Alevilik ve şiilik arasındaki farklar nelerdir?

Alevilik ve şiilik ilişkisi nedir? Farklari nelerdir?
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
19
19 CEVAP

TÜRkiye alevileri ne kadar ali diyorsa ırak Şii leri o kadar Hüseyin der.

B

Alevilik bir anadolu kültürüdür

E

Arkadaşlar ben daha cok köken olarak benzerlik ve farkliliklarini sormustum

M

Alevilik Hacı Bektaşi Veli öğretisi ile Işık Aleviliği diye ikiye ayrılıyor, Hacı Bektaş Aleviliği Şamanizm ve İslam i harmanlama şekli, ışık Aleviliği 4 5 bin senelik ayrı bir din, hangisini soruyorsun sen ?

B

Benim sordugum Irak, iran ve suriyedeki şiilik ile Anadoludaki aleviligin koken olarak bir ortakligi var mi?

Mutlu Ilgaz 2 yıl

Işık Aleviliği nin yok Bektaşiliğin biraz var

Berat Gns 2 yıl

Mevzu pek o kadar kolay izah edilebilecek bir durumda değil. Hace Bektaş Veli diye değil de "hacı" diye söylersek bir harman gibi görünebilir. Hace diye söyler ve yazdıklarını "hacı" diye söyleyip çevirenlerden okumazsak işler çok değişiyor.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Konu karışık evet ama iki ana kol ve ışık Aleviliği çok eski Anadolu kökenli ayrı bir din, Bektaşi lik ise kaba tabirle Şamanizmin İslama devsirilmesi

Berat Gns 2 yıl

Şamanizm? Burası da ayrı tartışma konusu. 4 anasır derken ateş var ama su, hava yok mu? Hatta en önemli olarak toprak gösterilir. Ateş değil. Ezbere gidersek karışıyor ortalık. Bektaşilik sonrasında Müslümanlık ile çok içli dışlı olsa bile; Aleviliğin önemli bir ismidir Hace Bektaş. Öyle sonradan ayak oyunları ile Müslümanlık potası altında eritildi diye böyle bir yaklaşım yanlış olur.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Aleviler ve Şiiler itikadi birçok konuda birbirine benzer hatta bu sebeple uzunca bir süre -çocukluk dönemimde- Alevileri Anadolu şiileri zannediyordum.

A

Peki koken farki var mi hocam? Yoksa inanistaki benzerlik mi ?

Mutlu Ilgaz 2 yıl

Köken farklı tabiki Şiiler Alinin taraftarlarına dayandırır kökünü ve soya bağlı bir iddiaları yoktur isteyen herkes Şii olur Şiiler şeriata bağlıdırlar birkaç fark dışında Sünni şeriatının aynısını uygularlar.

Alican Karanfil 2 yıl

Alevilerse Aliyi severler soylarının Türk olduğunu kabul ederler ama nedense dedelerini ehlibeytten seçerler. (Ehlibeytten biri ne derece Türk olabilir bilmiyorum)

Alican Karanfil 2 yıl

Tesekkur ederim

Mutlu Ilgaz 2 yıl

Rica ederim

Alican Karanfil 2 yıl

Şia islamın içinde ki siyasi mezheplerden biridir. Sünni, şia ve haricilik. İlk siyasi mezhepler. Alevilik ise bi kültürdür, mezhep değildir. İtikatta da amelde de farkları çok.

N

Şiiler sunnilerden daha yobazdır. Alevilik ile yakından uzaktan alakası yoktur.

E

12 imam inancı, Ali sevgilisi, halifelik konusunda Ali'nin hakkının yenmesi gibi birçok konuda yani daha doğrusu Şiilik ile Sünniliğin ayrıldığı her noktada Alevilik ve Şiilik ortak paydada buluşmuyor mu?

Alican Karanfil 2 yıl

Tamam uygulama olarak birbirlerinden çok farklılar Alevilere yobaz diyemeyiz ama o kadar da uzak değiller bence fikir olarak.

Alican Karanfil 2 yıl

ben alevilere yobaz demedim ki şiiler yobaz dedim. He aliye gelince çoğu aleviye sor, alinin hakkında bir tane laf söyleyemez ama ya ali diye naftalar atarlar işte bu yobazlıktır mesela.

com-323i13b3snsgfoud8230.jpg

Erkan Asır 2 yıl

Biliyorum yobaz demediğinizi zaten ben de alevilere yobaz denemez şiiler gibi şiilerden fikir olarak farklı değiller dedim.

Alican Karanfil 2 yıl

Onda tamamız ama çoğu alevinin ali hakkında bir bilgisi yok ve 1 tane sözünü bile zar zor söylüyorlar ama hepsi ali hastası. Bana bunun yobazlık olmadığını açıklar mısın?

Erkan Asır 2 yıl

Arkadaşlar ben şia yım size anlatabilirim isterseniz

Y

Caferimisin?

N

Misin ayrı

Nuh Katırcı 2 yıl

Evet caferi şia'yım

Yağmur Gavas 2 yıl

Ben biraz biliyorum ama, burda bilmeyen çok kişi var

Nuh Katırcı 2 yıl

Evet maalesef amaçları öğrenmek değil zaten kötülemek çoğunun

Yağmur Gavas 2 yıl

İnsan bilmediği şeyden korkar. Korkunca da öcü gibi görür otomatikman öyle gösterir. Ne yazık ki hep öyle. O yüzden ben öğrenme tanıma taraftarıyım

Nuh Katırcı 2 yıl

Hiçbir benzerliği yoktur. Bazı Aleviler bir şekilde Müslüman olmuşlardır; Müslüman olanlar Şii tarafına biraz daha yakın bir inanca sahiptirler.

A

Bazı Aleviler mi müslüman olmuş

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Bazı.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Bir çok Alevi derneği tek tek Müslüman değiliz açıklamaları yapmaya başladı bile.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Avrupadaki derneklerin çoğu yoldan sapmıştır

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Türkiyedede var öyle bir kesim Aleviliği siyasi emelleri icin kullanıyorlar

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Aleviliğin kökü Türķlüğe şiiliğin kökü araplara dayanir.

S

Şiilikte Allah korkusu, Alevilikte Allah sevgisi vardır,

C

Alevilik ile şii'lerin caferilerin nerdeyse tek ortak noktası ehlibeyt ve 12 imam sevgisidir

K

Bu arada Türkiyede en fazla Anadolu Alevileri vardır o yüzden Alevilik denince akla hep Anadolu Aleviliği gelir mesela hatay taraflarında Arap Alevileri var Nusayriler onların inanışı farklı karıştırılmaması lazım o sürekli yapılan bir hatadır

K

Nusayrilik şiilik gibi aynen

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Nusayrilik ile bilgim yüzeysel ama derin bir inanç

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Bir kişi hem Sünni olduğunu söyleyip hem de Allah'ı ve Peygamberi inkâr ettiğinde ona nasıl tepki veriyorsanız...
Bir kişi hem Alevi olduğunu söyleyip hem de Allah- Muhammed-Ali demiyorsa ona da aynı tepkiyi verin.
Hak olan budur...

K

Aynı kökten gelir. Bakınız Şah İsmaili Safevi.

A

Alevilik, ilk tek tanrıya inanmakla başlar, şiilik, arap halifesi ali soyunu takip edenlerdir... Zaman içnde alevilik, şiilikten yani Arap-emevi ahlifesi ali den etkilenmiş ve onun yanında pozisyon almıştır. Alevilikte aliden önce zerdüşlüğünde etkisi görülür. Son zamanlarda ise sünnilikten etkilendiği ve halka namazı gibi ritiüllere başvurdukları görülmektedir.

Ç

Emevi halifesi Ali mi? Dayı git bi tarih Alevilik falan öğren

Kıvanç Kallaş 2 yıl

kıvanç Peygamberin temellerini attığı dört halife sonunda emevi devleti adını almıiştır, Halifeler kimin halifesidir. Kuran denen kitapta bu devletin anayasasından başka bir şey değildir..

Çetin Guruba 2 yıl

Hazreti Ali kaçıncı halifedir

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Kıvanç Kallaş 3.

Çetin Guruba 2 yıl

4

Kıvanç Kallaş 2 yıl

Ben aleviyim en yakın samimi dostum diyebileceğim arkadaşım şii aramızda hiçbir fark yok. O da insan ben de insanım. İnsanlar birbirleri arasındaki farkları aramak yerine sadece sevse ne güzel olurdu dünya bu sadece bir rüya oysa

Z

Alevilik Şamanizm ve İslam'ın harmanlanmasidir Alevilikte ibadetten çok hoşgörü eline beline diline sahip ol felsefesi vardır Şiiler ise sunnilerden tek farkı 12 imamları sevmesi

S