Kur'an da ki yetim konusu ve verilen mesaj

NİSA 3 : YETİM KIZLAR mı? SİZ ŞAŞIRMIŞSINIZ !

Once ayetin ARAPÇA -TÜRKÇE sini alalım :

1. ve in hıftum: Ve eğer korkarsanız
2. ellâ : ... Olmama, ... Olamama
3. tuksitû : adaletle davranmanız
4. fî : hakkında, konusunda
5. el yetâmâ : yetimler
6. fe inkihû : o zaman, o taktirde nikâh edin
7. mâ tâbe: Helâl olanı, hoşunuza gideni
8. lekum: Sizin
9. min : ... Den, ... Dan
10. en nisâi: Kadınlar
11. mesnâ : ikişer
12. ve sulâse: Üçer
13. ve rubâa: Dörder
14. fe: Fakat, artık, öyleyse, o taktirde
15. in hıftum: Korkarsanız
16. ellâ : ... Olmama, ... Olamama
17. ta'dilû : adaletle davranırsınız
18. fe: Fakat, artık, öyleyse, o taktirde
19. vâhideten: Bir adet, bir (kişi)
20. ev: Veya
21. mâ meleket: Sahip olduğu şey
22. eymânu-kum : (sizin) elinizin altındaki
23. zâlike: İşte bu, bu
24. ednâ : çok yakın, daha yakın, daha uygun
25. ellâ : ... Olmama, ... Olamama
26. teûlû : zulmetmeniz, haksızlık etmeniz, adaletten ayrılmanız

MEALİ: Ve eğer yetimler konusunda adalete riayet edemeyeceğinizden korkarsanız, o taktirde hoşunuza giden (size helâl olan ) kadınlardan ikişer, üçer, dörder nikâhlayın. Fakat, eğer (onlara da) adaletle davranamayacağınızdan korkarsanız o zaman bir tane ile veya elinizin altındaki sahip olduklarınızla (cariyelerinizle) yetinin. İşte bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.

İnternette yaklaşık 30-40 MEALin olduğu sayfaya girin hemen hemen bütün çoğunluk ayete (YETİM KIZLAR ! ) diye başlamış. Oysa ayet = el yetâmâ : yetimler dediği halde.... 3 yaşındaki ERKEK bir çocukta YETİM değilmidir? Neden Yetim Kızlar diye çeviriyorlar? Çünki birazdan Kadınlardan bahsedecek ya. Yetim KIZları alamıyorsanız KADINları alın diye bir MANTIK üretecekler.

Ayet (ADALETE RİAYET EDEMİYECEĞİNİZDEN KORKARSANIZ ) diye devam ediyor.
Adam şoyle düşünüyor: Yetim kızlarla evlenmekten korkarsam DUL kadınlardan almalıyım.

Aslında bu ayetin bir oncesine ve KONUsuna bakılsa SAVAŞ zamanıdır ve SAVAŞ zamanı DUL ve YETİMler çoğalır. Babası savaşta olmüş bir çok çocuk yetim kalır ve bunların Miras hukuku olduğu gibi kadınlarada İŞ SAHASI olmıyan toplumlarda hayatın devamı için bu Kadınların Hukuku soz konusudur. Konuya toplumsal OLAY olarak bakarsanız YETİMlerden bahsettiği yerde ( YETİM KIZLAR) diye çevirmek Kurana ve verilen mesaja hakaret olarak gorulmesi gerekmektedir.

İşte burada NİSA 2 ayeti okumamız gerekiyor.

1. ve âtû : ve veriniz
2. el yetâmâ : yetimlere
3. emvâle-hum: Onların mallarını
4. ve lâ tetebeddelû : ve değiştirmeyin
5. el habîse: Pisi, kötüyü, zarar vereni
6. bi et tayyîbi: Temiz ile, iyisi ile, helal ile
7. ve lâ te'kulû : ve yemeyin
8. emvâle-hum: Onların mallarını
9. ilâ emvâli-kum: Kendi mallarınıza, sizin mallarınıza
10. inne-hu: Muhakkak ki o
11. kâne: Oldu, ... İdi, ... Dır
12. hûben: Günah
13. kebîran: Büyük

MEALİ: Yetimlere mallarını verin ve iyisinin yerine kötüsünü koyup değiştirmeyin ve onların mallarını, kendi mallarınıza katıp yemeyin; çünkü bu, pek büyük bir suçtur.

Savaş zamanı bir çok babası olmüş çocuk için ayet (YETİM ) diyerek bütün kız -erkek bütün YETİmler hakkında fetva veriyor. Bu ayetin devamı Nisa 3 te gozler 4 KADIN alma sevdasına bürününce bu YETİMler nedense ( YETİM KIZLARa ) donüşüyor. YETİMlere HAKKını verin diyen ayetin ardından YETİMler konusunda Adalete riayet edemiyeceğinizden korkarsanız diye devam ediyor.

1. soru: Adalete riayet edemiyeceğinizden korkuyorsanız ...... Madem korkuyoruz neden 3-4 kadın alalım? Diye sorulmuşmu? Ayet adaletli davranacaksanız alın demiyor..

2=) Hem ADALETE riayet edemiyeceğimizden korkuyoruz ( korkuyorsanız ) diyor ayet çünki. Hemde 3-4 kadın alacağız. İnsan adalete riayet edemiyeceğinden korkuyorsa yapacağı işten çekinir ve yapmaz. Bu sorgulandımı ?

3=) İşte bu konuda YETİM kızlarla ben adaleti sağlıyamam o zaman gider KADINlardan alırım MANTIĞı düşünülmüş.

OYSA AYETLER NE DİYOR? mesaj NE ?

Savaş zamanıdır Toplumda belki yüzlerce, binlerce YETİM ( Babası SAVAŞta olmüş çocuk vardır ve bu YETİMlerin ( erkek olsun, kız olsun) babalarından kalan MİRASları vardır. Anneleri mağdurdur, İş sahaları KADINa yoktur.

Bir ailede bir DUL anne ve 6 çocuk diğer ailede bir DUL anne ve 8 çocuk vs. Bu YETİM ve DULlara o yüzyıllarda o ( ataerkil-erkek egemen ) Toplumda adaleti nasıl sağlıyacaksınız.

Orneğin 6 kardeş YETİm bunlardan 3 üne ben bakarım diyorsunuz, bir diğeri de diğer 3 çocuğada ben bakarım dedi.
Annelerine İŞ SAHASI yok ne yapacak ?

Babalarından kalan MİRAS ı korumak, gozetmek ve onlar büyüyünce onlara teslim etmeniz gerekmektedir.

Kendinizin 3-5 çocuğu var ve 3 çocuk daha yanınıza himaye aldınız bakımını üstlendiniz. Babası değilsiniz akraba bağınız yok diğer kardeşleri başka yerde yaşamları belki daha iyi ve onlara soz dinletmek, Onları bir arada tutmak gerçekten çok zor. Paraya, Mala sıkıştınız belkide onların kalan Mirasına el uzatacaksınız. Yani farklı noktalardan hayatın gerçeklerine baktıkça ADALETİ SAĞLAMAK gerçekten çok zor.

ÇOZÜM NE ? : NE YAPILMALI .

2-3 yada 4-5 çocuk alıp o aileyi bolmek, parçalamak yerine o aileyi bir arada tutmak için Anneleri olan DUL kadınlara ( mehir ) verip NİKAHınıza alacaksınız ve çocuklarıda Annelerinin yanında hem babalarının MİRASı parçalanmadan, hem kardeşleri ile bir arada hemde sizi artık BABA olarak gorüp bileceği için ortadaki sorun en az zararla atlanacaktır. Yapılacak en akıllı çozüm bir AİLE BAĞI kurarak TOPLUmu ayakta tutmaktır. İşte bu SAVAŞ ( zorluk zamanı ) için verilmiş RUHSAT AYETTir Nisa 3.

Kuranda SAVAŞ zamanı verilen RUHSAT neticesinde 2-3-4 ( savaşın zararına gore ortada kalan DUL kadınların durumuna gore bu DUL kadınlardan alıp TOPLUMSAL DAYANIŞMAya katkıda bulunacaksınız. Nisa 3 ün asla ÇOK EŞLİLİK ile alakası yoktur.

Yani YETİMler hakkında ADALETi sağlıyamamaktan korkarsanız onların anneleri olan DUL kadınlardan duruma gore 2-3-4 alarak AİLE bağı kuracak ve babaları SAVAŞta olmüş O AİLEyi bolünmeden ayakta tutacaksınız.
Yoksa YETİM (kız) lar hakkında adaleti sağlıyamıyacağım o zaman KADINlardan 3-4 tane alayım MANTIĞI Kuranın Sünnetullah kavramına uygun olmayan TEVİL ve ÇEVİRİDİR. Yanlış MEALLERle iman etmeyin arkadaşlar ayetlerde asla YETİM KIZ denmiyor. YETİMler denerek TOPLUMSAL bir mesaj vererek bütün YETİMleri ilgilendiren HÜKÜM verilmektedir.

Allahın SÜNNETİNde (sünnetullah ) ASLA değişiklik bulamassınız.

C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
34
34 CEVAP

com-0vfygn5kinq0ygizmerj.jpg

görsel materyal
U

YAni ugur, kelimeyi verip cekilme kardes
Muslumana 4 kadin varmi yokmu??
Ondan bahset

C

Akli olan, dünyadaki kadin erken orantisinin %50 oldugumu görür. Bunun da ne anlama geldigini anlar. Akli olmayana ne anlatsan fayda yok.

Ugur Cayci 3 yıl

cevremiz akli olan ama ne yazikki bastirilmis oldugu icin aklini kullanamayanlarla dolu ugurcum, oyuzden gözlerinin icine sokmak zorundayiz

Cem Turkarslan 3 yıl

Peki evde kalanlari hangi hesaba katacaz

Ugur Cayci 3 yıl

Evde kalanmi?? su 45 yasina gelmis hala evlenmemis olanlarmi??

Cem Turkarslan 3 yıl

Bu konuda bugune kadar yaşadıgım ve hayretle baktıgım durum---- islamda 4 eş savunmasını yapanların daha çok kadınlar olması ( ülkemizde) sonra soruyorsun peki sende evlisin eşinin 3 kadın daha almasını istermisin? O zaman savundugu şey anında zihninde yer değiştiriyor? Koruyup kollamak manasında yapılmış uygulanmış bir durum, günümüzde zevk-i sefa için yapılıyor..

Fatma Öztetik 3 yıl

Yetim Kimdir? - Eren Erdem
https://youtu.be/XHky-h6Bkuk?t=22s

U

Eliacikda hemen hemen aynisini demisti https://www.youtube.com/watch?v=R6gnb2umZDo

Cem Turkarslan 3 yıl

Benim ulastigim sonuc:
YETİM Arapca bir kelim olup Türkçeye "Ögsöz" olarak tercüme edilmektedir. "ÖG = Bir kimsenin Göğsü, Bağırı" demektir.
Bu bağlamda; "Yetim Olmak", dertlendiğinde başını koyacak bir ög (=göğüs) bulamamak tır.
Bu anlamı genelleyecek olursak, YETİM, ihtiyacı olmasına rağmen DESTEK/SALAT bulamayan kişi demektir.
Yetimlik, ana-babası olmama durumu ile sınırlı değildir. Örneğin:
Zengin ana-babası, yakınları olmasına rağmen, bankadan borç almak zorunda olan kişiye de YETİM denir.
Allah kimseyi ög-süz (yetim) bırakmasın.

U

Selam,

Ben bu şekilde bir yazıyı çok önceleri bir çok formda yazdığımda oralardan atılma sebebim olmuştu. Bulabilirsem buraya alıntılayayım yada kopyalayayım.
...
Millet, her fırsatı durumu uygunsa karılar alıp cinsel yaşamlarına da katkıda bulunmak gerekir diye güya kadınları düşünen sevimli kimseler görünmeye çalışsa da asıl olan yetim olanlara mevcut halleri ile korumada zorlanması halinde onlara babalık otoritesi üzerinden azami koruma sağlamak üzere yetimlerin anneleri ile nikahlanarak özveri de bulunmanın istenmesidir.

Aslında açılış yazısında yeteri kadar anlatım var iken fazla söze gerek kalmıyor.

Kısaca; yetimleri kollamakla görevli müslüman kimseler, onların kendilerini tanımak istememesi zorluk çıkarmaları ve mallarını akılsızca tüketebilecekleri durumların önüne geçmek üzere, özetle yetimlerin kendilerine rağmen onların zora düşmemeleri için gerekirse anneleri de kabul etmesi halinde babalık tesisi ile geleceklerini kazanmalarına yönelik olarak nikahlanmalar söz konusudur.
...
Pratikte biraz parası olan hatta olmadığı halde öteki eşini de bir şekilde kabule mecbur bırakan bazılarının cinsel kuduzluklarını tatmin için dört kadın alınması ise islamdan asla onay almayan tam tersine cinsel tercihine dini kullananlar olmayı benimseyebilmeleri yüzünden büyük günahlara girenler olduklarını hatırlayarak bu Allah ı kandırmaya çalışma saçmalığına düşmemeleri gerekir.

A

Aynen adnan abi zamaninda gruplardan atilmaya sebeb olan, dislanmamiza sebeb olan bu gercekleri dile getirmelerimizin, bu gun, gun gecdikce daha buyuk bir alanda kabul görmesi insanlarin özune dönmesi
iste sizlerin sayesinde oldu abicim allah razi olsun hepinizden

C

Benim bildiğim yetim ve öksüz olarak iki ayrım var Arapça'da
Yetim babasız kalmış
Oksuz de anne ve babasız

O

Yetimleri olan kadınlarla evlenip o kadınların çocuklarına yaşarken kendi evladı olarak harcama yapılması ve öldükten sonra da onları kendine mirasçı yapılması emrediliyor

O

Aynen öyle zaten, konu yetim kizlarla evlenmek degil, konu aile butunlugunu bir arada tutabilmek icin, magdur olmus ailelere yardim edebilmek icin, kadinlarinda istegiyle yetimlerin anneleriyle mehirlerini vererek evlenmek.

C

Nisa suresini defalarca okudum
Yetim çocukların kendileri ile evlenilmesi anlamını hiç çıkamadım
Bu sekilde yorumlayanlar da mı var?

O

Söyle yada böyle amac ne olursa olsun islam 4 kadinla evlenmeyi izin veriyor.

G

Bence 4 de değil sınırlama yok 2 ser 3er 4er 4 tane demek değil Çokluk

Oktay Kırmızıoğlan 3 yıl

Burada suna bakmak lazm 1taneydi de Allhmi 4e cikardi yoksa sinirsizdi da Allahmi sinir koydu ?

Karaca Afşar 3 yıl

İzin veriyor. Adalet şartı ile.

Ahmet Cengo 3 yıl

Pekii adalet saglanabilir mi? Asil mesele burda Kime gore neye gore adalet erkege? Yoksa kadina gore mi? Hangi kadin?:

Karaca Afşar 3 yıl

Evet veriyor, ama bu sadece toplumda
savas varsa
hastalik varsa
dogal felkaket varsa
......
erkek cinsinin cogu ölmus ve aile birligi destege muhtac kalmissa !!!
karsilikli riza ile var
öyle her isteyen her istedigi zamanda istedigi 4 kadini alamaz

Mesela su an turkiyede böyle bir durum varmi??
VAR
Yani basimizda suriyede kocasi ölen bir ton bayan var, sokakda kaldilar cocuklariyla
kadinlarin rizasi varsa
erkegin ilk karisinin rizasi varsa
allahinda rizasi var

C

Anladigim kadariyls Kuran indiği bir dönemde bir savaş var ve babalar savaşlarda hayatlarını kaybediyor.
Zaten peygamberimiz ganimetin 5 te birini bu yetimlere ve fakirlere ayırıyor.
Zina zaten suç. Bu kadınların hiç mi cinsel arzusu ihtiyacı olmayacak.
Zaten aynı surede Nisa 25. Ayette gizli gizli buluşulması yasaklanıyor.
Demekki gizli saklı olmasındansa yasallasilmasi isteniyor.

İnsan Oğlu cinsel arzuları konusunda zayıf. Dul kadınlar ne yapacak, illaki birilerini bulacak.
Kuran bütünlüğü ve bağlamlar çok önemli.

O

Cem Turkarslan
J. P. Kivircik bir paylaşım yapmıştı. 1923 ten sonra doğan rus erkeklerinin yüzde sekseni 23 yaşından sonrasını göremedi.
Fakat 4 evlilik yoktu.
(2. Dünya Savaşı nedeni ile)
Ben de sordum, peki bu boşta kalan kadınlar ne yaptı?
Hiç mi Zina yapmadılar yoksa büyük çoğunluğu Zina mi yaptı?

O

Son bir not:
Nikah ifadesini sadece evlenmek olarak algilamakmak gerektigini düsünüyorum. Genel olarak "sözlesme yapmak" anlaminda oldugunu düsünüyorum. Evlilik de bir sözlesmedir, fakat her sözlesme evlilik degildir. Üzerinde calisilmasi gerekiyor. Selamlar

U

Aynen bi altta bunu yazmaya calsdim, sende aynisinimi kastediyorsun bilmiyorum ama, iki gönul birse allahda sahitse mehirde verilomisse, cevreden bir kac kiside bunu biliyorsa, kisilerde akli bag ise bu evlilikdir

Cem Turkarslan 3 yıl

Oktay yine kelime kargasasi yasiycaz
zina ile fuhus uzerine benim baska bir dusuncem var biliyorsun
ruslarin yaptigi daim bir iliski olmadigi icin bence fuhus olabilir

C

40 yaşında bir kadın ile 25 yaşındaki bir adamın evliliği ciddi sıkıntı.
Kadın taş çatlasa 50 yaşında cinsel arzusu kalmayacak.
Bence kısa süreli bir evlilik sözleşmesi gayet makul
Ugur Cayci

O

sözlesme ??
bu cok yeni bak senden ,

C

Zina fahsanin alt dalı
Aralarında ilişki var

O

Zina = Aldartmak; Sözlesmenin verdigi haktan daha fazlasini elde etmeye calismak, böylece sözlesmenin diger tarafini aldartmak (zina etmek)

Ugur Cayci 3 yıl

Nikahtaki/Sözlesmedeki amac, adaletsizligi önlemektir. (Borc verirken yazmaniz gerektigi gibi!)
Bu adaletin korunmasi da kamu otoritesinin eline verilir.
Haramlar ve Helaller durum ve sarta baglidir. Ayni sekilde insanlar da icinde bulunduklari sarta göre - Allahin yasalarina ters düsmemek sarti ile - kendilerince samimi uygun gördükleri (vicdanlarin reddetmedigi) sözlesmelerini/nihaklarini yapabilirler.

U

Peki ozaman daha baska bir konuya gelelim??
Bu aile birlesiminde bulunan adamin kendi öz cocuklariyla, sonradan gelen esin cocuklarinin arasindaki nikah dusme durumu nedir
yada daha sonra cocuklardan erkek olanin yada kiz olanin baba ve anneyle durumu nedir
Evlatlik konusunda nikah duserde israr etmistin Oktay
Bunlarda bir nevi evlatlik??
Ortada bir celiski görmuyormusun??

C

kan ve süt bagina dikkat

Ugur Cayci 3 yıl

kan bagida yok süt bagida yok kadin yaninda sutten kesilmis bebelerini getirmis, bir musluman ve bebeleri olan adamla evlenmis simdik

Cem Turkarslan 3 yıl

Çok güzel ve yararlı bir çalışma yapmışsınız. Ellerinize sağlık. Allah cc. Razı olsun vesselam.

A

Calismanin sahibi ben degilim arsivime kopyaladigim bir calisma yazarini hatirlamiyorum, pekde önemsemiyorum
Bilgi toplumun ortak malidir, buyrun kopyalayinj yayin efendim

C

Abi bak durumu karistiriyorsun.
Evlatlık diye bir şey yok.
Kuran bunu kabul etmiyor.
Ayrıca evlatlık değil, evlatlık eşi

O

Evlatligin durumunu ver bana
cocuklar arasindaki iliski nasil olacak
Babanin uvey kizlara karsi durumu ne olacak
annenin uvey erkek cocuklara karsi durumu ne olacak

evlatlik karisi konusunda haklisin örnek olmadi burda

C

Ben sahsen evlatlik öz cocuk gibi olur diyecegim, kuran evlatliklariniz öz cocuklariniz degildir diyor ???

C

postu okudum
Kime ait ise aynı şeyleri anladığımı söyleyebilirim.

O

Hiç de öyle değil al bi tane Suriyeli çocuğu da gör bakalım kızınla denk mi

O

Ama denk olmasi lazim Oktay, ben hanima bir tanede evlatlik alalim diyorum, bana ikisine ayni sekilde yaklasamam ve ona adaletsiz davranmakdan korkarim diyor
Ben bunu anlamiyorum. Zaman icnde insanin o cocugu öz evladi gibi hatta islami bir merhametle daha cok sevmesi lazim degilmi
Biz burada duygulardan bahsediyoruz
kan bagi genetik bag süt bagi bunlar onun uvey oldugunun zaten kaniti

C

Bu işler lazımla olmuyor işte
Hele ki üvey evladın daha başarılı ve daha güçlü ise daha da kötü bir durum ortaya çıkarabilir.
Kavga ettiklerini kiskandiklarini düşün

O

Kabul etmiyorum bunu oktay, adalet kavraminin disina cikiyor bu dediklerin, söylediklerimi sahsen ne kadar yapabilirim bilmiyorum ama, olmasi gerekenin bu oldugunu biliyorum

C

Evlat edinilenlerin öz evlat gibi olmaması gereği sadece çocuklar arasında evlilik gibi yapay engellerin doğmasına ve yine asıl kardeşleri ile diğer asli yada süt yakınları ile evlenebilir durumların yaşanmasına neden olunmaması, miras vb. Durumlar nedeniyle hak kaybına uğramaması açısından olmalıdır.

Bunlar dışında ise öz evlatlardan yine farklı ama üveyler lehine farklı kabuller hem dini hem de insani bir gerekliliktir. Bunu beceremeyecek kimseler zaten evlat edinmemelidir.

A

Bekarlarin hepsi bi evlensin sonra 2.leri düşünürsünüz.

Y

YETİM NE DEMEKTİR?
Varlıklı Ana-Babası Olmasına Rağmen Bankadan Borç Almak Zorunda Kalan Kimseye YETİM denir! Bak: Müfredat Sözlüğü # http://m.kuranmeali.eu/Mufredat/index.php?t=YTM

com-8nwsed75j9pf9op4zdv0.jpg

U