Suç genetik mi?

Suç genetik mi?
Cinayet işleyenlerin beyin emarlarının, benzediği, suça yatkınlığın, doğuştan olabileceği gündemde. Bunun yanında, beyin emarı suça meyilli çıkan ama normal hayat süren insanlarda var.
1-Doğuştan bu özelliği olan kişiler, sevgi ve ilgi ile büyürse normal yaşantı sürüp, eğitim aldıkları mesleği, diğer insanlar gibi yapabiliyorlar.
2-Doğuştan bu özelliği olan kişiler, sevgi ve ilgi görmeyen, bir çocukluk geçirirlerse, cinayet işleme olasılıkları çok fazla. Buna göre
Toplumun (aile, devlet, çevre) çocuk yetiştirmekde sorumlulukları ve görevlerini ne oranda yapabildikleri. Çocuğa sağlanan maddi, manevi imkanlar, o insanın cinayetle ilgisini belirliyorsa, hukuksal alanda değişimler göndeme gelmeli mi?
Sorumluluğunu yerine getirmeyenlerin kurbanı katil ve o katilin öldürdüğü masumların hakları vs. Çok birleşenli bir denklem.

com-ft695moujna33m63j9g8.jpg
A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
28
28 CEVAP

Radyoloji teknisyeniyim ve beyin mr ları benzemek ne demek bilmiyorum. Biraz sallama olabilir.

F

Bu konuda bilen biri olarak, işiniz gereği yorumunuz çok değerli. Bloomberg de bir dr a hapishanede suçluların çekilmiş beyin emarlarını getirip (isim ve suç çeşidi söylenmeden) benzeşenler varsa gruplama yapması istendi. Hepsini incelediğinde bezşenlerden bir grup yaptı. Bunlarda katillerdi.

Aynur Saylak 3 yıl

Efendim cümle yanlış ya da atmasyon olabilir dediğim gibi. Çünkü emar denilen olay iç organ görüntüsü almaktır. Haliyle bir karaciğer başka bir karaciğere benzer demek istediğim bu. Fakat dediğim gibi genetik olduğunu düşünüyorum. Hatta bir tarantino filminde zencilerin kafa tasının beyazlardan bir farklı olduğu bu yüzden kolayca köle olabildikleri söyleniyor (doğruluk payını bilmiyorum ama örnek konumuza uygun)

Fatih Özgüner 3 yıl

Fatih Özgüner Bu da ilginçmiş. Dr emar görüntülerini, aydınlatılan duvarda tutturulmuş halde kalemle şu bölge büyük küçük vs diyordu. Zencilere gelince, yıllarca işkence eziyetle zorla köle yapılmışlar bu faşist bir zihniyet. beyazlara da o kadar bezdirme yapılsaydı öğrenilmiş çaresizliği onlarda yaşardı

Aynur Saylak 3 yıl

Teşekkür ederim açıklamalarınızdan dolayı, iyi akşamlar

Fatih Özgüner 3 yıl

Fatih Özgüner hocam katkılarınızdan, dolayı farklı bilgilerinizden dolayı bende teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla

Aynur Saylak 3 yıl

Ayrıca genetik olduğunu düşünüyorum suçun.

F

Aynı dr un kuzeni cinayetten hapse girmiş. Bunun üzerine dr başka arkadaşının kayıt tutmasını isteyerek kendi bilmeden ailesinin emarlarını çektirdi. Emarlardan biri suçlu beyin emarlarıyla benzer özellik gösteriyordu arkadaşına sorsuğunda bu emarın kendisine ait olsuğunu öğrendi.

Aynur Saylak 3 yıl

Yıllar önce tesadüf bu kanalda bu belgeseli izlemiştim.

Aynur Saylak 3 yıl

Suc islemek bence genetik degildir guzel bir ata sozumuz de ne deniyor alimden zalim zalimden alim dogar diye

C

Lambrossonun tekniğinin yıllar önce çürüdugunu düşünüyordum

M

Genetik kadar cevre aile sartlar egitim vb seylerde etkilidir

D

Suç genetik olamaz sinirli yada uysal olma durumu genetik olabilir. Suçun genetik olması kader anlayışımızada uymaz

A

İnsanı suça iten şey adaletsizlik, sevgisizlik ve haksızlık gibi etkenlerdir. Bunları çoğaltmak mümkündür. Ruhsal bozukluğu olan insanlarda suç işleyebilir.

A

Kesinlikle doğru yürekten katılıyorum

A

Arkadaşlar intihar bile genetik olabiliyor suç neden olmasın?

F

bende suçlularla birebir muhatap bir cezaevi çalışanı olarak bu suça yatkınlık olayini göreve başladığım ve hayattaki gözlemlediklerime dayanarak sosyolojik olarak bir insanin suça yatkinlik olayini doğuştan genetik olduğuna inaniyorum, enazindan mahkumlarin %/80 ni böyle, kader mahkumlari hariç, çevre şartlarida önemli etken tabi

V

Hocam siz tam konunun içinde olan biri olarak, gözlemleriniz çok değerli, katkılarınızdan dolayı teşekkürler

Aynur Saylak 3 yıl

tabi bunu mr cihazinda beynin şekilsel benzerlikler göstermesine bağlamak biraz basite kaçar, bu daha çok genetik ve ruhsal bir bütünlükle alakali olabileceğini düşünüyorum

V

Resimdeki kişi dünyanın en azılı seri katillerinden

E

Geçenlerde bir prf. Dinledim sorunlu genler teşhis edilip değişebiliyor muş bunların genleri deģişse ya mesela bir koyun" gen" i verilse .....

M

Olağan piskopatlar kitabını okumanızı tavsiye ederim.

B

Ya etkilensek ....

Musa Öksüm 3 yıl

Kitabı okuyunca piskopat kelimesine daha farklı bakacaksınız.

Bilge Oktay 3 yıl

Denerim inşallah

Musa Öksüm 3 yıl

Böyle işe yarar şeyler paylaşında ufkumuz açılsın. Teşekkürler paylaşım için...

U

Hocam sosyoloji 2. Sınıfa geçtim. Yıllarca yaptığım mesleğim elektrik mühendisiyim. Sadece gözlemi, toplumsal olayları, nedeni, niçini sorgulamayı seviyorum. Paylaşımımı beğendiğiniz için teşekkür ederim. Kimsenin ufkunu açmak haddim değil. Sadece burnumuzun önünde duran konulara, farklı bakış açılarını gördüğümde hoşuma gidiyor.

Aynur Saylak 3 yıl

Valla sayfada bir çok paylaşımı görünce, abartarak vurgu yapmak istedim. Yanlış anlaşılmak istemem.

Uğur Vedat 3 yıl

Uğur Vedat Farkındayım hocam

Aynur Saylak 3 yıl

Sizofrenligin genetik olduğunu nesilden nesile aktarıldığını Fakat çevre ve sosyal şartlarina bağlı olarak baskın(dominant) yada çekinik(resesif) olabileceğini birinden duymuştum. Bu mantıkla bakıldığında suç ta genetik olabilir aynı şekilde çevre ve sosyal etkenlere bağlı olmak kaydıyla

Y

Çoğunlukla aile ve yaşanılan yer etkili olabilir. Gerçi istisnalar dışında genetik duruma katılmıyorum. Bir ailenin 5 evladı olsa hepsi de suçlu olmalı, çoğunlukla buda mümkün olmaz herhalde .

B

EVET aynen katil yada suçlu olmak genetik değildir bence

Necla Akkanoğlu 3 yıl

EVET bu tartışılır aşırı teflek meselesi öfkesi çabuk geçen biri daha az suç işler çabuk geçmeyen birisinin hırsını yenemezse artık neler olur bilmen....

N

Ailenin beş çocuğu varsa beside öyle olmasi gerekmiyor fakat bunlar bir nevi taşıyıcı dirlar. Kötü çocukluk geçirmek sevgi ve merhamet duygusunu öğrenememek gibi olumsuz faktörler büyük ölçüde tetikleyici olabilir

Y

Kanımca her insanda şiddet geni taşıyabilir, var diye suç işlemez. Bu durumda bazı kişilerin, ya aşırı öfke yada duygu çöküntüsü olabilir. Suç oranında genetik olayına katılmıyorum.

B

Soru 1 Bir davranışın suç olduğu nasıl belirleniyor?
Soru 2 Suç değişken bir davranış mıdır? Soru 3 Suç davranışı değişken ise genetik olabilir mi?

A

O ülkenin ceza yasalarına göre eylemin suç olduğu tespit edilir. Suç işleyen kişinin suçu neden işlediği irdelenir. Seri katiller in genetik yatkınlığından bahsedilebilir. Akli dengesi bozuk olanların ise cezai ehliyeti yoktur.

Ferah Kostak 3 yıl

Bu konuda İtalyan düşünür ;Anzilotti nin çalışmalarını okuyabilirsiniz.

F

Başta ilk önce suçun tanımını yapmak gerekiyor ne kime göre nasıl suç ondan sonra kimin suça meyilli olup olmadığına karar veririz. Bendeki bilgi her insan suça meyillidir diyor başkasını bilmem

M

Aynen de öyle

Mehmet Akınç 3 yıl

Şu an 40 yaşındayım bunun 2,5 yılı Almanya'da 6,5 yılı da Türkiye hapishanelerinde geçti bu hapis sürecinde beni en çok şaşırtan olay psikolog ve sosyologların suç işlemeleri oldu artık gerisini siz düşünün

M

Freeman'ın belgeselinde yer alan bir adam vardı kanıtları o ülkede kamu oyuyla paylasıldı adam tecavüz etmis ve kadınları katletmisti. Tat alma acı hissetme gibi Duyuları ve duyguları duyarsızdı. Aglamaz gülmez biri. Ve normal insanlardan farklı mr sonuçları vardı. Evet bence suça yatkınlık kalıtımsal ve cevresel olabilir.

M

İşlenen her iyilik ve her kötülük genlerimizi degistirmese de işleyişini değiştirdiği bilimsel çalışmalarını modern psikoloji artık kabul ediyor.
Dinimizde de temiz insanlar temiz insanlarla evlenmesi tavsiye ediliyor. Soyu temiz insanlar diye vurgulanıyor. Çünkü evlilikte gen transferi sözkonusu oluyor.
Ama bu demek bu genle doğan herkes suç işleyecek değil. Burada devreye aile ve çevre eğitimi giriyor.
Bunlardan birini dominant olarak almak yersiz olacaktır.
İnsan Gen +Aile+Egitim+Çevre gibi bildiğimiz birçok etkenden şekilleniyor.

S

Şöyle bir araştırma söz konusuydu: Suça meyilli ve suç işlemiş insanların birbirine benzediğini, hatta maymuna benzediğini, genetiğinin benzer olduğunu iddia ediyordu. Bu mümkün değil tabiki. Hani benzeyebilir belki bir gen belki herhangi bir şey. Suçtan kastımız nedir önce ona bakılmalı. Toplumdan topluma göre bu kavram değişebilir. Ama bizim ülkemiz göz önünde bulunduğunda yani çocukların eğitimi ve yetiştirilişi en çok aile tarafından verilir. Aile etkeninin çok önemli olduğunu söyleyebilirim ama bi yerden sonra çocuk artık aileden değil çevreden etkilenmeye başlar. Çevre bazında okuduğu okul, muhattap olduğu arkadaşları vs. De aynı derece de önem taşır. Belli bir yaştan sonra da kişi başklarıyla iletişim de olsa da, hayat zorluklarıyla karşılaşsa da artık karakter oturacağı için değişim çok zordur.

S

Hayır

G