Teleskoplardan bakmak yerine neden diğer gezegenlere insan gönderiyoruz?

Bir şey sormak istiyorum; Bu Hubble Uzay teleskopları ya da diğer teleskoplar, o kadar güçlüyse niye gezegenlere insan göndermek yerine teleskoplardan bakmıyoruz ki? Ne olduklarına istediğimiz kadar yakınlaşıp bakabiliriz?

K
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

O kadar kolay değil. Ancak yeni bir teleskop yapılıyor James Webb Teleskopuydu sanırım. O çok daha güçlü olacakyr

G

Teleskoplarla istediğiniz kadar bir görüntüyü büyütemezsiniz

F

Zaten mars gibi pek cok gezegenin yorungesine arac yolladik yakindan görüntü aldik. Yuzeyine de arac yollayip örnek aldik inceledik. Ancak bir insan gondererek cok daha fazla bilgi edinebiliriz.

U

Örneğin jüpitere uydu göndermek yerine, teleskopun son seviyesinde zoom yapsak?

Kerkede Oya 3 yıl

Teleskoplar zoom yapmiyor. Gelen az ışığı toplayip daha net gormeyi sağlıyor. Ayrica zaten gorup gorecegimizi gormus haldeyiz. Sadece fotograflarla niye yetinelim gidip ornek toplayip incelemek varken.

Uğur Kıroğlu 3 yıl

Nasıl yani? Zoom yapmıyor derken?

Kerkede Oya 3 yıl

Goruntuyu buyutup buyutmemeleri bir seyi etkilemiyor. Insan gozuyle bakilmiyor sonucta algilayici dedektorler aliyor goruntuyu. Hubblein olayi yuksek cozunurluk ve yuksek isik alma kapasitesi. Sonrasinda goruntuyu buyutup buyutmemek bize kalmis.

Uğur Kıroğlu 3 yıl

16000 ışık yılı uzaklıktaki yıldız kümesini ve ne olduklarını görüntüleyebilen bir teleskop. Niye yapamıyor ki?

K

Şöyle örnek vereyim. Diyelim ki bir ev alacaksın. Internetten fotograflarina baktin guzel dedin. Bunla yetinir misin yoksa gidip evi gezip yerinde inceler misin? Fotografta goremeyecegin cogu detayi gidip gormen daha iyidir

Uğur Kıroğlu 3 yıl

Ama farklı şeyler. Kıyaslama yanlış ne

Kerkede Oya 3 yıl

16000 yıl önceki halini gormus olursun ve o gezegenin veya yıldızın yasadigina dahi kanitın olmaz

İsmail Eldemir 3 yıl

16000 yıl değil, 16000 ışık yılı Hepsi yok olmuş olamaz. Sonuçta önce çarpışacaklar. Sonra kara delik. Sonra nötron yıldızı. Sonra devasa patlama vs.

Kerkede Oya 3 yıl

16000 isik yili otedeki bir gezegeni dogrudan goremezsin. Yildizlari sadece nokta olarak görebiliriz. Gezegenlerin en fazla varligini tespit ederiz fazla inceleyemeyiz. Zaten bunu yapacak teleskopumuz da yok yollayabilecegimiz arac da.

Uğur Kıroğlu 3 yıl

Gezegenlere insan göndermenin sebebi orada ne olduğunu merak ettiğimizden değil. Zaten şu an elimizdeki teknoloji ile uzaktan yıldızların yapısını, kütlesini vs çok kolayca öğrenebiliyoruz. Gezegenlere insan gönderme çalışmalarının ana sebebi dünya dışında bir gezegen üzerinde canlı yaşayabilir mi? Canlı hayatı dünya harici bir gezegene adapte edebilirmiyiz.

E

En güçlü teleskopla bile marsa baktığında bir pixele karşılık 10larca hatta 100lerce kilometre karşılık geliyor. Orada gerçekten ne olduğunu öğrenmek için yakınlaşmak zorundasın.

G

O kadarda degil hocam

K

Teleskoplarla yıldız kumeleri ve galaksilerin goruntusu alınabilir. Dibimizde ki galaksinin içindeki gezegeni en fazla pixelleri ile görebiliriz. Pluton orneğinde olduğu gibi dibine sonda gondermeden kalp resmini goremedik gezegen ustunde ki

O

zaten öte gezegenler fotoğraflanmıyor. Yıldızının önünden geçerken kıstığı ışığın tayfı incelenerek en yakın tahmin yapılıyor. Görmek mümkün değil

M