İslam hoşgörü dini midir?

İslam hoşgörü dinidir derler ancak hoşgörüsü nedense sadece sözde kalıyor. İslamın hoşgörüsüne örnek verebilecek olan var mı?

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
78
78 CEVAP

Ne olursan ol gene gel

U

Mevlana tarafından söylenmiş söz. Dinin temeline bakıyorum ve o hoşgörüyü göremiyorum. Bazı insanların yaklaşımı hümanist olabilir ancak bu islamı hümanist bir din yapmıyor.

Y

cihangir'de yapılan alkol saldırısı sonrası " nerede İslam hoşgörüsü " diye kendime sordum sabah sabah. Bakalım Müslümanlar buna açıklama getirebilecek mi?

Y

din temelinde hoşgörü esaslı bir din ama yaşayan doğru düzgün adam yok. Dinin bu şekilde yaşanması dinin değil kişilerin sorunudur. Din saflığıyla ve temizliğiyle Kuran'ı Kerimdedir sadece

M

islamla bağdaştırmamak lazım bu 3-5 çomarın yaptığı cahilliği

M

Mehmet Bov Tek olay olsa muhakkak bağdaştırmazdım, yoksa bende yobaz olmuş olurdum. Ancak bakıyorum dünya genelindeki İslam algısına... Hoşgörü adına bir şey göremiyorum.

Y

Bu yalnızca İslam' a mı özgüdür? Hangi dinde ve hatta ideolojide hoşgörü var ki?

M

Muhammet Khatab Her dinde elbette hoşgörüsüzlük var. Hatta her ideolojide de var. Ancak bir din hoşgörülü olduğunu iddia ediyorsa, buna uygun davranmalı. Yoksa o hoşgörü eleştirilir.

Y

Boş verin hoşgörüyü akşam cihangire gelin

C

Yusuf Böke amaç zaten islamafobi oluşturmak değil midir? Ben bunlara müslüman bile demiyorum. Bunlar provokatör olmalı. Bugün büyük puntolarla bütün gazetelerde bundan bahsedilecek. Hem burada hem batıda ?

M

hazırlıklı gelin hoşgörünüzü evde bırakın

C

samimi dindar, sadece kendi ve Allah arasındaki irtibata bakar ve hep kendini eleştiri süzgecinden geçirir. Başkalarının inancıyla uğraşmaz. Eğer biri, başkasının içkisine, yaşayışına fiziki müdahalede bulunuyorsa, inancından değil, o kişi gibi yaşamak isteyip yaşayamamasındandır.

M

Kesinlikle ironi değil yusuf. Kendi içip sıçmıyor çünkü o zaman bizden saygı beklemeyin saçma saçma konuşmayın. Süz kimsiniz bu ego nereden? Dünyanın her yerinde bu aptal zihniyet yüzünden 3. Sınıf muamelesi görüyoruz hakkediyoruz

U

Sen görüyorsun allahlı kadın

Ugur İzmir 1 yıl

Sizin zihniyet yüzünüzden de biz. Be kadın git şeri ülkeye o Zaman burada o hsret ile yandığınız İslam hegemonyasını kuramazsınız bizden çok var )

Ugur İzmir 1 yıl

Yusuf Böke, tüm dinler ve ideolojilerin bir çoğu "hoşgörü" üzerine kurulduğunu söyler, örgütlenirken... iktidara geldiği zaman hoşgörü biter!

M

Mehmet Ali Salman Yalnız pek çok ülkede zaten yeterince islamofobi var. Pek çok terörist örgüt şu an islam felsefesine sahip ve islamın cihat felsefesinden yola çıkarak katliamlar yapıyor. Ek olarak bir şey yapmaya gerek olduğunu sanmıyorum.

Y

senin verdiğin cevaplar bana mı ?

Mehmet Bov 1 yıl

Muhammet Khatab Kuran'ın ilk ortaya çıktığında indiği iddia edilen bakara ayetlerine bakmak bunu anlamaya yeterli olacaktır. Sonrasında fetih ve tevbe ayetleri geliyor. Orada da hoşgörü fışkırıyor zaten.

Y

Mehmet Ali Salman Aynı zamanda son zamanlarda kutuplaşan bir toplum söz konusu. Herkes ideolojisini uçlarda yaşıyor. Solcular çok solcu, sağcılar ise çok sağcı davranıyor. Bu kutuplaşma da dün cihangir'de yaşanan olay ve benzerlerini görmemize neden oluyor.

Y

ışid eylemlerini Kuran bazlı yapmaz. Işid'in yaptıkları mezheplerde + fıkıh kitaplarında vardır. Onlarda bunu kullanır. Bunlar tamamen islamı karalama amaçlıdır. Benim dinim sadec Kuran'ı Kerimdir. Şuan ortadoğunun dini budizm olsaydı. Biz ''budisleri terörist'' olarak konusaaktık. Elit abilerin yapmak istedikleri önce toplumları var olan dinlerden soğutmak. Ve ateizme yönlendirip. Onu sevdirmek. Sonra uydurma bir din ile yeni dünya düzenine giden yoldaki adımlarını sağlamlaştırmak.selam

M

Her grupta oldugu gibi muslumanlar arasinda da iyi, kotu, cok iyi cok kotu insanlar var. Bu bazi iyi muslumanlarin humanist davranislari hosgorulu yaklasimlari var.
Yani bence hosgoru sahibi insanlar var musluman olsalar dahi.

Y

Kuran a tamamen uydugunu iddia eden musluman ornegi buyrun. Ortada hakaret yok sorguladigimiz icin tehdit ediliyoruz.

S

İnsanların en büyük hatası doğruluğunu bilmediği şeyleri -miş'li zaman kiplerini kullanarak doğru olduğuna inanmaları.

Mecit Dingil 1 yıl

Mehmet Ali Salman İŞİD yaptığı eylemlere kurandan da ayetler gösterebiliyor. Sadece fıkıh ve hadis kitapları değil yani.

Y

Bizim 40 yıldır uğraştığımız terör örgütü de ateist değil şeriatçı zaten

A

''Komşusu açken tok yatan bizden değildir'' sözü lafta kalmayıp uygulansa hoşgörülüler dedik ama laftan öteye gitmiyorlar

H

Ali Leydin 40 yıldır uğraştığın terör örgütü kim

Y

Önümüzde Ateist terör örgütü PKK varken milletin derdi kıyrtırık IŞID terör örgütü olmuş. IŞID zaten müslümanları öldürüyor nasıl müslüman olsun tıpkı PKK gibi.

A

Bazı insanların hoşgörülü olması, onların inandığı din veya ideolojinin hoşgörüsünden değil, kendi kişiliğinden kaynaklanır..
Kendinin doğru olduğunu ve diğer tüm düşünce ve inançların yanlış olduğunu ileri süren bir öğretide "hoşgörü" olabileceğini varsaymak bile abestir!

M

Bizim önceliğimiz başka ülkede ki terör örgütü değil kendi ülkemizde ki terör örgütü olmalıdır. IŞID daha dün çıkan bir örgüt.

A

Ali Leydin Beklediğim yorumu yaptın fakat çok önemli bir ayrıntıyı kaçırıyorsun. PKK dini ideoloji üzerinden bir savaş başlatmadı ya da PKK'ya mensup insanların hepsi ateist değil. Ancak İŞİD, El-Kaide, El-Nusra gibi pek çok terör örgütü islam temellidir ve islamdan alıntılar yaparak eylemlerini haklı göstermeye çalışır.

Y

Kuran'ı kerim'in ayetlerini bende gösterip ışid benzeri eylem yapabilirim. Ayetleri kendi istedikleri gibi yorumlayıp veya önünü arkasını göstermeden sadece ayet cımbızlayarak olmaz. Kuran a+b+c şeklinde bütün bir kitaptır. Ayetin indiği olayı ve indiği yeri bilmek lazım

M

Ne hikmetse, islami terör örgütü dedikleri de yahudisiyi ingilizi öldürmüyor da hep müslümanları öldürüyor ama sorsan islami terör örgütü bunlara göre.

A

demem o ki samimi dindar kimsenin içkisine karışmaz. Karışıyorsa, araştırın, o şeyi kendi yapmak istiyordur ama baskıdan yapamıyordur

M

Ali Leydin Geçen gün hristiyanın tekini yakmışlardı, onu kaçırdın sanırım.

Y

islam’ın gerekleri, “milletin hassasiyeti” veya mahallenin raconu için değil, Allah için yerine getirilir. Millet ve mahalle işine baksın.

M

Alıntı yapıyorlarmış, hangi ayette müslümanları öldürün diyorsa artık.

A

Mehmet Bov bu felsefeye sahip olsalar zaten bizim için bir sıkıntı yok.

Y

Ali Leydin Ilımlı müslümanlara müşrik deyip onlara cihat ilan ediyor.

Y

IŞID'ın kestiği gibi görünen insanların stüdyo da olduğu ortaya çıktı, efektlerle çöldeymiş görüntüsü veriyorlar.

A

yav abicim bende müslümanım neden gidip adam öldürmüyorum? Kafa kesmiyorum pek Ala ben tanrıma hizmet edeceksem. Veyahut benim ilahım bunları buyuruyorsa bana yapmam gerekir. Ama ortada öyle birşey yok ?

M

Ali Leydin Ah be kuzum öyle şeyler diyorsun ki neredeyse İŞİD diye bir örgüt yok, onlar sadece bir grup kızgın insan diyeceksin.

Y

Hem Cihatçı ali'nin izinden gittiğini söyleyip hemde Cihat düşmanları hep ateistlerden çıkıyor.

A

Mehmet Bov Ilımlı islam algısı İŞİD gibi örgütler tarafından müşriklik olarak yorumlanıyor. Her müslüman aynıdır diye bir söz ortaya atacak değilim ancak böyleleri de var.

Y

aynen batı oyunları anlamak isteyene. Yoksa kendini soğutmak için sebep çok ?

M

Ali Leydin Aynı anda hem ateist hemde alevi olunmaz. Gerçekten çok rahatsız edici ve genelleyici yorumların var.

Y

Esad yarım milyon insanı öldürmüş derdiniz IŞID olmuş. IŞID'ın esamesi bile okunmaz terör örgütü olarak Esad'In yanında. Rakamlara bakarsak

A

Mehmet Bov Bizim ülkede ne olsa hep batı suçlanıyor. Hiç bir zaman için olayı yapanlara bakmıyoruz. Bakınız Tayyip Erdoğan iyi bir lider değil, ancak onu suçlamak yerine Amerikayı suçluyoruz. Aynı zamanda da amerikancıyız.

Y

işte böyleleri müslüman olamaz diyorum çünkü benim dinim sadece Kuran'dır. Ordada böyle şeyler yazmıyor kafa kesin diye. Cihad kelimesi de yanlış anlaşılmasın. Cihad mücadele etmektir. Benim burda sizlere bişley anlatmaya çalışmam cihadtır.

M

Ali Leydin Sana yorum yapmak gelmiyor içimden çünkü olayları dağıtmak harici bir şey yapmıyorsun. Tayyip Erdoğan ile tartışıyor gibi hissediyorum kendimi.

Y

Mete dinsizliği bile din edinmiş olsan. Senin dinin sana. Benim dinim bana. Kafirun6

M

yusuf, Burada şahit olduğumu söylüyorum ateistlerin çoğu aleviliğe sahip çıkıyor. Burada da soru başlığı açmıştım bu konuyla ilgili ama yeterli cevabı da alamadım. Bende diyorum hem ateist hemde alevi olunmaz diye ama ateistlerin eylemleri benim düşüncemde zıt.

A

yusuf siz istiyorsunuz ki, emperyalistin kurduğu terör örgütlerine islami diyip işin içinde çıkalım. Biz ise aksini söylüyoruz ispatlıyoruz canının sıkılması ondan.

A

Esad yarım milyon )) Esad sevsin seni canım benim

U

Ateist, alevi felsefesine sempati duyabilir çünkü alevilik felsefesinin temeli mani dinine dayanır ki o da mümkün mertebede hümanist bir dindir. Ancak sempati duyuyor olması aynı anda hem alevi hemde ateist olabileceği gibi bir yanılgı ortaya çıkarmamalı.

Y

eğer müslümansan alevi, şafi, hanbeli, hanifi değilsindir. Sadece müslümansındır.zaten ışid bugün en çok bunlardan yararlanıyor. İslamıda=Kuran+ hadis++mezhep imamları sananlar dinden soğuyor.

M

IŞID örneğinin verildiği yerde Esad örneği kaçınılmazdır

A

Esad'ı hazmedemiyorlar Ferhatcan salla )

U

abd o kadar katliamlar yaptı 1800'lü yıllardan beri. Kimseyi abd'yi terörist olarak görmüyor. Aksine gittiği yere demokrasi götüren bir güç oalrak görüyorlar. Biz burda ''sözde müslüman'' ışid'i konusuyoruz terörist diye. Bi düşünün derim

M

mehmet Soysal Güncel tarihi konuşuyoruz. Yoksa Amerika'nın da yaptığı katliamları görmüyoruz değil. Ancak medyada IŞID'ın sık konuşulma sebebi Amerika'nın parasal gücünden kaynaklanıyor. Yarın Amerika Türkiye gibi 3. sınıf dünya ülkesi olsa onun da tarihi medya tarafından tartışılır.

Y

Ali Leydin Olaya eksik kısımla baktığın için canım sıkılıyor. Çünkü insanlara motivasyon gerekli savaşmaları için. O motivasyon da para ve dinle sağlanıyor. Din o insanları bir araya getiriyor, para ise savaştırıyor. Bunların farkında olmamış olman canımı sıkıyor.

Y

Komünistler bile katliam yapmış zaten tartışmaya gerek yok insanlık tarihinde her zaman savaş olacaktır

Y

burada sizlere adolf hitler'i, tüm dünyaya tek başına meydan okumuş cesur bir kahraman olarak tanıtabilirim, tabi ölümüne yol açtığı milyonlarca masum insanı saymazsak.
burada sizlere veli göçer'i, binlerce aileye ev yapmış bir hizmet gönüllüsü olarak da anlatabilirim, tabi eksik ve ucuz malzemelerle yaptığı evlerde oturduğu için 17 Ağustos'ta hayatını kaybeden onbinlerce insanı saymazsak.
burada sizlere atom bombasının ne kadar mucizevi bir enerji kaynağı olduğunu da anlatabilirim, tabi adeta deney hayvanı gibi kullanılarak öldürülen yüzbinlerce hiroshima ve nagasaki vatandaşını, ve hala orada sakat doğan bebekleri saymazsak...

M

Mehmet Bov Muhakkak öyle, yin ve yang felsefesi gibi iyinin olduğu yerde kötü, kötünün olduğu yerde iyi de olacaktır. Ancak ben olayları daha materyalist değerlendiriyor ve ayetlerle, tarihle yorumluyorum. Bu durum beni ateist yaptı, seni de ılımlı bir müslüman yapabilir. Ancak Müslüman olman ya da benim ateist olmam bizleri kötü bireyler yapmaz.

Y

Eminim seninde nefret ettiğin şey din tüccarları ve dini kullananlardır

Yusuf Müjdeci 1 yıl

Onlardan hoşlanmak mümkün değil ki.

Yusuf Böke 1 yıl

Yusuf Böke sen biraz daha hoşgörülü ve doğruyu gösterince değişime açık bir insan gibisin. Sana tavsiye etmem gereken bi kaç isim var ?

M

Mehmet Bov Ben oldukça eski ateistlerdenim ve felsefem artık kalıplaşmış. Okumam demem, okurum ancak bir işe yarayacağını sanmam. Çünkü tüm dinlerin çıkış tarihine göz attım ve ateist olmam sonucuna ulaştım.

Y

bu ışid gibi benzeri örgütler aslında müslümanlara gerçek bir fırsat. Dinlerini sorgulasınlar diye ''ikimizde müslümanız'' ben iyi bir insanım o adam kafa kesiyor sence bunda sıkıntı yok mudur ?. Işid eylemlerini Kurandan gösteremez. Gösterirse de ancak ayet çarpıtarak ve cımbızlayarak gösterir kuranda öyle değildir. Olaylar serpiştirilmiştir ve olayların indiği yeri ve olayıda bilmek lazım. /// ne yazık ki bugün “islam” diye ortaya konulan din; özellikle emevi döneminden başlayarak, daha sonra abbasiler döneminde sonuca ulaşan uydurma hareketinin ürettiklerinin ürünleriyle karışmış bir yapı arz etmektedir. Bu “İslam”, temellerini sırf Kuran’dan alan, yani din adına Kuran’ı yeterli gören bir “İslam” anlayışı değildir. Bu “İslam'' emeviler’in ve abbasiler’in reforma uğrattığı “İslam”dır. Işid bunlardan ++ mezhepcilikten ve onun hükümlerinden + fıkıh kitaplarından faydalanır.

M

Mete sen kıvırıyorsun. Size göre cübbeli hurafecisi gerçek müslüman. Ama caner Taslaman kıvırıyor değil mi ?

M

niye? Çünkü adam müslüman ve zeki bir müslüman ve kabına sığmıyor.

M

Mani dini dediğin bilmiyorum ama şu an cem evlerinde hz ali'nin resimleri var. Alevilikte, Hz ali önderdir. Ateistler ise Cihatcı ali'ye önder diyenlere sahip çıkıyor. Aleviliğin çelişkisi de ayrı mesele.

A

Kimisi de der ki, ali sadece bir simge onunla ilgimiz yok. O zaman neden Alevi sitelerinde 4 halifeler anlatılıyor neden Yezide düşmanlık var. Kim ne derse desin Aleviler hz ali figürünü savunuyor ama onun yaşantı şekline de düşmanlar. Bu da en büyük çelişkileri.

A

aynen sevgili tanrıtanımaz veya ateist olunca otomatikmen bilim adamı ve filozof olduğunu sanan. Müslümanları veya herhangi bir dine inananları cahil yobaz diye nitelendirmeye çalışan ama asıl yobazın kendinleri olduğunu bilmeyen. Basit ve klasik ateist argümanları.

M

İslam hosgoru dinidir ibadetler tamami rutieldir yani aliskanlik kazanilmasi icin onerilmistir kazasi ve yaptirimi yoktur kisilere birakilmistir bunu yapanlara bir ustunluk vermez dog ruluk durustluk adalet bunlar icin dinde yaptirim vardir....

M

aha bak buda islamı yanlış anlamış ışid'in iyimseri olsa gerek

M

Emperyalistler Afrika'dan Ortadoğu topraklarına milyonları öldürüğüne herkes şahit, bir de oraları sömürüyorlar. Dünyada kendi halklarından bu yaptıklarına karşılık tepki toplamamak içinde kurdukları birkaç terör örgütüyle Müslümanları terörist göstermeye alışıyorlar, medya zaten onların elinde. İnsanların cahil olmayanları ise herşeyin farkında bu rakam ise çoğunluktur. Azınlık olanlar gerçeklerin farknda değil sadece. Amerikan halkı da Irak'a giriş konusunda öyle ikna edilmeye çalışıldı ama bu da pek işe yaramadı.

A

Azınlık kesim dediğimiz işte bu bir kaç emperyalist malı terör örgütünü devamlı önümüze getirenlerdir. Büyük tabloya bakmıyorlar. Sen alıkoyan ne büyük tabloya bakmaktan? Konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmaman veya kötü niyetin

A

Aksine dünyada büyük bir yahudi fobisi var. Dünya savaşlarını çıkarmalarından tut, kurdukları terör örgütlerine kadar. Amerikalı bazı aktörler hep bunu dile getirdi ve silinmeye çalışıldılar ama siyonistlerin medya gücü yahudi fobiliği göstermiyor dünyaya karşı.

A

Silah ile müdahalede isid... Silahsız müdahalede islami hassasiyet oluyor... Sanırım hoşgörü dedikleri şey oldurmemeleri

A

İslam hatalıdır burada bana kalırsa. Yakın çevremizde inanan arkadaşlarımıza baktığımızda kimse size "bak sen oruç tutmuyorsun çok hoşgörülüyüm değerimi bil kafanı uçururdu başkası olsa." diye ciddi ciddi demez. Normal olan inanç ve düşünce özgürlüğüdür, haklara saygı duymaktır. İslam burada kendini övmüş ki çok haksız bir övme ne yani olması gereken bir şeyi marifetmiş gibi söylüyorsun (tam akp zihniyeti ajhdasjdas). Bu yüzden dinde hoşgörülü bir örnek veremiyoruz

E

Ben varım

H

O horgörü

Z