Plazma opak madde midir?

Plazma opak madde midir?
B
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
13
13 CEVAP

Maddenin plazma hali diyorum

B

Evet

U

Tabiki

O

Evet

T

Hatta opak olması sebebiyle evrenin ilk 300.000 yılı hakkında ışığı kullanarak herhangi bir bilgi edemiyoruz diye biliyorum.

B

"Evet, tabiki, evet " yazan arkadaşlar lütfen detaylı bilgi verebilir misiniz? Zahmet olmazsa.
Uğur Kıroğlu Orhan Karadagli Tolga House

U

Bu kisiler kartacali mi galyali mi bilemedim..

Kaan Şenkul 6 yıl

Plazma iyonize gazdır. Plazmaya giren elektromanyetik dalgaların elektrik alan bileşeni elektron ve iyonlarla etkileşir. Bu şekilde plazmaya fazla nüfuz edemeden emilir. Ayni şey metallerde de olur. Yüksek iletkenlige sahip maddede ufak elektrik alanlar akıma neden olur. Elektromanyetik dalganın enerjisi buna gider.

U

Yarı saydam diyebiliriz. Uğur abi güzel açıklamış.

İ

Sonuç olarak plazmalar ışığı geçirmez çünkü emerler mi

B

güneş plazmadır ve fotonlar(ışık) güneşin dışında değil içinde oluşuyor eğer opak olsaydı ışık yayamazdı diye düşünüyorum hatam varsa Yüce Roma Halkından ve yöneticilerinden af diliyorum

A

Gördüğümüz ışık güneşin yüzeyinden yayilan. İçi oldukça opak.

Uğur Kıroğlu 6 yıl

evet merkezde oluşan foton elektronlar tarafından soğrulur ama çooook kısa bir sürede geri salınır. Yani gördüğümüz ışık güneşin merkezinde iç tarafında oluşup binlerce bazen milyonlarca yıl sonra gözümüze gelmektedir. Belki yarı opaktır diyebiliriz ama o tam olarak opaktır diyemeyiz.

Ali Faruk 6 yıl

Opak denilen maddelerde de ışık belli bir derinlik içerisinde emilir.

Uğur Kıroğlu 6 yıl

opaklık dediğimiz kavram ışığı geçirmeme durumu değil mi yanlış mı biliyorum? Yani ışık opak bir cisime çarptığında ya tamamen emilir ya da aynadaki gibi yansır diğer tarafa geçemez. Işığı diğer tarafa geçiren bir madde ya saydamdır ya da yarı opaktır(yarı saydam). yarı opak maddeler ışığın bir kısımını geçirirler diğer kısım/kısımlar ya yansır ya da emilir. Verdiğim bilgiler yanlışsa uyarın doğrusunu bileyim.

Ali Faruk 6 yıl

Plazma ya öyle bir tanımlama getirilemez...

N

Plazma bir madde degil maddenin bir halidir. Kati, sivi, gaz opak midir saydam midir diye soramiyorsak bu soruyu sormamiz da sacma olur

M

Bence sorabiliriz. Çünkü duvar opak, portakal suyu opak, şu saydam, hava saydamdır. Katı kadar düzenli atom yapıları olmasa bile sıvı ve gazlar da ışığı soğurur. Yeterince yoğun olurlarsa geçirmez.

İsmail Sokmen 6 yıl

İsmail Sokmen cam saydam, su saydam, oksijen gazi saydam. Tahta opak, visne suyu opak, duman saydamdir. Demek istedigim saydamlik ve opaklik madde siniflandirmasinda ise yarar, maddenin hallleri siniflandirmasinda degil

Mesut Çınarcı 6 yıl

Ben de işte maddenin halleri olan katı sıvı ve gaz siniflandirilabiliyorsa plazma da yoğunluğu ve derişimine göre siniflandirilabilir olduğunu düşünüyorum.

İsmail Sokmen 6 yıl

İsmail Sokmen Maddenin plazma hali kesinlikle opaktir veya saydamdir diyemeyiz. Boyle bi siniflandirma yok

Mesut Çınarcı 6 yıl

plasma belli durumlarda opaktır, belli durumlarda ise geçirgendir. Opaklık veya geçirgenlik maddenin haline değil kendi özel yapısına göre değişir.

sorduğunuz soru, katılar opak mıdır gibi bir soru yani. Tahta ve demir opak fakat saydam kristaller var bir sürü.

T