Deist insanların sayısını neden her geçen gün artıyor?

Deizm veya Yaradancılık, tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır. Deizm genel olarak Dünya'ya veya Evren'in işleyişine müdahale etmeyen tek tanrı olduğuna inanır.

Ve artık günümüzde deist olduğunu iddia eden coook insan tv ve sosyal mecralarda boy göstermekte. Bu konudaki fikirlerinizi alabilir miyim ?

F
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
28
28 CEVAP

Deistim sanırım.

K

Sanirim derken

Fazilet Baskur 2 yıl

Gök Tañrıya inanıyorum.

Kasım Cayhan 2 yıl

Bircok bildigim deist olduğunu söyleyen aslında ne oldugunu kendide bilmeyen:)var

F

Herkesin inancına saygımız var.

M

Saygı konusunda sıkıntımız yok Murat hocam deizm konusundaki genel görüşümüzü merak ediyorum sadece

F

"İNSAN BAŞIBOŞ BIRAKILACAĞINI MI SANIYOR?" (KIYAME, 36) - "BİZ GÖĞÜ, YERİ VE BU İKİSİ ARASINDA OLANLARI OYUN OLSUN DİYE YARATMADIK." (ENBİYAİ, 16) - "GÖĞÜ, YERİ VE BU İKİSİ ARASINDA OLANLARI BOŞUNA YARATMADIK." (SAD, 27)

M

Deizmde boşuna yaratıldı denmez. Sadece gündelik işlere Karışmaz. Her işe el atmaz. Yarattı çekildi der.

K

Eğer gündelik olaylara karışıyor denirse akla şu sorular gelir: O ölen öldüren bunca insanlara neden engel olmuyor neden Filistinli Araplar ölüyorlar? Neden Suriyeliler bebekler ölüyorlar da buna engel olmuyor?

K

Saçmalık tabiki

H

Bu da bi bakış açısı ama neden saçmalık diye sorarlar insana değil mi ?

Fazilet Baskur 2 yıl

Insanlarin herzamanki gibi cikarlari dogrultusundaki kolayliktan kaynaklanan dusunce

H

İşlerine geldigi gibi yasama tarzi

H

Kendilerince farklilik yada heyecan arama

H

Kisi eger musluman degilse inancina saygi duyulabilir lakin muslumansa zaten boyle inanmasi dusunulemez dinden cikar murted olur mazallah

E

Bana İslamın güzelliklerini anlatır mısınız? Birkaç model İslam ülkesini de örnek verip?

K

Musluman olan birine islamin guzeliigini anlatmaya gerek yok ve muslumanlar ulke bazinda kimseyi model almaz kendine kisiler ve ulkeler kendi yaptiklarindan sorumludur islam dini evrensel bir dindir hicbir ulkenin tekelinde degildir islam dini herhangibir ulkeye ozel degil dunyada nekadar yasayan varlik varsa hepsini kapsar

E

Böyle konuşmanıza Kuranda kanıt var mı kuranda deveden başka hangi hayvandan söz edilir neden sadece Arabistandaki birkaç meyveden birkaç hayvandan söz edilir de geyikten limondan mandalinadan portakaldan Arap çöllerinde yetişmeyen meyvelerden söz edilmez?

Kasım Cayhan 2 yıl

Kur'an-ı Kerim de arıdan da, karincadan da, incirden de, zeytinden de bahsedilir Kasım bey. Bu konuda detaylı inceleme yapabilirsiniz dilerseniz

Fazilet Baskur 2 yıl

Okumayan bilmeyen bir insani birseye ikna etmek cok zordur onu anliyorum biliyorum arabistanda olmayan seylerde var kuranda merak etmeyin herkesin bildigi seyleri kanitlamaya gerek varmi sizce siz bilmiyorsaniz oda sizin eksikliginiz okuyup ogrenin o zaman

Emre Ozer 2 yıl

Emre bey yorumlarınız için sağ olun. Okudum kuranı birkaç kez okudum. Tevratı da okudum. İncili de okudum. Yalnız Tevratı bitiremedim oku oku bitmiyor. Çok büyük bir kitap.

Kasım Cayhan 2 yıl

Sizde sagolun sadece kurani degil hadisleride okuyun derim ayrica hangi incili okudugunuzu ogrenebilirmiyim bende okudum hepsini o nedenle sordum

Emre Ozer 2 yıl

Ekolojik inanç diyebiliriz...

M

Kasım Cayhan , İslamın güzellikleri çok fazla İslam dini, sosyal adaleti ve sosyal dayanışmayı emretmiş ve bunun sağlanması için de bazı tedbirler getirmiştir. Zengin ile fakirin birbirine yaklaşması için zekat ve sadaka vermeyi farz kılmış; bunun yanı sıra faiz, kumar, karaborsacılık gibi zahmetsiz ve emeksiz para kazancı ile savurganlık, eksik ölçme, başkalarını kandırma, adaletsizliğe yardımcı olmak gibi kötülükleri kesinlikle yasaklamıştır. Zaten İslam, barış içinde yaşamak demektir. Şeriatle yönetilen hiç bir İslam Ülkesi yok sadece kendi kültürlerini Şeriat yönetimi ve İslam ülkesi diye bilmeyenlere lanse eden ülkeler var.

E

Yorumuzun için sağ olun.

Kasım Cayhan 2 yıl

en temizi. Hem kendince mantığa uygun buluyorsun hem dinin gerekliliklerinden kendini kurtarıyorsun, kendince. Yaşam için dini gerekli bulmayanların genel kabulu deistlik bence

Reyhan Manyas 2 yıl

Arap kültürünü İslam dini zanneden insanlar o kadar çok ki....

E

Örnek verebilirmisin?

Emrecan Kavuk 2 yıl

İslam ülkeleri ve Şeriat yönetimi hangi ülkede var diye sorun mutlaka Suudi Arabistan İran vs ortadoğu ülkelerinden örnekler verecekler.

Elif Belginn 2 yıl

Şeriat Kuran ve Sünnet ten çıkarılır bunun Arap adetleriyle ne ilgisi var. İkincisi o 2 ülkeninde şeriat yaşantısında sıkıntılar var. Bizim sünni müslümanların şeriat anlayışı gibimi bakmak lazım.

Emrecan Kavuk 2 yıl

Arap ülkeleri sözde İslam dini gereği Şeriatla yönetiliyor inancı yerleşmiş herkese halbuki alakası yok kendi kültürleri olan Arap kültürünü yaşıyorlar .

Elif Belginn 2 yıl

Onlar 1400 yıl öncesine dayanan Kutsal kitapdan esinlenerek oluşan yaşam biçimi.

Emrecan Kavuk 2 yıl

Kuran in hiç bir ayetinde recm kelimesi yoktur... Allah zina yapanı öldürün hiç dememiştir. Kuranda olmayan bir şeyi yapmak. İslamin neresine sığabilir...

M

Diyanet İşleri: Enam Suresi 59. Ayet:
Gaybın anahtarları yalnızca O’nun katındadır. Onları ancak O bilir. Karada ve denizde olanı da bilir. Hiçbir yaprak düşmez ki onu bilmesin. Yerin karanlıklarında da hiçbir tane, hiçbir yaş, hiçbir kuru şey yoktur ki apaçık bir kitapta (Allah’ın bilgisi dâhilinde, Levh-i Mahfuz’da) olmasın.

T

Yaprak izinsiz düşmez.
Deistler Din düşmanlarına alet oluyorlar maalesef

T

Ben hep şunu söylüyorum bi insan inanmıyorsa şayet ona Kur'an-ı Kerim'den örnekler vermek bir ise yaramaz ki. Başka şekilde yöntemler bulmak gerekir düşüncemizi sunmamız için. Mesela ne olmali bu yöntemler, ne yapmalıyız?

F

Inanmıyorsa yapacak birşey yok Cehenneme gitmek istiyordur

Tahsin Reıs 2 yıl

Deistim. Kuran ve kutsal sayılan kitapları etraflica inceleyince şok geciriyorsunuz.
Sonra derin bir özgürlük ve huzur beraberinde geliyor. Vicdanınız diniz oluyor.

K

En azından kitapların mit olduğunu anlamışlar.

I

Deistlere Allah Hidayet versin öncelikle.
Risale i Nur okumalarını tavsiye ederim.
Başka türlü zor rot balans düzelir

T

Ateistler bile teslim oluyorlar.
Ama gerçeği arayan birisi olacak.
Insanların aklını karıştırmak isteyen veya Bu işi menfaatler için yapanlar müstesna...

T

Dinin en hassas noktası bence, atsan atamıyorsun, tutsan bir sürü sorumluluk getiriyor. Sonunda çareyi deizmde buluyorsun. Delikanlı olun da ya adam gibi inanın ya da ....

M

Sadece bilinmeyen

G

yeni birşey yok, hayata devam

Z