Ne uğruna savaş verilir? insanlar ne uğruna ölür?

Düşünerek cevap verin lütfen, amacım kimsenin savunuculuğunu yapmak asla değil. İçinizdeki ongargilar beni bir taraf olmakla suçlayacaktır belki ama düşünün lütfen;

Ne uğruna savas verilir? İnsanlar ne uğruna ölür ve neden çocukların uykulari bomba sesleri ile bölünür?

Buna verecek geçerli bir cevap var mi? Şimdi değil ne zaman bir savas görsem filler tepişiyor ve çimler eziliyor...

Y
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
65
65 CEVAP

Kendinden olana tehdit hissedersen yaşamını vatanini ekmeğini kutsalini tehdit altında hissedersen savasirsin. Savaş bunun için yapıldığında meşrudur. Şuan gündemde olan operasyon da bunun için yapılıyor

A

Savaşın hiç bir türlüsü meşru değildir mantıklı değildir. Kabul edilemez

U

Tarih boyu bütün savaşlar dinler ve kirli politikaların eseridir. Bütün savaşlar kirlidir. İnsanlık birbiri ile savaşmayı bitirmediği sürece evrimini henüz tamamlayamamış canlı türüdür.

E

İnsanlar savaşmak icin her daim bir sebep buluyor. Peki ya barışmak için? Pyd ne ugruna savasiyor bizim kardeslerimiz ne ugruna savaşıyor? Cok aci gercekler var ama yuzlesmeye korkuyoruz.

Y

Problem de orada zaten. Mesela türkiye gelip pyd ile bi anlaşma yapıp tehdidi ortadan kaldırmak yerine direkt saldırıyor. Madem ypg/pyd bir tehditse bir çözüm üret yani tek cozum savaş mi ?

U

Benim tek savaşim 2 çocuğum ve eşim.
Yok vatanmiş bayrakmiş ezanmiş. Oymuş buymuş hepsi benim icin saçmalık.
Burası olmadı baska yere giderim ora olmadı daha farklı yere. Yani tek vatanım var oda 2 çocuk ve eşim.

A

Bulduğum en mantıklı cevap ağzına sağlık

Ulaş Ayranpinar 2 yıl

Dusun, birileri karin ve cocugunla devamli ugrasiyor rahatsiz ediyor nereye gitsen geliyor pesini birakmiyor. Sen ne yaparsin boyle bir durumda

Mürsel Bkaya 2 yıl

Bro yukarda yazdım. Vatan millet bayrak ezan sacmaliklariyla ugrasacak halim yok.. Kendimi birileri sefa sürsün diye feda edecek halim yok.. En çok palazlananlarin işi dir..

Abdullah Över 2 yıl

Demek istedigimi anlamadin abi senin canina malina kasit var kendini korumak zorunda kaliyorsun

Mürsel Bkaya 2 yıl

Suriyeliler gibi olurum diyor yani.

Denizcan Çakli 2 yıl

Savaş meşru değildir tamam da, elin adamı gelmiş ülkene girmiş misal ABD nin Irak işgali gibi ne yapmalı?
Buyur abi istediğin gibi geç mi demeli.

H

Zaten mesele savaş çıkaranda

Ulaş Ayranpinar 2 yıl

Turkiyenin yaptigi savunma degil suan taarruz halinde yani suan baska sinira mudahale halinde onlarda direkt Turkiyeye saldirsa birsey diyemezsin herkes

Serhat Yılmazütteci 2 yıl

Acik yargili ve tarafsiz oldugunuzda savasin hakli veya haksiz tarafi olmadigini gorursunuz. Ne kadar on yargilarinizdan arinirsaniz o kadar sacma gelmeye baslar. Sinirlar taraflar ve benlik algisindan ne derece arinirsaniz sinirlarin zihinlerin urunu oldugunu savaslarin politik ve cikarcilik bazli oldugunu gorursunuz. Evet ben utopik bakiyorum. Milliyet duygusundan arinali dunyayi bir butun goreli cok zaman oluyor. Benim icin savaslar taraf fark etmeksizin bir annelerin evlat yanginindan ote degildir. Sacmadir. Dunya uzerine kurdugumuz her sinir benim dedigimiz hersey asla hic kimsenin degil ve olmadi da. Dunyaliyim ben. Butun topraklarina aidim onlar bana degil. Bu algi buyumedikce daha cok kan dokulur ve insan medeni oldugu savini daha cok savunur (asla hakli degildir !)

E

Seninki hepimizden kadar. Sosyolojiden bi haberlik degil bu. Aslinda tarihten ders cikartmak. Sacma ideolijiler yuzunden dokulen kanlardan tiksinme belki. Yonetildigi idare ve kumanda edildiginin toplumun bu sekilde idame edildiginin farkindaligi. Ideolojiniz disindan bakmayi becerdiginiz gun kendi dibinizi de gorursunuz dilerim. Muslumanlara laf atmamisken iyi gaz alip gelmissiniz. Dunyaliyim arkadasim. Benim gibi bir azinlik var onlara uyeyim gayet mutluyum siz kendi yaginizda kanlarinizi heba edin. Etmenizde lazim insanlik tarihi de dunya tarihi de nufus dengesini sittin sene bu sekilde bulmustur. Gelmis gidiyor aman duzen bozmayin sakin cesaret etmeyin aynen devam

Elif Orak 2 yıl

Savas gormemis insanlarin bu yorumlari yapmasina alistim artik... (bak bir dunya nokta 'savaş gordum' de dipce olsun )

Elif Orak 2 yıl

Nedense çok istekliler hep sıcacık evinde savaşı yönetiyorlar.

A

ülkeni, aileni, obanı, toprağını tehdit edenlere karşı savaşırsın. Toprak bütünlüğünü bölmek isteyenlere karşı savaşırsın. Genel olarak tanımı bu..
ama afrin operasyonu için soruyorsan, teröristlere karşı yapılan bir savaşo. Dağda taşta normal vatandaşın sığınağı mühimmatı olmaz.

S

Bak ne güzel söyledin terörist diye. Bu adamların eli armut toplamıyor kardesim. Terörist eylemler yaptıklarında belki sen belki ben canimizdan olacağız. Sorumlusu kim? Bizi öldüren teroristler mi yoksa o teröristlere saldırıp kızdıran ülke yöneticilerimiz mi ?

Ulaş Ayranpinar 2 yıl

Tabiki Teröristler

Alper Sevindik 2 yıl

zaten yıllardır saldırmıyorlar mı? Ülke yöneticileri konusunda haklı olabilirsin, ipe sapa gelmez savunulcak tarafı olmayan ülke yöneticileri daima suçludur. Ama konumuz o değil, pkk/pyd/ypg şeytan üçgenine yapılan her türlü mücadeleyi haklı ve yerli buluyorum. Bu üçlemeyi savunan kendini aydın, hümanist takılan tatlı su pıtırcıklarına da ifrit oluyorum. Legal yollarla askerine gidip 12 ay karda kışta hudut bekleyen askere illegal yollarla karşısında duran tüm çetelerin örgütlerin savunulcak tarafı yoktur çok da uzatmayayım işte.

Samet Yegün 2 yıl

Bak burda teröristin yaptıkları var. Ki bunlar başlangıcı eğer yılanın başını önceden ezmezsen ilerde başına daha çok iş açar. Bugün onların büyümesine göz yummak demek yarın evinde otururken kafana düşen bomba demek. Ayrıca yıllarca pkk ile masaya oturuldu pydnin ülkeden geçişine izin verildi vs. Sonuç ne oldu? Hiç bi zaman teröriste güvenemezsin bunu öğrenmemiz lazım önce

com-n17r19248hr9l2tzivf4.jpg

Ersel Babanoğlu 2 yıl

Savas her zaman kotudur. Kiliste evlere düşen bombalar var, belki de afrinde de suçsuz siviller ölüyor. Ayrıca kendi toprakları dışında savaş yapacağına suriye krizinin başladığı dönemlerde sınırları güvenli tutmalıydı türkiye. O zaman bu işler hiç buraya gelmez bir sürü bomba da patlamamış olurdu ülkede.

Ç

Savas olmasin cocuklar olmesin vs dige vergidin psikolojik sosyolojik vs vs savastan vazgecersen belki savaslarda olmaz.

K

savaşların galibi yoktur

A

Birileri bu savaşı zaferle sonuçlandırıp en azından öyle gösterip oy devşirme peşinde bizimkiler de nasıl haklı gösterelim de savaşı destekleyelim peşinde, bu operasyonun hiç kimseye yararı yoktur hem sormazlar mı adama IŞİD sınırında cirit atarken neden operasyon yapmadın da bunlara operasyon yaptın? Sen Salih Müslim'i ağırla sonra git PYD ile savaş breh breh! Bordo klavyeli arkadaşlar sıcacık evlerinde mis gibi yataklarında esip gürlüyorlar gönderecen bir kaçını görsünler baaaazı şeyleri

U

bir ulke digerine zulum ederse.. Zulme ugrayanin savas hakki dogar... Ama su an savas abd tekelinde... Cikarina uygun yerlerde cikartiyor savas...

N

özgürlük

M

Sanal gerçeklik ortamına taşınmalı

D

Bence savaşların tek bir sebebi var güç

A

bu savaş değil terrle mücadele ve terörle mücadelede her yol meşrudur

G

Bana göre savaş temizlikten başka birşey değildir
Savaşlar kıtlıklar hastalıklar salgınlar vs bunlar dünya nüfusunu dengede tutmaya yarıyan olaylardır

C

Yahu herkes romantik düşünüyor. Ancak bilmelisiniz ki dünya romantizmle değil reel politika ile yönetilir

A

Şuanda mücadele edilen oluşum bizim için doğrudan tehdit bunu konuşarak çözmenin olasılığı dahi yok, şuan dokunmasalar ülkemiz belki parçalanmaya kadar gidecek.

Savaş kötüdür, ama başka çözüm yolu yok

A

Hakim olma dürtüsü yüzünden var savaşlar.

I

Suriyede zaten savas varda biz niye ordayiz

E

Savaşlar bir gurup insanın kendini ifade biçimidir. Bu insanlar, diğer insanların zaaflarını kullanarak varolmanın keyfini sürerler, ne kadar çok kan dökülürse o kadar zevk alırlar.

G

pkk saldırıyokejn kullanalım bu cumleleri, turk ordusu kendii savunuyorken değil

Gürkan Pusat 2 yıl

Genel olarak savaşlar hakkında fikrim budur. O taraf bu taraf şeklinde düşünmüyorum.

Gülhanım Yasavur 2 yıl

Gürkan Pusat sen bazen asker bazen teröristsindir, kullanılansındır sonuç itibariyle

Gülhanım Yasavur 2 yıl

bu savas degil terore karşı kendini savunma. İngiltere ve almanya bile turkıyenin kendini savunma hakkı vardır dedi. Düz barış soylemleri karşında şeytan varken işe yaramıyor, yarın o teroristler gelip turkıye sınırında senı vuracak

Gürkan Pusat 2 yıl

savunma bir ihtiyaçsa neden ingiltere nin almanya nın iznine bakılır. Düz barış söylemlerinden ziyade savaşın mantığını anlamaya çalışmak da diyebilirsiniz.

Gülhanım Yasavur 2 yıl

Sadece suriyedeki savaş değil, tüm dünyadaki savaşlar anlamsız. Neden herkes savaşmaya çabalıyor? Neden insanlar birbirini öldürüyor? Neden herkes bölünüyor? Herkes zenci, beyaz, ingiliz, fransız, rus, gevur, müslüman, hristiyan vs. Gibi bir çok bölünmeye sebep oluyor? Birileri de biz insanız desin. İnsan olalım. İngiliz, zenci, hristiyan vs. Bölünüp birbirimizi yok etmeye çabalamak yerine, tek bir bütün olup insan olalım.

M

şuan ki savaşı isteyen herkes bunu unutmamalıdır ki emperyalizm eliyle girdik suriye ye buda bize ileride daha çok zarar vereceğe benziyor küresel güçlerin çekilmesinin arkasında daima korkunç ve karanlık bir plan vardır.. Filler binlerce yıl öncesinden savaşıyor ama konu kilit bence insanlar ne uğruna savaşıyor? Kan dökmek niye bu kadar basitleşti bir insanın hayatı neden sudan topraktan ucuz hale geldi.. Ama ne olursa olsun savaş her zaman kötüdür ölenler her zaman çocuklar kadınlar oluyor mevsimleri iklimleri kurutuyoruz sadece başka bi boka yaradığımız yok .

M

Senin sınırlarının dibinde senin toprak bütünlüğünü tehdit eden ülkeler ve gruplar bir araya gelip pazarlık yapıyorsa ve yarın öbürgün bu senin haneni bile tehlikeliye atacak boyuta geleceğini bilerek buyrun gelin yaşasın özgürlük kahrolsun savaş ve silahlar mı dersin yoksa vatanım için ülkem için mahallem için ailem için savaşırmısın.? Şu an da, zamanında yapılan yanlış dış politikanın naneleri bunlar ama ne yapalım bizde bu ülkenin evlatlarıyız.!

D

su anda terorle mucadele ediliyor, insani mesajlarınızı pkk turkıyede eylem yaparken kullanın.

G

Kullanılan kimyasal silahlar sebebi ile bambaşka bir canlıya dönüşeceğiz. Değişmeyen tek şey Evrimin kendisi. İnsana bahşedilen zeka asla bir ödül değil. Bundan binlerce yıl sonra bugün var olan pek çok canlı yine olacak ancak; insan ırkı kaybolanlar arasındaki yerini almış olacak.

H

Bu sefer zombi olarak evrimlesecegiz yada daha farklı yaratık olacağız ))

Mehmet Akinci 2 yıl

Ortadan kaybolacagiz Dinozorlar gibi. En büyük düşman yine kendimiziz

Hakan Lan 2 yıl

Barışın, huzurun ve dahi sahip olduğunuz değerler, insanlar, eşyalar için insan farkında olarak yada olmayarak bir mücadele içindesinizdir zaten.
Bu bile en küçük ölçekte bir savaştır.

V

Kati tanımı sakıncalı olan her kavramı tanımlama gayretine düşmüş durumdayız. Sen vatan hainisin, sen terör destekçisisin, sen faşistsin vs. Gibi, tanımı kişiden kişiye dramatik bir şekilde değişecek kavramlar hakkında kesin hükümler verme cüretini kendinde bulan hayvanat bahçesi sakinleri, şimdi de, politik güdümüne dair en ufak mantık süzgecine başvurmaksızın, elinde taş ve sopayla birbirini dövüyor.

Y

Türkiye ne zaman savaştan kurtuldu sanki ölü topraği var üzerimizde ölen askerleri son yıllarda hesaplasak sanirim küçük bir ordu eder ve geride bırakılan çocuklar sanki bir kimsayasal ilaç gibi acı ile büyüyen bir toplum biz zaten savaştayız savaşa gidiyoroz diyenlere şaşiyorum
peki yaa düşman kim bunu aslında kimse bilmiyor kürklerle, türkler arasında bir savaş yok ki iki ırk da birbiri ile yaşamaktan gayet mutlu

N

ne olursa olsun sınırına kadar gelen teror tehlıkesı varsa kendini savunma hakkın var demektir birleşmiş milletlere göre

Gürkan Pusat 2 yıl

Diploma, yolsuzluklar, ekonomik krizi unutturup, milliyetçilik ve islami bakış açısı ile yoğrulmuş halk kitlesi oluşturup kendi diktatörlüğünü pekiştirmek adına yapılan bir savaştır. Elbette Ülkenin güvenliği söz konusu olsaydı doğru, ancak Ülkedeki yaşayan Kürtler ve muhalifleri düşündükçe, bu savaş ülkemizdeki vatandaşlar arasında da bir bölünmenin yaşayacağı ortadadır...

A

savaş kötüdür ancak meşru müdafaa zorunluluktue.
yok efendim savaşın her türlüsü kötüdür vs vs
senin evine birisi girsin çoluğunun çoğunun canına kast etsin sen ona meşru müdafaa yapma olur mu?

E

"Toprak bütünlüğü, ülke onuru, güç gösterisi vs vs vs"
Sıralana bilecek pek çok zırvalık var aslında.
Ama bence savaşın tek nedeni var "insanların aç gözlü ve aşağılık varlıklar olması"
İnsan oğlu gerçekten hadsiz, her şey bizim için sanıyoruz .

G

Bu savaş ile yapılan yorumlara bakıyorum da resmen bölünmek için an kollayan insanlarımız mevcut. Hakaretler ile küfür ile varacağımız tek nokta iç savaştır. Not ( bu başlık altında ki yorumlara değil genel anlamda kullandım )

A

Konusmak bile cok sacma geliyor suriyeden bombalar sinirlarimiza dusup can alirken burada devlet nerede bu mu guclu devlet falan deniyordu. Simdi ordu girdi gene kotu devlet oldu. Siz ne istiyorsunuz ben anlam veremiyorum

M

com-8ll0h7o9a4sl73nmmj1j.jpg

görsel materyal
S

işte bu harekat yapılmasa 3-5 sene içinde YPG'nin bastığı sınır karakollarında bu manzaralar yaşanacak. Onun için savaşa hayır ama sınır güvenliğimiz ve barış için savaşa evet

Volkan Eder 2 yıl

evet evte savasa hayır, sınırın ote tarafından taciz atışı yapılırken neredeydiniz ?

G

Savaş çığırtkanlığı yapan arkadaşlar Afrine değil Kilis ya da Hataya gelip iki gun kalsınlar gaza mı 3,5 mu o zaman gorelim.

Ç

hdp ye oy verebilirsiniz begenmiyorsanız. ama bildigim kadarıyla hatayda mhp chp ve akp cogunlukta

G

Kimin ne uğruna savaştığını bilmem de ben bu orduya ve hükümete güvenimi yitirdim. Ama şu bi gerçek ki aynı gemideyiz. Kilis’e ateş açan adamları öldürmeye gittiler. Çünkü Teror orgutuyle oturup konuşamazsın devlet degil karşındaki. Tabi ki abd de bunu böyle olmasını istedi ama çok fazla hareket alanımız yok.

E

her savaş bir hiç uğrunadır, tek amaç belli bir kesimi güçlü kılmaktır, daha sonra da kan kanı doğurur ve kısır bir döngüye girilir

A

Size bu cesur yeni dünyanızla ilgili bir soru sormama izin verin.

Bütün kötü adamları öldürdüğünüzde ve her şey mükemmel, adil ve eşitken, sonunda her şey istediğiniz gibi olduğunda sizin gibi insanlara ne yapacaksınız? Sorun çıkaranlara. Görkemli devriminizi, sıradakinden nasıl koruyacaksınız?

Belki de kazanacaksınız!

Ama kimse uzun süre kazanmaz.

Çark dönüp durmaya devam eder.

bu bir oyun değil, ölçeklendirilmiş bir savaş. Yaşanmış her savaş şu an önünüzde duruyor. Çünkü her zaman aynıdır.
İlk kurşunu attığında, ne kadar haklı da hissetsen kimin öleceğine dair bir fikrin yoktur!

Kimin çocuklarının bağırıp yanacağını bilemezsin!

Kaç kalbin kırılacağını!

Kaç hayatın parçalanacağını!

Düşünmeni istiyorum.

Düşünmek nedir bilir misin? Fikrini değiştirmek için kullanılan süslü bir kelime.

Gözlerini kapattığında kimsenin sayamayacağı kadar çok çığlık duyacaksın.

D

Akıl sahibi düşünebilen bi insanın yorumu tabiki de bu kadar güzel olur

Aydın Macit 2 yıl

Vejeteryan olduğun için, boğanın sana saldirmayacagini düşünmen ahmakliktir/ Nietzsche

F

Savaş çıkmasın diye yapılıyor o operasyon. Zamanında arap devletleri israilin başını ezseydi, bugün ortadoğu daha güzel bir yer olurdu. Evet biz de istemeyiz savaşı. Evet, savaşı sadece anneler kaybeder. Ama dünya pembe bir yer değil.

H

Ezmek istedilerde güçleri yetmedi pusu atarak başladıkları savaşı bile kaybetti araplar

Mustafa Kaştan 2 yıl

Rahat ve huzurlu bir yaşam sürmek için zorunlu olarak yapılabilir.

A

haydar abinin dediği gibi savaş çıkmasın diye yapılıyor.

M

Yarın aynı durumda kaldığında işgal ediliyoruz diye bağıracak insanların bugün kahraman askerlerimiz fetih yapıyor diye bagirmalari kesinlikle beyin denen organın olmadığının kanıtıdır.

A

Bütün savaşların sebebi din, milliyetçilik ve iktidar hırsıdır.

A

Pkk ypg ölüm

Ç

Herşey menfaat uğruna tek bildiğim bu. Olan yine masum sivillere ve askerlerimize olacak.

O

AKIL VE BİLİMİN IŞIĞINDA GÜÇLÜ ÜLKE OLDUĞUMUZDA savaşmak KİMSE İSTEMEZ O ZAMAN

F

Ulan sınıra bu ülkenin askerine ateş sıksın diye terörist gönderildi. Onları öldürmek için yapılıyor savaş zevk için değil.
Gidip burda hümanizm ayaklarına yatmayın.
Cok mu zor vatanı sevmek?

D

Bazen kendimi elinde balta ile savanda avcılık yapan insanlara laf anlatıyor gibi hissediyorum.

Y

Kazanmak uğruna savaşılır. Bakma, savaş kötüdür, barış lazım diye zırvalayanlara. Hepsi boş laf. Bugün, barış barış diyenler bile, afrin harekatını destekliyor, çünkü kazanan taraftayız. Yarın, abd işgal etse türkiye'yi, vur türkiyem vur, diyenler, barış barış, savaş katliamdır diyecek. Sokak kavgasında bile, kazanmak gurur verir. Sen bir de, insanların hayatlarını ellerinden alma gücüne sahip olduğunu düşün. Savaş, kazanma hissi ve açgözlülük nedeniyle yapılır

Y

Bu sorunun cevabı benim açımdan kolay ama senin açından zor olabilir. Gerekçe olarak herhangi bir dine mensup insanlar dinleri uğruna can verirler. Ayrıca vatanlarına herhangi bir zeval gelmesi demek namusun gitmesi demek. Vatan sevgisinin de din ile yakından ilişkisi vardır. İslam dininde kimsenin toprağında gözümüz yoktur ama toprağımıza göz dikenin gözünü oyarız buna savaş değil vatan savunması denir buda en tabii hakkımızdır. Şunu da ek bilgi olarak geçeyim islam dininde herhangi bir savaş durumunda kadın çocuk yaşlılara dokunulmaz zarar verilmez.
Zeytindalı operasyonu savaş değil topraklarımızda gözleri olanları yok etme harekatıdır. Savaş meydanda olur. Kenarda köşede ülkeye roket atarak gözdağı vermeye çalışılmaz. Yok öyle değilse gereği de yapılır.

Z

Bahçeli konuşuyor sanki bu kadar sıkıcı bu kadar süslenmiş ama bu kadar boş bi yazı lütfen zeytin dalı gibi naif bi ismi olduğuna bakmayın yarın Abd de turkiye ye barış güvercini harekatı yapar barış getirir bize de. İşin içinde olduğunuz zaman görürsünüz bakalım tepeden yağan bombalar zeytinlere yada dallarına benziyor mu.

Aydın Macit 2 yıl

aydın yazdıklarımı anlamadığın belli Kilis'e atılan roketlerden bihabersin anlaşılan vatandaşın evi arabası iş yeri harap oldu sen hala gelmiş Abd bize barış güvercini hareketi yaparsa diyorsun adamlar zaten alttan alttan emellerine ulaşmaya çalışıyor napalim oturup izleyelim mi şiir mi yazalim?!!!!!

Zümra Sulak 2 yıl

Düşün diyorum efendim bu politikadır dikkat ettin mi seçim yaklaşıyor ve tamda acaba rte seçilmez mi soruları sorulmaya başlandığı zaman peki ya Ypg tüm sınır boyunda varken neden fıratın batısı neden doğusu değil bugün Kilis şehir merkezine 5 roket düştü sadece 1 ölü genelde boş ve dükkanlara isabet etmiş bi anda bölgeden rusya abd İran hepsi elini eteğini çekti durduk yere sebep? Soru sormak lazım efendim

Aydın Macit 2 yıl

Yeteri kadar düşündük süre verdik laftan diplomasiden anlamayana böylesi söker. Sadece düşünmekle olmaz düşün ve harekete geç Sen 5 roket düştü 1 ölü diyorsun değil beş roket 1 ağacın dalı kırılsa hesabını sorarız Rusya iran abd geri çekildi acaba Türkiye nin sınırları olduğu için olabilir mi? Pardonda 30 bin ypgliyi örgütleyen abd değil mi??? Bence kimin düşünmediği belli oluyor çok değil siyaseti katmadan biraz düşünsen her şey net aslında!!!

Zümra Sulak 2 yıl

Aslında siyaseti katmadan düşünmek sığ düşünmektir asıl amacida bu hükümetin bunun devlet millet meselesi olup siyasi olmadığını düşünmenizi istiyor sizde gayet düşünmeyi sevmeyip ver mehteri arkadan hurrra huloogg yapmayı sevdiğiniz için size gayet hoş geliyo bu durum olay bundan ibaret Herneyse ilk yorumdan itibaren anlamıştım boşa çaba olduğununda farkındaydım ama olsun bu son yorumum size düşünmeden geçen ömrünüzde mutluluklar

Aydın Macit 2 yıl

yüz yıl sonra bu konuları araştıran biri şöyle bir haberle karşılaşacak "Suriye'den Türkiye'ye atılan roket sonucunda 1 Suriye vatandaşı hayatını kaybetti..." İnsanın beyni yanar mk.

E

Hiç bir savaşın hiç bir şiddet in haklı bir tarafı yok....

Ö

Son olarak...
Hiçbir diktatör savaş çıkarmadan gitmez. Kanla beslenen sermaye şimdide alakası olmadığı topraklara girme çabası içindedir. Yanına aldığı İSİS (daiş) devşirmesi çetecilerle ittifakı zaten Türkiye’nin uluslararası arenada ne kadar yalnız olduğunu gösteriyor.

U

Alakası olmayan derken abd yi kasdetmiyorsun herhalde. Bizim tabiiki de alakamız var komşu ülke olarak. Kimse yanıbaşında mafya ile işbirlik halinde bir komşu istemez. Ypg nin afrinde ne işi var. Afrin ne zamandan beri ypg nin oldu. Planlı göç ile ypg kendi toprağı yaptı biz görüyoruz o planı. Başkasının si.... Yle gerdege girilmez.

Turgay Çilingir 2 yıl

YPG senin sınırından geçip Suriyeye girerken birader önlerine geçip engel olacaktın burdan atmakla olmuyor bu iş, birde Salih Müslim'i ağırlarken Ankara engel olacaktın konuşmakla cidden olmuyor pardon yazarak, şimdi düşün PKK İran veya Suriye de eylem gerçekleştirdi oralara dadandı sonra o ülkeler kalkıp senin sınırına girdi PKK ile savaş için sen o zaman ses etmeyeceksin, biraz beyinizi zorlayın la zor değil sen kaş yapayım derken yanına cihatçıları alıp savaşırsan göz çıkarırsın umarım anlamışsındır ve ayrıca sen dibinde ki PKK terörünü 35 senedir bitirmemişsin kalıp sınır dışında terörist avlıyorsun! Bu operasyon sadece oy almaya yarar ki görüyorum bunu başarıyorlar bir daha ki operasyonda seni de görmek isteriz sıcak evinde uyurken bordo klavyelilik yapmakla olmuyor al eline silahını koş savaşa ne suçu var emir altında ki askerin sen ve senin gibiler gitse eyvallah! Hadi eyvallah

Uğur Akyavuz 2 yıl

Ypg nin afrinde ne işin var. Neden, kime karşı silahlaniyorsun sen önce bunu açıkla. Eğer senin derdin isid olsaydı esad in teklifini kabul ederdin. Ama senin derdin işid den kalan toprakları ele geçirmek. Kendine ait olmayan topraklara abd yi de bu topraklara sokarak devlet kurmak. Sakin bana isid deme. İsid belli kim tarafından kurulduğu. Ne amacı yürüttüğünü beyni olan görüyor merak etme. Hükümetin çok suçu var durumun buralara gelmesinde ama devletin bu refleksi göstermesi kacinilmaz. Hükümetin yanlış politikalari beni ve devleti bağlamaz. Bu harekatı ya doğru bulursun yada laf cambazligina gerek yok. Ayrıca 18 ay tank şoförlüğü yaptım. Devlet cagirsin yine yaparım.

Turgay Çilingir 2 yıl

Tamam

Uğur Akyavuz 2 yıl

So simple.. Para ve nufus

İ

kesinlikle kirli bir savaştır bu. Meşrulaştırmak için arkasına sığındıkları bahaneye "a haber" ayarındaki kitlesi inanır sadece. Damadın petrol yüklü tankerlerine yol açmak için savaşa girdik deseler daha inandırıcı olur ki bu daha yüksek bir ihtimaldir bana göre. Orada sarıklı sakallı kafa kol kesen bir ÖSO isimli yapılanmaya bekçilik yapsın diye silah dağıtıp kendi zenginliklerini arttırmak için için kaçak ticaretin önünü açan insanların savaşıdır bu. Bu kirli savaş için koca orduyu kullanmaktan geri durmuyorlarda.

H

Tanrı, din, devlet, mülkiyet, vatanseverlik, hiyerarşi, sınıflar, ulusçuluk olduğu sürece savaşlar hep olacaktır. Keza sömürü, eşitsizlik ayrımcılıkta... İnsanlıkta ikinci dereceden silikon bazlı bir medeniyet değil ki bunları aşabilsin, daha yeni savandan çıktık biz.

M

kanıtsız, bilimsel zemine dayanmayan hayali birşeylere inanıyorsan A-theist değilsin. "İnanmak" değil "bilmektir" esas olan.

I