İslamda karşı cinsle tokalaşmak caiz mi?

Karşı cinsle tokalaşmanın islami açıdan hükmü var mıdır ?

Alıntı bir yazıyı bu anlamda paylaşmak istiyorum. Yorum sizin ...

....

Tokalaşmak Haram mı?

Hani derler ya kanayan bir yaraya parmak basmak amaçlı diye, bu tokalaşma mevzusu benim ve sanıyorum İslami duyarlılığı olan her bireyin başının belası, içinin sıkıntısı, yukarısı bıyık aşağısı sakal mevzulardan biri.

El vermesen karşındakini mahcup ettiğini düşünür, için ezilir; versen inancına aykırı hareket ettiğini düşünür, sürekli tövbe bozan bir günahkâr gibi suçluluk duyar, Rahman’dan utanırsın.

İşin Ehli Ne Der, Ne Söyler?

Her fıkhî konuda bilgisine danıştığım, saygıdeğer hocam Hayrettin Karaman bu konuda şunları söylemektedir:

Peygamberimizin, kadınlarla -bey'at yaparken- el ele tutmadığı şeklinde bir bilgimiz var. Bu, haram kıldığını göstermez; O'nun her "terk"i; yani bir şeyi yapmaması nehiy (yasaklama) manasına gelmez. Yasak ve haram olduğuna dair başka delillere ihtiyaç vardır. Peygamberimizin ve sahabenin yaşlı kadınlarla musafaha (tokalaşma) yaptıkları biliniyor (Kâsânî, Bedâyi', beyrut, 1997,C. V,s. 495 vd.). Fıkıhçılar "kadınla erkeğin musafahası" konusunu "kıyas" ile hükme bağlamışlar ve şöyle demişlerdir: "Kadınların el ve yüzleri avret değildir, bunlara şehvetsiz bakılabilir. Ama dokunmak şehvet celbi bakımından daha etkilidir, bu bakımdan avret yerine bakmaya ve dokunmaya benzer; bu sebeple dokunma caiz olmaz." (Kâsânî,s. 489). Bu gerekçeye göre, âdeten (yaygınlaştığı ve alışıldığı için) şehvetin söz konusu olmadığı durumlarda ele dokunmak (musafaha) caiz olmalıdır.

Saygıdeğer Hayrettin Karaman hocamın bu konudaki yorumuna katılıyor muyum, hayır katılmıyorum… Ne kadar etkin, yetkin, âlim bir fıkıhçı dahi olsa İslam uleması (en azından akl-ı selim olanlar) bu tür çetrefilli mevzularda kişinin danışma, okuma ve araştırmalarının ardından mutmain olduğu, aklına ve vicdanına sineni uygulaması şerhini düşerler. Bu noktada en yetkin danışma mercii olarak gördüğüm Karaman hocama katılamayacağım.

Şehvetle Yaklaşılmıyorsa Caizmiş!

Mantık yürütelim hep beraber: Tamam diyelim ben kendimden eminim ama bu iki taraflı bir eylem. Bir erkek veya bir bayan karşı taraftan nasıl emin olabilir ki? Hocam sanırım erkek bakış açısıyla fetva veriyor. Bir erkek olarak ben böyle bir hissiyata sahip değilsem, karşımdaki bayan hayli hayli değildir diyor. Peki, biz ne yapalım, karşımızdakinden nasıl emin olalım? Karşı tarafın ne hissettiğini nereden bileceğim? Şöyle mi demeliyim: Af edersiniz bana karşı bir şey hissetmeniz olası mı, ona göre elimi vereceğim!

Kadına El Uzatmak Nezaketsizliktir…

Nezaket kurallarına göre tokalaşmak için bayan hamle yapmalıdır. Öyle bodoslama el uzatmak kibar beyefendilere yakışır bir tavır değil. Çatal solda, bıçak sağda gibi olmazsa olmaz kaideler arasında. Ki aksi dahi olsa açıkça söylüyorum: Ben Örtülü Bir Bayanım, Elinizi Uzatmayın.

Yüce Rabbimiz İsra sûresinin 32. âyetinde şöyle buyurmaktadır:

“Zinaya yaklaşmayın. Çünküo, apaçık bir çirkinliktir ve kötü bir yoldur.”

Bu âyet zinayı yasaklamanın yanı sıra zinaya yaklaştırıcı eylemleri de yasaklamaktadır.

“Şüphesiz Allah, Âdemoğlunu zinaya eğilimli olarak yaratmıştır. Hiç şüphesiz bu eğilim onu kuşatacaktır. Gözlerin zinası bakış, kulakların zinası dinlemek, dilin zinası sözdür. Eller zina eder, ellerin zinası yapışıp tutmaktır. Ayaklar da zina eder, onların zinası yürümektir. Ağız da zina eder, onun zinası da öpmektir. Nefis umar ve ister...” (Ebu Davud, Nikah 44; Buhari, İsti’zan 12.)
Nurcan Kayacan

A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
22
22 CEVAP

Haram değil

Z

Harama helal diyen kafir olur, hüküm budur

Enes Koran 6 yıl

Kıçınızdan helal haram uydurun, sonra millete kafir bilmemne deyin, sizi din soytarıları sizi..

Eray Demirtaş 6 yıl

Yapma sen gene haram deil deme bunu demek fiili işlemekten daha ağır

Dinçer Sığın 6 yıl

Eray Demirtaş yorumunu ve üslubunu değiştirerek devam et lütfen.

Özden Kiper 6 yıl

Allah razı olsun ama çok uzun olmuş

D

Çift dikiş olmuş

E

Millet uzayda yaşam buluyor şu eforu pozitif bilimlere verin

B

O eforu da senden bekliyoruz.

Ömer Elmacioglu 6 yıl

beyinleriniz bağlı sanırım..

Bilge Denktaş 6 yıl

21.yy da bunlar komik daha halenmi anlayamadık dini konuları avrupa bunları aşalı 300 yıl oldu bugün ortada

Özgür Arsan 6 yıl

Bizim mahallede bi kadin vardi yasli ve çarşafli. Bayramda torunlari elini opmek istediginde elini vermezdi hatta cocuklarina bile vermezdi cok günahmiş ona gore. Bitane de çarşafli gelin vardi eşinden ve kaynatasindan başka kimseye görünmezdi. Evde bi erkek görsün hemen diyer odaya kaçardı. Eve misafir geldiginde erkek varsa misafirle kocasi ilgilenirdi sofrayi kocasi hazirlardi. Boyle bir hastalikli yapisi vardi. Sanki millet onun yüzüne hasret.

M

Bi konuda şöyle bi benzetme yapılmış. Köpeğin dişlediği bişeyi yemek haramdır. Av yapmaya çıktınız bi hayvan avladınız ve yanınızdaki tazı diye adlandırılan köpek koşarak o vurduğunuz avı dişleyip geyiriyo ve onun yenmesinde sakınca olmuyo. İnsanlardada iki karşı cinsin zaruret halinde tokalaşması buna benzetilmiş. Doğrumudur yanlışmıdır bilemem duyduğum bu şekil

Ş

Bu çarşafli kadin bi gun evde küçük torunlari televizyonda çizgi film izliyolarmis. Televizyon izlemek gunah diyip çekici almis gelmis televizyonu kırmiş. Oğlu anam kafayi yedi diyodu

M

Mustafa sen bu teyzeye taktin kardesim

Meral Buğa 6 yıl

Yok takmadim da bazen onu goruyorum sokakta oglunu falan hemen aklima bu geliyo gülüyorum tutamiyorum kendimi şuan bile guluyorum hem de sesli valla bi ara çok gulmustum ozamanlar

Mustafa Çölkesen 6 yıl

Bu grup pek garip hocam inanc bu neyi komik ayrica gülme komşuna gelir başına

Fatma Amik 6 yıl

Ne inancı hastalikli bir yapi. Siz buna inaç mi diyosunuz?? böyle inanç mi olur. Televizyon kırmanin neresi inanc. Evde tek kendi mi yasiyo diger evde yasayanlara saygi nedir bilmesi gerekir once. Televizyon izliyo diye Çocuklarin kalbini kırmanın neresi inanc. İslamin neresinde var? Ben kadinin çekicle evde duran kimseye zarari olmayan cansiz bir nesneyi, televizyonu kırmasina gülüyorum sadece. Hic olacak iş mi? Sokmuş kendini komik hale tabiki herkes guler. Tek ben degil duyan herkes gulmustu Kadinin yaptiginini dogru bulmamisti. Oda biraz akılli olsun kendini komik hale sokmasin bu tür saçmaliklarla

Mustafa Çölkesen 6 yıl

Herkes fıtratına göre yaşar.. Başka mahallede de başka kadınların başkasına tuhaf gelen huylari vardır. .
Burdaki konu bu konuda hassasiyeti olanların ne düşündüğü..
Uzaya ilgi duyan uzaya.. Öte dünyaya ilgi duyanda dunyadan sonrasina göre yaşarmış.. VesSelam

D

Dini acidan hukmu ne bilemiyorum ama bende tokalasmayi pek sevmem dogrusu

Ö

Tokalaşma gibi basit bir eylemden cinsel erotik şehvet dolu sonuçlar çıkarmak nasıl bir aklın ürünü anlamıyorum. Sizler nasıl insanlarsınız allah aşkına. Hayatınız boyunca karşı cinsten olan birine şehvet duymadan bakamaz mısınız? Birbirini sadece insan olarak görüp ona göre hareket etmek hiç mi aklınıza gelmez? Nasıl bir kafanız var sizin. Neymiş bir kadın bir erkek tokalaşınca cinsel dürtüleri uyanıyormuş. Eğer gerçekten böyle bir insansanız gözünüzü seveyim sokağa çıkmayın siz. Sizin kafanızda olanlar anasına bacısına bile şehvet ile bakabilir. Onlardan da uzak durun

A

Oyleyse eger nicin filmlerde tokalasma sahneleri cekilir? :)) bunun da cevabini sinema sektorunden alirsiniz

Meral Buğa 6 yıl

Ne alaka şimdi

Ahmet Karakavak 6 yıl

Cok alaka ozel sahne cekiyorlar, bas mi kaldiriyorsunuz sinema kulturune?

Meral Buğa 6 yıl

özel sahne dediginiz hangi sahne oluyor

Ahmet Karakavak 6 yıl

Iste tokalasilan sahne, hic turk filmi izlemediniz siz galiba :))

Meral Buğa 6 yıl

Ben kimseyle tokalamiyorum, uzattiklarinda eyvallah mukabilinde bir elimle isaret ediyorum bitiyor nezakete aykiri, babamin oglu mu niye tokalasayim? Haram diye bisey yok ama GEREK te yok! Siz kurallarinizi belirlerseniz kimse yanasamaz vesselam

M

Katiliyorum bende hic gerek duymuyom haram diye degil ama gercekten gerek yok bence

Özlem Erçakır 6 yıl

Yobaz diycekler simdi bize

Meral Buğa 6 yıl

Bunun yobazlikla alakasi yok herkes kendi kurallariyla yasar kendi fikrini yasar kimi insanlar titizim hastalik bulasir diye bile tutmuyo onlar ne peki

Özlem Erçakır 6 yıl

Onlar da biz de psikolojik rahatsiz

Meral Buğa 6 yıl

Aman herkes biraz delidir hayattaa

Özlem Erçakır 6 yıl

Açıklama da yazıyor.. Karar okuyana kalmış

D

Kimse el uzatmasin kadınlarda ikilem de kalmasın bence

T

Herkese iyi geceler benim el yatar

M

Senin el ne kadar akilliymis be abla bizimki bir turlu yatmak bilmiyo

Özlem Erçakır 6 yıl

Bazen bayanlar uzatıyor

A

Uzatsan günah uzatmasan bayan yanlış anlıyor

A

Tokalaşmayı nasıl zinaya bağladınız ağzım açık okuyorum hâlâ. Bu arada, daha önce hiç tokalaştığı için hamile kalan ya da çocuk sahibi olan birini gördünüz mü?

F

su kismina katiliyorum. Erkek bayandan hamle olmadan elini uzatma ma li. Cunki erkek el uzattiginda bayanda elini uzatip tokalasmak zorunda kaliyor. Bende sevmiyorum erkeklerle tokalasmayi. Ama tokalassmasan ukala kendini begenmis yobaz oluyorsun. Tokalassan icin rahat degil. İnsani ikikeme sokan bir tavir. Ben kadinlarla. Bile tokalasip kucaklasil opusmekten nefret eden biriyim. Bunu yanlis anlayip simdi birileri sacma sapan yorum yapar umrumda degil. Esi olan insanlariz bence yanlis erkeklerin bayanlarla tokalasmak istemsi bencede nesaketsizlik.

L

Binbir türlü hastalık ve mikrop var. Ayrıca niye nezaket adına biriyle el teması kurayım, kadın ya da erkek. Ikisi de rahatsz edici bence de.

Aylin Erayabakan 6 yıl

ayrica tokalasmayla tahrik olan insanlar varsa lutfen disari cikmasinlar.

L

Haram ı helali merak edenin kuran a bakması yeterli! Yoksa Allah korusun;
"Dilleriniz yalana alışageldiğinden dolayı, Allah’a karşı yalan uydurmak için, “Şu helâldir”, “Şu haramdır” demeyin. Şüphesiz, Allah’a karşı yalan uyduranlar, kurtuluşa eremezler.
(NAHL/116)".....
Bu ayette bahsedilenlerden olursunuz!!

A

ellerin altında ki sınsi düşünceler haramdır... Hem tokalaşmak kadar muhatap san demekki zarar gelmeyecek biri ha her tanıdığığimla tokalaşmak zorunda değilsin mecbur da değilsin

N

Kimse tokalaşmak zorunda hissetmemeli tahrikmiş harammış vs vs geçtik bunları ki kim ne düşünürse düşünsün saygı duymamız gerek. Ben en başta hijyen olarak tokalaşmayı doğru bulmuyorum. Bir merhaba bir nasılsınız bir gülümseme en güzel tokalaşmadır bence...

S