En başarılı bilim adamı kimdir?

Görüşüm: Kesinlikle Newton

com-a7wrwgzghqmf0n1ytzck.jpg
U
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
39
39 CEVAP

newton

Y

Tesla

F

Tesla varken digerleri bilim adamı bile değil

S

Newton tesla gerisi çöp

C

Einstein..
Neden mi ?
Einstein in kuramlari evrendeki 4 gucude isik tutuyor..

K

Ozel hayati kimseyi baglamaz ben kuramlara bakarim:)

Kaan Şenkul 6 yıl

Tesla nedenmi kaçak elektiriğin babası

C

Niwtın tesla ve aynştayndan başkası çöp

O

genelde tesla newton vs derler ama bences. Hawkıng ver. Dawkıns'tir bunların üstüne tanımam. L. krauss ver. Feynmanın yeri çok ayrıdır. Heralde feynman olması gerekir. Şu sözü onu iyi tanımlar ''aptal olduğumu bilecek kadar zekiyim''

S

İnsanlığa faydası saymakla bitmeyen bilim adamları varken neden hawking?

Umut Taşlıoğlu 6 yıl

Tesla bence, görünmez olabiliyordu hatta ölümsüzde olabilir. Dolayısıyla en iyi bilim insanıdır. Gerisi çöp. Bir tek tesla bilim insanıymış zaten niye gerisi diyorsam?

M

Şu görünmezlik ve ölümsüzlük olayını aç bakalım kulağıma hiç öyle şeyler gelmedi.

Umut Taşlıoğlu 6 yıl

İroniydi.

MBatuhan Bizildere 6 yıl

Seni trolleyecektim ama olmadı yemedin.

Umut Taşlıoğlu 6 yıl

Yeteri kadar trollenmiş hissettim.

MBatuhan Bizildere 6 yıl

Ben biraz gidip Hans zimmer dinleyeceğim.

Umut Taşlıoğlu 6 yıl

Harezmi

T

Newton

H

bencede newton

F

Newton Tanrı olacakmış ama Allah izin vermemiş derim ben her zaman. Ama teslada iyidir einstein da fizikçi olup başarılı olmayan var mı ki?

M

1. Newton 2. Tesla 2. Einstein

K

(Az önce attığım yorum için pardon. Başka bir grup sandım )

S

Evrim Ağacı: Okur Paylaşım Grubu sandın dimi

Ali Faruk 6 yıl

Ben de dedim ciddi etiketi falan yok, yapıştırayım yorumu Gerçi orada olsak muhtemelen benden önce birçok kişi yazardı

Sedat Barlas 6 yıl

hahahah orada yorum yapmaya korkar oldum yanlış anlarlar diye

Ali Faruk 6 yıl

ya bide ciddi geyik etiketleri çıktı başımıza eskiden özgürce yorum atıyorduk artık kısıtlanıyoruz.

Umut Taşlıoğlu 6 yıl

bence her dönemin en başarılı bilim insanları farklı olmalı ya da hiç kıyas yapılmamalı. Newton'un elindeki teknoloji ile Einstein'in elindeki teknoloji bir değil aynı şekildeS. Hawking'in elindeki teknoloji de aynı değil Newton şimdi yaşasaydı belki de çok farklı kurallar ortaya atacaktı bir de şu var Einstein'in elindeki teknoloji dönemin diğer bilim insanlarında da vardı ama Einstein açıklık getirdi olaylara yani kıyas yapmak çok zor mesela Einstein şimdiki teknoloji ile araştırma yapsaydı her şeyin teorisi derdi ortada kalmazdı belki de o yüzden hepsinin yeri ayrıdır bence

A

Harezmi, el battani, ibnel heysem, ceziri, Cabir bin Hayyam. Vb vb.

İ

Gereksiz bir soru. İsim belirtip diğerlerini hiçe sayan var. Bilim merdiven gibidir. İlk basamak olmasaydi yukari asla cikilmazdi. Zira, Genel Görelelik Einstein'a vahiy yoluyla inmedi.

Ü

Ama teslanın hakkını yememek lazım. En cok patenti olan bilim adamı

İ

Yanlış bir bilgi. En çok patenti olan bilim adamı Tesla değil. Hatta Tesla en çok patentler listesinde üst sıralarda bile değil. Konuyla ilgili evrim ağacındaki makaleyi tavsiye ederim.

Mesut İzler 6 yıl

İlk üçü söyleye bilir misin bana? Olabilir yanlış hatırlıyor olabilirim

İbrahim Göreci 6 yıl

Bir de bilim insanının kalitesi patent sayısı ile doğru orantılı değildir. Hepsi alanında müthiş işler başarmış insanlardır. Bilim tek kaleme indirilemez.

Orkun Bildirici 6 yıl

Tesla icatların bir çoğuna patent almamıştır. Buluşlarını sadece insanlar faydalansın diye dünyaya sunmuştur. Onun icatlarını sahiplenen bir çok bilim adamı zengin ve popüler olmuştur. Aslında bugün hala kullandığımız teknolojinin büyük kısmında Tesla'nın imzası vardır.

Şahin Tözenbilek 6 yıl

Teslanın biyografi kitabını okumuş bir insan olarak şunu söyleyebilirim, gerçekten önemli işler başarmış, modern teknolojiyi geliştirmiş bir insandır kendisi. Ama popüler kültür kendisini çok şişirmektedir. Hele ki bugün kullandığımız teknolojinin büyük kısmında onun imzası var demek haksızlık olur. Kendisi şu anda kullandığımız bazı teknolojilerin keşfedilmesine ön ayak olmuştur.

Orkun Bildirici 6 yıl

kesinlikle Einstein

A

Çok geniş kapsamlı bir soru. Hepsi kendi alanında inanılmaz başarılı, inanılmaz işler yapmış insanlar. "Şunlar şunlar dışında diğerleri çöp" diyenlerin hepsi, çöp dedikleri insanların neler başardığından bir haber. Mesela Marie Curie 'nin ilk taşınabilir X-ray cihazını yaptığını, iki dalda nobel ödülü alan ilk ve tek bilim insanı olduğunu bilmezler. Louis Pasteur'ün kuduz aşısını bulduğunu bilmezler. Galileo Galilei'nin kiliseyi karşısına alarak ev hapsine mahkum edilip, burada yaptığı çalışmalarla modern fiziğin babası ismini kazanmış olduğunu bilmezler. Michael Faraday'ın elektro manyetik indüklemeyi, elektrolizi keşfedip, amperi tanımladığını bilmezler. Nikolas Kopernik'in Güneş'in merkezde olduğunu matematiksel olarak iddia eden Dünya'daki ilk insan olduğunu bilmezler. Alexander Fleming'in ilk antibiyotiği keşfettiğini bilmezler ama aslında o adam sayesinde yaşıyor şu anda. Charles Darwin'den bahseden yok. Arşimet, Aristoteles, Alexander Graham Bell, Niels Bohr, James Dewey Watson, Humphry Davy, Robert Hooke, Robert Boyle, İbn-i Heysem, Gottfried Leibniz, Johannes Kepler, Carl Friedrich Gauss, vb... Dünya'da yaptıkları ile iz bırakmış birkaç insandan biri.

En başarılıyı seçmek görecelidir. Kişiden kişiye değişir. Ama bu kadar değerli insanlara çöp demek ancak bizim gibi gelişmiş toplumların çok gerisinde kalmış, araştırma yapmayan, sorgulamayan toplumlara yakışır her halde. Popüler kültürün dayattığı, (ki bence çok önemli bir bilim insanı ve mucit) Tesla'nın bile doğru dürüst neler başardığı bildiğinizden emin değilim.

Size tavsiyem en kısa sürede bu insanlar neler başarmış, neler yapmış bir araştırın Allah aşkına. Mesela girin vikipedya'ya yazın bu isimleri. Kitap okumanıza bile gerek yok. Ya da mesela Cosmos belgeselini izleyin, ne zorluklarla bilim yoluna hayatını adamış insanlar olduğunu görün, bilin.

http://www.adherents.com/people/100_scientists.html?fref=gc

O

Ya diğerleri çöp nedir? Nasıl bilim seven insanlarsınız ya, kelimelerinizi şeçerken biraz düşünün, bazıları çok iyidir bazıları değildir tartışılır ama hepsi çok önemli insanlar, çöp ne demek ya? Kimsiniz siz? Sinirlendim resmen

M

tam ben yaziyordum. Sanki telefon inceleme unbox yapiyorlar

İbrahim Ckmk 6 yıl

'gerisi çöp' nasi bi yorum arkadaş

İ

ortadaki reyis bence

O

Bence Leonardo Da Vinci dikkat edersek orada bir sürü bilim insanı var ama hepsi de Da Vinci nin Son Akşam Yemeği tablosunda.

E

Hepsi birbirlerinin üzerinde yükseldiği için bilim gelișiyor. Kantitatif bakmak lazım.

C

Bence hawking diğerleri kötü diyemem aslına bakılırsa hepsi kendi alanında devir niteliğinde fikirleri teorileri çalışmaları ve projeleri var ama benım gözümde en iyisi demiyimde en başarılısı hawking ve einsteindir

F

tabiki newton başlangıcı sağladı 2. dirac oda algımızı değiştirdi.

S

Gelileo Galile var dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamaya çalışan iddia eden ilk insan Hans lippershey var teleskopun mucidi

F

İnsanlığın bilgi birikimine katkı yapmış her bilimadamı en değerlidir...

N

Masada bir turk yada bi musluman yok neden acaba

O

Da Vinci sayılır mı?

G

Değerli bilim adamı saymakla bitmez ama bence teknolojik anlamda en büyük katkıyı yapan Nikola Tesla.

Ş

Tesla hepsini ezer.

Y

Çıkalım elektriği tüm buluşlardan, bakalım ortada hangileri kalıyor. Ondan sonra kıyaslamamızı yapalım.

E

N. Tesla

E

Newton ve TESLA

G

Tesla'nın yanında başkalarının esamesi okunmaz nazarımda...

H

Bence şu Tesla olayı ülkemizde fazla abartılıyor tabi Tesla'nın hakkı yenmez reisdir ama fazla popüler buda onu sanki diğer bilim adamlarından daha iyiymiş gibi yapıyor şöyle küçük bir araştırmayla en iyi bilim adamının kim olduğunu anlarsınız ben söylemeyeceğim spoiler yemeyin araştırın...

U