Ateistler vicdanları olduğuna inanır mı?

Ateistler vicdanları olduğuna inanır mı?
H
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
51
51 CEVAP

Vicdani söylemlerini eyleme de dönüştüren bir atayiz bunu riya, endişe veya çıkar için yapmıyorsa ya araftadır ya da tevazusundan Tanrıyı inkar ediyor görünmektedir. Onların inkar ettikleri ya da reddettikleri şey çoğunlukla insanların dejenere ettikleri dinler ve Tanrı tasavvurlarıdır...... Diye düşünüyorum. Ama atayiz arkadaşlar adına da konuşmak da pek doğru değil. Kendileri cevaplasınlar.

N

Vicdan, kişinin kendi davranışlarının ve düşüncelerinin doğru yahut yanlış olarak yorumlaması; bir kişilik özelliğidir. Bence dinle vicdan bağdaştırılmamalıdır. Nedenine gelicek olursak. Hangi dine mensup olursan ol senin için yanlış olan birşey o dinde doğruysa? Ee vicdanın nereye kayboldu. (Ateist değilim ) Ve "dejenere" kelimesinin kökeninin fransızca olduğunu göz önüne alırsak bu kelimeyi kullanman seninde dejenere oldugunu göstermez mi? Sen bu değişimi yarım yy dan daha kısa sürede gerçekleştirmişken 14 yy da değişmesi olağan dışı mı ?

Yasin Güreşçi 6 yıl

"atayiz" nedir ya bir de?

Ece Özülgülü 6 yıl

Ateistin henüz olgunlaşmamış versiyonu olabilir!

Adnan Beyazıd 6 yıl

Neden inanmasinlar ki?
Ateist olmayanlar vicdanlarindan cok emin sanki...

Y

kendini müslüman zannedenler daha vicdansız

F

Burada ateistler vicdansızdır demiyor sadece farklı inanışlarda yada farklı görüşlerdeki insanlara vicdanın anlamını Ne ifade ettiğini soruyor

Hasiyne Durhan 6 yıl

vicdan inanç değil, psikolojik, ölçülebilen bu yüzden de varlığı "bilinen" bir olgudur. Vicdana "inanılmaz"

E

Burada kim kimden daha vicdanlıdır tartışması yaratmadan görüşlerinizi bildirin öbür türlü işin içinden çıkılamaz

H

Siz bana vicdansız ateistlerden örnekler verin, ben de size vicdansız müslümanlardan. Bakalım vicdan kimde var kimde yok.

S

Mutlaka vicdan taşır. Ayetle delil verebilirim.

Suat Buyukozer 6 yıl

Şu ateistler de sorulara cevap verme konusunda amma nazlanır oldular. Esklden hemen paldır küldür cevaplarını verirlerdi ama şimdi tedbirli davranıyorlar.

"Hımm, soru basit gibi ama mutlaka bir tuzak vardır, iyice düşünelim" falan yapıyorlar galiba.

A

ciddiye almamaya başlamış, soruları cevaplanmaya değer görmemeye başlamış olabilirler artık. Cehaletten "gına" gelmiştir belki de?

Ece Özülgülü 6 yıl

Cahillerden başka şey olmayanlar, cehalletten mi bahsedebiliyor acaba! Selam.

Adnan Beyazıd 6 yıl

Adnan Beyazıd bunca yıllık dilciyim, cahillerden başka şey olmamak diye bir kalıp duymamıştım

Ece Özülgülü 6 yıl

Soru da vicdan done olsa da ana fikir inanmaları üzerine kuruludur. Giriş olan sorudan sonra cevaplar üzerinden konu oturtulmaya çalışılacaktır sanıyorum.

Adnan Beyazıd 6 yıl

"Yukarı da vicdan ölçülebilir" diyen de sizdiniz değil mi! O halde duymamanız da normal oluyor. Hatta, bir şey üzerinde düşünmek için daha önce aynı şeyden haberiniz mi olmalı!

Adnan Beyazıd 6 yıl

hangi vicdansız ateisti istersin sedat! Ayrıca, soruya cevap değil bu, yine anladığın halde doğrudan cevap vermek yerine konuyu dağıtmaya çalışıyorsun değil mi!

A

İyilik veya kötülük yapmaya karar vermek için vicdanın olması gerekir

A

İnancı bir tek tanrıya inanma olarak algılarsanız çuvallarsınız. Ben Allah'a inanmıyorum ama meteorolojiye inanıyorum.

S

Sedat, sen sorulara doğrudan cevap vermeyi ne zaman becereksin acaba!
Soru orada, ama sen soru içeriği yerine başka bir konu açıyor ve cevap verdiğini sanmalarını bekliyorsun.
Hadi yukarıdaki soruya cevabını ver artık.

A

Sedat, sen zaten bana da inanmıyorsun, sen kimseye inanmıyorsun, kendine de inanmıyorsun, ama inandığın şeyler var.

A

İşte inanç kavramı burada farklı sonuçlar doğuruyor. Birisi çok dürüsttür, sözünün eridir, yalanı dolanı yoktur, onan inanırım. Ancak bu kişi Allah'a inanıyor diye ben de inanmam. Biri çok araştırmacıdır, ileriye dönük tahminleri hep doğru çıkar, ona inanırım. Fikirlerimizin çoğu uyuşan birisi benim bilmediğim bir konuda fikir yürütürse ona inanırım. Benim ona buna inanmam Allah'a da inanmamı gerektirmez.

S

sedat;

"... Biri çok araştırmacıdır, ileriye dönük tahminleri hep doğru çıkar, ona inanırım..." diyerek beni tarif etmişsin. Burada böyle diyorsun ama yine de bana inanmıyorsun! Sen ne çelişik bir kimsesin ya!

A

Seni tarif etmediğimden emin olabilirsin
Gerçi sen tam da tarif ettiğim gibi biriysen yine de sana inanmam senin Allah inancına inanmamı gerektirmez.

S

sen sözüne güvenilmez biri olduğunu itiraf ediyorsun haberin yok.

Hem inandığın birinin dediklerine inanırım diyorsun hem de sana inansam bile senin inandığın Allah'a inanmam diyorsun. Kısaca, sen Allah'a inanmamaya şartlanmışsın. Sana somut olarak delil de gelse sen yine de inanmamak için kendine set çekeceksin.

Dolayısıyla sen böyle yaptığın için herkesten farklı ve herkesten üstün şey yaptığın hissine kapılıp iyice batacaksın.

A

Vicdanı olduğunu düşünen ateistler bunu kanıtlamadıkça onların vicdanları olduğunu inkar etmek çok onurlu bir davranış olur. Ateistlerle empati yapıp onları kendi bakış açıları ile anlamlandırmış oluruz.

H

Wuhuuu

Yasmin SeCo 6 yıl

pek vicdanlı geçinenleri "yokluk kanıtlanamaz" tezini de yutacaklar desene!

A

Vicdanmetreler var diyen ateist bile gördük

H

Vicdan bazan mantıkla ters şeyler söylese bile kendisine uyulduğunda doğruya ulaştıracağına inanılan, doğru kararlar için, karar verme aşamasında mantığın yanında mutlaka hazır bulunması gerektiğine inanılan içgüdüdür.

H

C) soruyu anlamadın

H

İnanır mı inanmaz mı sen beni bırak soruyu cevapla. Velev ki yobazım.

H

Aşkmetre falan diye bi facebook uygulaması vardı gerçi de, bilimin vicdanmetreye kadar ilerlemiş olduğunu bugün öğrendik

H

Ateistler vicdanli olduguna inanirlar.

E

Ateistler, inançla problemi olan kişilerdir ama ilginç olan yine de inanmaktan kurtulamayacak olmalarıdır. Psişik vakıa yani.

A

Mutlaka vicdan taşır. Ayetle delil verebilirim.

S

hangi ayet

Hasan Sayarlı 6 yıl

Ama onlar öyle kimselerdir ki, kendileri için Âhiret’te Ateş’ten başka bir şey yoktur; dünyada meydana getirdikleri bütün eserler dünyada kalmış ve Âhiret açısından heder olmuş, yaptıkları bütün işler, hattâ iyilikler bile boşa gitmiştir. Hud 16

Suat Buyukozer 6 yıl

Dünyada iyilik yapıyor ancak boş

Suat Buyukozer 6 yıl

(103-104) (Ey Muhammed!) De ki: “Amelce en çok ziyana uğrayan; iyi iş yaptıklarını sandıkları hâlde, dünya hayatındaki çabaları kaybolup giden kimseleri size haber verelim mi?” Kehf

Suat Buyukozer 6 yıl

Zerre sevabı varsa biz onu da değerlendiririz gibi bir ayet de vardı. Boşuna demiyoruz, Kuran çelişkilerle dolu diye

Sedat Yanaşık 6 yıl

kardeşim vicdanlı olmak için müslüman, hıristiyan veyahut yahudi olmak gerekmiyor. Vicdan insanın iç güdülerinden gelen yaşadığı çevreden etkilenerek olaylara verdiği tepkidir. Bu tepki pozitif veya negatif olması yaşadığı çevrenin o kişi üzerinde bıraktığı etkiye bağlıdır. NO: Bu benim düşüncem yanlış veya doğru sizlere kalmış

A

Hayvandan farkı ne? İçgüdüden kaynaklanıyorsa Eğer!

A

hayvanda olduğuna inanıyorum ama ateistlerde olup olmadığının da bir ispatı gösterilmediği sürece ateistlerde olduğunu kabul etmem.

H

arkadaşlar bir birinize laf yetiştirmeyi bırakın. Herkes sorulan soruya kendi düşüncesiyle cevaplamaya çalıştı. Doğru veya yanlış olması sizin laf atmanıza teşkil etmiyor. NOT: İNSANIN İLE HAYVAN ARASINDAKİ EN BÜYÜK FARK AKIL 'DIR

A

Ateistlerde vicdan olduguna inanmazmis cehalete bak beri gel

G

ateist somut kanıtı olmayan şeyin inkar edilmesi gerektiğini söyleyerek kendisini vicdansız olarak tanımlamış oluyor.

H

Ateist ile musrik kavramini ayirt edemeyen muslumanlar daha hiic bi seyyy anlamis degiller.. Gidip dini Allahi kullanan ortak kosanlari gormezlerdeee iste boyle muslumanin en iyi goruneni bile yobazlik icindedir..

G

İllaki herşeyi dindar ateist çatışmasına çevirmeden yorum yapamıyorsunuz?

Hasiyne Durhan 6 yıl

Ateistler müşriktir. Kainatın tasarım ve işleyişini doğa dedikleri yaratıklar topluluğuna yükleyerek Allah'a şirk ortak koşmuş olurlar

Ahmet Kilicarslan 6 yıl

Bilim doğayı şöyle tanımlar: Yeryüzündeki canlı-cansız herşey. Doğanın tanımı bu. Cansızlar bir şey üretemez bilim yapamaz medeniyet kuramazlar. Harvanlar ise beyinlerine yüklenmiş içgüdüleriyle hareket ederler. Yapabilecekleri sınırlıdır. Doğanın akıl ve tasarım sahibi biricik varlığı insandır. İnsanda içgüdüye ek olarak akıl ve irade(bir şeyi yapım yapmamayı tercih edebilme kabiliyeti)verilmiştir. Düşünme aklını kullanma yorum yapma bunun sonucunda birtım yargılara varma ve inanma kabiliyeti verilmiştir. Örneğin yer çekim kanununun nasıl işlediğini anlamaya çalışma veya atmosfer ve hava olmadan insanın yaşayamayacağını kavrayabilir. Bunları kendisine önceden verilmiş bağışlanmış akılla bilir. Yoksa aklını o yaratmış değildir. Örneğin özürlü ve geri zekalı doğmuş olsa bunları düşünemezdim. İite tasarım yapma kaim koyma akı ve irade yetisi gibi yetenekleri olmayan cansızlar, bitkiler, hayvanlar doğayı oluşturuyor. Doğa tertemiz yaratılmıştır. Ancak insanın kirli eli onu bozuyor. Doğa bir resimdir ressam değildir, kanundur, kanun koyucu değildir, yaratıktır, yaratıcı değildir. Sanattır, sanatkar değildir. Sanatkarlık ve yaratıcılığı doğadan zannetmek Allah'ın işini doğaya yüklemek körlük, akılsızlık ve müşrikliktir.

Ahmet Kilicarslan 6 yıl

müslümanın a noktasındaki bir yanlışı ateistin z noktasındaki bir doğrusu olmak zorunda değil.

H

üstelik bu vicdan denen şey mantıkla aynı şeyi söylemek zorunda olan bişey de değil. "mantıksızlığa sebep verdiğini kabul etsem de, kanıtım olmasa da ben vicdanlıyım ve aksini kabul etmem, istemem" diyor ateist.

H

şimdi arkadaşlar eğer ki amacınız birbirinize laf atmaksa. Fikirleriniz o yönde şekillenir. Bir birinizi tatmin edecek cevaplar vermeye çalışın. Bunu laf yetiştirmekle cevaplamak bir anlam ifade etmiyor. NOT: Bazı arkadaşların yorumlarını okudum gerek müslümanlara laf atanlar gerekse de ateistlere laf atanlar oldu. Bende bir müslüman olarak kendi fikrimi belirtim insanları kategorilere ayırarak fikrimi belirtmedim( müslüman, ateist....) ve de hiç kimseye de ağır bir söylemde bulunmadım. ÇOK ÖZÜR DİLİYORUM ARKADAŞLAR HEPİNİZDEN: Cevap verebilecek yetkinlikte olmayan insanlar her zaman laf atmakla yetiniyorlar.

A

Vicdan kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümünü de yükleyen içsel güç

H

Vicdanın tanımını sormuş olsalardı çok güzel açıklamış olurdunuz

Husnu Çiğdem 6 yıl

Baktım çatışıyorlar tanım üstünden gidelim dedim

Hasiyne Durhan 6 yıl

İyi de istenen şey; Ateistlerin nasıl oluyor da Allah'ı inkar ederken vicdanı var olarak kabul ettiklerinin sorgulanması. Bunun nesinden rahatsız olunuyor bunu da anlamıyorum

Husnu Çiğdem 6 yıl

Yorumları okuyorum olayı siz daha vicdanısınız biz daha vicdanlıyız durumuna geldi soruda aslında kimseye vicdansız denilmiyor ama soruya cevap vermek yerine hemen savunma saldırı modundalar

Hasiyne Durhan 6 yıl

Cidden fikirlerinizi çatışma ortamı yaratmadan birbirinizi ötekileştirmeden yapın. Ve tencere dibi kara muhabbeti yapmadan yapın

H

Tipik ateist numaraları! Cevaplayamayacaklari soru olunca konuyu dağıtmak için başka konular açmalar normal.
Tıpkı kendine müslüman diyen ataistler in yaptığı gibi bir durum yani.

A

sene olmuş 2017 hala ateistim diye dolaşanlar var malesef.

Hasan Sayarlı 6 yıl

Farklı olmak adına bilmedikleri konuda ahkam kesecek kadar ileri gitmeyi Hüner sanarak tatmin yaşayan kimseler olarak tahlil edilebiliyor.

Adnan Beyazıd 6 yıl

Seneyle ne alakasi var anlamadim

Evin Alakuş 6 yıl

Sene 2017, bu kadar ilim bilim kaynak mantık doneleri varken hala ateist olunabilmesi aklın almayacagi dönem olarak ikaz ediliyor.

Adnan Beyazıd 6 yıl

Musrikler insanlara zarar verdigi zaman Allah elci gondermistir binlerce yil elci filan yok musrik yasadi bu insanlar musriklerin en tehlikelisi Allahin adini kullanarak insanlara hukmedenlerdir Kuranda da hep bu turlu anlatilir.. Ateizm dogacilik Kuranda buna bi atif yok var mi

G

Doğacılık, doğayı sevmek, onu kirletmemek, korumak anlamında kullanılırsa bu güzel bir şey;Ancak, doğayı yaratıcı kabul etmek, doğaya tapmak veAllah'ın işlevini doğaya yüklemek doğacılık değil müşrikliktir.

Ahmet Kilicarslan 6 yıl

Kuran genel geçer çerçeve çizer her konuda ayrıntıya girmez. Allahın adını kullanarak yanlış yapanları savunmam. Kullanınıcılara karşıyım. Burada ilmi Bazı gerçekleri özetledim, lütfen tartışmayı asıl mecrasından çıkarıp başka taraflara çekmeyelim

A

Ayrintiya girmez mi hahaaha

G

Yıllarca PKK ve FETÖ ile kucak kucağa ilişki yaşayan AKP'nin bugün bu iğrençliği örtbas etmek için kendisinden başka herkesi PKK'cı ve FETÖ'cü ilan etmesi gibi vicdansız müslümanlar da kendi vicdansızlıklarını örtbas etmek için ateistlere vicdan eleştirisi yapıyorlar

S

Siyaset yasak Sedat Bey lütfen siyasi konulara girmeyin

Hasiyne Durhan 6 yıl

Bunun siyasetle değil kafa yapısıyla ilgisi var.

Sedat Yanaşık 6 yıl

Ha ha sedat bey haklisiniz baska bir ornek olmadigi icin icinizdekileri de döktünüz. Bazen grubun ismini unutuyorum siyaset meydani miydi neydi

Yasmin SeCo 6 yıl

Belki mantiken Allah yoksa yargilayan yoksa engel yoksa her istedigimi yaparim dusuncesi olan insanlarin vicdanlari var mi yok mu diye kurcaliyorlardir

Yasmin SeCo 6 yıl

Sana göre ben vicdansız biri olmalıyım Yasmin SeCo , öyle mi?

Sedat Yanaşık 6 yıl

Ateistlere vicdan değil, inanç, tutarlılık ve rasyonalite noktalarında eleştiri yaptım Sedat , senin bu tip konuyu çarptırma oyunlarına çoluk çocuk prim verir ancak ha tabi vicdanlı ve mantıklı bi insanda tutarsızlık beklenmez o ayrı konu.

H

Vicdan ve mantık farklı kulvarlar. Yani mantıklı birinin tutarsız olması çok zor ama vicdanlı biri pekala tutarsız olabilir.

S

Selam Gülra hn, binlerce yıl elçi gönderilmediğini nereden biliyorsunuz? Allah insanları başıboş mu bırakmış bir dönem acaba!

A

zaten ateistleri tam da bu yönde eleştiriyorum. Neye dayanarak mantıksızlığı ve tutarsızlığı yücelterek kendinizde bunlara sebep olacak vicdan denen şeyin olmamasını zul olarak kabul ediyorsunuz?

H

Aksine biz mantıksız ve tutarsız bulduğumuz için dinleri reddediyoruz. Mantıksızlığı ve tutarsızlığı yücelttiğimizi nasıl iddia edebilirsin?

S

vicdan ve mantık farklı kulvarlar, vicdanlı pekala tutarsız olabilir deyip bir yandan da vicdanlı olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Size vicdansız diyenlere ise teşekkür edeceğinize onları topa tutuyorsunuz.

H

Sedat gibiler gerçekte tam ateist olmadıkları için dürüstçe çıkıp kendilerini ifade etmezler. Kuzu postuna bürünen kurt kimliğiyle onlar kuzu gördükleri müslümanları kandırıp, tatlı dil ile insanlık vicdan edebiyatı ile ateist yapmaya çalışırlar. Farkına varıldıklarında ise postu atıp hemen saldırırlar. Kuzu olduğun sürece kuzu kuzu ama yine sonra yemek üzere aramızda dolaşırlar.
...
Sedat; basit bir soruyu hala cevaplayamadınız yahu...
Vicdanınız varsa ispatlayın, ispatlayamıyorsanız vicdanımız var demeyin, yada aynı nedenle Allah yoktur demeyin yoksa çelişik, komik oluyorsunuz diyen uyarıya cevaplarını ver artık.
...
Ayrıca siz ateist olarak kesinlikle bilimden mantıktan dem vurmayın çünkü en basit mantıkla dahi ortaya çıkarılabilen kabul edilmesi gerekeni dahi red şartlanmanız yüzünden kabul edemeyip mantıksızlığı benimsiyorsunuz.

A

vicdanlı olmanın mantığı da yok kanıtı da. Üstelik Sedat Yanaşık 'in da kabul ettiği gibi vicdanın mantıkla çeliştiği de çok olur diyor üstelik dini de mantıksız ve tutarsız olduğu için reddediyoruz diyorlar. Çelişki yumağı.

H