Pompeii'deki yanardağ faciasında ölen insanların taşlaşmalarını neyle açıklayabiliriz?

Arkadaşlar Pompeii'deki yanardağ faciasında ölen insanların saniyeler içinde oldukları yerde taşlaşmalarını neyle açıklayabiliriz?

Normalde lavlar insanları yakması gerekirken neden insanlar taşlaşmış olarak bulunuyor..

Doyurucu bir açıklama yaparsanız minnettarım...

İdris Kutay
İ
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
31
31 CEVAP

Çamurun içine bir taş at. O taş çıkınca çamurla kaplı olur. Lavlar insanları içine alınca etimizi yaksada genel anlamda bizide bir kalıba sokar. Yani o insanlar yandı doğru ama bir kalıp oluştu. Benim fikrim böyle.

Ahmet İmamoğlu
A

Yanlıış

Hisamiddin Akıllıoğlu 8 ay

Hisamiddin Akıllıoğlu doğrusunu yazarsanız bizde öğreniriz

Veysel Küçükceylan 8 ay

Onlar sadece arastirmacilarin toprak(katilasmis lav) içine döktüğü harç... Yani aslında sanat eseri. Uyardiğiniz için teşekkür ederim http://www.dailymotion.com/video/x2ebihn_belgesel-pompei-hayalet-sehir_school

Hisamiddin Akıllıoğlu 8 ay

Hadi lan ataistler bunuda aciklayin?

Mehmet Yağmur
M

(Açıklandı)

Ahmet İmamoğlu 8 ay

Tüften dolayı..

Taylan Aysel
T

Arkeologlar Pompeii'yi ortaya çıkarmaya başladığında, pomza, kül ve enkaz katmanları içindeki hava ceplerinde kemikler buldular. Neyse ki, akıllıca davranıp bu hava ceplerini 48 saat içinde katılaşacak bir harçla doldurmayı akıl ettiler. Daha sonra pomza, kül ve enkazı bu harçtan ayırıp parçaladılar. Geriye bu vücut şeklindeki katılaşmış harç kaldı.
Vücutlar çoktan bozulup sadece kemikler kalmıştı yani aslında. Ancak pomza, kül ve enkaz kalıntıları bu vücutların etrafında bir kalıp gibi sertleşti, Vücut çürümeye başladığında, orijinal kalıbını çevreleyen sert materyal üzerinde kaldı.

https://www.quora.com/How-did-the-people-of-Pompeii-become-frozen

Onur Gönülaçar
O

Ben de öyle düşündüm. Yanmışlar ama genel olarak vucutları bir kalıp oluşturmuş. Fosil bildiğin iste.

Ahmet İmamoğlu 8 ay

Peki vücutları neden çürümüş ki? Belli bir süre sonra hava kalmamış olması gerekmiyor mu? Bu da vücutların aynen kalmasına sebep olmaz mı?

Kerem Atagören 8 ay

toprak altinda kaldiklari bosluklari beton gibi bir harcla doldurup heykel gibi elde etmisler.

Deniz Gulcu
D

Taş olduklarına dair kanıt var mı

Bedir Karteper
B

Cahil toplumun bayrak tutanlari yazarken arkadasimizin sordugu soruda ki olayla ilgili gerekli arastirmalari yapip goygoyuna sonra devam etsin..

Neyse simdi kouya dönelim.. Ahmet İmamoğlu Ve Taylan Aysel arkadasinda dedigi gibi.. Sadece ateşten ibaret degildir o sacilan lavlar.. Tüf ve topraktir.. Lav dediginis sey erimis toprak ve kayadir.. Herhangi bir fosil muzesine giden yorumlayabilir durumu.. Milyonlarca yilda topraga gomulen fosiller gunumuzde kayalarin icinden nasil cikiyorsa.. Pompei efsanesinin olayi da hizlandirilmis sekilde bi kac yuzyilda olusan bi fosil gibi dusunun..

Birtan Cemrem
B

Fosil, kısaca eski canlı kalıntısı olarak tanımlanabilmektedir. Öncelikle fosillerin nasıl meydana geldiği incelenirse eğer, yaşamı sona eren canlılar toprak üzerinde kalır. Ölen canlıların kalıntılarının üstü, fiziki şartlara bağlı olarak ta toprak, kum, kil ve çamur gibi etkenlerle kapatılır. Böylece, kalıntının havayla teması engellenmiş olur. Ölen canlının havayla olan teması, aniden kesilir ve bu olay sayesinde canlı kalıntısı binlerce yıl bozulmadan kalabilir.

Birtan Cemrem 8 ay

Arkadaş onlar taş değil ölen insanların kalıbı oluşmasından dolayı alçı ile son hâlleri resmedilmiş

Bedir Karteper
B

ıdrıs secmen yanlıs okumusuun olen ınsanların olusturdugu boslugu alcı dokmusler ınsan kalıbı cıkmıs yanı ınsan erımıs bıtmısM. S. 79 yılında olmus halıylen ınsan cıkmıs oluyor bıer sekılde

Seyfo Özgeçer
S

Orada bulunan insanlar taşlaşmadı. Zaten belirtildiği gibi kalıp. Ölümleri de zaten lavlarla olmadı. Pompei(vezüv)yanardağının kızgın küllerini soludukları anda akciğerleri yandı. Yani kalıplarının olduğu gibi elde edilmesinin sebebi vezüv lavlarının altında kalarak ölmemeleri. Hepsi dakikalar içinde (saniye değil) yoğun sıcak külü soluyarak öldüler. Bu arada yapılma tekniğini sesli olarak dinlemek isterseniz (2 dakika) yükledim o kısmı.

Derya Serce
D

Tavsiye ederim. http://www.dailymotion.com/video/x2ebihn_belgesel-pompei-hayalet-sehir_school

Derya Serce
D

İnsanların öyle anında taşlaştığı falan yok. Yanardağdan çıkan duman yüzünden zehirlenen insanların üzerini kaplayan tüf tabakası.

Erhan Akçadağ
E

yalnız saka maka adamlar cahil olduğu dini değerlere bağlı olduğu için öldüler

Orhan Lalezar
O

İçi boş heykeller oluştu, hepsi bu....

Engin Gulmez
E

Pyroclastic Flow denen olaydan dolayı olabilir yanardağ patlaması sonrası lavdan çok daha tehlikeli.

Mert Kuyucuklu
M

Pompeii hakkında izleyebileceğiniz her belgeselde durumu açıklıyorlar. En sağlıklısı NetGeo'nun konu ile alakalı belgeselini izlemek.

Bartu Mikail
B

Saniyeler icinde olmadı o iş maalesef

Yasemin Özkocacık
Y

Bu başlık altında bir mit daha yıkıldı diyelim o zaman:)

Beycan Asut
B

İnsanlar soludukları havadan değil, bulutumsu gaz tabakasının sıcağından öldüler. 500 derece sıcaklık olduğu düşünülüyor. Daha sonra akarsu gibi akan lavların altında kaldıkları için bu şekilde tüfle kaplandılar.

Hakan Atasever
H

Vezüv patlamamıştır. Sadece gaz ve tüf püskürtmüştür. Patlayan yanardağların lavları zeminde kayaç tabakaları oluşturur. Pompeii'ye gittiniz mi bilemiyorum ama ben gittim, gezdim, gördüm, yerinde inceledim. Böyle bir lav kayaç tabakası yok orada.
Bir gecede gazı ve tüfü kusan Vezüv'den çıkan gazın yaklaşık 600 derece olduğu tahmin edilmektedir. Normalde sıcak gazlar yukarıya çıkarlar ancak yanardağlardan çıkan gazlar içeriklerindeki ağır metallerden dolayı yüzeyi yalayarak zeminden akarlar. Burada da insanların kaçmamasının, uyurken, diz çökerken dahi saniyeler içerisinde ölmesinin sebebi bu sıcak gaz rüzgarıdır. Sonrasında ölü bedenler üzerine yağan tüf, ölenlerin eriyen deri yağlarına yapışarak deri yüzeyinde sertleşmiş bir tabaka oluşturmuştur. Bu tabakanın da ortamın da sıcaklığından çoğunun kasları, derileri komple yansa da sertleşen tüf tabakasının içerisinde kalmışlardır. Şimdi oluşturulan heykeller de plastinasyon benzeri bir yöntemle sertleşen tüf tabakasının içindeki boşluğa kimyasal doldurma ile yapılmaktadır.

Tuygur Pamukcuoğlu
T

özellikle sadece deri kaplı olan kemiklerin yani dirsek ve bilek gibi yerlerinde kemikler 500 derece ısıya maruz kalmışlar. Simsiyah olmuşlar

Hakan Atasever 8 ay

Ölmelerinin sebebi lavda yanmaları değil volkandan çıkan zehirli gazdan boğulmaları. Öldükten sonra cesetleri yığıldı ve saatler sonra lav üzerinden geçerek kalıplaştırdı. İnsanlar filmlerdeki gibi lavda direk erimez. Deri oldukça dayanıklı bi materyaldir ve bildiğin gibi insan vücudunun %70 i sudur. Lav etle temas ettiğinde deriyi aşırı ısıtır bu su buharlaşır ve vücuttan çıkmaya çalışır. Bu su buharı, deri ile lav arasında bir bariyer gibi olur ve zamanla lav kuruduğunda insanların kalıpları kurumuş lav üzerinde kalır. Youtubeda bir video vardı bi adam koyun eti dolu bi çantayı lava atıyodu. Bu su buharının ne kadar fazla olduğunu orada da görebilirsin.

Yekta Kökdençiftçi
Y

"Saniyeler içinde oldukları yerde taşlaşma" bana biraz şehir efsanesi geliyor

Görkem Gelgeç
G

Saniyeler içerisinde ölmelerinin sebebi yukarıdaki yorumlarda açıklanmıştır.

Tuygur Pamukcuoğlu 8 ay

Bu karikatür buraya iyi gider..

com-mykszd1jsw47a838pfev.jpg

Sezer Saadet
S

Pompei'de evet lav akıntısı oldu ama her yeri metrelerce kalınlığında kaplayan küldü. Canlılar o kül tabakasının altında taşkaştılar

Alper Efil
A

Mevzu uzadi

Mehmet Yağmur
M

Arkadaşlar yukarıda bir arkadaş konunun ana etkenini belirtmiş ama sanırım gözden kaçıyor. Ana etken "Pyroclastic Flow" piroklastik akış, yani yüksek sıcaklıkta gaz ve toz dolu tüf bulutu.
Örnek videosu da aşağıdadır. Dağın eteğine iniş hızı gayet net gözüküyor.
https://youtu.be/nY1tzC7Eb-E

Tuygur Pamukcuoğlu
T

Lav akıntısı ise şöyle bir şey. Hızlandırılmış videosu bile hayli yavaş gördüğünüz gibi.
https://youtu.be/qA8D8e34LZc

Tuygur Pamukcuoğlu
T

Ama lütfen lav aktı böyle oldu demek çok saçma. Laf hiç ulaşmadı oraya. Olme sebebleri zaten zehirli gaz. Kalıp oluşması ise Venüs ten püsküren tüf lerin tabaka oluşturması ve uzun bir süre pompei ye girilmemesi. Arkeolojik incelemelerden sonra arkeolok larin kalıplaşmış tüf tabakalarının içine alçı enjekte ederek ölen insanların son hallerini resmetmeleri.

Bedir Karteper
B

İnsan 50 derece sıcağa dayanamaz Ken kalkıp ta en az 500 derece olan lav sıcaklığı ile kaliplastilar taş oldular gibi söylemler tamamıyla absürt. Lütfen artık uzatmayalım bu konuyu.

Bedir Karteper
B

yani saniyeler içinde olmuyor taş kesildiler

Murat Alpy
M

Piryoclastik Firtina

Cem Çağlayan
C