden hangi duyguyu verdiğini kalp analizleriyle kanıtladılar. Ve sonuç olarak insanda ruh denen bir alanın olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirttiler. Bu senin ruh kavramına bakışın için verilmiş bilimsel bir cevap.

Hayat Nehir
H

Nerde bu kopyalanan insanlar madem kopyalanmış başarılı bir şekilde bu sorduğun soruların cevabı cevaplamış olması lazım

Melih Urun
M

İnsanlar üzerinde deney yapmak ahlakdışı ve yasak bir şey. Kopyalasalar klonlasalar bile gizli kalır ruhun varlığı hakkında bilim pek bir şey demiyorken bu gizlilik içinde neden cevaplamış olsun ki

Berkay Ethem 1 yıl

Hazır yumurtanın içindeki dna ları başka dna larka değiştirince insan yarattığıno sanan andavallar arabanın aynasını değiştirince araba yaptığını sanar.

Ahmet Mervish
A

Gerçek insan ile kopyalanan insanın sadece dış görünüşleri aynıdır farklı ruh gelir bence

Arda Salcı
A

Farklı amel defteri

Arda Salcı
A

Klonlamak demek sadece görünüş beyin yapısının aynı olması demektir. Klonlamanın mantığı dnası aynı olan bir insan oluşturmaktır. Klonmayı geçin tek yumurta ikizlerininde dnası aynıdır lakin bir ikiz çok başarılı olabilirken diğeri sefil biri olabilir. Eğer Cengiz Han'ı klonlar ancak ona humanizmi aşılarsanız o insan öldürüp savaşmayı bırakın bir karınca bile zor öldürür.
Kısacası duygu ve düşünceleri aynı olmayacak. İşin Dini boyutuna gelirsek İslam'a göre ruh bedene üflenmiştir yani ruh bedenin misafiridir bir ev aynı şeklde 2 tane olsa ama yaşanlar farklı olsa aynı ev midir? Değildir elbet ama aynı mıdır görünüşleri? Aynıdır işte ruhta böyle birşey olsa gerek.

Osman Motur
O

Yeri ve göğü yaratan yüce Allah yeni bir kişiye, yeni bir ruh ve yeni bir amel defteri vermekten aciz değildir.

Doğukan Kulu
D

Hangi allah? Ismailogullarinin ki mi ? Yhv mi ? Zeus mu ??

Tolga İkiz 1 yıl

Tolga, Allah özel isimdir.

Yiğit Geçin 1 yıl

Benim de mensubu olduğum İslam Dinine göre mutlak güce sahip, yapamayacağı hiçbir şey olmayan, her şeyden üstün, Omnipotent, eşi benzeri olmayandır Allah.

Yiğit Geçin 1 yıl

Allah müsaade etmediği sürece evren üzerinde bir toz bile yerinden kıpırdamaz. Eğer bir kopyalama işlemi gerçekleştiyse ona can veren Allah'tır. Fetvacı değilim bu konu da fetva veremem. Ama bildiğim birşey var. Allah ol dediyse, o bedene ruhu yerleştirdiyse Allah'ın yer yüzüne koyduğu kanunlardan sorumludur.

Halid Sabah
H

Hangi allah? Ismailogullarinin ki mi ? Yhv mi ? Zeus mu ??

Tolga İkiz 1 yıl

Şu ateistlere sorulan facebook'un fenomen sorusu: "aklın var mı? Göster? O zaman ruhun var mı? Göster..

Süleyman Fistikci
S

Ruhu yoguran tecrubelerdir. Ben 4 dil biliorum. Klonumunda kapasitesi 4 ve fazlasi dil olucaktir lakin benim clone a kimse lisan ogretmezse o clone fabrika cikisi 0 'dir

Tolga İkiz
T

Ruha dair somut kanıtlar yok! Kahve falı hariç

Erkan Kolukırık
E

Allaha dair somut kanitlar da yok. Çobanlarin yazdigi 3-5 kitap hariç

Tolga İkiz
T

Ruh diye bir şey yok yok. O beyin.

Saldıray Unugur
S

Ruh dediğimiz şeyin somut bir kanıtı yok öncelikle ama ruh kavramını insanlığın kendi benliği olarak ele alırsak iki canlı da kopyalandığından itibaren farklı benliklere sahip olacak. Aslında farketmediğimiz şey ikiz bireylerin aslında erken safhada birbirinin klonu olması. Eğer ikiz bireyler 15 yaşında hücresel bölünme gerçekleştirseydi ki imkansız bir şey, aynı sonucu elde edecektik, yani ikiz bireylerin ruhları nasıl ise klonların da keza böyle olacaktır.

Eğer %100 aynı bir kopyalama gerçekleşirse, o kişilerin tecrübeleri aynı olsa da kopyalanma işleminden sonra hareketleri farklılık gösterecektir çünkü beyin kopyalandığının farkındadır ve kendinin kopya olmadığını da biliyordur bu da kopyasına dair bir fikir kazandırır, fakat kopya olan ise öğrenmediği sürece bunun farkında olmayacaktır, zaten öğrendiği an asıl olan kendisine karşı bir düşünce kazanacaktır. Ki öğrenmese dahi bir sonraki hareketi bulunduğu çevreye (insanlar dahil) ve tecrübelerine göre olacağı için her iki insan da farklı olmuş olur.

İslami açıdan düşünürsek, klon bireyler asıllarından farklı bir benliğe sahip olacağı için klon da hesap vermek zorundadır. Çünkü klonlandıktan sonra ki davranışları kendisini ilgilendirir, asılından farklı hareket edecektir.

Duygu ve düşünceler, klon olan birey düşünmeye başladığı andan itibaren farklılık gösterecektir.

Kopyalanan insan bence günahsız olacaktır çünkü klon olan birey aslının yaptığı İslamiyete göre günah kabul eden şeyleri yapmadı. Ama İslamiyet oluştuğu dönem itibariyle klonlama gibi bir şey olmadığı için bunu hesaba katmamış, insanoğlu kendini, dünyayı, evreni keşfettikçe eski inandıklarını birbir çürütecek. Bu yüzden bu konuya İslamı açıdan bakmak yersiz diye düşünüyorum.

Mantık açısından bana göre sorularının cevabını vermeye çalıştım, farklı düşünen yazabilir.

Emek Abdulrehman
E