Ateistlerin cevap aradığı sorular

Bunları ben biriktirip hepsini birden soracaktım ama sizi sıkmamak için başlangıç olarak bir kaç tane sormayı seçtim. Elbette bu soruları " " kafasındaki tartışma gruplarında sorup kanser olmak istemedim. O yüzden burada soruyorum. Çok saçma bulduklarımı da çıkarttım

1-) Kur'anda Allah neden hep "ben" yerine "biz" diye hitap ediyor. Ve bu diğerleri kim
2-) Bakara: 65'de "Aşağılık maymunlar" diye bir ifade geçiyor. Allah, neden önce yaratıp sonra yarattığını lanetliyor? Aynı şey domuz içinde geçerli.
3-) İslamın ortaya çıktığı yıllardaki iletişimin zorluğunu az çok tahmin edersiniz. Ya İslamdan haberi olmayanlar? Onlar neye göre hesap vercek. Bugün bile Hindistan'da dış dünyayla bağlantısı olmayan ilkel yerli kabileler var. Bunlar neye göre hesap verecek. Ve her şey Allah'ın iradesindeyse neden bu kullarını İslam'dan haberdar etmemiş
4-) Bin yıllar öncesine baktığımızda çok fantastik kıssalar vesaire var. Nuh AS'ın 750 yıl yaşaması, İbrahim AS'ı ateşin yakmaması, İsa'nın babasız dünyaya gelmesi, ölünün dirilmesi, değneğin yılan olması, denizin yarılması vesaire... Örnekler uzar da uzar. Şimdi bunlara baktığımızda çoğu metafiziksel şeyler ve inanmayıp dinlere boş bakan birisi için masaldan başka bir şey değil. Asıl soru kamera icat olduktan sonra neden bu mucizeler kesildi. Şimdi aslında gece ve gündüz döngüsünün insan anatomisinin falan Allah'ın mucizesi olduğunu söyleyenler çıkabilir. Ama eğer öyle düşünüyosanız bunu da bir kanıtla sağlamlaştırın.
5-) Her şey bir amaç için mi yaratılmıştır? Eğer öyleyse en ufak örneği veriyorum. Biz dünyada sınanacağız ve daha sonra ahirete gideceğiz. O halde sonsuz (?) ve genişlemekte olan evrendeki tüm yıldızlar, gezegenler, bulutsular (Hadi güneş ve ayı geçelim) neden yaratılmış?
6-) Bazen de Allah'tan "O" diye bahsediliyor Kuranda. Eğer Kuran Allahın kelamıysa, neden kendisinden "O" diye bahsetsin?
7-) Allah'ın doğal felaketleri gönderme amacı nedir? Allah bir deprem gönderiyor. Sonra müslümanlar bundan korunmak için Allah'a dua ediyor. Bu depremlerde on binlerce kişi ölüyor. Bir toplumun tamamı günahkar olabilir mi? Aralarında hiç mi iyi insan yok da külli toplum cezalandırılıyor
Bakara 122'de İsrailoğullarının -bir zamanlar da olsa- üstün tutulduğu yazıyor. Allah, neden bir toplumu diğerinden üstün tutsun, haksızlık değil mi?
9-) Öyle hikayeler ve haberler oluyor ki... Tüm çocuklarını yangında kaybeden anne, çok küçük yaşlarda yetim ve öksüz kalan çocuklar, çok feci şekilde ölenler vesaire... Tamam, bu bir sınav. Ama eşit mi? Bazıları -maddi olarak- orta halli bir ailede dünyaya geliyor, çalışıyor, yiyor, içiyor, ibadetini yapıyor ve sınavını vermiş oluyor. Bazıları da söylediğim gibi, çok acı şeylerle karşılaşıyolar. Bu sınav eşitm mi?
10-) Kuranda bazı ayetler ve bazen tüm sure, o dönemde yaşanmış bir konu için indirilmiş oluyor. Bu yüzden bazı hükümler eskimiş ve geçersiz olabilir mi, Kur'an tüm zamanlara hitap etmiyor olabilir mi?
11-) İslamda dini sorgulamak yasak mıdır ve neden?
12-) Kuranda ibadetlerin nasıl yapılacağı gibi önemli bir konuya neden yer verilmemiştir?
13-) Hayvanlar için cennet ve cehennem var mıdır? Eğer yoksa bu dünyada insanlar tarafından acı çektirilen, öldürülen veya doğal yaşamın zorluğu sebebiyle acı çeken hayvanların hesabı nasıl sorulacak veya bu hayvanlar çektikleri acılarından dolayı nasıl mükafatlandırılacak

com-wi5gkh8w33k0jrinf3wn.jpg
Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
22
22 CEVAP

Sordugu her soyuya mantiksal yönden cevaplanabilir yani neden öyle omadigi veya neden öyle oldugu ama dinsel yönden baktigimizda yarisinin hiç cevabi yok çogununda cevaplari var deniyor ama tatmin edici degil guzel sorular hazirlamissin cevapliyacak olacakmi bakalim ?

Ç

12-) Kuran'da ibadetlerin nasıl yapılacağı yazar. Namaz hariç hepsi doğrudan Kuran'da geçer fakat namaz dolaylı yoldan geçer.

D

Fark ettiysen İslam bütün dinlerden özellikle yahudilikten etkilenmiştir. Içindeki bir çok hikaye ve ayet diğer semavi dinlerde de geçmektedir. O yüzden 8. sorunun cevabı diğer dinlerin etkisi altında oluşmuş olabilir diyorum. Sonuçta kureyşliye kadar olan bütün peygamberler Yahudi.

U

Hayır Türk peygamberde var asla hiçbiri yahudidir denmez.

Berkant Tasdelen 3 yıl

Türk peygamber mi? Puahaahahahahah

Uğur Mansurgüler 3 yıl

GökTanrı inancinda oruç gibi ibadetler nasil öğrenildi saniyorsun??

Berkant Tasdelen 3 yıl

Berkant Tasdelen Oğuz Kağan'a Hz. Zülkarneyn deyip İslamla bağdaştırmaya çalışan kanserlerden değilsindir umarım.

Uğur Mansurgüler 3 yıl

Tabiki hayır

Berkant Tasdelen 3 yıl

Kuranda deki O diye, bahseder.
Bizler için O .

R

Sorularınıza buradan uzun uzadıya cevap verilebilir. Ama neden cevabı aslında çok basit olan ve biraz araştırmayla cevabını bulabileceğiniz soruları, yalanı dolanı doğrusuyla karışmış olan sosyal medyadan öğrenmeye çalışıyorsunuz. Basit bir bilimsel veriye ulaşmak için saatlerinizi harcayabiliyorken. Dünya ve ahiret hayatınızı etkileyebilecek bilgilere ulaşmak için tembelce davranıyorsunuz. Üstelik başta bu sayfa gibi bir ortamın doğru cevapları bulmak için pek te birikimli muhataplar bulabileceğiniz bir ortam olmadığı kanaatindeyim. Aklınızdaki soruların çözümlerini güvenilir yazarlardan ve kaynaklardan öğrenmenizi tavsiye ederim. Bunun için İslam'ın başından günümüze kadar kaydettiği gelişmeleri ve yapılan ilmi ve itikadi çalışmaları ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz yapacağınız ilk iş olacaktır. Bu size hangi eserlerden faydalanmanız gerektiği konusunda yol gösterecektir. Yanlız, en az bilimsel bir çalışmada objektif olduğunuz kadar İslam'ı araştırırken de aynı objektiflikte olmalısınız. Ve şunu unutmayın ki varacağınız sonuç; bunun bir inanç meselesi olduğu ve imtihan gereği her zaman cevabını yüzde yüz tatmin edici olarak bulamayacağınız soru işaretlerinin var olacağıdır. Size olan güveni konusunda sınadığınız birine her şeyin cevabını ve sebebini tüm ayrıntılarıyla söylerseniz, sınamanın bir anlamı kalmaz.

M

1) Bu soruya verilen bir den fazla yanıt var. Kısa kısa özet geçeyim. Birincisi Kur'anda ben yerine biz kelimesini kullanmak bir büyüklük göstergesi olarak kullanılmıştır. Allah tektir, ancak Arapça dil yapısından kaynaklanan bir durumdan dolayı - ki bu bizim dilimizde de var -, bireyin kendisi hakkında yüceltici bir ifade kullanması durumunda, kendine biz diye seslenmesi durumu söz konusudur. İkinci görüş ise, Kuran Peygamber efendimize Cebrail Melek aracılığıyla okunduğunduğu ve oradaki biz ifadesinin Allah'ı ve Allah'ın evreni yaratmak için görevlendirdiği tüm melekleri kapsadığı yönündedir, benim düşünceme göre ise Kuranın büyük bir kısmı Cebrail tarafından okunmuştur ancak bazı yerlerde Allah'ta bizzat Muhammed peygamberle konuşmuştur. Bu ikisi arasında ki hitap ve uslup farkları zaten apaçık bellidir.

2) Hayvanları lanetleme gibi bir durum yok. Lanet yaratılışdan gelen bir şey değil, kazanılan bir şeydir. Bunun dışında "aşağılık" ifadesinde de ters bir durum yok. Allah zaten varlıkları birbirlerinden üstün ve aşağı olarak yarattığını açıkça söylüyor. Ki her canlı da birbirinden çeşitli özellikler bakımından üstün ve alçaktır.

3) İslam zaten tek dindir. Adem Peygambeden beridir dünyaya gönderilen tüm dinler zaten İslamın bir parçasıdır. İslam ise bu binlerce yıldır süren sürecin en son ve tamamlanmış halidir. Sorunun yanıtı ise Allah o insanları yargılarken bunları gözetecektir hiç şüphesiz.

4) Nuh peygamber için 1000 yıldan 50 yıl eksik yaşadı denir Kuranda. Şimdi biz zannediyoruz ki bir mucize olsa herkes inanır ama Kuran tam tersine bunun aksini savunuyor. Eskiden yaşayan insanların sayısız mucizeler karşısında nasıl hala inanmadıklarını belirten bir sürü ayet var. Hatta Musa peygamberin binbir uğraş ve mucizeyle firavundan kurtardığı yahudiler bile, kendilerinin bizzat şahit olduğu onlarca mucizelere rağmen ilk fırsatta buzağıya tapmışlardır. Ki mucizeleri için örnek verdiğin peygamberlerin toplumları da o peygamberlere inanmamışlardır zaten. Özetle mucize ile inanç arasında bir bağlantı yoktur. Eskiler bir mucize gördüklerinde bu bir sihirdir diyip geçiyorlardı.. Şimdi yeni bir peygamber gelse ve bize türlü türlü mucizeler gösterse acaba gerçekten inanır mıyız? Biz de teknoloji ya da ilüzyon diyip geçeriz hiç şüphesiz..

5) Tüm evreni yaratmak, Allah için çok kolaydır. Üstelik 1000 yıl sonra teknolojinin nerelere varacağını bilemeyiz. Eskiden dünya da bizim için çok büyüktü, şimdi içine sığamıyoruz.

6) 1. soruyla aynı yanıta sahip bir soru.

7) Soruyu tersten yanıtlayayım. Öncelikle Allah peygamber göndermediği hiç bir toplumu yok etmez. İkincisi ise, yok etme işlemi için artık o toplumun geri dönüşü olmayacak bir biçimde yozlaşmış olması gerekmektedir. Farkettiysen Kuranda zaten nerde pislik ve bataklığa dönüşmüş bir toplum var, peygamberler oraya gönderiliyor. Buna rağmen bir düzelme olmazsa, o zaman o toplum, doğrudan melekler aracılığıyla yok ediliyor. Burada yeni nesilleri ve çevredeki korumasız, suçsuz ve güçsüz insanları koruma amacı var. Toplumların tamamen cezalandırılıp cezalandırılmadığını bilmiyorum ama peygamberleri takip edenler zaten bu yokoluşlardan kurtuluyorlar. Bu arada çok güzel bir yere değinmişsin, evet bir toplumun tamamı günahkar olabilir ne yazık ki. Böyle bir topluma dönüşmemek için çok dikkat etmemiz lazım.

8) Kim bilir bu durum nelere sebep oldu, bilmemiz ve bir kanıya varmamız mümkün değil görüşündeyim ama bu konuda fikri olan arkadaşların düşüncelerini okumak isterim.

9) Eşit değil ancak denk. Her iyiliğin içinde bir kötülük vardır (hayr/şer) kavramı inancın temelindedir. Üstelik zengin/güçlü/sözü geçen bir insanın dini yükümlülükleri yerine getirmesi, yoksula göre çok daha zordur bundan emin olabilirsin. Allah kullarına verdikleri karşısında onlara aynı oranda bir de sorumluluk yüklüyor.

10) Öyle bir şey yok. Kur'an da zaten çağlar arası değişkenlik gösterebilecek genel bir yasa yok. Hangi çağda olursan ol, tek Tanrıya ve ahirete inanıp iyi ve güzel işler yapmak gibi şeyler yerini koruyacaktır.

11) Aksine sorgulamak bu dinin temelidir. Tek bir peygamber göster, kendi toplumunu sorgulamaya ve düşünmeye sevk etmesin.

12) İbadet zaten yaşamın her anı. Kitap okumak, yere çöp atmamak, insanlara iyi davranmak, yalan söylememek de bir ibadet. Ancak senin bahsettiğin namaz, oruç hac ve zekat gibi konular da yeterince açıklanıyor zaten. Oruç zaten 3 ayette yeterince açıklanıyor. Zekat da öyle. Hac ile ilgili ayetleri okumadım o konuda sana yardımcı olabilecek kadar bir bilgim yok ama kuranda bahsedildiğini biliyorum. Namaz ise zaten Allah'a tapınma biçimi. Bunun içinde rüku secde vs. Gibi şeylerin de olduğu, namaz kılarken kıbleye dönmenin gerektiği, temiz bir şekilde kılınması gerektiği, abdestin alınış şekli gibi temel kriterlerin hepsi var. Kıldığın namazın şekli Kuranla çelişmediği sürece istediğin gibi kılabilirsin ki günümüzde kıldığımız namaz da kılınış itibariyle Kuranla çelişmez.

13) Bilmiyorum ancak hayvan cenneti ya da cehennemi diye bir şeyle karşılaşmadım şu ana kadar. Gerçi maymunlar cehennemi diye bir film var ama onunda konumuzla alakası yok galiba Neyse benim görüşlerim bunlar, katılırsınız katılmazınız orası ayrı, ekleme ve düzeltme yapmak isteyenler buyursun, dinleriz..

O

Aradığım kanıt umarım birkaç kişiyi yola döndürür

Eray Mansoori 3 yıl

13)Onlar için cennet ve cehennem yoktu r çünkü onların iradesi yoktur

Ö

Orhan Gençay sen bu yoruma katılıyor musun? Çünkü iradesi olmayan bir canlının sonradan yaptıklarından dolayı "lanetlenmesi" mantıklı gelmiyor

Yasin Inan 3 yıl

2.Soruya verdiğin cevaba binaen söylüyorum

Yasin Inan 3 yıl

1) Direkt olarak Allah'tan olmayan işler vardır. Mesela Kuran'ın indirilmesi. İndirilirken Cebrail, Muhammed Peygamber hatta yazıcılar hatta bugünkü baskı malzemeleri bile yardımcı olmuştur. Bu yüzden "Biz indirdik" buyurulur. Diğer "biz"lerde bunun gibi. "Bulutla gölge yaptık." (Bakara, 2/57) mesela buda bir melek vasıtasıyla yapılan iş.

B

2) İnsanlaşmamış maymunlar insanlardan alçaktır. Burada bahsedilen kişilerin insan olmayı haketmediği vurgulanmış olabilir tam bilmiyorum bu ayeti

B

3) Günümüzde keşiflerden sonra ulaşılamayan tek bir yer var orasıda antartika. Orada da insan yaşamıyor bildiğim kadarıyla. Eğer varsa bile peygambere imanları şart değildir. Onların günahları affedilir günümüzde kul hakkı dediğimiz günahlara girmediyse cennete gidecekleri düşüncesindeyim. Allah'ın idaresi demek her insana haber etmesi demek değildir.

B

4) Mucizeler sadece Peygamberlere verilir bu yüzden kesildi

B

5) Bir elektron eğer yanındaki elektron olmasaydı nasıl dengede kalırdı? Çekirdekteki proton olmasa nötron olmasa nasıl dengede kalırdı? Uzayda böyledir. Uzay sonsuzdur ve atomun içindekinden uzayın üstündekine kadar her şey sonsuz bir döngü içerisinde olduğunu düşünüyorum. Zaten uzayın sonsuz olması meseleside burdan geliyor.

B

6) Kuran Allah'tan Cebraile ondan Muhammede Peygamberden Yazıcılara onlardan soraki nesile aktarılmış bir kitap. Tabiki Peygamberden gelen hali korunuyor (her ne kadar her geçen gün yanlış Kuranlar tespit ediliyor olsada). Peygamber yazdırırken Allah'a O diye hitap etmesi gayet normal ve edebi bir durum.

B

8)Kuran'da kim çalışır didinirse onun üstün tutulacağı yazdığını anlatan bir makale okumuştum. Hatta Türkler seçilmiş kavim değil, Fatih seçilmiş Sultan değildi. Fatih ödül verilen övgüyü alan, Türkler bahsedilen övgüyü cihatla alan millettir diyordu. Kuranda da o anlatılmış olabilir.

B

7) Bir ayet vardı. Allah'ın ölümü ve hayatı insanları sınamak için yarattığı buyrulmuştu. Doğal afetlerde Allah'ı hatırlatan bir unsurdur. Ben şahsen Adıyamanda 2 gün boyu küçük depremler olurken sadece dua etmiştim çünkü elimizdeki bilim depremi durdurmaye yeterli değildi. Bilimin yetişemediği yerde Allah'a dönerim

B

9) Adalet asla eşitlik değildir. Ölçü neye göre belirlenmiş bilmiyorum ama eşitlik adalet demek değildir onu iyi biliyorum Evet Allah naziktir ama adaletlidir de. Nazik, Duyarlı demesi felaket vermeyeceği anlamına gelmez denilen bir video dinlemiştim bu konuya uygun sanırım.

B

10) Tarih tekrar eder derler. Doğrular etmeli. Yanlışlar etmemelidir. Geçmişten verilen kıssalar bizim için birer derstir. Tarihtir. Nasihattir.

B

11) İslamda dini sorgulamamak yasaktır asıl

B

12) Uzun uzadıya örnekler verebilirim. Yer kaplamaya gerek yok kısa bir araştırma ve elinin altındaki bir Kuran Meali ile namazı kısmen diğer ibadetleri tamamen Kuranda okunabileceğini yazmışlar. Ben şahsen bakmadım ama herkes öyle yazınca ve kaynağı belli olunca bakmadım açıkcası sen açıp bakabilirsin

B

13) Hayvanlar dünya gibi, gezegenler gibi kullara hizmet için var olmuşlardır. Şimdi bana onların duyguları yok mu diyeceksiniz, var tabiki. Gezegenlerinde duygusu önümüzde ki yıllarda bulunur adım kadar eminim Her şey enerjidir, atomdur. Duygular yani hormonlarda öyle ancak ruh soyuttur. İnsanı yani kulu yardımcılarından ayıran şey hormonlar değil düşünce ve ruhtur.

B

1-2 yanlış olabilir 13 farklı yorum oldu kalabalık için kusura bakmayın elimden geldiği kadar anlattım. İstersen mesaj atarsan başka konularıda anlatabilirim

B

Sonu olan bu evrenin gereksiz yere neden yaratıldığını sormuşsun öncelikle Allah sonsuz kudret sahibidir onun için yaratacağı şeyib zahmeti yoktur ikincisi senin var olabilmen için 5 metreküpte 2 hidrojen tanesi var olabilmesi gerekir sadece senin var olabilmen için galaksiler var olnası gerekiyor

R