Batı ülkeleri, teknoloji ve bilimde ileri seviyedeyken, islam ülkeleri neden hep geri kalıyor?

Bir çogu insanın ateist, deist, olmasina sebebiyet veren durumu nasiĺ açiklanmalı...?

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Tesbih çekiyoruz biz...))

S

Sekulerleşme... Calismayi uretmeyi ve bunun beraberinde bazi degerlerden de uzaklasmayi getiriyor.

R

Sekulerizmle uretkenligi nasil. Bagladiniz biraz acar misiniz

Doğan Naroğlu 6 yıl

What.. İslam coğrafyası seküler mi dediniz? Yok yok, ben yanlış anladım kesin...

F Tülin Dolunay 6 yıl

Evet yanlis anladiniz. Islam cograflayalarinda demedim zaten. Teknolojisi gelişmis bati ulkelerini kastettim. Sebep olarak da bunun da bir etken olabilecegini dusunuyorum.

Ramazan Köpürtaş 6 yıl

M. Akif Ersoy bu durumu tembellik, miskinlik ve İslami yanlış yaşama olarak açıklamıştır. Bence de doğru demiş.

Ö

Konuyu Ortaçağ Avrupa'sından ele almak lazım. Ortaçağda Avrupa'da Kilise ve Papazların Etkisi çok büyüktü halka İncil okutulmuyor Papazlar kendi Menfaatleri doğrultusunda DİNi Alet ediyorlardı hatta ve hatta Krallara TAÇ takıp Halka CEnnetten ARsa dahi satacak kadar dolandırıcı yalancı üçkağıtçı bir din anlayışı ve sömürüsü vardı.. Daha sonra reform ve rönesansla birlikte avrupa halkı BİLİMİ keşfediyor ve bi bakıyorki BİLİM yalan söylemiyor. İncili 'de okuyor halk ve bir bakıyorki yıllarca papazlar kendilerini kandırmış aldatmış inançlarını sömürmüşler kendi menfaatleri doğrultusunda.. İşin psikolijik boyutu bence budur, ve tepki olarak din adamlarına bir daha inanmamaya ve bilime ağırlık vermeye başlıyorlar. Bilimin İlerlemesi ile teknoloji üretmeye başlıyorlar ve bugünkü noktaya ulaşıyorlar ...

D

Ama hala dindar olanlar var. Dini bir kenara bırakmamışlar. En azından vicdanen ihtiyaç duyuyorlar.

Havva Snmz 6 yıl

Makale yazılması gereken bir konu, yoruma sığdıramam gibi geliyor düşüncelerimi ..

D

Hep beraber ne yapabilir peki ?

Y

Dindeki yanlış algıların ve uygulamaların düzeltilmesi.. İslam'dan önce İman'ın temellerinin sağlam atılması, üzerine islam katlarının iman zemini üzerine çıkılması gerekir. Zemin sağlam olmalı bu çok önemli. İman derken türkçe "inanç " diyoruz.. Atatürk çok inançlı bir insandı ki o kadar zafere ve başarıya başka türlü ulaşılamazdı. Atatürk düşmanlığının ve yobazlığın şekilci müslümanlığın azaltılması gerekir.. Bilim ve sanata değer verilmeli bunlar din düşmanı gibi gösterilmemeli.. Sanat derken illa televizyonda izledikleriniz değil EDEBİYAT 'ta bir sanattır mesela! Resim yapana heykel yapana dinsiz denmemeli. Herkesin inancına kimse karışamaz ki İSLAM barış demektir, HOŞGÖRÜ dinidir... Önce toplumsal anlayışı ve birlikteliği sağlamalıyız ki bu çok önemli yoksa malumunuz dört bir tarafımız düşmanla çevrili ve güvenlik olmayan yerde bilimde olmuyor sanatta olmuyor eğitimde olmuyor sporda olmuyor. İnsanımız önce kendini kendi ülkesinde GüVen'de ve Barış'içerisinde hissetmeli.. Ondan sonra Allah'ın izni ile her konuda ilerler ve gelişiriz. Maddi olarakta devletimizin teşviği çok önemli. Eğer devlet bir konuyu maddi manevi desteklerse o konuda epey yol alırız. Yazmakla bitmez yeterince uzun yazdığımı farkettiğim için bu yorumu burada noktalamak istiyorum..

Dorukhan LaLe 6 yıl

Uzun yazı okuyorum bir çogu konuda size katılıyorum. Ama insanlarin algisini degistirmek atomu parçalamaktan zor

Yağmur YıLdız 6 yıl

Evet fakat zor olması bizi caydırmamalı, Albert Einstein ' ın yapamadığını yapalım! Önyargıları yıkalım !

Dorukhan LaLe 6 yıl

İnsallah ama üretmek yerine tükketmeye meili iken bu nasıl olacak

Yağmur YıLdız 6 yıl

üretmenin tüketmekten daha kıymetli olduğunu idrak ederek ve ettirerek.. Çevremizi bu konuda bilinçlendirerek.. Üretmek derken, tarımdan teknolojiye sanattan aklınıza gelebilecek herşeye hayatın her alanını kapsayan bir vizyon oluşturmak gerekir.. Fazla uç hayaller değil de daha ulaşılabilir hedefler koyarak ilerlemeliyiz. Albert Einstein ' ında dediği gibi beni o dönem ki arkadaşlarımdan (bilim insanları) ayıran şey HAYAL GÜCÜMÜ ETKİN bir biçimde kullanıyor olmamdır.. Gerçekten söyleyecek çok sey var fakat ben o kadar uzun yazamıyorum.. Keşke bu konuda toplantılar, seminerler i konferanslar yapılsada farklı görüşte ve yaşam tarzında insanlarımız bir araya gelip konuşsak fikir alışverişinde bulunsak ve bu sorunlara nasıl çözüm üretebilirz kafa yorsak.. Emin'im ki muhteşem sonuçlar çıkacaktır..

Dorukhan LaLe 6 yıl

Ben bunu çok kişiyle konuştum. Yoğun aldığım cevaplardan biri. "Allah buluşu onlara ibadeti bize verdi. Onlar bulacaklar bizde ibadet edeceğiz. Bizim buluş yapmaya ihtiyacımız yok ".

C

Çok saçma üretmeyen insanin dünyadaki önemi nedirki. ?

Yağmur YıLdız 6 yıl

Bu düşüncenin İslam'la hiç ilgisi yoktur. "Bir günü diğerine eşit olan zarardadir" demiştir bu dinin peygamberis. A.v

Emine Gocmen 6 yıl

Matbaa icat edildikten sonra bize 300 sene sonra geldi. Matbaa gavur icadidir. Gavur icadı ile kuran yazılmaz diye. Bu 300 sene içinde Avrupa uçtu.
Halen uçağa bilmeyen, evine televizyon sokmayan, bir sürü vatandaşımız var.
Üniversiteler özgür değil, Bir zamanlar bir bilim adamı çıktı. Zakkum bitkisinden kansere çare ilaç geliştirdiğini idda etti. Adamın sesini soluğunu kestiler. Buluş bile tekellesti.

C

Avrupadaki bilimsel gelişme son 500 yılda baş döndürücü bir hızda gerçekleşti.. Sadece islam alemi değil tüm dünya için bu durum felaket oldu. Sömürgecilik günümüzün en büyük belası.. Ama teknoloji ve güç insanlara yeni belalar getirdi..

O

Sadece bu zamana da bakmamak gerektiğini düşünüyorum. Evet şimdi ki durumda bu şekilde gözüküyor olabilir ama bu tarih boyunca böyle değildi. En basitinden Endülüse bakabiliriz o zaman zirvedeydik işte. Bunu dine de tam olarak bağlamamak gerektiğini düşünüyorum. Çalışınca herkes ilerler oturarak bu işi ileriye kimse taşıyamaz. Ayrıca ilerleyemeyişimizin dış etkenlerin engel olmaya çalıştığınıda unutmamak gerek.

S

Dine baglamadim ki islam ulkeleri hep geriden geliyor. En basit tabir buluşlardan sonra bu zaten kuranda vardi diyip gecistiriyorlar üretimde katkiları az

Yağmur YıLdız 6 yıl

Bu gün batı dünyası için tehlike çanları çalıyor, nüfusları azalıyor, sapıklar başbakan oluyor, şiddet içeren suçlar artıyor, uyuşturucu ve alkol ciddi bir sorun, ahlaksız ilişkiler aile hayatını zehirliyor..

O

Sapıklık keşke orda kalsaydı. ABD başkanlarının bir kısmı pedofili ile anıldı. Ve zenginlerde de yeni trendmiş.

Havva Snmz 6 yıl

Allah çocuklarımızı sapıklardan korusun Ablam

Orhan Çatar 6 yıl

Amiinn Abim amin.

Havva Snmz 6 yıl

Hep beraber bilinçli vatandaş olmalıyız ve bu bilincimizi tek bir noktaya yönlendirmeliyiz. Evet hayır oyunu oynamadan önce düşünmeliyiz...

S

Ben İstanbulda yaşıyorum. Sabahleyin uyuşturucu satıcıları caddenin kenarında toplanıp görev dağılımı yapıyorlar. Onlarcasi. Uyuşturucu türkiye'yi sarmış. Fuhuş dizboyu. Konu konuyu açtı.

C

Bunlarin önlenmesi için bilinçli vatandaşlar olarak ne yapmalıyız

Yağmur YıLdız 6 yıl

Eğitim, çağdaş eğitim merdiven altı değil, komşumun işi bozuldu. Çocuğunu okula yazdıracak 300 TL para isteniyor. Okul giderleri 500 TL. İyiki okul eve yakın servis parası ödemiyor. Ben ev kirası almıyorum. Adam bunalımda. Başına bir iş getirir diye endişe ediyoruz. Bu çocuklara devletin sahip çıkması lazım. Devlet bırak sahip çıkmayı kayıt parası istiyor. Devlet sosyal devlet değil, Bende bunları kapının önüne koysam ne olacak? Esrar satıcısı, yan kesici olacaklar bu çocuklar

Cemal Faanç 6 yıl

İs gücü ve egitimi artirmalı diyorsunuz yani

Yağmur YıLdız 6 yıl

Sanaat bilgi beceri. Diplomalı sürü değil, ben orta son sınıfta terkim. Yanımda çok üniversite mezunu çalıştırdım

Cemal Faanç 6 yıl

Osmanlıdaki tmar sistemini animsadim bir an... Çiftcilere verilen arazileri uretine durduran çiftciye ceza veriliyor... Bunu bilen çiftciler surekli üretime katki sagliyor buda devletin büyumesine gelismesine katki sagliyordu

Yağmur YıLdız 6 yıl

Fıtratımız böyleymiş Cemal Faanç ...))

S

Batı sağlıklı düşünmek için dini budadı bizim fotokopi aydınlarımız aynı mantıkla İslam'a saldırdılar. Oysa geri kalmanın suçlusu İslam değil İslamın yanlış yorumlanmasıydı. Her zaman işin kolayına kaçtılar.. Oysa dinsiz bir toplumu yönetmek çok zordu. Toplum dinini ahlakını tarihi dinamiklerini değerlerini kaybedince geleceğinide kaybetti maalesef..

O

İslam dini yerine ırkçılık, muhafazakarlık yerine aşırı serbestlik bize batı teknolojisini ve refahını kazandırmadı aksine sınıf farklarını belirginleştirdi..

O

Çalış dedikçe İslam calismadin durdun, Onun hesabina bir çok hurafe uydurdun.
M. Akif Ersoy

E

com-hyzom8nmi3rkjxlb53tr.jpg

görsel materyal
S

tek cumle aciklar yagmur
söz konusu hep din oldugu icinnn... Tartisma alanlari teoloji ile sinirli onun disindakiler ilgi alanlarina girmiyo ne yazik ki...

G

Tartısmaci toplum kuran hakkinda tartismadan ileri gidemiyor yani olay bumu ?

Yağmur YıLdız 6 yıl

kesinlikle.. Cözümleyemedikleri süreç aliyo ve oyalanıp duruyolar. Vakiti israf etmek bu! Ve faydasız ilim sen kendi içinde kendini acikla ve bırak! söyle düsün ben günü bölmüyorüm okuma etkinliğim için ve sadece dini kitaplar okuyorum ve hep bu konuda ilerlerim dimi oysa gunumu boluyorum azar azar 2 saatt ara ile hem fenni ilim hem dini ilim yavas ilerlerim ama saglam adimlar atmis olurum ve bircok petekten bal alırım tek petekten degil !

Gülhan Çiğdem 6 yıl

Insanlar ama bilimsel bulgulardan çok din simsarciların agzindan çıkan sonuclara bakiyorlar ve kendilerinin egitimsizliginden şikayet edip onlar okumus dogruyu bilir ozaman ben gunluk pasif yasantima devam edeyim diyorlar

Yağmur YıLdız 6 yıl

Osmanlıda halkın içine sızdırılan kaba sofuların hurafeleri yüzünden islam coğrafyası dinden uzaklaştı ve dinsizliğe iman etmeye başladı. Peygamber (s. A.v.) savaş sonrası esirlere" ya müslüman ol, ya vergi ver yada ufak bir çocuğa okuma yazma öğret " diyerek kafirlerin ilminden faydalanmıştır. Müslümanın işine şaşılır başına sıkıntı gelir sabreder kazanır bolluk gelir şükreder gene kazanır. Gibi hadisler aslında islamın öncü bir din olması gerektiğinin delilidir. Ama okuduğu kuranın anlamına bakmaya gerek duymayan bir toplum nasıl ilerlesin? Batı. Diyorki ben insanım benden başkası yalan. Müslüman diyorki La İlahe İllallah Muhammedün Resulüllah. Ama müslümanlar demiyorlar biz insanız. İnsan olduğunu unutup hayvan gibi ibadet etmeyi seçen bir toplum nasıl ilerlesin ??!#

H

Sofiler yüzünden mi :)))

Manolya Tabanoğlu 6 yıl

Sofi değil, sofilik kavramı başka iken bunların kabasaba olan sofucukları var.

Hamza Öğünç 6 yıl

Kim mesela?

Manolya Tabanoğlu 6 yıl

Sorgulanması gereken bir durum ancak sorgulanması gereken din degil. İnsanın kendini sorgulaması gerekir bence. Bu sadece İslam için değil diğer semavi dinler ve düşünce yada inançlar için de geçerlidir. Sorun dinde değil sorun insanların dinden ne anladığında

H

Konum din degil islami ülkeler turkiye buna dahil, bilim yonunden geride olmamiz ateizme en cok yol açan unsurlar ve müslumanların şu cümlesi "ZATEN BU KUR'AN DA YAZIYORDU" demeleri ve bilimsel alanda hicbir aktif rol oynamamaları

Yağmur YıLdız 6 yıl

Ben bunun Müslüman olan ülkelerin kur an dan uzak hurafeler ile yaşaması. Bu ülkelerde dini sömüren din tacirleri nin bulunması ve bu din tacirleri nin insanlara yalan soylemelerinden diyorum.

Hakan Dağseven 6 yıl

Allah akıl vermiş ve kuranın ilk emri "OKU" demek iken kuranı bırakip insanlara inanmak mi etkin rol oynuyor sizce?

Yağmur YıLdız 6 yıl

Evet kesinlikle. Özellikle hoca şeyh Seyda gibi zerzavatlar buna ön ayak oluyor. İnsanlara Allah'ın halis dinini değil, uydurulan hurafelere dayalı, insanların uçtuğu kaçtığı bir dini din olarak göstermeleri buna sebep. Cüppeli bir vaaz da aya gidip ne yapcan diyor. Bu bile korkunç bence

Hakan Dağseven 6 yıl

Peki sizce insanların fikir ve ön yargılarini nasil degistirebiliriz ?

Yağmur YıLdız 6 yıl

Avrupanın bilim ve tekniği yerine nerde pislik şeyleri varsa onları aldık. Onlar bacağını açtı biz baldırımızı, onlar kulağa küpe taktı biz dilimize civata taktık, şimdiki gençlerin. Ötü gözüküyor düşük bel modasından çok değil beş yıl sonra saçları dökülür jöleden. Analarımız pantolonlarımızı yamardı şimdikilerin her yeri yırtık pırtık neymiş modaymış

İ

Islamdan uzakta olan herşey dünyevi bağı arttırır insanda. Kul daha da günaha gitme ihtimallenir (istihraç)

M

Din kusursuzdur. Eğer dinde kusur ararsanız bu insanı kufure sürükler. İmanı zayıflatır. 8.9 ve 10 yüzyıl ile Osmanlı'nın ihtişamlı dönemlerinde İslam medeniyeti ve yetiştirdiği bilim insanlarını yok sayamayiz. İbn-i Sina. Farabi vs gibi insanların bilim alanında yaptıklarını göz ardı edemeyiz. İslam'da bilim alanında çöküş 10 . Yüzyıl Muaviye dönemi ve tarikatların dini tekeline almasından kaynaklıdır. Kur an da Allah oku diyor burda okumak tan bir Müslüman in ne anladığı ile ilgilidir.

H

osmanli 12. yy. Da kuruldu. İslm alimi sandigin ibn-i sina ve farabi deisttir. Ama baski sonucu bu duuncelerini sifreleyerk ortaya soylemislerdir

Murat Kenarlı 6 yıl

Acımasız ve bir o kadar başarısız Haçlılar, yamyam ABD, daha dün resmi bir devlet bile olmayan katil İsrail... Dört kıtaya inançla hükmeden Osmanlı, bunu sanatçısına ve bilim adamlarına verdiği değerle yapmıştır. FSM Han'ın Fetih'deki zekasını kullanışı.... Aslında kadına bir kimlik ve değer veren, zamanına Asr-ı Saadet yaşatan bir din, şimdi kadını metalaştıran, köleleştiren ve var olduğu her yerde acı ve zulmün olduğu bir din. Fark bariz değil mi?(Yani kimse zamanı ve dini suçlamasın. İnsan insan insan tek müsebbib.

H

Hayat at gözlüğü ile bakakılmayacak kadar kısadır inandırılmak istenilen şey müslümanın islam insanının yoz ve sığ kafa yapısına sahip olduğuydu buna inandırılmak istenmesinin yegane sebebi insanların yoz ve sığ insanların dinini yaşamak istemeyeceği düşüncesi idi
Allahu Teala siz bildiğiniz ile amel etmiyorsunuz birde benden bilmediklerinizin ilmini istiyorsunuz diye buyurur Kutsi hadiste biz kendimizi eleştirirken farkına varmadan islamı istemeyenlerin ekmeğine yağ sürüyor olmayalım

Z