Yobazlık nedir? sadece dindarlara özgü müdür?

Yobazlığın sadece dindarlıkla alakalı olmadığını benim gibi düşünenler var mı? Örnek: Laik insanın yobazlığı.

E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Bir duşunceye bir akıma fanatik bi şekilde bağlanılırsa sonuç bu oluyor

R

Haklısın, misalen ülkemiz ateistlerinin çoğu yobaz. Adamlar, dindarlardan daha çok, din odaklı düşünüyorlar. Her zaman dinin aleyhine yaşamaya çalışıyorlar. İnsanları değerlendirirken, inançlarını ilk kriter olarak görüyorlar. Yobazlık, dindarlık eş anlamlı olarak kullanılsa da, aslında biraz da bir düşünceye körü körüne bağlılık olduğu için, ateistler de yobaz sayılır. Deistler veya agnostikler öyle değil, ateistler kadar, takıntılı değil. İnançlı ve inançsızları geçersek, ideolojilerin bile fanatikleri yobaz sayılabilir: Irkçılar, aşırı komünistler, muhafazakarlar vs

Y

Ateist takıntılı değildir. Takıntılıların takılmasından kurtulmaya çalışırken hep aynı dertle uğraştığı için takıntılı gözükendir. Birbirine karıştırmamak lazım.

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Ama yobazlık eşittir dindarlik demek doğru değil tabi ki. Her kesimden yobaz olabilir.

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Size katılıyorum bu konu da hatta örnek olarak. Hafta sonu oynanan Göztepe Konyaspor maçında yaşananlar

S

Ne oldu maçta ?

Onur Dağkaya 2 yıl

Göztepe taraftarı konya yönetimine yallah camii ye diye bir cümle kulanılmış

Selcuk Ergovanlı 2 yıl

Demekki Konyalıların yobazlığından yılmış.

Onur Dağkaya 2 yıl

Fanatizm = yobazlik

M

Hersey insanin kendisinde biter bir insanin dusuncesi ne oldugu karakterinin ne. Oldugu hakkinda birsey soylemiyor ne yazzikki ateist ve daha bircok goruse sahip insanlarin özgürlüktrn bahsedip insanlarin özgürlügüne saygi gostermeyen bi dunya yobaz kisilikler var mesele. Dusuncede yada savundugu seyde deil zihniyettedir kisi savundugu seyide katildigi. Gorusude. Kendi alt yapisina ve carpik zihniyetine göre sekillendiriyor herseyden önce karakter. Merhamet ve vicdan önemlidir kisinin ne oldugj veya neyi savumdugu deil.

B

Laik yobazlik diye birsey olamaz, ancak inancsizlarinda yobazlarina cok sahit oldum. Laiklik din ve devlet islerinin birbirlerinden ayrilmasi kardesim, yani dogru olan, bunun tersi haksizliktir .

B

Laiklikle ilgili nasil bir yobazlik yapabilirsin? Aklim almiyor, ornek verebilecek olan varsa, dusuncelerim degismeye cok musaittir .

B

Laik bi insanda yobaz olabiliyor.

Ebru Fıdan 2 yıl

Laikligin tanimi nedir? Laikligi destekleyen kisiler elbette ki yobaz olabilir, her ideoloji sahibi kisi o kanaatte yobazlik yapabilir, ben ideolojinin kendisini soruyorum, Laik Yobazlik nedir ve ornek istiyorum. Boyle birseyin olabilecegini sanmam, cunku Laiklik din ve devlet islerinin birbirlerinden ayrilmasidir, bir inancsiz kisinin laikligi savunmasi yobazlik olarak gorulemez, hak olarak gorulur. Oteki takdirde bir mahkeme veya herhangi bir otorite karsisinda ayricalikli olarak dezavantajli olacaktir.

Berkay Bitter 2 yıl

Berkay Bitter laik insan olarak yapılan yobazlığa verdiğim isim laik yobazlık.

Ebru Fıdan 2 yıl

Yanlis tanim, farkli bir anlam cikiyor, sahsen ben yanlis anladim, laik yobazliga ornek istesem sanirim biraz daha aydinlatabilirsiniz beni. Sizin bahsettiginiz seyi insanlar Laiklik adi altinda mi yapiyor? Yoksa anti-islamist bir tavir sergileyerek mi? Laikligi Ateizm veya Anti-Din gibi tanimlarla karistirmayin

Berkay Bitter 2 yıl

Berkay Bitter hiç bir şeyin aşırısı iyi değil, laikiz diyen insanların yaptığı tutuculuklar, önyargılar öteleştirme ve ayrıştırmalarda yobazlık. Hiç bir türlü Yobazlık iyi bir şey değil nokta kom.

Ebru Fıdan 2 yıl

Laik yobazlık olabilir şahsen bende karşılatım bununla

M

Laik yobazlik nedir mesela kardesim, ne ile karsilastin ?

Berkay Bitter 2 yıl

Hala bekliyorum .

Berkay Bitter 2 yıl

Laik insan diye bir ideoloji varmı ki? İnsanlar laik olamaz zaten. Laiklik bi nevi tarafsızlık gibidir. Devlet laik olur. Bence en guzelide odur hem inananlari, hemde inanmayanlari teminat altına alır. Ah bir uygulayabilsek!!!

T

Laik yobaz saçma

Y

laik yobaz neee bee sade cecahil diye bilirsiniz yada ariza belki ama yobazlık başka birsey

B

Laik insan diye bisi yok. Laiklik altında yaşayan degisik inanclara sahip veya inancsiz insanlar var. Dolayisi ile laik yobaz insan diye bisey de yok. Laiklik altinda yasayan her turden yobaz insanlar olabilir

R

Aslında insan diye bişeyde yok

Ebru Fıdan 2 yıl

Var gibi yapalım biz yine de

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Bencede her düşüncenin yobazı olabilir

R

Lâik daha çok yönetim, eğitim vs için kullanılır. Lâik insan olmaz bence. Laik olan devlettir.

Ç

Laikliği benimsemiş insan kabul etmiş ama halen bir takım yobazlık

Ebru Fıdan 2 yıl

Laik insan din ve devlet işlerini beyninde ayırmış insan, seküler toplum, laik toplum da çoğulu oluyor bu arada. Sonuçta devleti kuranlarda insan.

Ebru Fıdan 2 yıl

Ben kendim laik değilim ama bir eğitimci olarak eğitimle dini görüşleri hangisi olursa olsun hatta ateizm de dahil ayrı tutarsam laiklik ilkesine uygun davranmış olurum

Çağrı Toktamiş 2 yıl

Çağrı Toktamiş bence sorun empozede, eğitimde farklı dinler inanışlar hakkında eşit şekilde tarafsız bilgi verilmeli, devlet işleri tamam ayrı tutulur bu laikliktir elbette. Ama eğitimde bilgi verilme amaçlı inanışlara dokunulmalı. Çünkü insanlar bilmedikleri her şeyden korkar, bilelim öğrenelim, öğrenmek güzel şey.

Ebru Fıdan 2 yıl

O ayrı bir konu

Çağrı Toktamiş 2 yıl

Zaten laikliği biiyor ve benimsiyorsa kendini ayninlatmistirdemek

D

Yobazlık sadece dindedir diğerleri çomarkıktır

K

Yobazlık, din tekelinde bir kavram. Diğer konular için; fanatiklik kavramı var.

A

Laik yerine teist olmayanların içindeki yobazlar desek daha doğru. Laiklik bir inanç değil her inanıştan veya inançsız yobazlığı engellemek için ortaya çıkan bir fikirdir

D

Bakınız Laik yobazlığın örneğini bu yorumlarda da çok gördük, Laik devlet nedir? Laiklik nerden gelmiştir? Uzaydan mı? Laiklik insanların oluşturduğu bir kavramdır, seküler toplum, Laik toplum, Laik devlet, velhasıl Laik kişi denilince ne kadar da Laiklikten fazla Laik taraftarı olanlar var, hiç bir kavram, ideoloji, düşünce sistemi dokunulmaz değildir, kutsal kitabı duvara asan ama onu asla okuyup anlamayan, ay yere koyma günah, baş ucunda dursun, eline abdestsiz alma, bayrak iç çamaşırı yada çorap deseni olarak kullanılmaz, en azından bizim bayrağımız kutsaldır kullanılmaz o şekilde diye detaycı bir takıntılarla takılıp kalmış zihniyetlerden Laiklik olsa ne olur. Programın dışına çıkın, kutu yok, gökyüzü sınır değil. Rahat olmanız temennim.

E

Ebru Fıdan cidden son yorumun da dahil kabul edilebilir bir yorum yapmadın. Öyle bir kavram olmadığı halde laiklikle yobazlığı yan yana koymaya çalıştın ama tutmadı. Yorumlarda özgür(laik değil) düşünen insanların yobazlığına dair en ufak bir emare yok. Kendince özgür düşünen insanları ķüçük düşürmeye çalıştın bu da yemedi. Evet laikliği insanlar belirli hayat tecrübeleri üzerinden geçerek din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması gerektiği, inanç özgürlüğünün bu fikirle teminat altına almak istediler ve bunu uyguladılar. Biz futbol taraftarı degiliz. İnsanlık için Akla, mantığa en uygun ne varsa onu sonuna kadar savunuruz. Savunmak fanatizm değildir. Daha iyi bir fikrin varsa buyur, ilan et, dinleyelim.

O

Yoo hayır laiklik çok güzel bir kavram. Yobazlık baya kötü ama.

Ebru Fıdan 2 yıl

Güzel. Bunu anladığınıza sevindim.

Onur Dağkaya 2 yıl

Biz güzellik peşinde değiliz yalnız, mantıklı ve insancıl olanın savunucusuyuz.

Onur Dağkaya 2 yıl

Onur Dağkaya ben tersini iddia etmedim zaten, güzellik peşinde de olsanız sorun yok, güzellik derken tabi bu da ayrı bir paylaşımda tartışılabilir.

Ebru Fıdan 2 yıl

Ebru Fıdan derdin laiklikle gibi algıladım.

Onur Dağkaya 2 yıl

Yobazın Dini, İmanı olmaz.

M

Ateist midir

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts

A

2. mec. Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse)

A

Dindar ile laik insanın yobazlıgı kişıyi bağlar.. DÜŞÜNCE SİSTEMİ OLARAK dinci yobaz DERİM

F

Çok fazla laik yobaz var, laiklik tanımı sorsan ilkokulda ne öğrendiyse onu söyleyen üzerine bir taş koyamayan. ''dinle devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır'' peki bu ne demek kardeş diye soruyorum tıkanıyor kalıyor. Tipik ve çok yaygın bir yobaz örneği.

O

Sordugun kisi musluman laik mi ateist laik mi? Gordun mu boyle sorunca ne kadar sacma oluyor. Cunku laik insan diye birsey yok. Laikligi kabul eden begenen devam etmesini isteyen var. Buna da yobaz diyebilmek icin yobazin tanimini biraz zorlamak lazim.

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Yobaz, bir bilgiye, akıma, felsefeye, inanışa körü körüne bağlanmak bütün kaidelerini sorgulamadan irdelemeden kabul eden kişi olarak tanımlanabilir.

Oğuzhan Kesim 2 yıl

Körü körüne kısmı önemli

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

Evet o yüzden laiklik fikrini benimsemiş yobaz da olabilir.

Oğuzhan Kesim 2 yıl

Körü körüne olmadığı sürece yobaz değil.

Rusuhi Genoğlu 2 yıl

İnsanlar değil devlet laik olur. İnsanlarda istediği şeye inanır ve ibadetini eder yada inanmaz hiçbirşeye ibadet etmez. Bu bakımdan söylemek istediğiniz şey sanırım inançsız yada Atatürkçü olduğunu söyleyen kişilerin yobazlığı. Onlardanda var, yok değil evet ama onları eleştirmek gerekir laikliği değil.

M

Laik devlet, Laik toplum, Laik insan, laiklik insanın yarattığı bir kavram, devlette insanlardan oluşan bir kurum ama evet sen söylediğimi anlamışsın zaten.

Ebru Fıdan 2 yıl

Ebru Fıdan hala ayni lakirdilar farkinda misin? Laikliği insanin dusundugunu, insanlarin buldugunu herkes biliyor zaten. Sizin ne demek istediginizi herkes anladı da, yanliş kelimeleri kullaniyorsunuz bunu siz anlamadiniz hala. Idrak edemiyorsunuz. Bu yuzden yuklendik size.

Onur Dağkaya 2 yıl

Once kavramin ne oldugunu ögrenin. Nerde kullanilmasi gerektigini, sonra tartişalim.

Onur Dağkaya 2 yıl

Onur Dağkaya sana kavramı bildiğimi ve beğendiğim bir kavram olduğunu söylemiştim başka yorumlar altında trollük rolünü üstlenmene gerek yok. Rahat ol.

Ebru Fıdan 2 yıl

Bu ülkede gerçek anlamda laikliğin yaşandığını ben zaten hatırlamıyorum. Eğer yaşansaydı zaten ne sizin deyiminizle dinci yobazlık nede laik yobazlığı kavramları olurdu. Hatta din adına parti kurulup siyaset bile yapılamazdı. Bu durumda, olmayan laiklik üzerinden kimi laik yobazlıkla suçlayabiliriz ki?

Metin Saran 2 yıl

Ben iki kesimin de tepkisini çekiyorum. Birisi yobaz diyor diğeri münafık...

S

Ya da iki uç ıdeolojik kesimden biri komunist diğeri de faşist der ya

Çağrı Toktamiş 2 yıl

Komunist diyen olmadı ama faşist diyen olmuştu

Sinan Diyar 2 yıl

Dindarlik ... Asiri masturbasyon yapip kor olmak gibidir

N

Yobazlık din, inanç, ideoloji, ırk, cinsiyet yada başka bir kritere bağlı değildir. Kişilikle alakalıdır. Her kesimden yobaz bolca bulunur.

K