Kuran neden köleliği yasaklamaz?

Kadim kitaplar Tanrı katında tüm insanların eşit olduğunu söyler.(?)
özellikle islamiyet ise Allah katında tek üstünlük takva katında der.
Gerçekten öylemidir acaba ?
Kiminizi kiminize üstün tuttuk ayetine değinmeden kölelik konusuna giriş yapmak istiyorum.
Eğer Yaratıcı katında tüm insanlar eşitse, kadim kitaplarda köleliği kaldırın kölelik iğrenç bir davranış çeşitidir diye, neden Apaçık bir bab, pasaj, ayet geçmez ?
Neden dinler zuhr ettiğinde kölelik kaldırılmaz ?
Köleliğin kaldırılması :
İlk kanunlar İngiltere’de ve ABD’de 19. yüzyılın ilk çeyreğinde, 1807 yılında çıkarılmış, daha sonra diğer Avrupa devletleri onları izlemişti. Avrupa'da İngiltere'den sonra köleliği ilk kaldıran Osmanlı İmparatorluğu'dur. Osmanlı'da kölelik, Sultan Abdülmecid döneminde 1847’de bir fermanla yasaklanmıştır. 1926’da Milletler Cemiyeti bütün dünyada köleliği yasaklamış, daha sonra Birleşmiş Milletler de bu hükmü teyid etmiştir.
(kaynak vikipedi)

G
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
40
40 CEVAP

Dinlerin hoş görü, eşitlik ilkesine dayalı olduğunu iddia eden bir inançlı arkadaşımız bu konuyu aydınlatabilir mi acaba ?

G

Gökhan Özlüyorum bu yahudi adetidir, unutma bir yahduiler vardır ve bunlar aslında insandır diğerleri aslında değildir.. Müslümnlığa da buradan geçmiştir.. Bugün günümüzde yahudilikte sürdüğü gibi bu insan harici olanlar köledir, hizmetkar olarak yaratılmıstır aynen müslümanlıkta da sürmektedir.. Dikkat et mesela bugün türkiye de bile yanında çalıştırdığı kadına cariye gözü ile bakmaktadır bazı müslüman işadamları.. Dolayısı ile kitapta aslında bir uyumsuzluk ve çelişki yok.. Sorun sistemin kendi yapısında ..

M

Kesinlikle.. Vurgulamak/dikkatlerini çekmesini istediğim husus farklı sayın Murat Terme .

G

Çoğu konu için kesin ve açıklayıcı hüküm var, kölelikle ilgili kesin bir şey yok. Aslında çok dikkat çekici bir durum.

K

Cinsel ilişkiden tut, temizlik, miras bölüşümüne kadar her detay veriliyor ama kölelik hakkında tek kelime yok.. Neden acaba ?

G

Aynı durum tecavüz için de geçerli.

K

Hadi tecavüzü zina kılıfıyla bir yerlere oturtabiliriz ... Öyle yapıyorlar zaten günümüzde fakat eşitlik ilkesine cok ters bir durum söz konusu.. Efendi & köle ilişkisi.

G

Hazır zinaya değinmişken bekar kadın zina yaparsa mahfoluyor evli kadın yapınca affetme durumu vuku buluyor :)) Miras bölüşümü gibi acayip bir denklem söz konusu

G

Kadın erkek eşittir diyen ayet neden kölelikten bahsetsin ki. Köle ile eşit şartlara sahip oluyorsun. Kurandan öğrendiğin takva ile köle sahibi olamazsın

B

Diyanet İşleri: Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar. Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün. Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.(Nisa/34)

“ …Erkeklerinizden iki kişiyi şahit tutun. İki erkek yoksa, kabul edeceğiniz şahitlerden bir erkek ile iki kadın da olabilir. Biri yanılırsa, diğeri hatırlatır. Şahitler çağrıldıklarında gelmezlik etmesinler. Borç, ister büyük, ister küçük olsun, vâdesi ile birlikte yazmaktan üşenmeyin. Böylesi Allah katında daha doğru, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha uygun olur…” (Bakara 2/282)

Kadınlarınız, sizin için bir tarladır. O halde tarlanıza dilediğiniz gibi varın ve kendiniz için ileriye hazırlık yapın. Allah'tan korkun ve bilin ki siz mutlaka O'nun huzuruna varacaksınız. Ey Muhammed, müminleri müjdele! (Bakara/223)

vb vb... Eşitlik ?

Ayrıca pazarlarda satılan, hadım edilen, eziyet edilen kölelerden bahsediyorum.
Hani Allah katında tek üstünlük takva ya....

G

İslamiyette kölelik:
İslamiyet'ten önce de Arap Yarımadası'nda yüzyıllardır mevcut olan kölelik sisteminin şekli İslamiyet'in var olması ile daha çok askeri ve dini bir boyut kazanmıştır. Kur'an kölelerin hak ve hukuku ile ilgili birçok hususu açıklığa kavuşturup kesin hükümlere bağlamıştır.

İslamiyet köleliği yasaklamamıştır. Bununla beraber köle edinmeyi zorlaştırmış ve kölelerin azad edilmesini teşvik etmiştir. Örneğin kazara bir Müslümanı öldüren kimsenin Müslüman bir köle azad etmesi emredilmiştir [1]. Yalan yere yemin edenlere on yoksulu yedirip giydirmek veya bir köle azad etmek emredilmiştir. Buna gücü yetmeyenin ise 3 gün oruç tutması gereklidir [2]. Ayrıca Muhammed bir hadisinde şöyle demiştir: "Kim kölesini döverse, onun cezası kölesini âzad etmekle yerine getirilir" [3]. Ayrıca Sahibinden çocuğu olan bir köle, sahibinin ölümü ile özgür duruma gelir.

İslam'a göre bir Müslüman çok sayıda cariyeye diğer bir deyişle kadın kölelere sahip olabilir [4] ve Müslüman bir erkeğin bu cariyelerle nikahsız ilişkileri helal sayılır [5]. Cariyelere, hür kadınlara uygulanandan farklı hukuk uygulanmaktadır. Örneğin bir cariyenin fuhuş yapması halinde ceza olarak cariyeye, hür kadınlara uygulanan cezaların yarısı uygulanır [6].

İslam hukukuna göre bir köle veya cariye, efendisine belli bir özgürlük bedeli ödemek koşuluyla özgür kalabilir. Köle veya cariyenin efendisine ücret ödemesi ile özgür kalmasına mükatebe denir ve Kur'an-ı Kerim'de Nur suresinin 33. ayetinde bu husus kısmen detaylandırılmıştır [7].

İslam'la birlikte borç veya zaruret nedeniyle birini köleleştirmek ortadan kalkmış, kölelik edinme yöntemleri sadece savaşa indirgenmiştir.
(vikipedi)

G

Kuranda kadın, erkek her bakımdan eşittir ifadesi nerede geçiyor?

K

hiç bir yerde.. Kulaktan dolma bilgileri aktarmış buraya arkadaş.

G

Sanırım kendi yorumunu ifade etmiş.

K

Tanrı bu kadar mühim bir konuyu indirdiği iddia edilen kitaplarında kesin bir dille belirtmiyorsa arkamıza yaslanıp uzun uzadıya düşünmek lazım..

G

Muhammed uydurup uydurup yazmış, ee tabi 23 yılda oldukça uzun bir zaman, düşünüp sallayacak vakit de bol. Cahil arapları yola getirmenin yolunu böyle bulmuş. Hristiyanları yahudileri dost edinmeyin der ama safiye isimli karısı da yahudidir. İşin özü yersen müslümansın, yemezsen kafirsin.

İ

49.13 Ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. Şüphesiz, Allah katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk ya da soyca değil) takvaca en ileride olanınızdır. Şüphesiz Allah, bilendir, haber alandır.

B

Bizim gösterdiğimiz ayetler hakkında yorumunu alabilseydik önce :)) verdiğin ayeti bir sonraki ayet ile çürütmek iki dakika sürmez.

G

Ben inancım gereği hadisleri dini kaynak olarak almıyorum. Verdiğiniz meallerde çeviri hataları mevcut bunlarda doğru kabul edip yanlışı savunuyo durumuna düşüyoruz.

B

yanlış olan meal hangisidir? Buyrun gösterin.

G

Müslüman kişinin kölesi olmaz var ise o kişi müslüman olmaz. Köleleri özgürlüğüne kavuşturmak müslüman olmayan köle sahiplerinden müslüman olanların bu kişilerden Köleleri alıp özgürlüğüne kavuşturması belirtilir

B

Sizde ricam arapça bilmiyorsanız mealin yanlış olduğu görüşünü savunmamanız. Dil bilimcimiz mevcut grupta/arapça bilen arkadaşlarda. Hiç biri itiraz etmiyor yanlış olduğu konusunda gördüğünüz üzere.
size basit bir soru soruldu neden kölelik net bir şekilde kaldırılmadı ?
verilmiş ayet örnekleri hadisleri baz alınarak aktarılmadı.
istersenz orjinalinde yazabilirim. Arapça karşılaştırmasını yapabiliriz.

G

Kölelik kaç yılında kaldırıldı? İslam teolojisinde mevcut olan cariyeler, hadımlar, köle pazarında satılan esirler ne anlama geliyor ?
Ayetlerde kiminizi kiminizden üstün tuttuk cümlesi ?
Kadınlara verilmeyen haklar ?
iki kadının şahitliğinin bir erkeğe denk olması ?
yatakları ayrılan, dövülen kadınlar ?
perde arkasından konuşmak zorunda kalan kadınlar ?
bir hayli eşitlik mevcut evet :))

G

telefondan yazıyorum değerlendirmem mümkün değil. Ben kelime köklerinden meal çalışması yapıyorum edip yüksel mealinin kelime çevirileri ile olduğu için yorum ve görüş minimum seviyede gerçeke yatkın meal. Herşey net yazacak diye bi şey yok bunu ayetlerden anlayabiliriz yanlışı doğruyu seçme İrademiz var İstersen tersten gidelim kurana göre köle sahibi müslüman olması doğrumu müslümanın kölesi olurmu

B

Rızık konusunda kiminizi kiminize üstün kıldık der bunu anlamak zor olmasa gerek. Senle benim gelirim eşitmi sabancı ailesi ile senin ailen eşitmi.

B

Edip 'i davet ettik. Tartışmak yerine sessiz kalmayı yeğledi kendi bileceği iş.
siz ekran karşısına geçince tekrardan ele alırız konuyu.
yarım & yamalak kalmaması adına.
size orjinal metni yazarım. Arapça & türkçe mkarşılaştırmasını yaparız.
her ne kadar dil durağan olmayıp/evrensel bir dil olmasa da sizinde itiraz edemeyeceğiniz noktaları "umarım arapça biliyorsunuzdur" tek tek ortaya cıkarırız.

G

İtirazınız olan yerleri belirtin. Sizi rahatsız eden hangi ayet

B

Bilgin Çomuk yenisin sanırım burada.
Eski tartışmaları görmemişsin.
aslında başlatmakta istemiyoruz bir noktadan sonra karşı taraf tıkandığı için bozuk plak gibi tekrarlamış oluyoruz.
en basitinden sana evrensel bir dinde perde arakasından konuşmak zorunda kalan kadınlara bir açıklama getirmeni dilemenle beklerim.

G

Yoo bayadır buradayım ama yazmıyorum çok defa. Bazı ayetlerde hem fikir olamayız. O ayette beni rahatsız eden bir durum yok. Dönemsel bazı hükümler içeriyor doğru. Ben ders alacağım hükümleri alırım. Tanrı sözü olduğunada iman ederim delilim var çünkü. Her hükmü bizim mantıki bi delil getirmemiz mümkün değil herşey mantık olsa tanrıya ihtiyaç kalmaz

B

senin rahatsız olup olmaman neyi değiştirir? Rahatsılık görecelidir.. Tekrarlıyorum;"Evrensel bir dinde perde arkasından konuşmak zorunda kalan kadınlar" ne anlama gelir? Yıl 2015. buyur

G

Bir kitap bu kadar yoruma açık olursa herkes istediği anlamı çıkarabilir. Her çıkarılan anlam da mutlak doğru oluyor, diğerleri ise yanlış oluyor.

K

1400 yıl öncesine değinen bir ayet. Peygamber eşleri günümüzde varmı. 2015 yılı için değerlendirme sebebin yok bu ayet o dönemin şartlarında geçerli.

B

hani tüm ayetler tüm müminleri kapsıyordu :))? nasiih & mensuh yoktu.. Edip'in yorumları.. Değişti mi şimdi ?

G

Nasih mensuhluk bi şey yok ayetin hükmü kalkmış değil çıkarımlarını yine yaparsın. İsa nın ölüleri diriltmesi kuş heykelleri yapması vs nuh tufanı bunlar dönemsel ayetler şimdi hükmü yok. Fakat senin inancına imanının artmasına geçmiş dönemlerin bilgisine ışık tutar. Sizden ricam kafanızdaki fikirleri ben böyle söylüyomuş gibi değilde benim yazdığım net ifadeler üzerinden yazarsanız sevinirim

B

Çelişiyorsun kendinle bir ayetin hükmü kalkmamışsa devam etmektedir (hüküm/buyruk) dönemsel bir kitap asla evrensel olarak anılmaz. Zaten mevzu bahis sen ya da bir başka kişilik değil inancın çelişkileri.

G

Çelişecek bi durum yok. Peygamberlerin göstermiş olduğu mucizeleri buyur günümüze uyarla görelim

B

metafizik dogmaların iddiasında olan sizsiniz. Buyrun siz gösterin.

G

yarın gidin girin bir balinanın içine üç gün durun. Ya da su üstünde yürüyün. Bizlerde iman edelim.

G

Ne tür mucizelerden bahsediyorsun?

K

Suleyman ve davuda verilen lutuf hudhud kusu ve karicalarla konusma

N