Evrim tanrı tarafından başlatılmış bir süreç olabilir mi?

Peki ya evrim tanrı tarafından başlatılmış bir süreçse...
S
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
53
53 CEVAP

Hadi abi, açıklayin

H

Açıklayabilsem bana 'abi' değil 'peygamber' derdin...

Sertac Köymen 2 yıl

Zorlamayin kitaba ters

Z

O zaman tüm dinler boşa çıkmış olur.

Ş

Umarim oyledir de su sacma sapan semavi dinleri kenara ayirir dunya. Elle tutulcak taraflari yok cunku.

M

Bu da bir ihtimal

B

İhtimaller doğrultusunda her şey mümkündür. Eğer ortaya ihtimal sunacak isek bir tanrının midesinde yaşıyor da olabiliriz ya da bir zamanlar inanildigi gibi mavi gözlü bir devin gözünde de olabiliriz. Kısacası ihtimaller ile gerçekler tartışılmaz.

Y

İhtimaller, felsefeyi oluşturur ve felsefe 5n1k yı. Buda bilimin, bu ihtimalin gerçek olma olasiligini hesaplamasina yol açar. Böylelikle ihtimaller ile gerçekler karşılaştırılıp doğru bulunur. Haliyle bunu yaparken ihtimaller ve gerçekler tartışılmış olur. Aksi takdirde ihtimaller ve gerçekleri tartismayacaksak herkes görünmez adama inansın. Bence gerçeklerle arasindaki bağı çözümlemeli, karşılaştırma yapmalı ve tartışmalıdır insan?

Muhammed Altnbaş 2 yıl

Tartisma yapilirsa şimdi bir devin agzinda yasamadigini kanitla diyeceksin. Gercekler ve hayaller olarak 2 ye ayirdigimiz kavramlar sözlü olarak yapmaktan sakindigimiz tartismalarin genel adidir. Bu 2 kavram beynimizde biz farkinda olmadan tartismayi yapar ve bir sonuca ulaşır. Sizin bir devin agzinda yasamadigimiza, suanda inandiginiz evrende konukluk ettigimize inanmaniz size her ne kadar dogru geliyorsa, cinlerle veya daha farkli varliklarla etkilesime gecmis bir kişinin buranin aslinda cehennem olduğuna inanması da ona o kadar dogru geliyordur.(cinlere inanmiyor olabilirsiniz lakin inanan bir insan düşünmenizi istiyorum) Demek istediğim, gercekleri degerlendirirken aldigi gercekleri ayni zamanda hayal gucune uyarlayip farkli inanışlara yol acan beynimiz ihtimaller ve gercekler arasinda her zaman bir tartisma yapar. Tartismanin sonucu sizim yasadiginiz gerceklerden geçer. Cinni vaka yasayan kisinin inanclari ile sizinkinin bir olmamasi gibi. Yalniz suda bir gercek ki bir baskasinin yasadigi bir seyi yasamadigimizdan dolayı inanmakta güçlük çekebiliriz. Bilim bu konuda da ise yaramaktadir. Bir baskasinin yasantisindan ötürü ortaya attığı, olmasi "ihtimal" bir fikri alip gerçekler ile tartışma içerisine sokar. Bunu dille yapmasakta zihnimiz hallediyor zaten.

Muhammed Altnbaş 2 yıl

hı hı tabi. Emin ol bunu hiç düşünmemiştik. Hiç aklımaza gelmemişti bu

H

Tanrı nasıl bir tip

O

Tanrının evrimi başlatmasındaki amaç nedir, insanı oluşturmak mı ?

K

Bence bunu tanrıya sormak gerek...

Sertac Köymen 2 yıl

“O (Allah) ki, gökleri ve yeri altı günde yarattı” (Hud/7).

K

Neden olmasın ki kuranda evrim yoktur diyen birşey bilmiyorum ben yukarıda bazı arkadaşlar evrim kurana ters demiş açıklarsa memnun olurum herhangi birşeyi savunduğum yok fikrimi beyan ediyorum sadece

Kerem Jobs 2 yıl

Oradaki altı gün kavramı aslında 6 parçadan oluşan bir süreci ifade ediyor olabilir. Çeviri ile ilgili bir anlam kayması yaşanıyor olabilir aslında

Mustafa Bolluk 2 yıl

Olabilir ancak başka bir ayette Allahın zamanı ile bizim zamanımızın farklı olduğundan da bahsediliyor sanki bu ayete bir açıklama getirircesine bir ayet gibi geldi bana

Kerem Jobs 2 yıl

Uzaydan evrenden bahsedilmemis bile sadece gorunen gokleri denmis, diyeceksiniz ki gokler evren zaten bu durumda 2gun yer 2 gun icindekiler 2 gun gokler deniyor yani koca evren ile yer veya icindekiler ayni surede mi yaratildi? Ayrica neden 6 gun? Ol deyince olmuyor muydu? Kurana ters dememin sebebi de eger evrim allahin olusumu ise kuran ile ter duser cunku kuranda herseyin apacik eksiksiz anlatildigi soylenir. Anlatilmamis..

Zafer Uyman 2 yıl

Hangi evrim

Y

ee öyle zaten gerçek inananlar buna inanir
ne yani gökten zebbilemi indik

N

Dini acıdan yanıt bir bakıma öyle. Bence bilimsel bir yanıt olmali...

Sertac Köymen 2 yıl

ilk türkce kuran tevsirinde geçtiği söyleniyor lakin anlam kaymasi yaşatılmiş

Nilüfer Tebke 2 yıl

Ben okumadım yalan olması

Sertac Köymen 2 yıl

bu konuyu araştıracağim lakin ahmet hulusinin dinletisinde var olduğuna kanât getirdim

Nilüfer Tebke 2 yıl

Din tek olmadığı için yaradılış teorileri de çeşitli. Kimi din topraktan yaratıldık diyor kimi gökten indik. Bence yaradılış dogru dahi olsa bilimsel bir temeli olmali.

Sertac Köymen 2 yıl

Olabilir. Ama hangi tanrı?

B

Tabii ki anubis

Namyelüs Eotz 2 yıl

Bunun hakkında kesin kanıya varmak ve veri bulmak olası değil bence. Ama şimdi bu konuda Hume gibi düşündüğüm için 2 olasılığı da gözlemleyemem

O

Sadece evrimle sınırlamayalım.Atomların şeklini, oluşumlarını, elektronunu protonunu, nasıl diğer atomlarla etkileşime gireceğiydi vb... Bütün fizik kurallarını koymuş olan bir tanrı olabilir. Asıl soru evrenin bu işleyişini tanrının yapıp yapmaması neyi değiştirecek ?

B

Çok güzel yazdın, neyi değiştirecek...

Sertac Köymen 2 yıl

Olası tanrının evrimi başlatması hipotez bile değildir. Abiyogenez teorileri gezegenimizde başlayan yaşam için en rağbet gören ve tutarlı teoriler bütünüdür.

D

İsterseniz şöyle daha evvel yayınladığım metinle soru cevap şeklinde gidelim. + Peki ilk canlı nasıl oluştu? Yani cansız bir şey nasıl canlı olabilir?
- Ee çamurdan sen oluyorsun ya. Şaka tabi ki. Abiyogenez. Kabaca kimyasalların girdiği tepkime diyebiliriz.
+ Peki kimyasallar doğru tepkimeyi nasıl buldu? Kimyasalların aklı mı var?
- Hiçbir kimyasal girdiği tepkimeyi ve oluşturduğu ürünü bilemez, anlayamaz, seçemez, bu konuda kararlar alamaz, vazgeçemez, tercih edemez, vs. Kimyasallar, bulundukları ortam içerisinde, bulundukları koşullar dahilinde, evrenimizdeki fizik ve kimya yasaları dahilinde birleşirler, ayrışırlar, yeniden birleşirler ve bu böyle süregelir ve gider.
Dünyamız oluştuğundan ilk yaşam formuna bakarsak arada tam 600 milyon yıl geçmiş.
Bak 600 milyon diyorum. Dolayısıyla bu süreçte, defalarca farklı, yanlış, hatalı, eksik, fazla, vb. Moleküller oluşmuştur. Bu diğer oluşumların da kimi günümüze kadar gelmiştir, kimi parçalanıp başka moleküllere dönüşmüştür, kimi başka moleküllerin yapısına katılmıştır ve kimi oluşmaya ve bozunmaya devam etmektedir ve benzeri…
+ canlılık ile cansızlık arasındaki fark nedir?
-Kimyasallar bizim de içinde bulunduğumuz canlılık grubunu mümkün kıldığı için bize "doğru" birleşimler olarak geliyor. Yani farklı birleşimler, farklı sonuçlar da doğurabilirdi, doğurmuştur ve hala da doğurmaktadır. Etrafımızda gördüğümüz cansız katrilyonlarca obje, atomlar ve moleküllerin bize göre “yanlış” dizilimleri sonucu oluşmuştur. Bu şekilde söylediğimizde farkı hemen ayırt edebilmeniz lazım: Aslında onlar “yanlış” dizilimde değiller. cansızlık içerisindeki bir çeşit dizilim canlılığı oluştururken, bir çeşit dizilim de cansızlığı sürdürmüştür.
Vücudumuzda genetik materyalden sonra en önemli canlılık kaynağı, ya da diğer bir deyişle hayat molekülü proteinlerdir.
+ Yani bunlardan dinozorlar oldu.
- Aslında o da yanlış. Su, hidrojen, nh3, ch4 gibi elementleri ultraviole ışın`ları ve şimşek çarpması gibi yüklü elektron gibi şoklara maruz kalınca aminosaitler oluşmaya başladı. Sırasıyla rna, organik moleküller, kompleks bileşenler ve hücre öncüsü canlılar ortaya çıktı. Böylece ilk canlı oluşumu yani tek hücreliler oluşmaya başladı. Sonra sırasıyla ökaryotlar, arkeler ve bakteriler oldu. Alg'lerden farklı yaşam formlarının ve dinozorun evrimleşmesi tam 300 milyon yıl sürdü.
Kafanda şöyle canlandır. 10 bin yıl önce doğada fino yoktu, şivava hak getire.
Sen 10 bin yılda kurt'tan şivava yaptın. 300 milyon yılda doğa'nın neler yapabileceğini hayal et.
Mitokondri var ya heh o alg'lerde de var ve sen hala aynı ilkel hücre mekanizmasını kullanıyorsun. Muz ile genetik benzerliğin yüzde 53. Bu sana tuhaf gelmiyor mu? Sanki hepimiz aynı torbadan çıkmış gibiyiz değil mi?
+ Yararlı mutasyon diye bir şey var mı?
-Her hücremizin dna’sı günde ortalama 1 milyon kez hasara uğrar. Bu mutasyonlar büyük çoğunluğu etkisizdir, nadiren faydalı ve zararlı etkileri de olabilir. Dna tamir mekanizmaları ile tamir edilmeye çalışılır.
Eğer zararlı bir mutasyon tamir edilemezse hücre planlanmış ölümle yok edilebilir, veya kanserleşme ihtimali vardır.
Yani bir şeyin zararlı mı yararlı mı olduğunu belirleyen şey mutasyonun kendisi değil doğal seçilimde sağladığı avantajdır.
+Bir canlı hop diye nasıl başka canlı oluyor?
- Türleşme diyorsun. Ama hop diye olmuyor. Bu oldukça uzun bir süreçten geçer. Örneğin kutup ayılarının evrimi. Kutup ayıları normalde bildiğimiz kahverengi ayıdır. Ama kıl, diş, ten rengi değişimi çok sık rastlanan bir mutasyondur. Dna kusursuz değildir. Kendini kopyalarken sürekli hata yapar.
Ormanda açık kürk rengine sahip olan ayılar dezavantajlıdır. Çünkü açık renk orman bitki örtüsünde sırıtır ve avlanamaz. Öylece yok olur.
Ama bu karların üstünde tam bir avantajdır ve kutup ayılarının var oluşu bu sıradan mutasyonun müthiş bir avantaja dönüşmesi halidir.
+ Ara form nerede peki?
- Hangi süper sınıftan istersen mevcut. Bununla ilgilenen bilime paleontoloji deniyor. En basit ve bilinen örnek kuşlar ve dinozorlar arasında bulunan 150 milyon yaşında olan Archaeopteryx'dir. Ama onun dışında koskoca mezozoik dönem, öncesi ve sonrası zaten araform.
+ Archaeopteryx'e baktım. O komple başka bir canlı.
- Ne olmasını bekliyordun? Ara formlar böyledir. Hatta eğer işini görüyorsa milyonlarca yıllık herhangi bir donanımını da hala kullanır. Aslan bacaklı, yılan kafalı, kuş kanatlı, maymun gövdeli bir ara form yok. Asıl böyle bir şey ucube olur. Bu yüzden bu tür canlılar burak gibi kanatlı atlar, griffon'lar, satir'ler sadece dinlerde olur.
+ Peki maymun? Ortak atamız kim?
- ortak ata diyebileceğimiz primat sınıfıdır. Tek ortak ata yoktur. Eğer evrimi bir yol değil bir ağacın dalı gibi düşünürsen daha rahat anlarsın.
Anlayacağın dilde anlatalım. Süper maymunlar grubu düşün. Bu grup iki türe ayrışmış insan mı lan o grubu ve goriller. Hah şimdi insan mı lan o grubu da iki türe ayrılmış homo ve pan (şempanzeler). İnsan ve şempanze farklı tür yani çiftleşemez, geçiş yapamaz. Bunlar kendi türleri ile çiftleşir.
+ Eğer maymundan geldiysek neden hala maymunlar var`?
- Tekrar edelim. `sen maymundan gelmedin`. Senin maymunlar dediğin tarsiyerler, lemur, insanlar ve bilinen daha 260 primatı da içine alan koskoca bir üst sınıf. Ve homo olan bizler zaten maymunuz. Sen bonobolar neden hala homo olmuyor diyorsun, çünkü milyon yıllar önce evrim dalımız ayrılmış. Türleşmişiz. O bonobo sen homosun. Tekrar edelim o bonobo sen homosun. Nasıl yabani kedi ve aslan aynı sınıftaysa (kedigiller) ve nasıl yabani kedi aslan olmayacaksa öyle. O aslan o yabani kedi. Tekrar edelim o aslan o yabani kedi.
+ Madem öyle neden sadece biz zeki olduk ve neden sadece biz varız?
- Bizden kasıt homo sapiens ise yanlış. Memeliler sınıfının tamamı zekidir. Hatta avcılar diyelim. Çünkü avcıysan avdan akıllı olmak zorundasın. Yoksa elenirsin. Homo neandertel ve sapiens de dahil olmak üzere aslında tam 12 homo türü şempanzeden ayrılarak evrimleşmiş. Ama mesela toba faciası gibi pek çok koşulda elenmişler.
+ Primatsak diğerleri ile nelerimiz ortak?
- Fiziksel benzerlik dışında sosyal davranışlarımız ortaktır. Pek çok türün sosyal davranışları ortak atalardan gelir. Örneğin yabani eşek arısı`ndan evrimleşmiş karınca ve bal arısı`nın koloni ve koloni içi hiyerarşisinin ortak olması gibi.
+ Her şeye bir cevabınız var yani?
- Hayır. Ama bu aradaki boşlukları bize en çekici gelen peri masalı ile dolduracağımız anlamına gelmiyor.

D

Okuduğum en güzel ve açıklayıcı yazılardan biriydi. Cidden teşekkür ederim...

Sertac Köymen 2 yıl

Rica ederim efendim.

Derya Serce 2 yıl

Alıntı mı, sizin mi?

Sertac Köymen 2 yıl

Abiyogenez kısmı dışında (anlatım çok hoşuma gitti ben daha karmaşık anlatıyorum onu) benim. Bu grupta daha evvelden de 2-3 kere bu metni yayınladım. 1 sene önce belki de

Derya Serce 2 yıl

Arşivleyelim müsadenizle, tatmin edici.

Samet Yegün 2 yıl

Kur'an da yazardı

O

yaziyor zaten. Arapca ismi tekamül.

Akin Ertaş 2 yıl

Kendisiyle çelişiyor o zaman

Ogulcan Apaydin 2 yıl

Bahsedilen şey bir yaratıcı ise bunu bilemeyeceğimiz açık ateist yok der, deist var. Lakin kurana göre, dünya 10bin yaşında olduğunu söylüyor. Hani 10 bin yıl önce şu ankinden farkımız %10 oranında iskelet dayanıklılığı

A

nerede yaziyor? Ben en az 10 kiere okudum göremedim. Aksine kaynaklarda Ademden önce 1000 kere 1000 nesil geldii gecti diyor. 1 milyon nesil türümüz öncesi 1 milyion türden bahsediyor Imam Cafer. Ibni Arabi eserlerinde evrimden acikca söz etmis Darwin'e esin kaynagi olmustur. Zaten klise Darwini lanetlerken onun Müslüman kaynaklarin etkiside kalan islami bir sapik oldugunu ilan etmistir.

Akin Ertaş 2 yıl

Kuran evrimi degil evrimin kendiliginden olustugu tezini reddeder.

Akin Ertaş 2 yıl

Yazarların ne dediği bizi ilgilendirmez çünkü dinin tek kaynağı ilahi kitaplardır ve bu kitapları okuduğunda en fazla 10bin yıl geriye gidebiliyorsun

Arda Aydemiş 2 yıl

o zaman son 10 bin yilda yazilan hic bir kitabi okumayin.

Akin Ertaş 2 yıl

Dinin hakkında kitap okumana gerek yok zaten, kuran da ne yazıyorsao. Üzerine bu böyle şu şöyle diye yazmana gerek yok

Arda Aydemiş 2 yıl

Olma ihtimali var ama bundan bize ne? Her hangi bir yerde buna dair bi bildiri yok ki!

B

Komik

B

İnatla evrim kuranda var diyenler ilk insanı nasıl evrime uyduracak

A

O şekilde düşünen kimseyi tanımıyorum. Umarım biri çıkar ben se öğrenirim...

Sertac Köymen 2 yıl

O zaman hepimiz gote geldik

B

Peki Tanrı Evrimin başlattığı bir düşünceyse !?

E

Buyur buradan yak...

Sertac Köymen 2 yıl

Olabilir. Fakat bilim; yanlışlanabilir düşünceler sistemidir. Böyle bir iddia kanıtlanamaz ve yanlışlanamaz. O yüzden bilimsel bir iddia olamaz. "Bütün kuğlar siyahtır " bu bilimsel bir iddiadır. Çünkü yanlışlanabilinir. beyaz bir kuğ bulunana kadar bu iddia güncelligini korur.

T

Zaten öyle

A

Tabi yamyam'lık ve evrim sürecinin insan hayatına olumsuz etkileride tanrının bi planı zaten.

E

Olabilir tabiki oyle benim tarafımdan başlatılması ya

H

sebep? Başka bir evrendeki bilgisayarlar tarafından tasarlanmış gdo lu canlı da olabiliriz. Sadece ihtimallerin varlığı onlara dair tek bir ipucu dahi yokken bir cevaba götürmez. Hatta paralel evrenler ve bilgisayarlar hali hazırda var olan şeylerdir olasılık açısından. Tanrı var mı ?

U

Doğruyu bulmak için önce soru sormak gerekir. Sorumun sebebi bu...

Sertac Köymen 2 yıl

Bilimsel olgularda dayanmayan tanrı hayaleti üzerinden tartışma başlatıp insanların kafasını karıştırmayın

H

Tartışmaya açık konular hakkında bir liste yollarsanız intizamlı ve sıralı bir şekilde paylaşabilirim. Böylelikle insanlar daha muntazam düşünebilir...

Sertac Köymen 2 yıl

Cumhuriyetin 80 yıllık tarihini sorgularsak bugün neden bu noktadayız görebiliriz birkaç başlıklar bu konularla önümüze konabilinir örneğin bu Cumhuriyet hiçbirzaman laik olmadı temelden beri Diyanet diye bir kurum toplumun bir kesimine islama bütçeden hep kaynak verdi sonra İlahiyat fakülteleri kuran kursları ws. Bugün bu halde olmamızın çok nedenleri var. Yanlışlarla mücadele etmeden gelecek kurulmaz

Herido Lalaurie 2 yıl

Rahat bırakın su bilimi kardeşim ya ayak bagisiniz

E

mor ayakkabı bağı düşün

Sertac Köymen 2 yıl

Penbe yakışır bunlara

Engin Menge 2 yıl

Neden pembe?

Sertac Köymen 2 yıl

Tanrıyı pc oyuncusu gibi betimlemekten ne zaman vazgecicez

K

Bence hiçbir zaman vazgeçilmeyecek. Çünkü tanrı kavramı tıpkı sosyete aşkları gibi dünyanın en merak edilen meselesi...

Sertac Köymen 2 yıl

Bir tanrı olsaydı, 6 günde ol der olurdu. Evrim filan .... Milyon yıllar neyi gözlemlemek için evrimi bekledi amaç neydi? Dünyayı yaratır yaratmaz insan yaratır kendine ibadet ettirirdi. Bekleme amacı ne yani? Zaten bir tanrı olsaydı....

S

Belki de insan önce tanrıyı yarattı, ardından da krallarını tanrı yaptı. Son olarak da 'tanrı kralı, tanrının temsilcisi kral' yaparak gelişimine devam etti...

Sertac Köymen 2 yıl

Herşeyi bilen birisi için sıkıcı birisi olmalı evrimin nasıl gelişeceğinide biliyordu.

Deniz Ugur 2 yıl

Ama Ademle Havva ve elma hikayesi ile çelişiyor o yüzden tutmaz.

M

O da doğru...

Sertac Köymen 2 yıl

Çelişiyor evet ama belki ademle Havva o şekilde yaratılmıştır yani belli bi süreçte evrim geçirerek olamazmi bilemeyiz

H

ya da Adem ve Havva da evrimin ilk basamağıdır...

Sertac Köymen 2 yıl

Ama neden biz sizi belli bir süreçten geçirerek zamana yayarak zaman içinde yarattık demedi ozaman?

M

Bence tanrı kafa karıştırmayı seviyor olabilir...

Sertac Köymen 2 yıl

Demiyor işte nasıl yarattığı hakkında bilgi vermediğine göre olabilir onu süz arayın bulun diye fakat önceleri maymunluk sonra insan olsan olduk teorisi tamamen çürük direkt insan olarak yarattı bence keşke yaratmasaydi oda ayrı bi konutobe tobe

H

Evet demiyor sorunda bu zaten.

M

Peki ya tanrı kavramı insan tarafından evrile evrile bu gün yaygın olduğu düşünülen tek tanrılı inançların tanrısı haline geldi ise

B

Çok çok mantıklı ve olası bence...

Sertac Köymen 2 yıl

Bu tanrıyı aşağılamak olurdu bence oraya hiç girme evrim saçma düzensiz bir şekilde ilerler.

A

ademle havva mitinde bahsedilen yaradılış değil insanın bilinç ile tanışmasıdır keza habil ile kabil mevzusuda insanın genel tavrını açıklar.

A

yasak elma da özgür irade bence...

Sertac Köymen 2 yıl

Kuvvetle muhtemel hatta % 99.99

A

evrim tanrı tarafından başlatılmış bir süreçse... Senin kıldığın namazla, gittiğin umreyle/hacla, dindar parti diyerek verdiğin oyla, dinini yaymanla vs... İlgilenmiyor demektir.

N

Beni tanımıyorsun, kim olduğumu bilmiyorsun, namaz kılıp kılmadığımı ya da hangi partiye oy verdigimi de bilmiyorsun. Ayrıca okuduğunu dahi anlamıyorsun. Bence önce gönderide yazanın fikir beyanı mı, yoksa olasılık sorusu mu olduğunu idrak et, nezaketini takın sonra çık karşıma...

Sertac Köymen 2 yıl

Sertac Köymen okuduğunu önce senin anlaman lazım seni tanımadığımı senin kadar bende biliyorum. Yazdıklarımda bir olasılık. Dolayısıyla senin olasılığın sonucunda tanrının seninle ilgilenmiyor olma olasılığını bu kadar yadırgama. Ayrıca bir platformda yazdığın şeye karşılık istemediğin bir şey okuduğundada bunu nezaketsizlik olarak algılama yıpratırsın kendini.

Necati Karabıyık 2 yıl

Beni tanımıyorsun, kim olduğumu bilmiyorsun, namaz kılıp kılmadığımı ya da hangi partiye oy verdigimi de bilmiyorsun.

Sertac Köymen 2 yıl

Sertac Köymen yanıtımı tekrar oku

Necati Karabıyık 2 yıl

Bir defa okumam yeterliydi

Sertac Köymen 2 yıl

Son derece mümkün

A

Yav ya değilse?

A

iki olasılık için de kesin yanıt vermek çok zor...

Sertac Köymen 2 yıl

Peki Tanrı nasıl ortaya çıktı derler

E

Soru Tanrı'nın nasıl oluştuğu hakkında mı?

Sertac Köymen 2 yıl

Kesinlikle öyle oldugunu dusunuyorum

C

kanıtla o zaman...

A

La hakket!!!

C

Ozaman oturur çay içeriz malum

B

Öyleyse çay...

Sertac Köymen 2 yıl

Dabisi cay

Bedir Karteper 2 yıl

Ben rica etsem...

Sertac Köymen 2 yıl

O zaman tanrı gerçektir ancak bütün dinler yalandır

C

Bana da öyleymiş gibi geliyor...

Sertac Köymen 2 yıl

Hah işte o zaman ateistler .... )))))

H

Evrim tanrı tarafından başlatılan bir süreç ise neden sözde !!! gönderdiği kitapta açık açık yazmaz. Oysa ki o kitapta müminleri hangi karılara sarkabileceği, hangi karılar onlara helaldir, kimler mürteddir ve kafaları kesilmelidir vs onları yazar....

M

Bence post sahibi deist bir arkadaş yani kitaba inandığını sanmam reis

Can Ahisem 2 yıl

Belki se tanrı kaosu seviyordur Munire Toksoz...

Sertac Köymen 2 yıl

Yanacaksın üstad

Can Ahisem 2 yıl

Madem öyle sevmiyordur...

Sertac Köymen 2 yıl