Hz. Ali, Atatürk olarak dünyaya yeniden gelmiş olabilir mi?

Birisi yazmış: Aleviler Atatürk'ün Hz. Ali'nin reenkarne olmuş hali olduğuna inanıyorlarmış. Yani bir kısım Alevi. Gönderinin altında bunu tartışıyorlar.

Diyemedim şimdi Ali zaten kendisi bir mecaz. Yaşamadı ki...

B
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
31
31 CEVAP

Ben onlara gerizekalı diyorum. Alevi olmama rağmen bunu diyorum.

G

Bu fikride onların önüne koyanlar ise gene bir kaç spürtialist bozuntusu yazar.

G

Çünkü alevi inancınıda kendi görüşlerine çekecekler yaa. Bunun gibi laflarla dorldurdular ortayı.

G

Aynen evet. Acıyorum insanlara. Bir zırvalıktan kaçarken daha parıltılı olan ama yine bir başka zırva olana tutuluyor insanlar..

B

Adam kalkmış bana bunu diyor. Alevi biri hemde. Yüz yüze. İsa peygamber bilmem kimin 17nci dirilmiş halidir. Enkarne olmuş. Sonra bu isa brütüs olarak geliyor ne biliyim tarihi bütün karakterler olarak yeryüzünde enkarne olarak arada canı sıkıldıkça geliyormuş. Bir ara ali olarak beden bulmuş sonra ataatürk olarak geri gelmiş. Yani ben bu adama gerizekalı demeyeyim de ne diyeyim.

G

gören eğer şu anda diyen varsa tabii ki gerizekalıdır. Ama benim rahmetli babam da böyle şeylere inanırdı. Malumundur ki Alevilik'te sürek denen bir olgu vardır. Bunu Yesevi'den Hacı Bektaş'a ve günümüzde Atatürk' e kadar getirirdi eskiler. Bu belki de, Selçuklu ve Osmanlılar'dan gördükleri zulüm sonucu TC'de "görece" kendilerini özgür hissetmelerinden olabilir. Bu bağlamda eskiler için bilinçsiz sçzcüğünü kullanmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

Tuncay Salgır 2 yıl

Abi ben bu eleştiriyi yaparken ihtiyar eski toprak insanlardan bahsetmiyorum kesinlikle. Akranlarimdan ve okuyup araştıran kisilerden bahsediyorum.

Gören Dardağan 2 yıl

Atatürk'ün enkarne hali benim çok iş yaptım şimdi sizi izliyorum diycen böylesine :))

R

Aslinda Hitler im ilişmeyin

Mutlu Irmali 2 yıl

rüya'ya katılıyorum

B

Böyle bir hayal gücü yok yaa. Ve bunları nereden öğreniyorlar biliyor musun? Kendi aralarında isim verdikleri bir seansları var. Medyumu hipnoz ediyorlar ve o başlıyor anlatmaya. Bütün dAYANAKLARIDA BU.

G

Bu seansin adi ne. İnsanlari yalnis bilgilendirmeyin lutfen. Hz ali hakkinda ki dusynceye katiliyorum. Ama alevilerin bir seansi var dediginizde aciklama bekliyorum.

Şebnem Eryazıcıoğlu 2 yıl

Alevileri demedim. Spurtialistleri söylüyorum

Gören Dardağan 2 yıl

Ruhculular yani. Bilimi dini her veriyi kullanıp bir sentez yaratan yeni bir akım. Türkiyedeki peygamberleride Bedri ruh selman adında biriydi. Öldü. 2010 senesinde ilahi nizam ve kainat diye bir kitap çıkarmıştı. Bende mevcut o kitap.

Gören Dardağan 2 yıl

Kusura bakmayin yalnis anlamisim. Bu konuyu daha once duymamistim. Arastiracagim.

Şebnem Eryazıcıoğlu 2 yıl

Tey Allam ya.. Ben böyle modernize edilmiş hurafeler insanın canını sıkıyor..

B

Buna çağın dini dyorlar

G

Sahi neyi tartışıyorsunuz?

M

Ali tanrı ise ve inanıyorlarsa Size ne

M

Belki dangalakça gelmesinin sebebi sünni asimilasyondur. Yoksa Ali'nin tanrısal bir "don" olması bence güzel bir sufi hikayedir.

M

Kelimeyi gören kullandı da Ali tanrısallığı simgeleyen bir mecaz elbette. Zaten bunu diyoruz biz. Ama bazı aleviler Ali'yi bir kişi zannediyor. SOnra da enkarne olmuş Atatürk olmuş diyorlar. Yani mantık hatası en başta.

B

O zaman benim düşüncemden sana ne? Buda doğru bir eleştiri değil mi?

G

Değil. Birinin inancını bir başka inanç kriterinde mahkum edemezsiniz. Bir saçma bir başka saçmayı mahkum edemez. Tezim budur.

M

Birinin inancını hangi inancın kriterine mahkum ettim. Buradaki 1+1 olan saçmalar hangileri?

G

Ali'nin Atatürk'ün bedeniyle canlanması saçmadır. Ama adam inanıyor olabilir. Ben burada cemi yasaklayan Mustafa Kemal'e sırf sünnilerin vahşetinden kurtulmak için tanrısallık atfeden alevilerin hareketini fazla içten pazarlıklı ve dinsel siyaset bağlamında bulabilirim.

M

iyide arkadaşım "Ali tanrı ise ve inanıyorlarsa Size ne?"

G

Evet !

M

Bu arada son yorumuna katılıyorum..

G

Ali tanrı ise ve inanıyorlarsa birşey demiyoruz işte zaten..

B

Son yorumuna evet murat ben de katılıyorum

B

Odur budur bilmem Aleviler için. Bildiğim tek şey bu ülkede Aleviler olmasaydı Afganistan, Pakistan hatta Etiyopya olurdu.
Şuan için laiklik deyince ona sahip çıkan 20 milyon Alevi aklıma geliyor.

G

Ali yaşamamış derken ?

I

Sayın Polat, Cem yoksa alevilik de yoktur. Kemal sünniliği resmi din ilan etmiştir. Tabii ki modernist ve sekülerdir. Ama aleviliği bitiren projenin sahibidir.

M

Alevi alevi olalı böyle zulüm görmedi

S

Sorun alevilerin gizli yaşaması onlar hariç herkes alevi inancı hakkinda yorum yapiyor. Ben arap alevisi olarak soyluyorum bunu. Alevilerin de kendi içlerinde farkli düşündüklerini goz onune alınmalı.

S

1000 cesit alevi var, 1000 cemaat gibi.

S

Sayın Polat işte böyle asimile oldunuz. Ali yi unuttunuz.

M

Cem Tekke değildir. Yasaklarssnız aleviliği bitirirsiniz. Alevilik mezhep değil inançtır. Sünnilikten farklıdır. Bu arada milliyetçi alevilik bu ülkede faşist damarın gücünü de göstermesi bakımından ne acıdır.

M