Kadın kuranda nasıl anlatılıyor?

com-i3f38utx7ubmalzdb9ev.jpg
Kadın kuranda nasıl anlatılıyor?
M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
37
37 CEVAP

Hangi İslam ??

com-shzmqhs8cumzz2704lcf.jpg

M

O darwinin görusleri, darwinizm deigisik bir ideolojidir. Eger burdan evrimcilere ve ateistlere yukleneceksen hic yuklenme ok attigin yönu bulmaz. Cunku bilimde ve evrim arastirmalarinda darwinin bir cok konuda yanildigi göruldu. Göz ile iligili aciklamasi onun kendi görusudur. Bilimde simdi gözuk evriminin nerde basladigi biliniyor, isiga duyarli tek huce. Bunu yaziyim ki sonra göz uzerinden yuklenecek arkadaslar hic yeltenmesin.

D

Darwin bir cok seyde yanildi. Darwin ara gecis formlarinin surungen/memeli karisimi canlilarda bulunmadigini söylemistir. Ama bu dogru degildir. Simdiki arastirmalarda 275 milyon yil önce yasamis Therapsida'nin tam bir ara gecis formu oldugu bilinmektedir. Hem surungen hemde memeli. Yani Darwin evrim teorisini ortaya koydugu zaman dunyanin yasi 100 milyon yil sayiliyordu. Tabiki onun teorisi tamamlanmamisti sadece bu evrim arastirmalarinin baslangici gibi görmek lazim. Yani ateistler darwinin her dedigine her yaptigina inanmak zorunda degildir.

D

Kur'an'ındaki kadın"la ilgili ayetler hep kadının zararına kadını küçültücü doğrultudadır. Örnek verirsek
Bakara Suresinin 228. ayetinde: "Erkeklerin, kadınların zararına, onlardan üstünlüğü vardır. Deniyor.
Fâhruddîn Râzî şöyle anlatıyor. Erkeklerin kadınlara karşı birçok üstünlükleri vardır: Birincisi: Erkek, akıl yönünden üstündür. İkincisi: Diyette (öldürme olayındaki kurtulmalıkta) erkeğin üstünlüğü vardır (Kadın için ödenecek diyet, erkek için ödenecek diyetin yarısı kadardır.). Üçüncüsü: Miras konularında erkeğin üstünlüğü vardır. Dördüncüsü: Devlet başkanı ve kadı (yargıç) olmaya elverişlilikte ve tanıklıkta erkeğin üstünlüğü vardır. Beşincisi: Erkek, kadının (karısının) üstüne evlenebilir, cariye alabilirken, kadının böyle bir hakkı yoktur. Kocasının üstüne evlenemez, kocanın cariye alıp kullanması türünden köle alıp kullanamaz. Altıncısı: Kocanın mirastaki payı, kadının mirastaki payından çoktur. Yedincisi: Koca, karısını boşayabilir, boşadıktan sonra da dönüş yapabilir. Kocasının bu eylemi, kadın istemese de gerçekleşir. Kadınsa, kocasını boşayamaz. Boşandıktan sonra da, dönüş yapamaz… Sekizincisi: Ganimette, erkeğin payı, kadının payından çoktur.

T

Bence bunlarin amaci sirf ortaligi karistirmak. Onlar da pekala biliyor kuranda kadinin adi bile olmadigini, kadindan bahsederken ' ücer, dörder' diye asagiladigini. Islam ülkelerinde kadina bakis acisi ortada. Yahu bunlarin hepsi mi yanlis anlamis bu islamiyeti. Ne anlasilmaz dinmis arkadas. Allah dogru islamiyeti anlatabilmek icin internetin icadini beklemis zaar!

T

insanlık dinlerdeki eski değerleri çoktan aştı. Ne kadar da islamı şirin göstermeye çalışsanızda artık çıta çok yüksekte..

K

tufan .... Sen Fahrettin Razici misin?....

Aştınız artık kendinizi bile.....

Ş

Bakara 228 mealin de yanlış.. Herhalde bilerek yapmadın... Ama dur pardon sen de SÜNNİ HRİSTİYANDIN değil mi?

çok var sizlerden.....

Ş

1400 yil sonra islami kurtarmaya soyunan adam geldi

T

Allah kendi dinini korur dostum... Sen kendi sorgulamanı yap.. Çok mahcup olursun. Allah'ın aciz bir kuluna Tanrıdır deme...
bunu söylemem.. Çünkü zaten ahirete inanmıyorlar. Ama sen neticede diğer boyuta inanıyorsun. Bu sanal alemde nasıl seninle konuşuyorsak, ondana daha kesin bir gerçeklikle ahiret boyutunda da görüşeceğiz. Üzülmeni ve mahcup olmanı istemem........

Ş

Allah dinini koruyamamis iste secaaddin baksana dogru anlayan bir kisi bile yok, herkes yanlis anlamis. Siz gelene kadar nerede idi bu Allah dogru anlatabilmek icin sizi mi beklemis.?
Ama sasirmiyorum, cünkü nihayetinde size göre daha önce gönderdigi kitaplari bile koruyamayan(!!!) Allah, kurani ve "dinini" nasil korusun ki?

T

O değilde candice swanepoel ve müslümanların kadına verdiği önem cuk oturmuş yani.. Bunun canlı yayın versiyonunu kıçı kırık bir TV kanalında mutlu mesut yaşayan islam mensubu hür dansözlerde görebilirsiniz NİSA34- BAKARA 228- BAKARA 282-AHZAP 50- BAKARA223-NİSA3- NİSA11-12- ve daha nice ayetler, olmasaydınız iyi olurdu, kızcağız utanıp duruyor buralarda...

E

Sercan o islam ülkeleri islami yanlis anlamis. Kurani herkes yanlis anliyor, bir tek Adnan hocacilar dogru anliyor.

T

İslam Muhammed'in liderlik mücadelesinin ürünü bir dindir. Kuran'da Muhammed'in savaş kitabıdır.

Y

Mehtap Öcalmış; Sizler domuz eti yer misiniz? Hayatta yemezsiniz. Müslümanlar asla domuz eti yemez. Malezya'dan İngiltere'ye, Türkiye'den Dağıstan'a, Sudan'dan Afganistan'a bu böyledir. Neden? Enam ve Nahl surelerinde açıkça yasaklanmıştır da ondan.
Peki müslümanlar kitablarında;"Ey inananlar, kadınlarınıza asla şiddet uygulamayın, kadınları döven ve ezenler, onları taşlayanlar ile bu zulme seyirci kalanlar bizden değildir, onları cehennemde tarifsiz azaplar bekler" Şeklinde kadını yücelten, değer veren tek bir ayet gösterebilirmisiniz? Malesef hayır Gösteremezsiniz.
Kuran'da kadınları yücelten ve koruyan böyle bir hüküm yok, tam aksine Kuranda kadınlar ve oğullar mal ve nimet mertebesinde gösterilmişdir.
Ali İmran-14 “İnsanlara, kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, cins atlar, davarlar, ekinler gibi zevklerin sevgisi, çekici hale getirildi. Fakat bunlar, dünya hayatının geçici nimetleridir. Oysa Allah, akibet güzelliği, O'nun yanındadır.” Burun sayın mehtap hanım, burdan yakın lütfen

E

Kuran Kadın ve Erkeğin eşit olduğunu söyler

Ali İmran 195 : Nitekim Rableri onlara (dualarını kabul ederek) cevab verdi: "Şüphesiz Ben, erkek olsun, kadın olsun, sizden bir işte bulunanın işini boşa çıkarmam. Sizin kiminiz kiminizdendir. İşte, hicret edenlerin, yurtlarından sürülüp çıkarılanların ve yolumda işkence görenlerin, çarpışıp öldürülenlerin, mutlaka kötülüklerini örteceğim ve onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağım. (Bu,) Allah katından bir karşılık (sevap)tır. (O) Allah, karşılığın (sevabın) en güzeli O'nun katındadır."

S

Bosverin arkadaslar bazilari hep ayni sey degistiremezsiniz ayet bukmek onlarin isi aldirmayin

F

Islamda kadın: Cariye olmuş kullanılmış, savaş ganimeti olmuş paylaşılmış (eşya niyetine), köle olmuş satılmış, mirasta 2 kadının hakkı 1 erkeğin alacağı mal kadardır denmiş dışlanmış, sizde akıl yok sizden yönetici olmaz denmiş horgörülmüş, "tecavüze uğramış" siz Yalancısınız 2 şahit olmazsa kabul etmeyiz denmiş, Cennette erkeklere vaat edilmiş orada bile bir hak tanınmamış. Siz erkekleri yoldan çıkarıyorsunuz denmiş kapanması emredilmiş. Kocasından dayak yemiş kadının boşanma isteği bile yasaklanmış. Yani kısacası kadın 2. Sınıf ayrım görmüş hep..
Haaa şunu da ekleyelim " Siz bilmezsiniz ama Allah sizin için en iyisini bilir"Tabi yerseniz..

Y

Şecaaddin Cica bakara 228 meli oku Abdulbaki Gölpınarlı meali Boşanan kadınlar, üç ay âdet beklerler. Allah'a ve son güne inanmışlarsa Allah'ın, rahîmlerinde yarattığını gizlemeleri helâl değildir. Kocaları, bu müddet içinde barışmak isterlerse tekrar kadınlarını almaya tam hakları vardır. Aşırı ve eksik olmamak üzere kadınlar, kendi aleyhlerine olduğu gibi, lehlerine de hak sahipleridir. Ancak erkekler, kadınlardan üstündür. Allah yüce ve üstündür, hüküm ve hikmet sahibidir.

T

Şecaaddin Cica ismim neyse ben oyum başkaları gibi degişik isim kullanmam tamammı

T

Edip : Boşanan kadınlar (başkasıyla evlenmeden önce) kendi kendilerine üç aybaşı beklemeli. ALLAH'a ve ahiret gününe inanıyorlarsa ALLAH'ın rahimlerinde yarattığını gizlemeleri uygun olmaz. Bu durumda (gebe olmaları halinde) kocaları barışmak isterlerse onları geri almağa daha fazla hak sahibidirler. Erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde eşit hakları vardır. (Gebelik durumunda) Erkeklerin onların üzerinde bir derecesi vardır. ALLAH Güçlüdür, Bilgedir.

Ş

aynı şey erkekler içinde geçerlimi Şecaaddin Cica? Hani mesela hanım aldatsa ayrılmak istesek 3 ay sonra gelse ayrılmayalım hamileyim diye ..

M

bakara 228 - erkeklerin kadınlar üzerindeki hakları gibi, kadınların da erkekler üzerinde belli hakları vardır. Ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler. Allah azîzdir, hakîmdir.
nisa 34 - "erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler.
bakara 223 - "kadınlarınız, sizin için bir tarladır. "
nisa 11 - "allah size evlatlarınızın miras taksimini şöyle emrediyor: Çocuklarınızda, erkeğe iki kadın payı kadar, eğer hepsi kadın olmak üzere ikiden de fazla iseler, bunlara mirasın üçte ikisi ve eğer bir tek kadın ise o zaman ona malın yarısı vardır. "
demek ki eşitlik erkek = 2kadın şeklinde imiş.

T

hee olmuyo yani ..

M

Bence hic ugrasma secaaddin bakara 228'i yüz lisiden 98i "Erkek üstündür" diye ceviriyor, iki kisi sizin ISTEDIGINIZ gibi ceviriyor ve dogru olarak kabul ediliyor, sencev de bu biraz tuhaf degil mi?

T

haklısın tamer bir şey ispat edelim diye yazıyorlar ama batıyorlar

T

Ekrem "DaRaBa" kökünden gelen “idribuhunne” kelimesini "o kadınları dövün" şeklinde çevirmiştir. Bazısı da yumuşatarak "azıcık dövün", "acıtmadan dövün" olarak çevirmiştir. Ancak kelimenin manası ve diğer ayetlerde kullanılış şekline bakıldığında, durumun hiç de öyle olmadığı anlaşılır.

DaRaBa kelimesi Arapçadaki en zengin anlama gelen kelimelerin başında gelir. 60'a yakın manası vardır. Örneğin; seyahat etmek, vurmak, ortaya koymak, örnek vermek, muaf tutmak, mahkum olmak, kapanmak, açıklamak bu manalardan bir kaçıdır.

M

Eğer iddia edildiği gibi ayette geçen darabe kelimesi "acıtmadan azıcık dövün" manasına geliyorsa, aynı darabe sözcüğü, aynı kipte, Enfal Suresi 12. ayette "Hiç acıtmadan parmaklarını doğrayın" ya da "Hiç acıtmadan boyunlarını vurun" anlamına da gelsin.

M

-Kelimenin manalarını biraz daha açalım; mesela kitap darb etmek, Arapçada "kitap yayınlamak" demektir, kitabı pataklamak demek değildir.

-Arapçada "Darb-ül Evvel" deyimi, ilk yaratıklar anlamına gelir. İlk insanın darblaşması, dövüşmesi anlamına gelmez.

-Arapçada parayı “DaRaBa'” yaparsın. Yani parayı basarsın ama dövmezsin. Darphane de buradan gelir.

-Arapçada çadır darb etmek, çadır kurmak manasına gelir. Çadırı dövmek manasına gelmez.

Türkçede çalmak kelimesinin farklı manaları vardır. Radyo çaldım dediğinizde radyoyu kullandığınız manası da çıkar, hırsızlık yaparak çaldığınız manası da çıkar. Arapçadaki DaRaBa kelimesi de bununla yakın özellikler gösterir.

Nisa Suresi 34. ayette geçen idribuhunne kelimesindeki “idrib”, çık dışarı anlamına gelir. “İdribuhunne” ise çıkarmak, göndermek, vazgeçmek demektir. Kesinlikle Dövmek anlamında değildir.

İşin garip tarafı, ayetteki kelimeye dövmek manası veren kişiler, "Peygamberin eşlerini dövmediğini ve dövmeyi tavsiye etmediğini" bildirerek, Allah'ın hükmünü beğenmeyen ve tavsiye etmeyen bir peygamber modeli oluşturmuşlar.

M

Rum Suresi 31 ayette evliliğin amacı bildirilir:

“Kendileriyle huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranıza sevgi ve merhamet koyması O’nun ayetlerindendir.”

Görüldüğü gibi evliliğin amacı sevgi ve merhamete dayalı huzurdur.
Erkek kadını döverek huzuru sağlamayamaz.

Sonuç olarak, serkeşlik eden, iffetinden endişe edilen kadınların uyarılması, yatağın ayrılması ve fikren o kadınlardan vazgeçilmesi anlatılır ayette.

Dolayısıyla yapılan açıklamalardan da anlaşıldığı üzere Kuran’da kadın dövmeye ruhsat/izin yoktur.

M

Bu arada Arapça eğitim alıyorum evet... Ama henüz yeterli değilim bu konuda. Domuz eti yemem evet. Zararları da bilimsel olarak açıklandı.

Yorumunuzun sonrasında getirdiğiniz soruya da yukarda cevap verdim zaten. Okusaydınız anlardınız.

M

Bende günde 2 saat golf dersi alıyorum ama henüz yeterli değilim Ya senin baban kaynakçımıysdı mesleği neydi ya sen böyle herşeyi kaynatıyosun.. Bak bidaha soruyorum soruyu..." Peki müslümanlar kitablarında;"Ey inananlar, kadınlarınıza asla şiddet uygulamayın, kadınları döven ve ezenler, onları taşlayanlar ile bu zulme seyirci kalanlar bizden değildir, onları cehennemde tarifsiz azaplar bekler" Şeklinde kadını yücelten, değer veren tek bir ayet gösterebilirmisiniz? Malesef hayır Gösteremezsiniz... Yoksa gösterebilirmisin ?

E

mehtap hanım siz arapça biliyormusunuz tercümelerin hepsi yalnış birazdan sana doğrusunu yazacağım.

M

Kadın yarattım bile demiyor. Erkeklere sizin için eşler yarattım diyor

V

İslam'ın en başarılı olduğu konu, başka inançlara düşmanlığı aşılamak.

Y

mehtap hanım Arapça dersini size veren arapça biliyormu Acaba? Sizin yazdıklarınızın anlamı budur. Bunları bir kağıda yazın ve arapça bilen herhangi birine okutun anlam bakımından öğrenirsiniz..... 1- Ketb ul Kiteb = Kitap yazmak
2- Darb el evvel = İlk vuruş
3- Daraba = Kadını vurdu yada dişiyi
4- Darabo = Erkeği vurdu
5- Hayme = Çadır …darb el çadır diye kelime olmaz
6- İdrip = Vur
7- İdribuhun = vurunuz

M

Mustafa Kalfaoglu biz arapca bilmiyoruz ya meydani bos buldular salliyorlar iste Iyi ki arapca bilen arkadaslar var da bosa saliyorlar

T