Kur-an'a göre dünyanın şekli nedir?

Kur-an'a göre Dünyanın şekli hakkında ne düşünüyorsunuz?

»İsrâ-78 Güneşin dönmesinden, gecenin kararmasına kadar namaz kıl. Fecrin Kur’ân’ını (fecr vakti okunan Kur’ân’ı) ikame et (yerine getir)! Çünkü fecrin Kur’ân’ı şahitlidir.

»Yasin 38. Güneş, kendisi için belirlenen yerde akar (döner). İşte bu, azîz ve alîm olan Allah'ın takdiridir

»Fatır 13. Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar; güneş ve ayı emri altına almıştır. Her biri belirtilmiş bir süreye kadar akıp gider. İşte (bütün bunları yapan) Rabbiniz Allah'tır. Mülk O'nundur. O'nu bırakıp da kendilerine taptıklarınız ise, bir çekirdek kabuğuna bile sahip değillerdir.

Birçok ayette Güneş ve Ay'ın hareketi ile gece gündüz oluşuyormuş gibi. Ancak gece Gündüz Dünya'nın hareketi ile alakalıdır.

com-yjtq2vmo5bs8eqz7ptim.jpg
Ferat Ergezen
F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
7
7 CEVAP

Yasin 38 de akar ifadesini neden parantez içinde döner yazmışsınız

Uğur Köktaş
U

Tamamen kopyalamışım bir şey yaptığım yok.

Ferat Ergezen 1 yıl

com-2agrlk2e3ucptdacs3fj.jpg

Ferat Ergezen 1 yıl

Bi kelime kelime bakalım. Bi sabiye

Uğur Köktaş 1 yıl

Ki kaldı ki akıp gitmeside o anlama geleceğini düşünüyorum.

Ferat Ergezen 1 yıl

1. ve eş şemsu: Ve güneş 2. tecrî : akar, gider 3. li: İçin 4. mustekarrin: Karar kılınmış, kararlaştırılmış 5. lehâ : ona 6. zâlike: İşte bu 7. takdîru: Takdir 8. el azîzi: Azîz olan, güçlü ve üstün olan 9. el alîmi: Alîm olan, en iyi bilen

Uğur Köktaş 1 yıl

Gunes karargah yasindeki ayette yani kendi yeri, durumu, konumu(diger gezegenlerin ortasindaki diyeyim anlasilir olsun)hep birlikte akiyorlar ve diger aldiginiz ayet te batiya meyletmesinden sonra yani gunesin donmesi artik en dik isinlarini verip etkisini yitirmeye basladigi ana denir.. Yazdiginiz hicbir ayet iddianizi gecerli kilmaz, hepsi de dunyanin hareketink destekler

Meral Buğa
M

Birçok ayette aynı ifade yer alıyor. Sürekli Güneşin hareketinden bahsediliyor.

Ferat Ergezen 1 yıl

Gunes bakiniz karargah ortada yani yeri sabit fakat akip durmasi sabit degil uc kisinin ortasindakini gunes varsayin ve hepsinin de yurudugunu, ortadakinin yeri sabit mi evt ama birlikte hareket ediyorlar, yazarak anlatmaya calismak cok zor ornek verdim o yuzden.. Musluman alimlerin biliyorsunuz bu ayetlerden cikardiklari dunyanin seklini haritalarini..

Meral Buğa 1 yıl

Aynı şeyleri yaşıyoruz anlatmak zor keşke görsellerle yüz yüze konuşsaydık ama imkanlar bukadarına el veriyor. Ben defalarca okudum ama dediğim şey açık sanki. Dünyanın sabit güneş ve ayın hareketleri ile gece gündüz oluşuyormuş gibi anlatılıyot genel ayetlerin hepsinde o var.

Ferat Ergezen 1 yıl

Bu algi bence icice verilmesinden kaynaklaniyor, yani ay ve gunesle birlikte gece ile gunduze de temas edilmesi..

Meral Buğa 1 yıl

Bence bu konun en dogru cevabi o donem ki Araplarin gunes ay gece ve gunduz ile alakali genel anlayislarinin ne oldugudur. Gerci ayetler gunes ve ayin hareketleri ile bir dongunun olustuguna idaret ediyor. Yani ben oyle algiladim okuyunca.

Mustafa Şahinkaya
M

Aslında güneşte hareket ediyor. Çünki evren genişliyor

Muhammet Kırca
M

Güneşin hareket ettiğini biliyorum konu o değil konu Güneşin hareketi sonucu gece gündüz oluşmuş izlenimi vermesi.

Ferat Ergezen 1 yıl

Sen güneş dönmediğinimi düşünüyorsun? Bak senin bile bilmediğin bilimsel bir bilgi yatıyor orada. Ayın hem kendi hem dünya çevresinde döndüğü gibi dünyanın hem kendi hemde güneşin etrafında döndüğü gibi güneşde hem kendi hemde galaksinin merkezi etrafında dönüyor. Ve aynı zamanda galakside evrenin sürekli genişliyor olmasıyla uzayda durmaksızın ilerliyor. Modern yöntemlerle bu bilimsel bilgileri YY lar sonra teyit ediyoruz. Yasin 38. in ve Fatır 13. ün bu bilgilere uygun olması o dönemde Hz Muhammedin bunları bilip kendisinin bunları yazmış olmasını imkansız hale getiriyor.

Burak Blue
B

Ben Güneş dönmüyor demedim gece gündüz oluşumunda Güneşin dönmesi değil Dünyanın hareketi ile ilgili.

Ferat Ergezen 1 yıl

Yazdıklarından öyle bişey çıkmıyor

Burak Blue 1 yıl

Nasıl bir şey çıkıyor açıklasana buna benzet birçok ayette aynı anlam çıkıyor

Ferat Ergezen 1 yıl

Yasin 38 den çıkmaz Fatır 13 den de çıkmaz onların örneğini verdiğin için söyledim

Burak Blue 1 yıl

İsra 78 de döndü kelimesini gidenin tekrar gelmesi gibi anlayabiliriz ki orada anlatılmak istenen konuya gayette uygun bir anlatım olurdu.

Burak Blue 1 yıl

öyle bir şey dememiş? Nerede yazıyor güneş döndüğünden sabah oluyo diye

Kul Tokaş
K

Ayette Güneşin hareketi sonucu gece gündüz oluştuğu izlenimi var. Ayeti verdim başka ayetlerde var buna benzer

Ferat Ergezen 1 yıl

hayır ayet sadece güneşin kendi etrafında döndüğünü ve akıp gittiğini söylüyor

Kul Tokaş 1 yıl

İbrahim 33. Düzenli seyreden güneşi ve ayı size faydalı kıldı; geceyi ve gündüzü de istifadenize verdi Enbiya 33.O, geceyi, gündüzü, güneşi, ayı... Yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler. Fatır 13. Allah, geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü de gecenin içine sokar; güneş ve ayı emri altına almıştır. Her biri belirtilmiş bir süreye kadar akıp gider. İşte (bütün bunları yapan) Rabbiniz Allah'tır. Mülk O'nundur. O'nu bırakıp da kendilerine taptıklarınız ise, bir çekirdek kabuğuna bile sahip değillerdir. İlgili bir kaç ayet daha bence açık siz faklı yorumlayabilirsiniz ben öyle anlıyorum

Ferat Ergezen 1 yıl

ya güneş ve ayı sen ahreket etmiyormu sanıyorsun ebn anlamıyorumki

Kul Tokaş 1 yıl

postu ilk okuyunca dunyanin yavuralak olmadiginimi savunuluyor diye dusundum aklima kizim geldi bana anne giruceksin cok buyuk bir bilim kadini olucam ve dunyanin yuvarlak olmadigini tum dunyaya ispatliycam diyor. snuna kadr okuyunca anladim meseleyi. Biran kizim gbi dusunenler de varmi diye panik oldum

Karaca Afşar
K

Varlar dünyanın düz olduğunu savunanlar var kızınız yalnız değil.

Ferat Ergezen 1 yıl