Sanal bir dünya'da yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Teori:

Sanal gerçeklilik hayatımıza şu an sadece kafaya takılan bir gözlük olarak geldi, peki bu geliştirilip beyin ile entegre çalışıp insanlar kendi "dünyalarını" yaratabilseydi ve orada istediği makamı kendi seçseydi (sanatçı, topçu, siyaset adamı vs.) ve insanlar dünyadan kopup tamamen kendi sanal dünyalarında yaşasaydı ne olurdu? Savaşlar, açlık, hastalık vb şeylerin olmadığı asla yaşlanmadığı bir dünya.

Matrixi hatırlarsanız içlerindeki bir "hain" e "bu bifteğin gerçek olmadığını biliyorum, ağzıma attığımda sulu ve lezzetli gelmesinin sahte olduğunuda biliyorum. Ama lanet olsun bunu seviyorum" sözü aklıma geliyor.

Böyle birşeyin olumsuz yani neolurdu? Siz böyle bir sanal dünyada yaşamak istermiydiniz ?

Düzenleme eki: Bu fikir aslında Assasins Creed oyununda var. Abstergo firması insanlara tarihi karakterlere can vermesini hizmet olarak insanlara sunuyordu.

S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
16
16 CEVAP

şöyle bir sıkıntı var aslında dediğin mantıklı ama rüyadaki mantığı geliştirirsek yani bizdeki 1 saniye o oyundaki milyonlarca yıl bile olabilir eğer geliştirebilirsek ozaman her insan kendi cennetini yaratır ve tek bir virüs bir insanın çok uzun süre işkence çekmesine sebep olabilir çok riskli şeyler

A

Nasıl bir virus? Dışarıdan müdahalemi? Bu sistemi yaparsa insanoğlu bunuda engelliyebilecektir.

Süleyman Borak 3 yıl

her yazılımın bir eksiği vardır sonuçta bunlarda yazılımlarla olucak şeyler

Alperen Tunarın 3 yıl

Kendi kendini geliştirse, yani dışarıdan müdahalede olmasa neolur ?

Süleyman Borak 3 yıl

internet olayı olmazsa aslında evet gayet mantıklı ama farkedilmicek veya milyonda bir olabilecek bir hata birinin bşaına geldi ve sıkıştı bu adam kurtulamaz

Alperen Tunarın 3 yıl

Ona bakarsak reel dünyada da insanı ölüme götürecek şeyler var. Kazalar hastalıklar vb.

Süleyman Borak 3 yıl

İnsanlığın sonu olur.

A

Neden ?

Süleyman Borak 3 yıl

İnsanlar bağımlı hale gelir, üreme azalır. Ben dahil bir çok insan bu ortamın zaman kısıtlamasını ayarlayamaz. Yapılırsa ancak hafıza sıfırlayarak girilmesi gerekir, çünkü insan orada yalnızlıktan ölür. Bunlar benim düşüncelerim tabi ancak genel olarak insanlığın bu şekilde bir tutum alacağını düşünüyorum.

Alperen Bederr 3 yıl

Örneğin rüya kontrolü yapabilen insanların daha fazla uyuduğu ve sosyal hayatlarının başarısız olduğuyla ilgili bir yazı okumuştum. Șimdi kaynak at desen atamam ancak bunun gerçek oldugunu akıl yoluyla düşünebiliriz.

Alperen Bederr 3 yıl

Yanlız olmuyacaksın, sevdiklerin annen baban kardeşlerin de olacak ama "sanal" olarak. Gerçek değiller yani.

Süleyman Borak 3 yıl

Sanallık gerçeklik midir sizce?

Alperen Bederr 3 yıl

Umarım böyle birşey benim dönemime denk gelmez.

A

Dünyanın sonu gelirdi tek diyeceğim bu.

Ö

Nedenini yazarsanız sevinirim

Süleyman Borak 3 yıl

Bende Alperen Kardeşime katılıyorum hem yazacak o kadar şey var ki ... En basidi şuanki toplumda yanlız kalmış kişiler bunu benimseyecektir. Her zaman istedikleri olduğu için ordan çıkmak istemeyeceklerdir. Böylece şuanki eroinden pek farkı kalmayacaktır. Ve bence dünya şuan buna hazır değil. Yakın bir zaman da 3. Dünya şavaşı çıkartma çabası var gördüğümüz kadarıyla çoğu ülkede ... Eğer herhangi bir savaş durumu olmassa önümüzdeki 50 yıl içinde neden olmasın? Albert amcamızın icadı ( keşfi ) gibi olacaktır. İlk başta bilim dünyası ikiye ayrılır bu icad yararlı diyenler yararsız (zararlı) diyenler sanırım oyumu yararlıdan kullanmayacağım. Bencede böyle bir şey bizim dönemimize gelmesin .

Ömer Aysal 3 yıl

İlk başta yararlı görünecektir sonrası için atomu örnek veriyorum atomu parçaladıklarında bomba yerine iki farklı atomu birleştirip Türkiye'nin yıllık elektriğini karşılayacak enerjiyi üretebilirlerdi ama işte icatlar farklı yerlere kayıyor maalesef ..

Ömer Aysal 3 yıl

com-5uc5asbvlldq8duhv7vd.jpg

görsel materyal
H

http://www.dizibox1.com/agents-of-s-h-i-e-l-d-4-sezon-15-bolum-izle/ su anda sorunun cevabini izlemekteyim pek iyi gorunmuyor

I

4. Sezon itibariyle. Sanal gerceklik isleniyor dizide

I

Şimdi dediğin şeyi bir şirket pazarlayacağı için sanal gerçekliğe giren kişiler bağımlı hale gelerek gerçek hayatta işlevsiz hale gelecektir. Gerçek yaşam daha kıymetli olduğunu varsayarsak sanal gerçekliği pazarlayan şirket kendisini sanal dünyaya sokmayacak ve gerçek dünyanın hakimi olacaktır.

A

İnception Filmine bakarsak insanlar sanal dünyada yaşamak için gerçek zamanını koltuk başında geçiriyordu. Sanal gerçekliğin başlangıcıda büyük paralar isteyecektir. Bunun için bile insanlar birbirini öldürür, çalar.

A

Istediginiz dunyayi -sahtelikler- temeline oturtmaktansa daha yasanilir bir dunya icin gerceklerle savasin derim ben, dunyada bir cennet olusturmak istiyorsaniz bunun icin dunyanin en tehlikeli seyini sevmenizi oneririm "insani"

G

Kesinlikle.

Alperen Bederr 3 yıl

Şimdi bu bahsettiğimiz sanal gerçeklik her anlamda dünyanın bir ikizi mi olacak yoksa kendi yaratıp yönettiğimiz dünya mı? Eğer ilk dediğimiz gibi ise çoğu insan bunu yeni bir başlangıç olarak görüp sanal dünyaya geçiş yapacaktır ve orada daha mutlu olacaklardır, en basitinden şöyle düşünelim sesinizin güzel olmasını ve ünlü olup herkesin gözünün sizin üzerinizde olmasını istiyorsunuz ama sesiniz berbat bir şekilde gelmişsiniz bu dünyaya ve en büyük arzunuz bu, bir gün birisi çıkıp bunun olabileceğini söylüyor, fırsatı kaçıracağınızı sanmam ama kendi yaratacağımız bir dünya ise elbet bir zaman gelir sıkılır ve çıkmanın yollarını ararız ve bu da akıl sağlığınızı yitirmenize yol açar. Eğer gerçekten bir şeyler başarmak istiyorsanız ve milletinize insanlarınıza faydanız olmasını istiyorsanız ve bunun için çabalıyorsanız sanallıkla herhangibi bir işiniz olmaz, zaten akıllı bir insan bu sanal dünyanın kendisini oyalamak için kurulduğunu bilir.

A

Belkide gercekte aynen o sekilde bir hayat yasiyor olabiliriz!!! Degil mi yani???

M

Inception filminde vardı buna benzer bir şey ama sanal gerçeklik değilde adamlar rüya alemine bağımlıydı sürekli uyuyorlardı sosyal hyattan kopmuşlardî çok kötü bişey olurdu

İ

Astral seyehat olayını anımsatan bir fikir

M

Ne alaka?

Hasan Kasar 3 yıl

Astral seyehat yapanların kendi dünyalarını oluşturması gibi bir alaka

Mustafa Buldağ 3 yıl

Onlar kendi dünyalarını oluşturmuyor reyiz

Hasan Kasar 3 yıl

Haydaaa.. Haklisin. Lucid rüya ile karıştırdım. Yani kastım lucid rüya idi

Mustafa Buldağ 3 yıl

Belki de her birimiz 4000li yillarda yasiyoruz ve yasadigimiz dunyadan sıkılıp sanal gerceklige yurudük ya sadece kendiniz gercek diger herkes bir yanilsamaysa

E

Matrix in yazısındada bundan bahsetmişlerdi kusursuz bi ütopya ama şu var ki insanlar bişeyleri hakederek kazanmak ister bu olmazsa yapmacıklığı bir süre sonra anlar zenginler belki bizden çok depresyona giriyor. Inception filmindede adam karısıyla girmişti istedikleri herşeyi yapabiliyolardı o dünya onlarındı ama karısı buna dayanamayıp intihar etmişti. Bebeklikten itibaren matrixdeki gibi gerçek dünyayı bilmeden orda yaşasaydı nolurdu dersen o güzel olabilirdi ama sadece kişiyi mutlu ederdi topluma faydası olmazdı. Diğer türlüde kişi yapmacıklığa ne kadar tahammül edebilirse. Bunun için bunun bilincinde olan güçlü insanlar yetiştirmeliyiz yoksa bu teknoloji onlar için uyuşturucu bağımlılığı gibi olur.

O