Ücretsiz adli yardım ve hukuki destek nereden alınır?

Burada ücretsiz hukuki bilgi isteyenlere: Maddi imkan yoksa Adli Yardım büroları var adliyelerde. Hemen ücretsiz bir hukuki bilgi ile katkıda bulunmak istedim:)

C
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
15
15 CEVAP

Maalesef her şehirde bu işlemiyor ve dediğiniz gibi değil yanlış bilgi..

F

Hangi şehirdesiniz işlemedi?

C

Bursa'dayım ve adliye koridorlarında 9 senedir ömrüm geçti, duruşma salonlarında gördüklerimi anlatsam günler sürer belkide aylar.. Hala devam ediyor..

Firdevs Biket 6 yıl

Aynen Bursa da islemiyor ya Bursa da nobetci savci bana sucluyu savundu sonra gidin diyorsunuz nereye gidelim?

Çağla Andıç 6 yıl

İyi de savcının bu davranışının hukuki bilgilendirilme ile alakası yok ki.

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

İyi de savcının bu davranışının hukuki bilgilendirilme ile alakası yok ki.

H

İyi de savcının bu davranışının hukuki bilgilendirilme ile alakası yok ki.

H

Sadece açılmış davalarda barodan avukat isteyebilirsiniz.. Oysa milletimiz hangi davayı hangi mahkemeye açacağını bile bilmiyor.. Niçin endişelendiginizi anlamış değilim zaten burda insanlar dilekçe yazdırmıyor ... Dava takip etmiyor.. Bir nevi danışma masası görevi yapıyor arkadaşlar. Zaten adliyeler, hastaneler, hukuk büroları insanları yönlendirmek için danışma masalarında danışmanlık yapan görevliler bulundurmuyorlarmı... Bu gurup var diye istisna avukatların yoksulluğa düşmezler kanısındayım.. Saygılar..

Ö

Ücretli danışmanlık?

Kaan Avağ 6 yıl

Gayet o basit yönlendirmeleri bürolar da yapıyor, hangi dava hangi mahkemeye açılacak durumları. Bizler de yeri geldik bulunduk o bürolarda. Kimseyi de böyle taleplerle geldiklerinde reddetmedik. Ve hatta mağdur kadınlara bilhassa destek olan merkezler de var. Kanunun yasakladığı bir şeyi inatla savunmak neden?

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

bir avukat için büronun ne olduğunu bilmek hiç birşey olsa gerek ya vatandaş avukat bürosu ne demek bilmeyenler var..

Özver Arslanpir 6 yıl

Bu bile ücretsiz bir bilgidir. Teşekkürler. Öğretmenim ve internette bir grupta soru paylaşıp çözemeyen öğrenci varsa ücretsiz yardım ederim. Bence çaresiz kalmış ve hiç bilgisi olmayan insanları desteklemek bu kadar problem olmamalı.

M

Biz bu bilgileri paylaşarak para kazanıyoruz

Kaan Avağ 6 yıl

Ben de soru çözdüğüm bilgileri kullanarak para kazanıyorum. Söylenilenlerin ayrıntılı bilgi verme kısmına katılırım ama hangi mahkemede dava açacağını bırakın da sorsun insanlar. Temel bilgileri öğrensinler.

Merve Sabırlı 6 yıl

Yani tamam bu sorunun cevabı ile bütün meselesini halledebilecek vatandaş?

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

Yorgunu yokuşa sürüyorsunuz. Madem ücretsiz olarak yararlanabilecekleri bir yer var, sosyal medya üzerinden bilgi almaları neden rahatsız ediyor?

Merve Sabırlı 6 yıl

Sosyal medya üzerinden isteyen istediğine bilgi verebilir. Ama bunu bir avukat yapamaz kanun gereği. Yasaksa yasak herkese yasaktır. Buradan kendine müvekkil temin eden her avukat da bu yasağı çiğnemiş sayılır. Eğer bir hak kaybı olduğunu düşünüyorsa insan elbette ki bir zahmet adliyeye gidiversin.

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

Paragöz olmuş bunların hepsi...

M

Iki yılı aşkın bu kuruptayim hiç bir avukat
arkadaşın ben ilgilenirim beni ara adı altında
müvekkil ile anlaştığını şahit olmadım... Zaten
verilen bilgiler yüzeysel bilgiler.... Örn.. Icra
tebligatına noterlikten itiraz et demek de
kanunen yasak olan bilgi olmamalı.. Düşüncenizi katılmadığım başka bir konuda
burda insanlar vekil avukat tutmanın önemini
kavrıyor avukatı hak kaybının bilincine varıyorlar..
endişelerimiz yersiz vefa olgusu karsilik sız olan
menfaatlere daha etkilidir. Buda insanların hukuk
bürolarına olan sempatisi oluşur derim... Saygılar

Ö

Benim canım buradan yardım almak istiyor? Bir problem var mı?

D

Bu grubu kuranlara problem olacağı kesin şikayetlerden sonra:)

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

döner ayran + boşanma 2 lira mı oldu şimdi en son? :))

Devrim Tfn 6 yıl

O da olur:)

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

Paragöz avukatlar illa da para istiyor. Bizim de canımız neler istiyor ama paragöz olmuş millet...

M

din iman para olmuş.

O

Din, iman para olmamış. Haklı. Çünkü eğer maddi durumunuz bulunmuyorsa, kadın ve çocuksanız, eziliyor yardıma ihtiyacınız varsa, her barodan adli yardım talep edebilirsiniz. Hiçbir ücrete ve prosedüre tabi değildir ve doğrudan iyi bir avukatlık hizmetini almış olursunuz. Bunun ücretini de barolar, yani avukatlar öder. Buraya soru sormak suretiyle alacağınız bilgiler hukuk güvenliğinizi tehlikeye atabilir.

Şefik Kuzey 6 yıl

En önemli şey meslek etiğidir bu meslekte. Burada yazan insanlar da bunun mücadelesini veriyor. Siz dilediğinizi düşünün.

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

Bu augatlar hep para göz. Zaten hepsi zengin. Biz burda fakir fukara iki bedava bilgi aldık ayıppp allah gözünü doyırsın

A

yasaların fakir tanımı doğru mu sizce. Üstüne kayıtlı bir malı veya bir aylığı yoksa insan fakir oluyor ve ücretsiz avukatı temin edebiliyor barodan. Ya aylığı olduğu halde kesintilerden dolayı eline 350 lira bile kalmayan memur vs. Nolcak onlar ayda 350 lira alabiliyorlar diye zengin mi oluyorlar?

B

Böyle bir durumun ispatlanması halinde zaten gereken yapılır. Verdiğiniz örnek uç olmuş. Adli yardım sadece dava açılması demek değildir. Bu bürolarda bilgi hizmeti de sunuluyor. Ayrıca herkesin kendi davasını kendi takip etme hakkını yasalar düzenlemiş. 350-TL geçiyor eline diye dava açamama gibi bir sorun yok yani.

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

Nerelere borçlusunuz ?? Neden sadece 350 tl geciyor elinize

Ömer Sira 6 yıl

istisnaları tenzih ederim ama okur yazar olmayan yaşlı bir teyzenin tapu dairesinden tapu senedini 1200 tl karşılığında yardımcı olan Bir Avukat hanım tanıyorum... Teyze tavuklarının yumurtası karşılığında benden 5 tl yol parası verip veremiyeceğimi sormuştu utanarak..... biraz insaf...

Ö

O ücret çok geldiyse teyzeye başka avukata gidebilirdi. Herkesin kendi emeğini serbestçe belirleme hakkı var sonuçta bir şey diyemeyiz. Tamam siz iyi etmişsiniz yine size de hayir duası etmiştir .

Cansel Bekçibaşı 6 yıl

güzel bir kaçış ama okur yazar bile değil.. Neyse zaten . (!)Teyzelerden lazım azda değiller ama tapu dairesinden tapu senedi max 15 dakikada alınıyor.

Özver Arslanpir 6 yıl

Bende tek kuruş talep etmeden ilçeye 33 km olan evinden aracımla aldım birgünümü ayırdım ve o teyzenin belediye ilçe tarım sgk da olan işlerinde yardımcı oldum.. Akşamında evine geri bıraktım Işin garip tarafı teyze avukat hanıma hayır dua ediyordu.... Iyi niyetli teyzem adını dahi unuttum...

Ö