İnsan fıtratı islama uygun mudur?

İnsan fıtratı islama uygun mudur?
M
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
54
54 CEVAP

Tesekkurler

C

İnsanları Allah yarattığına ve onlara İslam'ı seçtiğine göre uyum içinde olmaları gereklidir ki bunu her hakiki müslüman çok rahat bir şekilde farkeder zaten.

M

İnsan kendini güzel göstermek ister. İslamda bu erkekler için sünnet iken (saç taramak vs.) kadınlarda haram olması insanın fıtratına ters düşmez mi?

M

Kadın bu fıtri tatmini eşine suslenerek sağlar (kadin zaten esini korumakla yükümlüdür) eşi de başkasına bakmaz !

Gözde Kırtman 6 yıl

Kadin cinsi latiftir, guzelligini esine gosterir.. Siz hic disarda elmas gordunuz mu? Kiymetli oldugu icin tesetturludur, disarda komur gorebilirsiniz ancak

M

Erkekler değersizdir o zaman

Maykıl Sofuoglu 6 yıl

Erkekler cinsi latif degildir beyefendi, dedigimden bunu anladiysaniz zekaniza hayran kaldim

Meral Buğa 6 yıl

Erkekler Latif değiller güzellik bu dünyada bayanlara verilmiştir zinet dir. Erkekler ise sonsuz olarak cennette Latif olacaklar ve kadınlardan bile güzel olacaklar

Gözde Kırtman 6 yıl

Onca yillik muslumanim boyle sacma muhabbet gormedim.

Burcu Turkay 6 yıl

Fotoğraf ne icindi anlamadım

A

Bir yandan İslama uygun giyinmeye çalışma. Diğer yandan kendini güzel göstermeye çalışma.

Maykıl Sofuoglu 6 yıl

Hayatımda gördüğüm en komik şey

K

Bunu takan varmı hiç görmedim

Özden Kiper 6 yıl

Bu bile daha mânâlı...

com-lq7neavr66pb3q2ekgab.jpg

Kübra Günhan 6 yıl

Özden Kiper abi bende yeni gördüm ama boyle içten içe bir ağlama geldi.. Sonra sinirlerim bozuldu gülme aldı yerini.. hakaret etse daha iyiymiş yani.. Bu nasıl bir asimilasyon..

Kübra Günhan 6 yıl

Beyefendi siz burda cinsiyetcilik yapiyorsunuz islamla alakasız zaten islam dini kadın süslenebilir bazı takılar erkege haramken kadına deyil foto yu gosterip islamı elestirmen yanlis hem kadın kapanırken güzelliğinden​ hic bir sey kaybetmez.
Burda yanlis olgu kafan da oluşmuş

M

Örtünmenin amacı erkeklerin dikkatini çekmemek değil mi? Bu fotodaki giyim tarzının amacı dikkat çekmek değil mi?

Maykıl Sofuoglu 6 yıl

Tamam sana hak veriyorum da islamla alakası yokki bunun bu onun yapanin sahsi dusuncesi

Mehmet Eliş 6 yıl

Güzel kızmış ama .

E

SU kendisini kadin oldugu icin özel veya daha degerli gören yada göstermeye calisanlara hayranim yani,
Kadin ve erkegin birbirinden hic bir farki yokdur. Kadinin ne kadar degeri varsa erkeginde okadar degeri vardir, kadinin ne kadar mesuliyeti varsa erkeginde okadar mesuliyeti vardir.
Hic kimse kapaliyim diye kendisini bir baskasindan ustun görmeye kalkip kibirlenmesin. Disarda ne bayanlar var baslari kapali olmadigi halde fitratlari islam uzerine.

C

Ćok dogru

Kübra Günhan 6 yıl

Fıtrat olarak kadın süse daha yatkın. Ancak bu gün din alimi olduğunu iddia edenlar erkeğin sürme çekmesinin helal kadının ise dişarıda haram olduğunu söylüyorlar. İşte burada bi terslik var.

M

Din alimi dediginiz insanlarin hemen hepsi kafayi kadinla bozmus!!!

C

Maalesef öyle. Ben din alimi demiyorum zaten onlar kendini alim zannediyor.

Merziye Saçu 6 yıl

BAyan din alimelerimizin olmamasi bir defa kendi basina bir hata!! Neden kadinlari ilgilendiren konulari kadinlari en iyi anlayan yani yine kadinlar islemiyorlar , gerci bu gunku din anlayisinda yogrulmus bayanlardan cikacak alimede bir ise yaramazda, kuranla yogrulmus bayanlarin kuran isiginda, kadinlara neyin ne oldugunu anlatmasi lazim

Cem Turkarslan 6 yıl

Bi ülkede böyle bir kadın çıkmıştı fakrunde idi ismi galiba. Kadını linç ederek öldürdüler.

Merziye Saçu 6 yıl

Daha çok yakın zamana kadar kadının sesinin dah di haram olduğu safsatasıyla şekillendi kadın. İçinde nefsinin istekleri dışarıda toplumun istekleri. Kadın topluma baş kaldırdığinda hemen yaftalandı. Sustu. Susturuldu... Hem erkekler hem de hemcinsleri tarafından.

Merziye Saçu 6 yıl

Aslinda kadın alimler de var sayılari az olsada(bilim kadinlarinin sayılarinin azligi gibi) sadece kitle iletişim unsurlarıni daha az tercih ediyorlar sanıyorum. Daha kücuk kitlelere hitap ediyorlar diye düsunuyorum. İkitidar olma/olmama istenciyle ilintili bir mesele olabilir bu.. Bir de bilgiyi paylasmak yerine gizlemek ögretilmiş tabi.. Yoksa ögrenilmis caresizliklerden ve ön yargilardan kurtulsalar tozu dumana katar kadinlar..

Kübra Günhan 6 yıl

Nefis bizi bozuyor

H

İslâm, fıtratın getirdiği makamı hayvaniyet vasıflarından arınarak makamı insaniyet yoluna girmeyi öğretir,

K

Şu bir gerçek ki insan fitratla oynadıkça daha da vahşileşiyor. O zaman hangi fıtrat üzerine doğmuşsak o olmaya izin verilmeli. Bu güne kadar kadına kadın olma izni verilmedi maalesef

M

İnsan fıtratı İslam'a uygundur eğer inadı bırakıp ta o şekil yaklaşım sergilenirse

G

Ancak bu gün yaşanılan İslam insan fıtratına uygun değil.

M

Yaşanılan değil dayatılan İslam

Gıyasettin Sözeri 6 yıl

Evet bu gün dayatılan İslam fıtrata çok uzak. Onun için Müslüman kimliğindeki ülkeler ilimde bilimde en geride

Merziye Saçu 6 yıl

Kimin dayattığı önemli

Gıyasettin Sözeri 6 yıl

Basini acsin yaa kadin seviyor sac yapmasini iste dogamizda var

K

Fikirlerin çatışmasını isterim ama...

Gıyasettin Sözeri 6 yıl

Buyrun

Kezi Yem 6 yıl

Egoyu bırakmak şartı ile !!

Gıyasettin Sözeri 6 yıl

Egomu??

Kezi Yem 6 yıl

Bilip bilmeden yorum yapmak tasvip edilir şey değil

G

Yahu ya tam kapan ya tam açıl bu tesettürlüler bence daha bi dikkat çekiyor erkeklerin gözünde.

S

Ya artık şu tam açıl kapan bilmem ne bırakın birbirinizle uğraşmayı. Konu şu an dikkat çekip çekmemek değil. Başka bir konu

M

bu konulari bayanlar aralarinda konusup tartisdiklari zaman bir memnun oluyorum
araya parazit yapan erkekleri göruncede bir illet oluyorum
anlatamam

C

İslam dininde hem Kadına hem Erkeğe Tesettür Farzdır .

Fatih Ekici 6 yıl

Kadın ve Erkeğin konuşması doğal, İslam dini sadece Kadınlara gelmedi .

Fatih Ekici 6 yıl

Yahu bu tesettur mü? Ben bunu tesettürüme hakaret sayarım.. Saçımı açıp mora boyasam daha az dikkat çekerdim.. Tesettür iman ile ilişkilendirilemez belki(yani bu kıstas alınarak imanlı/imansız yaftası yapıştırilamaz) ama mutlaka takva ile ilişkilendirilebilir..

K

Zaten şuan moda haline gelmeye başladı testtür amaç dikkat çekmek hertürlü şeyi giyip başı kapatınca oldu zannediyorlar ama dediğiniz gibi hakaret ediyorlar aslında ya aç başını yada doğru kapan

Ersin Yasar 6 yıl

Dogru ama yine de herkes istedigini giymekte özgür şekilcilik faşizmi benim en kızdığım şey. Lakin böyle de oyuncak etmemek lazım örtünün dusturunu..

Kübra Günhan 6 yıl

Tabiki özgürlüktür temel kural ama herşeyin bir adabı var aynı şeyden bahşediyoruz

Ersin Yasar 6 yıl

Rahibelerin, kıyafetlerini kim belirliyor, niçin tek tip kıyafet giyiyorlar, oryantalistler niçin rahibe kıyafetleri üzerine görüş bildirmiyorlar da sadece müslümanların kıyafetlerini tartışma konusu yapıyorlar, misyonerlerin yemleri için mi rahibeleri görmezden geiyorlar, ya da rahibeleri eleştirmeye cesaretleri yok mudur ?

K

PAtates tarlasinda, domates uzerinemi konussunlar :- )))

Cem Turkarslan 6 yıl

Onlar bile bundan manâlı örtüüyorlar gerçi..

Kübra Günhan 6 yıl

Bir ara dopates diye bir tür üzerine gen çalışmaları yapılıyordu, tutmatınca vaz geçtiler, bir kaç yıl önce de kabakkarpuz üretimi yapılıyordu, o zaten kabak tadı vermişti ,

K

Şahsi düşüncem insan vucudundaki kusurlarını kapatana kadar örtünmek ister. Gerisi kültürün getirdiği kısıtlamalardan ibarettir. Mesela erkeklerde kızlarda hastalıklı değilse saçını örtmek istemez. Aksine tarayıp şekil vererek sergilemek ister.

M

BAtı, kadını niçin reklâm malzemesi olarak piyasaya sürüyor ?

K

Bence batıda kadinlarin geneli daha sade.. Daha az makyajli ve daha sıradan giyiniyor halka baktığınizda.. Bu reklam orta dogu ve doguyu etkileme asimile etme çabasıdir..

K

Kadın batıda niçin bir değer ifade etmiyor, sadece bir reklâm malzemesi kâr malzemesi ve dolgu malzemesi olarak görülüyor ?

K

Kişi nin ameli (işi-fiili-görüşü-sözü) idraki nisbetincedir.
Kur'an her kişiye seviyesine göre hitabeder..
Tesettür den maksat; toplumun, coğrafyanın da hassasiyetleri göz önüne alınarak kadının karşı cinsin ilgisini - dikkatini çekmeyecek, etkileme isteği ne meyletmeyecek şekilde giyinmesidir.
Kat'i sınırlar çizen muhkem ayetler ; üzerinde hiç bir tartışma ve görüşe meydan vermeyecek kesin emirleri ifade eder.
Herhangi bir konuda kesinlik ihtiva eden bir ifade kullanılmamış ise hangi sınırlar içinde bir esnekliğe izin verilmektedir iyi anlamak gerekir.
Ayetleri anlar-yorumlarken şekil itibarı ile algılamanın ötesinde hangi hassasiyete-gerekliliğe istinaden bir emir-hüküm vardır? Onuda anlamak-akletmek gerektir.

H

Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut kocalarının babalarından, yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. Ey mü’minler, hep birlikte tövbe ediniz ki kurtuluşa eresiniz! Emirler burada gayet açık değil mi?

Maykıl Sofuoglu 6 yıl

Açık elbette.. Bu açıklık kişinin iman-anlayış ve içinde bulunduğu şuur seviyesi ile belirlenmekte..

Hikmet Sare 6 yıl

Gerçek tesettür, erkeklerin gözleri ve dilleri için değil miydi ?

K

Bayım, sadece Erkekler tacizde bulunmuyor Kadınlarda tacizde bulunuyor .

Fatih Ekici 6 yıl

Zinet yerleri, İslâmiyetten önce Arap yarımadsında Hrıstiyanlık da yaygın idi, Hrıstiyan kadınlar arasında baldırlarına altınları takarak şıngırdatmak bir gösteriş alâmeti idi, aristokrat kadınlarının altın şıngırtısı meşhurdu, bunlardan islâm geçenler için ziynetlerini göstermesinler, yani altınınızı süsünüzü şıgırdatarak başkalarına hava atmayacaksınız,

K

Ortunmek medeniyettir, tersi dogruysa eger hayvanlardan medenisi yok! Ustelik bir erkek bile fitrati icabi ciplak gezemez.. En hayirli elbise takva elbisesidir.. İnsan balik, Islam su! Disari cikarsa bir suru mesakketle karsilasir.. Tesettur ayeti medinenin sonlarinda inmistir.. Once ahlak, once tevhid..

M

Batıda niçin çıplaklar kampları açılıyor, bunun mantığı nedir, medeniyet elbisesi pahalı geldiğinden mi, yoksa vahşi yaşam daha mı kolay gelmektedir ?

K

com-nilvquqfrirj4x2934xu.jpg

görsel materyal
M

Aynen öyle

Mustafa Pirlibeylioglu 6 yıl

haberiniz varmı bilmem ama hindistan kendi uydusunu uzaya yollayan 2 ülke oldu

C

Haberiniz varmı Çinliler Ayetel Kürsinin kronolojik sırasında, Atomun Kronolojik sırasını buldu .

Fatih Ekici 6 yıl

O haber Japonlar üzere ayrıca tamamen yalan haber. Haberiniz var mı

Oğuzhan Blackfyre 6 yıl

Var. Türlere kapılmayın ,

Fatih Ekici 6 yıl

Kadınların türban giymesini gerekli bulmuyorum. Ortaçağı andırıyor

M

Tesettürü sadece KAPATMAK olarak algılayan bir kadın daha görüyorum resimde ne yazık ki..

Ö

Ahlak kelimesini ete kila tüye indirgemek nedir yahu??

C

Edep olmadan islam olunmaz
Ahlak olmadan islam olunmaz
İnsan olmadan islam olunmaz
Kalbinde tesettür olmayana her örtü kısa gelir. Tıpkı bu resimdeki gibi

Ö

Örtünmenin amacı yabancı erkeklerin dikkatini çekmemek onların kötü olanların bakışlarında uzak kalmaktır. Açık olandan daha fazla dikkat çekiyorsa bir bez parçasını örtmenin bir anlamı var mı?

D

Sorması ayıptır siz neyi yargılayıp sorguluyorsunuz Allah bize bu dini vermiş mi bitti demekki isnan bu dini yaşayabilecek kabileyette. Bunun ötesi berisi var mı siz hangi dindendiniz de Allah'ın bize gönderdiği sorguluyordunuz ?

H

Her insan islam fıtratı uzerine doğar. Sadece tesettù değil sorunlar yasamamış bir Ateist ( Kadın ve Erkek ) kesinlikle kendime dikkat edeyim, cocuklarima iyi davranayımder, bilmem neremi herkese acmıyayım, vucuduma zararlı olmayan seyler yedireyim giydireyim, içireyim. Vb. Aslında insan tabiatına uygun davranış sadece. Böyle mi yapsam böylemi yapsam demene gerek kalmıyor keza bir dini seçiyorsun .

F

Evet bir dini seçiyorsanız, kurallarını da bilerek tercih ediyorsunuz, o bakımdan tartışılacak bir tarafı yok,

K

Kimse bu dini secmiyor her kes bu dinin icine doguyor ,
Sen evlatlarina sordunmu, nufus cuzdanlarina islam yazdirirken

C

Bencede nüfus cüzdanlarında o bölüm boş bırakılıp 18 yaşında kişi gidip tercihini kendi hür iradesiyle yazdırmalı...

S

Seçmeli değilmi ben öyle biliyorum...

Selami Yrdmcı 6 yıl

Aynen allahin istedigi tip musluman, sadece kendisine muslumanim diyen tipmi, yoksa muslumanligin ne oldugunu bilip geregini yerine getiren tipmi
her kez bu dunyadaki butun dinleri ögrendikten sonra kendi secimini kendisi yapmali
madem her kes islam fitarti uzerine doguyor, ozaman hic endise etmeyin, mutlaka zamani gelince onlarda islami sececekdir
yada sizlerin örnek oldugunuz islam allahin fitratiniz dediginiz islam degildir, onlarda o haneye baska bir sey yazdiracakdir .
Belki ozaman oturur dusunursunuz bi

C

Edep yahu

A

Ya bi gidin Allah aşkına önce soruyu düzelt

A

Soru tam olarak algılananı ifade ediyorsa bence temelinde sıkıntı var sorunun. Algıladığım şudur; "İslami kurallar insanların fıtratına uygun mudur"
Bu şuna benzer kapı kilidine bakıp, "bu kapı için mi yapılmış acaba ?"
Ayrıca; yaradılan şeyin zıttı olmadığı sürece sınav nasıl gerçekleşecek? İnsan nefsi kötüyü emredecek, seçme şansı tanınan insan da tercih yapacak ve sonucunu yaşayacak. Kadın güzelliğini göstermek isteyecek. İslam helaline göster der. Yani DÜZEN içinde ol der. Soru da bir anlatım bozukluğu yoksa bence mantık barındırmıyor.

B

Soruda bir anlatım bozukluğu olduğu aşikar? Yani tek başına degerlendirildiğinde belki mantıklı bir cercevesi varsa da, fotoģrafla bağlantı kurulduğunda anlatım bozukluğu ortaya ćikiyor.. Ama görsel algı, düşünsel ve işitsel algıya gore daha aldatıcı oldugu hasebiyle çoģu zaman bu hataya düşebiliyoruz..

K

Bu ne be gün geçtikçe neler çıkarıyorlar

E

Al benden de o kadar

Kübra Günhan 6 yıl

Onu geçtim de. Bu şekli nasıl vermiş

B

Çıkarmadan da verilebiliyormuş özel üretim

Ersin Yasar 6 yıl

Bu soru sorulurken neden islam üzerinden soruluyor. İnsanın fıtratı neden hıristiyanlığa, yahudiliğe yada budistliğe uygun mu diye sorulmuyor. Şöyle mantık yürütecek olursak cevap belki ortaya çıkar. İslam geldikten sonra diğer dinlerin hiç bir hükmü kalmamıştır. Demek ki diğer dinler sebebi ne olursa olsun insan fıtratına uygun değil ki bir hükmü kalmamıştır. O yüzden herkes ileride istediğini seçsin gibi bir durumda yok. Biz önce İslamiyeti yani hak olan dini öğrenip onu anlayalım sonra diğerlerini inceleriz ve o zaman görürüz zaten eksikleri veya kitabımızın diğer üç kitaptan üstün olduğunu.

Y

Allah esırgesın kıla taktılar dıger taraflar sorun deyıl sukur sabır

N