Neden kuranda volkandan hiç bahsedilmiyor?

Kutsal kitaplarda pek çok coğrafi olay anlatılıyor.. Rüzgar, sel, deprem.. Dağlardan, nehirlerden, denizlerden de bahsediliyor..

Ancak Volkanlardan bahseden bir ayet veya bir ima filan duymadım.. Bilen, duyan, buna yorulabilecek bir yorum bilen var mı?

Z
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
28
28 CEVAP

Olsa ne olur, olmasa ne olur?!

A

Fil vakası ile ilgili öyle bir yorum var, bölgedeki bulgular da destekliyor

M

Zilzal ssuresi var yine

M

Bir ima var mı bu surede

Zeki Eryürük 2 yıl

1 - Yer o yaman sarsıntı ile sarsıldığı, 2 - Yer, içindeki ağırlıkları çıkarıp dışarı attığı,

Münir Açikgöz 2 yıl

Kıyamet ile ilgili sanırım bu ayetin anlatımı

Zeki Eryürük 2 yıl

Evet ama coğrafi bir olayla başlatıyor

Münir Açikgöz 2 yıl

Yellowstone buna aday gibi.. Mümkün..

Zeki Eryürük 2 yıl

Fil vakası başlı başına bir muamma.. Öyle bir olayı destekleyecek bir arkeolojik buluntu filan var mıdır ki?

Z

Bölgede jeolojik incelemeler o yönde, sanırım 19 mayıs üniversitesinde bir Profesörün bu konuda makalesi var, videosu da

Münir Açikgöz 2 yıl

Hangi volkan olabilir ki bu? Endonezya bölgesi var galiba oraya yakın sayılabilecek..

Zeki Eryürük 2 yıl

Olabilir, çok vakıf değilim

Münir Açikgöz 2 yıl

Bu tip kitaplar daha cok semboloji uzerinden hareket eder. Bir genelleme icin bir ornek olay etrafindan ilerler. mesaji almak icin mecazi gormek gerekir. Sakla samani gelir zamani misali. Bu sozun samanla alakali oldugunu iddia etmz sanirim herhangi biri. Gerci kuran ve tevrat direkt talepler de icerir, o sebeple cevabim bu iki kitabi merkeze koymadan olustu. Elbette bu kitaplarda da semboloji mevcuttur ancak diger metinlerle kiyaslanamaycak kadar az.

G

Kutsal kitapların coğrafyasında ve o zamana ait olaylar ve canlılar harici hiçbirşeyden bahsetmez. Ne penguen ne kanguru ne volkan. Bir kaç deprem ve birde büyük tufan o da çok büyük bir yalan komple muamma hele birde nuhun gemisi milyon hayvan bir gemiye tıkınmış yukarı tükürsen bıyık aşağısı sakal. Ne oran var nede orantı o gemiye o kadar hayvan çok fazla ha bide penguenin kangurunun olmadığı hiç bir coğrafik hadisenin zamanına uymayan muazzam hikaye işin komik tarafı koca koca adamlar buna inanmak ve savunmak için yırtınıyor.

K

Kutsal sifati yakistirilan metinlere, bu sifati yakistiranlarla ayni pencereden bakmamali itiraz eden bence. Metnin dogaustu bir "şey" den geldigini iddia eden zaten sormaz "neden burada penguen yok, nuh nasil sigdirmis o kadar hayvani" filan diye. Metinleri kutsal olarak gormeyenin bu referansla hareket etmemesi, tartismanin ilerlemesi adina faydalidir. Aksi halde tartisma atismaya donusur.

G

Kazım Uylaş
Ben Volkan diyorum, sen penguen yok diyorsun.. Ne âlâkâ?

Z

yok işte abi oda Yok penguende yok

K

Bir penguene feda olmamalı :))

M

Bak yukarıda münir hocam ima eden bir ayetten bahsediyor.. Öyle ise yok denilemez

Z

Penguen yok ama adaletsizlik var

A

Alpay Delikbaş
Coğrafi olay konuşuyoruz.. Hatırlatayım dedim..

Z

Penguenleri zaten çok sinsi görürüm :))

M

Sanirim islam olmayan arkadaslar da islam olanlar gibi algiliyor kurani ve tanrisi olan allahi herseyi bildigi icin pengueni de yzmasi gerektigini bu sebeple iddia ediyorlar ve olmayinca da celiski yakistirmasi yapiyorlar. Ulkedeki dinsizler de musluman gibi. Tuhaf.

G

İroni ve mübala yaptım aslında gayetde açık ne demek istediğim asıl sizde illa eleştireceksiniz diye eleştiriyor gibisiniz ne şiş yansın ne kebap siz hariç herkes bir tuhaf :))

Kazım Uylaş 2 yıl

Ben herhangi bir kutsal metni celiski yakalama adina incelemiyorum. O sebeple bu tip yaklasimlar tuhaf gorunuyor. 7. Yy arabistan cografyasinda nerden bilsin adamlar pengueni volkani. Bunu bilmiyor olmalari, ilgili kitabi tukaka yapmaz. İse yarar olan tutulur yaramayan atilir. Yani boyle olmalidir bence. Evrimin degismez ilkesi.

Gökhan Özabayev 2 yıl

Yazımı tekrar okumanızı tavsiye ediyorum benim yazdığımı bana yazmışınız.

Kazım Uylaş 2 yıl

Kutsal kitapların coğrafyasında ve o zamana ait olaylar ve canlılar harici hiçbirşeyden bahsetmez. Ne penguen ne kanguru ne volkan. Bir kaç deprem ve birde büyük tufan o da çok büyük bir yalan komple muamma hele birde nuhun gemisi milyon hayvan bir gemiye tıkınmış yukarı tükürsen bıyık aşağısı sakal. Ne oran var nede orantı o gemiye o kadar hayvan çok fazla ha bide penguenin kangurunun olmadığı hiç bir coğrafik hadisenin zamanına uymayan muazzam hikaye işin komik tarafı koca koca adamlar buna inanmak ve savunmak için yırtınıyor.

Kazım Uylaş 2 yıl

Ben de ayni seyi belirtiyorum ve ekliyorum, pengueni bilmesi ve bilmemesi neyi degistirir? Niye bu kadar onemli bu ve benzeri konular?

Gökhan Özabayev 2 yıl

Coğrafi bir olayı konuştuğunuzu fark etmedim, Zeki Eryürük bey!
Kuran'da olan ve olmayanları konuşuyorsunuz zannettim de! Olan ve olmayanları konuşmuyor musunuz!

A

Kuran demedim.. Kutsal kitaplarda dedim.. Kuran da dahil tüm kutsal metinleri kast ettim

Zeki Eryürük 2 yıl

Abi olabilir ve muamma belki ama falan filan coğrafi olarak Arap platosu ana karadan kopup yükselti olarak şekil almış belki iki belkide üç volkan var ama üçyüz dört yüz bin yıl öncesine ait ölü volkanlar. Endonezya'daki hadiseyi file bağlarsak bu diş macunun hani bittiği anlarda tüpü sıka sıka bi hallere çeviririz ya he işte ona benzer böyle yapıldığı zaman.

K

Dağları niçin yarattığı yazıyor ya, volkanlardan belki orada söz ediyordur Zeki Eryürük bey

A

Üç dinin ortak ve ayrık yanlarını mı konu ediyorsunuz şimdi, valla bu konuda bir kitap varsa, müslümanlar tarafından yazılmış, okumak gerek!

A

Klasik kuran yorumcularına iş kalırsa Volkanlardan bahsediliyor demezler.. Çünkü Volkanlardan haberleri bile yoktur büyük ihtimalle.. Ancak bunu çağdaş kişiler ilişkilendirebilir.. Bu konuda bir yorum olmasına sevindim.. Fil suresi ateist kesime hep komik gelen bir uydurma hikâye olarak işleniyor genelde.. Bakın şimdi bu sayede zayıfta olsa bir ipucu ile ilişkilendirmek mümkün..

Rahat olun ateizler..

Bu sadece o dönem olaylarını bir mantıga oturtur.. Dini kesin doğrulamaz..

Z

Kainatı yaratan ve onun kelamı bir kitap iş zayıfta olsa ip ucu yakalamaya kaldı inançlı arkadaşların işi bu durumda ateisyitler gayet rahat sizin esas rahat olmanız gerekiyor artık Yeni diş macunu almanın zamanı geldi

K

münir hocam;
Şu atayızların kafasını biraz daha karıştırıp, korkutalım mı?


Fil suresi gördün mü? Diye başlıyor.. Belki de peygamberin yaşadığı döneme yakın bir hadise olduğu için toplumun içinde hâlâ o olayı görmüş birileri yaşıyor olabilir.. Ne dersiniz "Gördün mü" sorusunun muhatabı onlardan biri olabilir mi?

Z

Hazır kafa karıştırmaktan bağsetmişken abi

Bakara-106 ‘Herhangi bir Ayet’in hükmünü yürürlükten kaldırır veya unutturursak, onun yerine daha hayırlısını veya benzerini getiririz. Allah’ın herşeye gücünün yettiğini bilmezmisin?’

Fatır-43 ‘… Hayır! Sen Allah’ın kanununda değişiklik bulamazsın. Sen Allah’ın kanununda asla bir döneklik bulamazsın.’

Aman "nesh" deme abi

K

Volkan patladı gibi oldu bu!

Alpay Delikbaş 2 yıl

İşin garibi gazali gibi insanlar oldu, hiç bu karşılaştırmaları yapmamış mı, zekaları mı yetmemiş acaba?

Alpay Delikbaş 2 yıl

Burda asıl olan çelişki kendi kendini çürüten ayetler değilde ayetlerde Allathın kendine "ALLAH" diye hitap etmesi bunudamı kimse düşünememiş mesela?

Kazım Uylaş 2 yıl

Ahmet'çigim bak Allah'ın, kanunun da diyor.. Ayetlerinde demiyor

Z

Ayetleri kanun hükmünde değil mi

Alpay Delikbaş 2 yıl

17. li sunnetillâhi: Allah'ın sünnetinde

Alpay Delikbaş 2 yıl

Neden olsun? Mesela yer çekimi kanunu hiç değismiyor

Zeki Eryürük 2 yıl

Allah’ın Sünneti: Allah'ın Müslümanlarca uyulması gerekli şu ya da bu konuda söylemiş olduğu sözlerin tümü, Allah'ın koyduğu kurallar ve Müslümanlara gösterdiği yol.

Alpay Delikbaş 2 yıl

Bu bir yorum

Zeki Eryürük 2 yıl

Peki ozaman devam edelim
– Fetih-23 ‘… Allah kanununda hiçbir değişiklik bulamazsınız.’ Ayrıca Yunus-64, Fetih-23, En’am-115, Ahzab-62′de de aynı hükümler bulunmaktadır.

Maide-69 ‘Fakat inananlar, Yahudiler, Sabiiler ve Hıristiyanlardan Allah’a ve ahiret gününe inanan, iyi işler yapana korku yoktur, onlar üzülmeyeceklerdir.’ Aynı hüküm Bakara-62′de de geçmektedir. Fakat Al-i İmran-85 ise ‘Kim Islamiyetten başka bir din ararsa onunki kabul edilmeyecektir. O ahirette de kaybedenlerdendir.’ denilmektedir.

Fussilet-34 ‘İyilik ve fenalık bir olamaz. Sen fenalığı en güzel şekilde karşıla. O zaman aranızda düşmanlık bulunan kimse ile bile yakın dost olduğunu görürsün.’ Bu ayet’e karşılık ise;

Sura-40 ‘Bir kötülüğün karşılığı ona denk bir kötülüktür. Fakat kim affeder ve barışırsa onun mükafati Allah’a aittir. Şüphe yok ki o zalimleri sevmez.’

– Bakara-179 ‘Ey aklı erenler! Kısasta sizin için hayat vardır…’ veya Maide-45 ‘O kitapta cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş ve yaralara karşı yaraları ödeşme yazdık. Fakat kim sadaka olarak bağışlarsa, bu ona kefaret olur…’ yazılmaktadır.

Enam-62′de ‘… Sonra her işi doğru olan kudret ve tasarrufun sahibi Allah’larının huzuruna götürürler. Bilin ki hüküm onundur. O hesap görenlerin en süratlisidir.’ derken; Hacc-47 ‘Senden başlarına acele azap getirmeni istiyorlar, Allah sözünden asla caymayacaktır. Rabbinin katında bir gün, sizin saydıklarınızdan bin yıl gibidir.’ denmektedir.

K

Yerden göge kadar haklısın; zaten bütün işler ona 1000 yıl gibi bir sürede ulaşıyor

Alpay Delikbaş 2 yıl

Biri dua etsin, duayı tanrının duyup hissetmesi 1000 yıl alıyor... Gerçi duaları hisseder mi bilemiyorum; çok duygusal değil Allah!

Alpay Delikbaş 2 yıl

Maide 51
Ey inananlar, Yahudilerle Nasranileri dost edinmeyin. Onlar, birbirlerinin dostudur ve sizden kim onları dost edinirse şüphe yok ki o da, onlardandır. Şüphe yok ki Allah, zalim olan kavmi doğru yola sevk etmez.

K

Ben şüphe duymam diyen allah bütün kullarına şüpheyle yaklaşıyor ve "akl etmezmisiniz" diye soruyor. Bu allah iyi siyasetçi olurdu eğer yaşasaydı..

M

Deprem, Volkan çok basit tabiat olayları. Daha doğrusu 6. Asırda çok iyi bilinen tabiat olayları. Ama uzayın olmazsa olmazı manyetik kuvvet, yıldızların var olmasına sebep füzyon çekirdek birleşmesi. Tüm gezegenlerin var olma sebebi hafif atomların çekirdeklerinin birleşip ağır atom çekirdeklerinin oluşmasına sebep olan ortamların oluşması. Bu kadar devasa sistemler varken zelzele demesi esas garip olan bu. Hani devede kulak derler ya o devirde zelzeleyi, volkanı deve sanmışlar hepsi bundan ibaret. Füzyonda henüz bu gün bildiklerimiz yarın kim bilir neler keşfedip ''Yok devenin başı'' diyeceğiz.

C