Kadınlar için ayrılan plajlarda ya lezbiyenler de varsa?

Antalya'da da kadınlar plajı var. Ve bir çok kapalı kadın orada bikiniyle bile denize girebiliyor. Aslında uygulamada bir eleştirim yok, onlar da rahat etsin. Genel olarak bu tür ayrımlara karşıyım tabii ki. Her neyse, benim merak ettiğim bu durum kadınları cinsel gözlerden uzak tutmak için değil mi? Peki kadınlar plajı lezbiyenlerle dolu ise nasıl olacak? Bu cinsel gözler erkeklerden farklı mı?

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
22
22 CEVAP

Kesinlikle katılıyorum.

O

Ya ülkemizde bu uygulamalar karşı cinsin ön yargılarına dayalı olarak ortaya çıkıyor. Yani güvensizlik. Aslında hoş şeyler değil. Mesela benzeri mekan farzı misal lokantalarda aile yerimiz mevcut derler hiç hoş değil. Ne yani bir aile bir lokantada ev hapsi mi yaşasın. Keşke özgürlükten korkmasak ve özgür yasamı yaşatabilsek. İnancı gereği ayrı mekan isteyenlere sözüm yoktur.

M

Not found 404

G

Cinsellik belirtilmemiş cinsiyet belirtilmiş Kur'an da bu şekilde bakarsak herhangi bir sorun yok. Mantıksız bulunabilir tabi ama kuran açısından bı sorun yok yukarıdaki durumda.

O

İşte cinsellik cinsiyetle ilgili bir durum değil ama bunu görüyoruz yani kitap güncellik dışı kalıyor...

Ebru Kutal 2 yıl

Aslında güncellik dışı değil çünkü eşcinsellik o dönem de olan bir şeydi. Sadece eşcinselliği kabullenmemek için yapılmış bir şey diye düşünüyorum. Doğrudan yok saymak.

Osman Küçükgüreşgen 2 yıl

Ben açıkçası karşı değilim, hatta desteklerim bile. Çünkü zihniyet, çünkü tipler, çünkü kadın kadına olmanın rahatlığı çünkü barzo dolu bir sahilde eşinin ve ya sevgilinin yanında olmamasının verdiği hapise girmeyeceğim güvencesi

F

Bu düşüncenize katılmam mümkün değil. İnsanlar diğer insanlardan neden rahatsız olur? Çünkü kendi içinde kendi yaptığına dair tam bir güveni sağlayamamıştır. İnsanın kendine güveni bu şekilde uygulamalarla alaşağı edilmek istenmekte. Kadın, kendinden emin ve tırnak içinde " bağlı bulunduğu hukuki adalete" güveniyor olsa bu uygulamaların zerresine gerek olmazdı.

Ebru Kutal 2 yıl

Adalet sizin yaşadığınız şeyi değiştirmez, bu ülkede adalet var ne de olsa diye de rahat davranılmaz ki. bakın çoğu erkeğin en büyük çekincelerinden biri yanında eşi varken herhangi bir tacize uğramaktır. Kadın olarak erkeğin kavga amaçlı tacizine pek uğramasınız zaten ama buyrun bir kaç örnek https://onedio.com/haber/ulke-insaninin-yuruyen-trafo-oldugunun-ispati-23-cinayet-nedeni-632214

Fatih Özgüner 2 yıl

Ki bunlar cinayet ve yaralama, darpların başı da sonu da yok. Önemli olan ölmek yaralanmak dayak yemek değil, eşine bir zarar gelebilmesinin çekincesi

Fatih Özgüner 2 yıl

Fatih Özgüner ülkemde adalet var diye özgürce davranamazsam, adalet neden vardır peki fatih bey? Özgürlükten kastımızda sadece bir plaja gidip, kitap okuyup, müzik dinlemek istemek. Bunu bile kadın olarak tek başıma yapamıyorsam ve onun yerine "kadınlar plajına git" baskısı yaşıyorsam adalet nedir? Yalnızca bir kadın ismimi?

Ebru Kutal 2 yıl

Fatih Özgüner eşlerle ilgili düşüncenizi anlarım ama yine de tartışmaya açık bir konu. Eşleri kocası korumaz. Hukuk korumalı. Çünkü bir insan eşten önce bireydir. Eş olunca koca hakimiyeti varsa zaten hukuk yoktur ki öyle. Sizi anlıyorum ama katılmıyorum

Ebru Kutal 2 yıl

Kemer yolundan da görünüyor zaten plaj.
Ama gene de bence güzel bir uygulama, hele plajlar iyice abaza dolmuşken.

G

Antalya'da çok sakin ve rahatsız eden bakışların olmadığı çok güzel plajlar var. Kaldı ki rahatsız olup olmamak biraz da kadının kendinden emin duruşuyla ilgili diye düşünüyorum

Ebru Kutal 2 yıl

O iş öyle değil işte, bir vakit lara plajında çok anlamsız bir tacize uğramıştık. Köpeğimizle birlikte plajda kendi hâlimizle takılırken bir grup abaza köpeğe minik minik taşlar atmaya başladı. "Napıyorsunuz" dediğimde de acar hırsız ev sahibini bastırır hesabı bağırıp çağırmışlardı, polis çağırmak zorunda kalmıştık.

Gülşah Kabal 2 yıl

Yani durup dururken başın belaya girebiliyor

Gülşah Kabal 2 yıl

Gülşah Kabal işte demek istediğim bu durup dururken başımız belaya girmemeli normalde zaten gerçek bir hukuk sisteminde başı belaya giren biz olmamalıyız. Ama bu tip uygulamalar bu tip davranışların sadece üzerini örter. İki gün sonra kadınlar plajında denize girmediğiniz için taşlanırsınız. Bu işler böyledir. Bir yanlışın üzeri örtülmez, aksine adalet sağlanmalıdır.

Ebru Kutal 2 yıl

E yani.

Ö

Saat yediden sonra erkekler de girebiliyor. Kadınların eşleri onların yanına geliyor. Sıkıntı yok.

S

Kadınlar gerçekten rahat ediyor. Kaldı ki herkes yine kendi tarzında suya giriyor. Bikini giyen bikiniyle, haşema giyen haşemayla. Yanılmıyorsam 14 yaşa kadar erkek çocuk da giriyor gündüz.

S

Rahat edilecek yüzlerce plaj var Antalya'da. Kapalı kadınlar diyorsanız evet rahat ediyorlar ama dediğim gibi, uygulama teoride tamam, pratikte yine inançları açısından eksik kaldığını düşünüyorum.

Ebru Kutal 2 yıl

İnançla alakalı bir plaj değil orası. Herkes istediği gibi giriyor. Sadece daha rahat oturuyorlar, uzanıyorlar. Dinle alakası yok yani.

Seniha Çesmeci 2 yıl

Yüzlerce plaj yok bu arada

Seniha Çesmeci 2 yıl

Seniha Çesmeci ben zaten dini hiç karıştırmadım sadece o yöne çeken arkadaşlara cevap veriyorum. Cinsiyetle ilgili. Dinle değil. Cinsel açıdan rahatlık. Kapalı kadınlar yan şezlongunuzda lezbiyenler olduğunu alenen bilse orada rahat olabilir miydi bunu sorgulamaktı amacım. Ben 20 yıldır Antalya'da yaşıyorum ve mübalağa tabii yüzlerce ama onlarca harika plaj var

Ebru Kutal 2 yıl

Anladım. Oraya iki kez gittim. Benim bile aklıma gelmedi lezbiyenlerin de oraya gidebileceği. Büyük ihtimal (lezbiyenlerin dışında) oraya gidenler de bunu düşünmemiş olabilirler.

Seniha Çesmeci 2 yıl

Güzel bir uygulama falan değil, saçmalamayın. Normal plajda bir kadın tacize uğrasa '' O da kadınlar plajına gitseymiş, demek ki rızası var '' diye suçlular aklanacak.

Bugün kadın erkek plajda ayrılır, yarın Bursadaki gibi pembe vagonlar yapılır, sonra pembe otobüsler, sonra pembe sınıflar, hatta pembe okullar gelir.

E

Kesinlikle katılıyorum. Genel anlamda zaten bu platformda olup da " aslında iyi bir uygulama" denmesi bile tam bir ironidir. Ben cinsel açıdan bir soru getirdim. Zaten teoride sıkıntı yok, pratikte tam bir mantıksızlık.

Ebru Kutal 2 yıl

Kaç haberde lezbiyen tacizi, vahșeti okudun? Eșcinseller iradelerini daha iyi kontrol edebiliyorlar bana göre çünkü hoșlandığı cinsle devamlı bir arada olduklarından duyarsızlașabiliyorlar ve sadece cinsel amaçlı bakmıyor. Kiminle arkadaș kiminle sevgili olabileceğini de öğreniyor.

U

Ben kesinlikle taciz edilecekleri açısından söylemedim. Demem o ki sonuçta cinsel göz yani cinsel açıdan arzulayan gözde cinsiyet ayrımı yapmak sadece dogmatik bir durum. Pratikte işe yaramaz.

Ebru Kutal 2 yıl

Heteroseksuel kadınlar da birbirlerine beğenerek bakıyor zaman zaman, biraz da kıskançlıkla beraber. Bu ülkede eșcinseller zaten yokmuș gibi davranılıyor hangi uygulamada onlar göz önune alındı ki?

Uğur Adatepe 2 yıl

Uğur Adatepe kesinlikle ama dediğim gibi günümüz dünyasında artık çok komik uygulamalar bunlar. Sadece yanlışın üstü örtülüyor.

Ebru Kutal 2 yıl

Onu bunu bilmem şuan antalya yanıyor cayır cayır sideye atarsam ölmeden kendimi iyi olacak

B

Bugün hava daha iyi bence azcık esiyor

Ebru Kutal 2 yıl

Allahı çok kızdırmışsınız Ebru

Bedirhan Bayındır 2 yıl

Bedirhan Bayındır bu tip espriler pek hoş değil ama bilimsel açıdan doğayı fazla zorladığımız (tüm insanlık olarak) doğrudur

Ebru Kutal 2 yıl

Onu nasıl ayiracaklar? Girişte adam tutup cinsel tercih soramaz herhalde. Erkeğin bakışı gibi rahatsız etmez saniyorum yine de.

H

Rahatsız etmez değil bence bilinse en az erkek kadar rahatsız edecektir. Ama bilinmiyor

Ebru Kutal 2 yıl

Bir kadın bakıyor ama ne gözle bakıyor. Belki boş bakıyor, belki suzuyor, belki de Erkeğin baktığı gibi bakıyor. 3 seçenek var yine de. Ama biz öyle miyiz niçin bakıldığı belli

Hakan Lan 2 yıl

Hakan Lan evet aslında daha dürüstçe

Ebru Kutal 2 yıl

Ben bakarım, bakıyorum yapacak bir şey yok. Göze ambargo koyamazsin kayıyor

Hakan Lan 2 yıl

Hakan Lan sıkıntı bakmakta olsa keşke. Yani güzel bir insana, çocuğa hatta hayvana bakmak sıkıntı değil ki. Taciz bakışları farklıdır biliyorsunuz. O tip bir terbiyesizlikten söz ettiğinizi düşünmüyorum

Ebru Kutal 2 yıl

Bi kere öyle bi plajda bulunmuştum sanırım hayatımın en iğrenç deniz macerası idi. Kadınların atladığı birşey var denizi kapatamıyorlar. Nasılsa erkek Yok düşüncesiyle kabine girmeden bikini değiştireni gördüm malesef oysaki denizdeki birden fazla yatı ve içindeki erkekleri farkedememişlerdi fark ettiklerinde ki yüz ifadeleri görülmeye değerdi şikayet ettiler ama denizin tapulu olmadığını sonradan anladılar

G

Bı yaklaşım kadar saçma bir durum olamaz. Kadınlar tuvaletındeki kadınların birbirine karşı münasebetletini sorgular gibi. Herkesin renk, dil, zevk kavramları farklılık gösterir. İster konyaltında karışık girer, ister sarısu plajında kadın kadına girer:)))

M

Bu bir yaklaşım değil, bir sorgulama idi. Ben kadınlar plajı neden var? Demedim Siz yanlış anladınız sanırım. Cinsel gözle bakmanın cinsiyeti olmadığını kast ediyorum

Ebru Kutal 2 yıl

En azından bazı istismarları indirgemek adına çözüm üretebileceğini düşünenler olmalı. Herkes kendince haklı olabilir. Fakat dini kuralları daha sert olanlar için sanırım iyi bir seçenek gibi duruyor. )

Mustafa Ertoni 2 yıl

Mustafa Ertoni evet dogmatik açıdan bir çözüm gibi görünüyor. Ama aslında islam eşcinselliği tanır Yani var olduğunu kabul edip yasaklar. Demek istediğim ise görmezden geliyor, komik olan bu

Ebru Kutal 2 yıl

Aslında karışık olması ve karışık olmaması çok anlam ifade eden bir durum değil. Gerçek benliğinde yatan insan güdülerinin ne kadar masum olup, olmafığınla ilgili bir durum. Bunu bir çözüm yolu bulanla ve bunu bir fırsat görenle arasındaki ince çizgiden ibaret. O ince çizginin ayrımını yapmak imkansız. Sanırım tek çıkar yol dürüstlük:)

Mustafa Ertoni 2 yıl

Mustafa Ertoni keşke cinsel açıdan herkesin dürüst olacağı bir toplumda yaşasaydık O zaman zaten bu tip korkular, koruma çabalarına da gerek kalmazdı. Tabii genelleme olarak gerek kalmazdı. En ideal toplumlarda bile cüzi de olsa suç oranı bulunmakta. Bu da insan doğasının psiko-analitik bir gerçeği.

Ebru Kutal 2 yıl

lezbiyenleri cinsel sapık yaptın.. Rıza baba sapık cıktık.....

E

Hayır şimdi şöyle ki kapalı bir kadın gayet temiz bir aile plajında bile, herhangi bir taciz olmayacağı kesinken bile bikini ile denize giremez dimi? Çünkü erkek vardır. Bu cinsel göz. Ama kadınlar plajında girebiliyor. Kesinlikle bir tacizden söz etmedim

Ebru Kutal 2 yıl

tamamda dinde islamda. Diğerleirni sayma gereksiz.. Eşcinsellik yok.. Saymadıklarımızdada yok.. Ama türk tvsindeki gay olayıda yuh yaaaaa. Kan almışın gay oldun... Ehhhh... 2 yaşlındayız ya..

Ece Guler 2 yıl

Ece Guler islamda eş cinsellik açıkça vardır, tanınır ve yasaklanır. Yani var olduğunu kabul ettiği bir şeyi yasaklıyor. Kabul ediyor ama görmezden geliyor sıkıntı bu zaten

Ebru Kutal 2 yıl

haramın içinde dinciyim kardeş.. Allahımla benim aramda...

Ece Guler 2 yıl

Ece Guler saygı duyarım sizin tercihiniz asla eleştirme yetkim yok zaten

Ebru Kutal 2 yıl

Kadınlar plaji normal(!) plajdan da görülebiliyor. Bir köşe var biz hep orada yüzeriz. Yine bir gün erkek arkadaşımla gittik. Şalvarlariyla çimen teyzelerin gazabına uğradık. Gidin burdan diye bağıranlar guvenlige şikayet ederiz diyenler... Erkek arkadaşım sapik gibi hissetmisti. Bence cok saçma bir uygulama asla desteklemiyorum.

B

Bu da bıçağın diğer yüzü canım. Kaçınılmaz son, sapık gibi hisseden erkek ya da orada denize girmediği için kendini ahlaksız hisseden kadın.

Ebru Kutal 2 yıl

her diniciyi o şalvarlı teyzelerle bir tutmuyon ama demi kardeş.. Valla söyle yada göster beraber dövek.

Ece Guler 2 yıl

Ece dinle alakali bir cümle kurmadım ki bir tutmak nerden çıktı

Büşra Batur 2 yıl

şalvarlı teyze okuyunca.... Neyse..

Ece Guler 2 yıl

Şalvarlıydı çünkü Ama ima ettiğin konudaki fikrim de; Çoğu haşema ya da kıyafetle giriyor zaten her gittigimde gördüğüm kadarıyla. Ne anlamı kaldı o şekilde gayet rahatça plajda da yüzebilirler. Bu benim düşüncem tamamen saçma geliyor kadınlar plajı.

Büşra Batur 2 yıl

Sadece bikini ile girmiyorlar, üstsüz ve hatta altsız dahi dolaşıyorlar, güneşleniyorlqr, duş alıyorlar. Üstelik 8 yaşına kadar erkek çocuklar girebiliyor! Aslında dinlerinin de kendilerinin de çelişkilerle dolu olduğunun bilinçsizce bile olsa farkındalar!

A

Evet tüm bu söylediklerinize de şahit oldum ama yermemek için bahsetmeyeyim demiştim Büyük bir çelişki kesinlikle katılıyorum. Amacım da bunu paylaşmaktı. Fikir almak, teşekkürler

Ebru Kutal 2 yıl

Eh cinsiyet ayrimciligi yaptikca sapiklik tavan yapti cozummus gibi yine ayrimcilik sunuldu vé bunuda anlamayanlar saksakladi.

I

Eh buna katılmamak elde değil

Ebru Kutal 2 yıl

cinsiyet ayrımcılığı ile sapıklığın ne alakası var?

Muhammed Kızılgedik 2 yıl

Cinsiyet ayrimciligi yaptikca sapiklik artar.. Ornekleri cok mesala neden imam hatipler kapansin?

Inci Ürünler 2 yıl

Muhammed Kızılgedik cinsiyet ayrımcılığı kaba bir tabirle cinsiyetleri ayrı düşürür. Yalnızca kadın ve erkek cinsiyet var sayılırsa, kadın ve erkeği hep ayrı ortamlarda ayrı güçlerde tutmayı hedefleyen bir toplumsal baskıdır. Bu da merakı tetikler ve bilinmeyene olan cahilce merak hormonlarda tetikleyici bir görev teşkil eder. Bilmediğine zorla sahip olma arzusuna obsesiflik, cinsel olanına halk arasında sapıklık denir.

Ebru Kutal 2 yıl

bir kadınla bir erkeği konuşurken görürsem aklıma direk sex geliyor sadece benim aklımdan değil onların aklındanda bunu geçirdiklerini düşünüyorum muhabbet şakalasma el sıkma herşey sexe zemin hazırlamak için sanki... Anlamıyorum .

Muhammed Kızılgedik 2 yıl

Antalyadaki kadınlar plajinda üstsüz güneslenilmiyor. Sebebi ise kadınlar plajiymis kapali kadinlar rahatsiz oluyormus normal plajda üstsüz güneşlenin(!) diyorlar

D

Geçen sene gittiğimde çok rahattı canım Demek yeni kurallar getirmişler

Ebru Kutal 2 yıl

Ben de geçen sene gittim

Derya Zincir 2 yıl

Derya Zincir üstsüz güneşlenenler vardı hatta denize girenler vardı o şekilde.

Ebru Kutal 2 yıl

Belki farklı zamanlarda gittik

Derya Zincir 2 yıl

Derya Zincir olabilir kuzum

Ebru Kutal 2 yıl

Kadınların isteği ayrı olması yönünde olduğu için bence bi ayrımcılık yok varsa da erkeklere var

A

Kadınların ayrı olmasını talep ettiklerini savunabilmenin tek yolu o sahilin bir seçim sonucu açıldığını kanıtlamaktır. Yani kentsel projeler için uygulanan halk seçimleri gibi. Böyle bir seçim olmadı. Hangi kadın istedi? Kim istemiyor? Hiçbir kanıtsal dayanak yok.

Ebru Kutal 2 yıl

Evet o konuda haklısınız ama muhafazakar kesimin öyle bir talebi olmuş olabilir. Tabi ki herkesin değil ama bir kısımın istemesi doğaldır

Ahmet Hatır 2 yıl

Ahmet Hatır evet isteyenler olabilir ama toplumsal hadiseler belirli bir zümrenin isteklerine göre şekillenmemeli. Ben saygı duyarım orada denize girmek isteyenlere. Mevcu bu tip ayrılıkçı uygulamaların pratikte nasıl kullanıldığı ve toplumun geleceğini nasıl etkileyeceğiydi zaten

Ebru Kutal 2 yıl

Ben de size hak verdim zaten o konuda

Ahmet Hatır 2 yıl

Ahmet Hatır o zaman fikir paylaşmış olduk, teşekkürler ederim

Ebru Kutal 2 yıl

hey dostum, bu din kadınlar için değil erkekler için indirilmiştir. Ne sanıyordun?

B

Evet dinsel açıdan bakınca zaten o konuyu sorgulamaya bile gerek yok Cennette Nuri değil Huri vaadediyor neticede

Ebru Kutal 2 yıl