Dünyaya neden meteor çarpmıyor?

ateistler bile beni tatmin edemedi
aynı soruyu fırtınalar estiren buradaki beyinlere sormak istiyorum izninizle..
- Gezegenimize neden meteor çarpmıyor?

com-vgjs0kra0frxn3idea6x.jpg
Ibrahim Çelen
I
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
50
50 CEVAP

çarpan meteorlar atmosfere girmeden parçalanıyorlar!! bunun sebebide atmosferdeki oksijen!

Yusuf Karaata
Y

Yalnız atmosferde parçalanıyor. Girmeden değil.

Ahmet Nakşibendi 1 yıl

sadece atmosfer yoktur diğerlerinide göz önünde bulundurun yazım hatası olduysa kusura bakmayın

Yusuf Karaata 1 yıl

Daha önce göktaşı çarpmıştı yazık oldu be dinozorlara

Enes Esennur
E

çok güzel bir yere değindiniz

Usocan Trk 1 yıl

sizce ne oldu dinazorlara

Usocan Trk 1 yıl

yaşamın yüzde 70 i bitti bunuda kuyruklu yıldız yaptı meteor değildi

Yusuf Karaata 1 yıl

BEN BUNUN BU ŞEKİLDE OLDUĞUNA İNANMIYORUM KUYRUKLI YILDIZ BIR GİZEM BİR EFSANE BU OLAYIN FARKLI BIR CEVABI OLMASI GEREKIYOR.

Usocan Trk 1 yıl

cevabını bulmak çok zor yani en iyi bilim adamları kuyruklu yıldız üzerinde duruyorlar şuan

Yusuf Karaata 1 yıl

aslında çarpıyor ama buraya gelene kadar um ufak oluyar

Ibrahim Ayçetin
I

Turklerle aralarında husumet çıkmasından korkuyorlar. Gezegenler arası kan davasına yol açmak istemiyorlar. Karadan gemileri yürütmus delileriz biz sapanla gezegenleri vururuz AlimAllah. Kizdirmasinlar bizi .

Mert Akkoyuncu
M

Aslında hergün yüzlerce meteor çarpıyor dünyaya

Buğrahan Alcan
B

Çaktırmiyor ama kurnazlar dimi

Mert Akkoyuncu 1 yıl

Allah koruyorda ondan:)

Yakup Kşr
Y

evrende basit bir sıradan gezegeniz diğerleri gibi..
koskoca evrende milyonlarca yıl geçmesine rağmen gezegenimizden de büyük ciddi bir etkileşim olmamış mı yani?
NASA uzaya kamera koymuş bazen canlı yayın izliyorum zifiri bir boşluk

Ibrahim Çelen
I

NASA üçkağıtçı agam inanma onların uzayı goruntuluyoruz dediğine. Efect onlar hep .

Mert Akkoyuncu 1 yıl

Ayada gitmemiş ibneler. Yillardir yalan söylüyorlar.

Mert Akkoyuncu 1 yıl

şuan yaşanabilir tek gezegen olarak bilinen dünyadır geri kalan bütün gezegenlere baktığımız zaman hepside meteor izleri var e kimileri allah koruyor diyor kimileride oksijen den parcaladığını iddaa ediyor ama zamanında çok çarpmış hala bazı yerlerde izleri duruyor

Yusuf Karaata 1 yıl

Efek o efek hubble teleskopu? Efeeeek uluslararasi uzay istasyonu? Efeeeek:) yapmayin etmeyin

Serdar Meraklı 1 yıl

kendi derdin bitti de meteor a mi taktin

Özgül Erek
Ö

benim derdim bitmez dostum

Ibrahim Çelen 1 yıl

başka derdi o

Özgül Erek 1 yıl

kimin derdi yok ki

Özgül Erek 1 yıl

tercih sunabilirim Güzin Abla falan olacaksan?

Ibrahim Çelen 1 yıl

güzın abla benim yanimda fis

Özgül Erek 1 yıl

Oksijen ile oluşan surtunmeyle yandığı için meteor dünyaya küçük parçalar ve toz olarak gelir sende bunu görünce aa yıldız kaydı diyip dilek tutarsın.

Mehmet Kırdı
M

Grami 60 dolarmis cok pahali ondan dolayi olabilir

Erdal Günler
E

Bir çoğunu zaten Ay uzaklaştırıyor ya da kendi üzerine çekiyor. Kurtulabilen daha küçük gök taşları da atmosferde parçalanıyor.

Mehmet Yazi
M

Günde dunya atmosferine 100.000 adet meteor dusuyor ama bunlarin neredeyse hepsi atmosfer yüzünden yanıp parçalanıp gezegenimize çarpmıyor hız sayesinde meteor üzerinde sürtünme meydena geliyor sürtünme oksijen sayesinde aleve dönüşüyor ve meteor yok oluyor

Erdem Çamaş
E

Cunku rabbimiz dunyayi gozle gorunmeyen bir setle koruyor yoksa coktan isimiz bitmisti

Nilüfer Ogur
N

Çok zekisin. Her şeyi tanrıya bağlama genç. Bilimsel konuş. İlahi şeyler bizim kapasitemizin üstündedir.

Ahmet Nakşibendi 1 yıl

Evrendeki her hareket Allahin istegiyle oluyor bazen bilimde cevap veremiyor

Nilüfer Ogur 1 yıl

Cevap veremiyorum -Bilim

Mustafa Hınıslıoğlu 1 yıl

Allah koruyo

Mustafa Hınıslıoğlu
M

Bir zeki daha

Ahmet Nakşibendi 1 yıl

kardeş troll

Mustafa Hınıslıoğlu 1 yıl

kardeş troll

Mustafa Hınıslıoğlu 1 yıl

Ahmet Nakşibendi seni kim yarattı evrimleserek mi var oldun peki öldüğunde nereye gidecen sizin için özel bir mekan var mı merak ettim ben

Ali Çevirmen 1 yıl

Düşmüyor olur mu düşüyor tabi ama dunyaya düsene kadar küçuk bir taşa donüşüyor yanmaktan e bu da Allah'ın varlıginida kanıtlıyor bize inanmayan şahıslar için

Ali Çevirmen
A

Atmosferin varlıgını kanıtlıyo

Erdem Çamaş 1 yıl

Ahmet Nakşibendi su engin zekanla bir açıklama yap bakalım gelene gidene laf ediyorsun bakalım senn bilgin ne kadar

Metin Rençberoglu
M

Meteorun ne olduğunu ve ne şekild e geldiğini bilmediği halde bilmişlik edasina kapılan embesiller insanı delirtiyor

Metin Rençberoglu
M

30-O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık. Hayatı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmıyorlar mı?

31- Yeryüzünde, insanlar sarsılmasın diye sabit dağlar yarattık, rahat gidebilsinler diye dağların aralarında geniş yollar var ettik.

32- Gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. Kâfirler ise, gökyüzünün alâmetlerinden (Allah'ın kudret ve azametine delalet eden delillerinden) yüz çeviriyorlar. Enbiya süresi meali arkadaşlar. Görüldüğü üzere yaklaşık 1400 yıl evvelinden bahsi geçmiştir. Atmosferin özelliklerindede dünyaya çarpmak üzere gelen bir çok meteoru içeri almamakta, geliş acısına göre tıpkı bir kalkan görevi görüp pek çoğunun üstesinden geliyor. ŞUKURLER OLSUN RABBİMİZ bunuda hesaplayıp esirgemiş görünür görünmez tehlikelerden bizleri.. Saygılar. .

Orhan Erkkoglu
O

Yıldız kaydi diyoruzya onlar meteor iste yani göktaşı ancak yuksek hizda atmosfere girdiğinden ısı oluşuyor ve yanarak kül oluyor. Düşenler var erzurummu erzincanami ne düşmüştü gecen sene. Pahalı bir metal hatta köylüler zengin olmustuda devlet vergi avına çıkmıştı

Serdar Meraklı
S

Allah koruyir diyenler google a youtube a yazinda görün bakalim dusuyormu bin tane video var düşüş anını ceken bingöle düşmüş bu arada 2015 de. Biraz arastirmayi ogrenmemiz lazim. Bilgi olmadan fikir komik oluyor.

Serdar Meraklı
S

Göğü korunaklı yaratan kim peki hocam ? İslam inancına göre Allah Dünyanın üzerine gelen taşları (haşa) yukarıdan elini uzatıp engellemez, kanunları ve sebepleri o yönde yaratmıştır ki korunaklı atmosfer ile hayat devam edegelmiştir.. Yani dini açıdan Allah'ın koruması olayı, bilimsel gerçeklerin hangi hikmete binaen bu şekilde olduğuna bir izah sadece ..

Enes Esennur 1 yıl

Ama düşüyor:)

Serdar Meraklı 1 yıl

ALLAH kimin kafasına neyi, ne zaman dusurecegini bilir dusururkende kimseye danışmaz. Karincayi dahi mesel göstermekten aciz değilmiş RABBİMİZ.. Aklıma yanlış hatırlamıyorsam hacı Bektaşi Veli'nin yağmur duasindaki bir sözü geldi sizlerle bunuda paylaşmak isterim; yağmur duasını ederlerken gök gürlemeye başlamış ve dua eden insanlar sevinmeye başlamış. Hacı Bektaşi Velide şöyle demiş. ''Gök gurleyince insanlar yağmur yağacak diye sevinir biz ise kafamıza taş yağacak diye korkarız. .'' Saygılar. .

Orhan Erkkoglu 1 yıl

Gök taşının ne olduğunu ve nasıl düştüğünü kimsenin bilmediği bir toplumda Kuran adlı bir kitap, gökten üzerlerine taş atılan kavimlerden bahsediyor..

Enes Esennur 1 yıl

Kıyametin kopması

Dünyanın bir başka

Gezegen ile çarpışma

Sonucu olacaktır.

R NK. Den

Adem Tugutlu
A

Atmosfer sayesinde

Ali Girtten
A

Dunya zaten milyonlarca yil goktasi yagmurlariyla sekil almis dogadaki her kimyasal element de bu olayin kaniti. Sen yasadigin küçücük zaman diliminde bu olayi mi gormeyi umuyorsun

Osman Kızıltaş
O

Hala düşüyooooooor

Serdar Meraklı 1 yıl

Meteor carpiyorki zaten? Arastir rusya da brezilyada ciddi meteor carpmalari oldu tabi kucuklugunden pek fazla etkilemedi. Ve ayrica soyleki olaslisik hesaplamasi yaparsak evrenin buyuklugu gezegen ve yildizlarin cogunlugunun milyonlarca kati yani olasilik olarak bu zor ve atmosfer kucuk vapta seyleri koruyor. Yani ay kadar bir kutle gelse atmosfe koruyamaz

Faruk Koklu
F

Demekki onları dünyaya çarpmamasi için oralarda tutan bir güç var ve binlerce yıldır dünyayı yada insanları etkileyecek büyüklükte bir cisim dünyaya çarpmamiş. Hadi dünyaya çarpmamiş, sistemimizdeki herhangi bir gezegenede çarparak bizi etkilememis yine binlerce yıldır.. Düşünmek lazım neden diye.. Saygılar. .

Orhan Erkkoglu 1 yıl

Gunes sistemi icersinde bilinmeyene dogru yol almaktayiz suratli bir sekilde ve biz bunu hissetmiyoruz bile buda rabbimin bir hikmeti

Nilüfer Ogur
N

Avrupa bizi kiskaniyor yeminlen...
Einstein boşuna kafa patlatmis kuantum fizik falan filan...

Goksel Kaçalin
G

Yav yıl olmuş 2017 hala dünya dan aya gidilmedigini, meteorlarin niye carpmadigini soruyorlar. Yani biz hala Atın uskudari geçmesinden bahsediyoruz halbuki Adamlar roketi almış uzayı geçiyorlar.

Abuzer Senkal
A

Çarpmadığını kim söyledi. ...

Gurkan Mengüllüoğlu
G

Çarpmaya devam ediyor. Dünyanın atmosferine giren meteorlar sürtünmeden dolayı ısınıyor, kütlelerinden bir miktar kaybediyorlar. Eğer meteor, atmosfer kalınlığının parçalayabileceğinden daha büyükse, dünyaya düşüyor. En son devasa meteorun yaklaşık 60 milyon önce dünyaya çarptığı düşünülüyor. Tekrar çarpmayacağının garantisi yok. Ancak uzay bilimciler, dünyaya yakın zamanda çarpma riski olan Göktaş'larını haritalayabiliyor. İnsanlar eski devirlerde de, Göktaş'ının ne olduğunu ve nasıl dünyaya düştüğünü bilmese bile, başlarına gelen bu gerçekliğe bir isim veriyordur diye düşünüyorum. Lütfen burada mucize aramayalım.

Kadir Yesilbag
K

cok guzel olmus. Ama bunu herseyi dine baglayanlar anlamazlar daha basit aciklaman lazim...

Goksel Kaçalin 1 yıl

Aa cok ayip şimdi dahami zeki oldunuz

Nilüfer Ogur 1 yıl

yahu tamam dünyaya carpmamasinda bir mucize aramayalim. Marsa, aya, Saturne, Plüton, Neptün, Jüpiter, Venüse, Merküre carpmayisinda arayalımmi bu mucizeyi yada 75 yılda bir görebildiğimiz kuyruklu yıldız 75 yıl Boyunca nereleri dolaşıp nasıl bir hikmetse hiçbişeye çarpmadan yine bizlere aynı sürede gözükebiliyor. Yoksa mucizeyi bundada aramamiz yine mi zorunuza gider?? Saygılar. .

Orhan Erkkoglu 1 yıl

O kuyruklu yıldız dediğiniz bir yörünge de hareket ediyor aynı dünya gibi siz neden sürekli 365 gun yaşıyoruz 1 yılı diye soruyormusunuz

Erdem Çamaş 1 yıl

Erdemcim 75 yılda nekadar yol katediyordur bu kuyruklu yıldız. Binlerce yıldır Yörüngesine milyonlarca belkide milyarlarca meteordan hiçbirinin girip kuyruklu yıldızla carpisip yorungesini kaydirmamis olması sence bir mucize sayılmazmi?? Yada bukadar yılda herhangi bir Karadeligin çekim kuvvetine maruz kalacak kadar yakınından gecmemesi mucize sayılmazmi? Bence bu olasılıkları düşünecek olursak mucize başka nerede aranırki.. Saygılar. .

Orhan Erkkoglu 1 yıl

Çarpıyor zaten

Alişan Dağoğlu
A

Meteor mevsimi var zaten atmosferimiz koruyor

Sultan Değerliyurt
S

Metiorun çarpmaması o yüzden ki insanlar metioru bile deyerli bir hazine gibi deyerlendiriyorlar. Buda o demekki para bile insanlardan kaçıyor

Aida Kültekin
A

Allah adina konusanlar niye kendini yorup yaziyor. Fikriniz yok birakin fikirsizliginiz kendinizde kalsin.

Coskun Emrah
C

Yukarda yazdıklarımı oku ileri zekalı arkadaşım. Bak bakalım fikrimiz varmiymis yokmuymuş.?? Bi tekte kendinizi akıllı zannediyorsunuz ya o zoruma gidiyor..

Orhan Erkkoglu 1 yıl

Nerden cikardiniz fikirsiz oldugumuzu hakaret ederek kendinizi dahami zeki guclu ilim sahibi goruyorsunuz

Nilüfer Ogur 1 yıl

Okudum. Yalniz ben kimseye geri zekali demedim onu sen kendine yakistirmissin.

Coskun Emrah 1 yıl

Aynen orhan kardesim bunlara ne anlatsan anlamazlar cunku idrak edemezler

Nilüfer Ogur 1 yıl

Fikirsizliginiz sizde kalsın demek ne demek acaba??

Orhan Erkkoglu 1 yıl

Meteordan kastın sanırım dünya yaşamını etkileyecek şekilde bir felaket. Böyle bir ihtimali her zaman var. Bana kalırsa evren sürekli genişlediği için Bu çarpmaların sıklığı gün geçtikçe daha da uzayacak yani örnek verecek olursak. Evren daha küçük bir alanda iken bu ihtimal yüksek genişledikçe ve aradaki mesafeler uzadıkça ihtimal her geçen gün biraz daha düşecek. Tabii ki bu benim fikrim

Ünal Bas
Ü

Evren büyürken aslında sadece galaksiler arası boşluk artıyor, galaksi içinde ya da solar sistemde bir büyüme olmuyor ..

Enes Esennur 1 yıl

Aslında postunda bi cekiduzene ihtiyacı var ateistler bile beni tatmin etmedi deyipte bilimle alakalı soru sorulması garip yani ateistler çok bilim adamları olduğu halde beni aydinlatamadilar der gibi söze başlamış arkadaş. Bu soruda tatmin olmak istiyorsan gidip bilim insanlarına soracaksın dinide seni alakadar etmeyecek. sabahtan beri soruya bakıp bu gariplik var bu soruda diyorum ya anca farkedebildim yaa

Orhan Erkkoglu
O

İbrahim arkadaşımız soruyu yanlış sözcükler seçerek sormuş. Sanki bu sitede sadece dindar insanlar varmışta ateistler den tatmin olamadığı cevabı dindarlardan bekliyormuş havası katmış. İbrahim kardeşim bu sitede inanan insanlar olduğu gibi hiçbir dine inanmayan(ateist) insanlarda var. O nedenle ateistler beni tatmin edemedi deyip soruya başlaman pek üslubuna uygun olmamış. Saygılar.

Orhan Erkkoglu
O

aksine başka bir platform üzerinde yani ateist platformunda sormuştum ve senin düşündüğünü de aklıma bile getirmedim

Ibrahim Çelen 1 yıl

İyide ateistler bile beni tatmin etmedi deyip soruya başlayarak ne demek istediginide aciklayabilirmisin?? Ben başka bir yerde ateistlerle bu konu hakkında konuşup şimdide dindarlara soruyu yönelttigini algıladım. Yoksa direkt olarak soruyuda sorabilirdin.??

Orhan Erkkoglu 1 yıl

sorun benden kaynaklanıyor düz adamım, kolay tatmin olmuyorum hani yoksa her iki grupla da herhangi bir sorunum yok

Ibrahim Çelen 1 yıl

O kadar miniğiz ki... Bu kadar büyük bir alem yaratabilecek kapasitede ki bir tanrının bizi önemsediğini düşünmek ego olur.

com-c8v0cw1wnumtzbfsbahz.jpg

Asya Bayata
A

Aslında bu koca galaksi dahi evrenin içindeki bir nokta bile değil..

Enes Esennur 1 yıl

Büyüklük açısından yapılan "önem" kıyaslamasının doğru olmadığını düşünüyorum..

Enes Esennur 1 yıl

Haklısınız Enes bey.

Asya Bayata 1 yıl

Matematiksel yaklaşım sergiler ve Tanrı için sonsuz büyüklük dersek, evrendeki boyutumuz üzerinden yapılan kıyasın anlamını yitirdiğini daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum... Şöyle ki ... Sonsuz / galaksi büyüklüğü = sonsuz / atom büyüklüğü (Limit konusunu bilmek gerek) Sonsuz bir büyüklük için önem sırası, büyüklüğe göre belirlenmez bence..

Enes Esennur 1 yıl

Cübbelinin duaları, evliyanın niyazı çarpmasına engel oluyor.

Ciko Kepekci
C

Meteor çarpmıyoru tahmin edemeyen ATEİST'i merak ettim..

Volkan Temha
V

PEYGAMBERLERİN HİÇ İSTEMEDİĞİ ŞEY MUCİZE GÖSTERMEKTİR. ONLAR MUCİZEYE KARŞIDIR. ÇÜNKÜ BİR KERE MUCİZEYE İNANAN İNSANIN GERÇEKLE BAĞI KOPAR. OYSA ALLAH MUCİZE İLE DEĞİL BİLİMLE ALEMLERİ YÖNETİR. METEORLAR VE GEZEGENLER ÇEKİM YASASINA GÖRE HAREKET EDER. BU YÜZDEN EVRENDE KARGAŞA OLMAZ. KONULARI BİLİM İLE AÇIKLAMAK DAHA DOĞRU. ÇÜNKÜ BİLİM ADAMLARI İKRA AYETİ İLE İCRAAT EDERLER.

Osman Inam
O

Dış uzaydan gelen büyük meteorlara güneş sistemimizin gezegenlerinin dünyayı koruyan sıra ile bir çeşit kalkan görevi gördüğünü okumuştum.

Tekay Kayalanzade
T

Zamanin izafiyeti bu sorunun cevabidir aslinda. Yani günün birinde carmayacagi anlamina gelmez. Biz zamani sadece kendi omrumuzü düşünerek ölçüt alıyoruz fakat bizim koca dediğimiz ömür evrendeki kozmik zamanda bir saniye bile etmez.

Serhat Erarabaci
S

Öncelikle çarpıyor fakat büyük bir kısmı kutuplarda bulunan manyetik etkiyle engelleniyor. Engellenemeyenler ozon tabakası ile yanıp parçalanıyor yer yüzüne inene kadar cok kucuk parçalara ayriliyor.

Yunus Babası
Y

Şimdi öncelikle bilimle ilgili bir soruyu belli bir felsefi düşünce yapısına sahip insanların bulunduğu bir platformda sorup cevap beklemek gibi bir saçmalık yapmışsınız, bu bir. İkincisi bu soruyu bu şekilde sorarken "vereceğiniz cevaplar beni tatmin etmeyecek ama sizin de boyunuzun ölçüsünü bir alayım, girin bakayım sıraya" der gibi belli bir sıfatla nitelemekten imtina edeceğim bir tutum içinde görünüyorsunuz. Üçüncü olarak da; dünyaya meteor çarpmadığını da nereden çıkardınız? Biraz okuyun, öğrenin; öyle soru sorun derim. Belki o zaman ciddiye alınırsınız.

Şenol Bozhüyük
Ş

kendi düşünceniz kendinizde kalsın yermeye gerek yok söylediklerinizle ilgili yorumlarımı geçmiştim zaten yukarıda

Ibrahim Çelen 1 yıl

HAKSIZ ELEŞTİRİ. SİZİN DEDİĞİNİZ GİBİ OLSAYDI sayfaNIN ADI UZAYBİLİM sayfaSI OLURDU. AYRICA BİLİMLERİNDE FELSEFEDEN KAYNAKLANDIĞINI UNUTMAYALIM. HAYIRLI GÜNLER. SAYGILAR.

Osman Inam 1 yıl

Bir zamanlar çarpmış ya. Dinozorlar döneminde. Şimdi de küçük küçük çarpıyor. Büyük gelecek olanlara da önlem alıyorlar. Atmosferde parçalanıyor.

BeHice Kanadı
B

bu soru sanki çarpmasını istergibi bir şey

Muharrem Zengin
M

Hayır dünyaya doğru gelen goktaslari Jüpiter in çekim gücü aşırı olduğu için jupitere gidiyor ve zaten jupiteri geçerse Ay'a carpiyor

Berat Gerey
B

o nasıl oluyor dünya jupiterle her zaman yanyana halay horon vaziyetindemi?

Serdar Meraklı 1 yıl

Hayır bunun için ona gerek yok

Berat Gerey 1 yıl

dünyaya düşenler nasıl düşüyor o zaman fake mi atıyorlar?

Serdar Meraklı 1 yıl

dünyaya düşenler çok büyük oluyor genelde meteor çok büyük olursa içindeki demir mıknatıs da daha güçlü oluyor ve mıknatıs o çekimi itiyor aynı kutuplar birbirini iter bunun gibi düşün

Berat Gerey 1 yıl

Ne istiyorsun carpsin mi istiyorsun...
Hayir anlamadim carpinca ne gececek eline
Ne senin amacin

Alaattin Kasimoglu
A

Adam illa dunyayi batircak arkadas az orhan baba dinle

Alaattin Kasimoglu
A

Gezegenimize metaor carpiyo ama atmusfere girdiginde surtunmeden dolayi yanip gidiyor

Yusuf Akcay
Y