İnsanlar zaman ve sonsuzluğu neden kavrayamazlar?

İnsanlar zaman ve sonsuzluğu neden kavrayamazlar?
O
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
11
11 CEVAP

Çünkü insan aklı sonlu düşünür

E

Bunun nedeni nedir

Olcay Aluc 3 yıl

Aklımız bizim ne kadar sonsuz kapastesi varmış gibi görünsede bizimde bir sınırımız var. İnsan herşeyi bilemez bu mantıksal ve zihinsel olarak imkansız. Sınırsız olmayan bir akıl sınırsızı nasıl anlayabilsin?

Eren Goncuoglu 3 yıl

Gözlem. Sürekli algına bir sınır yerleşmiş durumdadır. Ölen insanları görmen bile bir sınır çizmen için yeterlidir. Eğer kendi ölümünü bilmeden yaşasaydın ve sınırdan haberin olmasaydı sınırsız ve sonsuz düşünebilirdin.

Onur Çiçeklidağ 3 yıl

Aynen ölüm sınırdır

Eren Goncuoglu 3 yıl

Sınırsız ve sonsuz derken kainattaki herşeyi düşünmek değil. Yani; "şu taşı atsam eve varır." diye düşünmek yerine, "şu taşı atsam Asya'ya varır." gibi

Onur Çiçeklidağ 3 yıl

Çünkü insan yapısı gereği başlangıçlar ve bitişler üzerine bir hayat kurar ve zihninde de bunu benimser. Zaman ve sonsuzluk kavramlarında sonlu bir düşünce ve başlangıçlar ve bitişler üzerine kuramadiklari için kavramayamazlar.

M

Kısaca zaman ve sonsuzluk kavramlarinda mutlak bir son yoktur.

Musa Gezeroğlu 3 yıl

Peki ya insanlara (yada yeni doğan seçilmiş bir gruba) yaşamları gereği doğup, büyüyüp ve sonsuza dek o formda kalıcakları benimsetilse? Etik bir düşünce değil ama sonuç olarak insanoğlu psikolojisi üzerine araştırma sayılabilir.

M

Kendine hiçbir değişiklik olmuyormuş yanilgisina ve sonsuz yaşam yanilgisina kapılır. ( Daha erken ölür.)

Musa Gezeroğlu 3 yıl

" Daha erken ölür" derken kast etmek istediğim sonsuz yaşam yanilgisina düşen insan aşmamasi gereken fizik ve biyolojik yasaları aşmayi dener. Mesela insanların bu vücut formunda ucamayacagi gibi.

Musa Gezeroğlu 3 yıl

Bence insanlar yokluğu da kavrayamaz, yok olan bir şeyi düşünemiyoruz, kurulmuş bir dünya düzeni, fizik kuralları var bunların dışındaki şeyleri algılayabilmemiz mümkün değildir.

F

Çünkü insanlar zamanın içindedir.

D

Zaman tek gerçektir. Her şeyi zamana bırakmayı seçer.

M

Küçüklüğümüzden beri bize herşeyin sonu öğretildiği veya beynimiz bu konuları anlama kapasitesinde olmadığı için evrenin sonsuz olduğunu biliyorum ama tam olarak kavrıyamıyorum yada evrenden önce zamanın olmadığını vs.

O

Zamanı kavraya bilseydik Tanrıyı'da bulabilirdik

H

Zamanı kavramak değilde Eğer zamanı tek taraflı yönlendire bilseydik o zaman Tanrı yı da bulabilirdik.

Musa Gezeroğlu 3 yıl

Musa Gezeroğlu Evet senin dediğin de doğru ama ben zaman, canlı mı? Cansız mı? Manasında demiştim.

Hacı Özyağcı 3 yıl

İnsanlar zamanın sadece kendileri için geçerli olduğunu kavrayamadıkları için Tanrıyıda zamanın içinde algılamaya çalışırlar ama Tanrı zamanı yarattığı için Tanrının zamanın dışında olduğunu kavrayamazlar

Olcay Aluc 3 yıl

Anladım teşekkürler. O da mantıklı.

Musa Gezeroğlu 3 yıl

Olcay Aluc Evet yukarıda belirtmiştim zamanın canlı mı cansız mı olduğunu

Hacı Özyağcı 3 yıl

Kavrayamıyormusunuz yoksa farkındamı değilsiniz ...

Ü

Mesela Tanrı'yı ele alırsak Tanrı sonsuzdur evrenden öncede vardır evrenden sonrada var olucaktır ama biz insanların başlangıcı ve sonu olduğu için Tanrının sonsuz olduğunu anlayamıyoruz

Olcay Aluc 3 yıl

Gerçekten sonsuz diye bir sey var mı ?

E

Var. "Insanların aptallığı" Albert Einstein

Musa Gezeroğlu 3 yıl

Cunku, insan dusunurken, gorurken, duyarken yadi tum algilama fonksiyonlarini kullanirken karsilastirma yapar. Kisacasi nirengi noktasi olmayan bir seyi anlayamayiz. Zaman ve ozellikler sonsuzluk icin hicbir nirengi noktasi yok.
Zaman dedigimiz sey sadece 24 saatle sinirlandirilmis bizim icin ve asil komigi 24 saati biz uydurmusuz....

M