Polonya'da başımıza bir şey gelirse konsolosluğa nasıl ulaşırım?

KONSOLOSLUK DUYURUSU:

Yabancı Düşmanlığı İçeren Saldırılar – 9 Kasım 2016

Lublin'de Erasmus değişim programı kapsamında öğrenim gören bir vatandaşımızın 5 Kasım 2016 günü üç kişilik bir grubun fiziksel saldırısına uğradığı üzüntüyle öğrenilmiştir.
Benzer konularda evvelce ilgili Polonya makamları nezdinde yaptığımız girişimlere atıfla, sözlü ve yazılı yeni girişimler yapılmış ve sorumluların yakalanması istenmiştir.
Polonya makamlarının konuya büyük ciddiyetle ve sorumlulukla yaklaştığı görülmektedir.
Bu aşamada münferit nitelendirilebilecek sayılar sözkonusu ise de, bu müessif saldırıların takibi ve önlenmesine yönelik tedbirlerin en etkin şekilde alınabilmesi için vatandaşlarımızın Büyükelçiliğimize de süratle bilgi vermeleri büyük önem taşımaktadır.
Vatandaşlarımızın bu tür olayları Büyükelçiliğimize,
Mesai saatlerinde 22 854 61 17 numaralı telefon numarası ve embassy. Warsaw@mfa. Gov. Tr eposta adresi üzerinden,
Mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde ise yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına 7 gün 24 saat hizmet veren Konsolosluk Çağrı Merkezi’nin +90 312 292 29 29 numaralı telefonu üzerinden bildirmeleri mümkündür.
Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’nin 22 854 61 11 numaralı telefonu arandıktan sonra 5 (beş) rakamı tuşlanarak bağlanmak da mümkündür.
Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
14
14 CEVAP

Benim anlam veremediğim, elçilik bu olayları bildiği halde neden vatandaşını korumak için daha fazla çaba sarfetmiyor, bu dayak yiyen kaçıncı vatandaş? Hayır ülkede genel olarak kriminal suç oranı var ve güvenli bir ülkede değil, artık böyle düşünüyoruz. Polonyada endişe içinde günler geçiyoruz, hani bunlar sabah akşam Türkiye şöyle böyle haberi yapıyor, bizlerde yapalım! Buraya erasmus amaçlı en fazla öğrenci yollayan ülkeyiz, binlerce euroluk sektör dönüyor. Aç kalırlar aaaaç, AB olmasa aç kalırlar soğan ekmek yerler haberleri yok. Saldıran laf atan olursa bayıltana kadar dövün yoksa sizi döverler, elçilik profesyonel gibi açıklama yapıp türk medyasını profesyonel gibi kullanmadan biz burada güvende hissetmiyoruz, evet biz seçtik burayı, ama ülkeyi güvenli hala getirmek medya ve koordinasyon çalışması ile olur. Polonyalı birisi Türkiye'de dayak yese düşünemiyorum olacak karalama kampanyalarını... Bende diyorum ilk İstanbul ziyaretimde birkaç Polak döveyim etik mi sizce? Hayır ben onlar gibi ırkçı ve ruh hastası 04 iq sahibi değilim. Ama birileri buna dur demeli yoksa bizler kendimizi savunmak için farklı yollar buluruz. Son olarak kodumun cahil tarlaci köylü şehirde yaşamayı bilmeyen öküz herifleri... Umarım banada denk gelirsiniz bakalım ne olur.

O

Sırf birileri bişey yapmaya 'çalıştı' diye milyonlarca masum insanın öldürülmesini nası burada erasmus sayfasında savunuyosunuz? Çok acı, ben 2.5 yıl geçirdim Polonyada her şehrine gittim onlarca Türk geldi gitti hiç denk gelmedim belkide şanssızlık olmuş size manyağı denk gelmiştir küçük şehirdir cahildir vs. O zaman Türkiye sınırları içinde her ırkçı harekette tecavüzde turistler öldürülünce de Türklere soykırım yapılsaydı iyi olurdu mu dicekler? Yapmayın arkadaşlar, olaylar üzücü ama Hitlere kadar da varmayalım.

E

Kendi kaldığımız yurdun bahçesinde 1 polonyalı 1 belaruslu kız ve 3-4 türk top oynuyoruz diye bizi dövmeye çalışsınlar, bankamatikte para çekerken yanımıza gelip bomba patlatmicaksınız demi demeleri, kayıp-hırsızlık olaylarında güvenlik kameralarına "bakmama" , okulda not verilirken herkesin eşit puan alması gereken yerde bize az not verilmesi. Daha ne söyleyim? Ben orada türkiyede bile bulamayacağım iyi insanlar gördüm haklısın milletin hepsine yaymak yanlış ama 1000 kişiden 1i iyi diye hepsine de iyi diyemeyiz. Yukarıda arkadaşın dediği gibi erasmus olmasa ülke açlıktan soğan patates yer. Şunu da ekleyeyim bu saydıklarımı hak edecek 1 şey bile yapmadığım, yapanları da uyardığım halde bu insanlae yabancılara karşı özellikle müslüman ülke vatandaşlarına karşı böyleler

Faruk Yüzbaşıyeva 6 yıl

Ben durup dururken bir polonyalının başka ırktan olan birine saldıracağını düşünmüyorum (istisnalar olabilir elbette) ancak kendimizi kandırmayalım. Buraya okumak dışında her türlü pisliği yapmaya gelip bu ülkeye yerleşmeye çalışıp bir de utanmadan bu ülkeyi kötüleyen insanlar var ve bu insanlara eğer böyle ırkçılık dayak vs gibi durumlar söz konusu ise, polonyalılar onlara az bile yapmışlar diyorum.

G

Bunda kesinlikle haklısın. Birkaç kez şahit olduğum durum bu, taşkınlık çıkaranlar hakediyor. Ama ben oraya avrupa görmeye gitmişim, gezip kültür öğrenmeye gelmişim. Adamlar sırf sakalım var diye yanıma gelip bombacıymışım gibi dalga geçiyolardı

Faruk Yüzbaşıyeva 6 yıl

Boş savunma yapma hocam, ben dünyada taniyacagın en naif insanlardanım bana bile bela geliyor durduk yere. Ülkenin yarısından çoğu işsiz güçsüz serseri dazlak, en büyük şakaları kebap diye espri yapmak ama kebap bir ortadoğu yemeğidir türk yemeği bile değil. Lütfen cahili savunma buraya gelen herkesidrle karı kız için geliyor sanma. Ben erasmus değilim normal akademik takılıyorum, cahilliklerini koruma. Koyun gibiler, 20 yasına kadar köyde yaşayıp şehire tasindiklari icin böyleler

Onur Yapa 6 yıl

Boş savunma değil gerçekler bu. 20 yaşına kadar köyde yaşayıp şehre gelen Polonyalı cahil koyun da Türkiye'nin doğusunda eşşekle ilişkiye girip de Avrupa ülkesine gelen adam ne peki? İnsan mı? bana en az 100 tane mesaj geldi Polonya nasıl bir yer diye ve genel olarak ilk soru kızlar hakkında okulu takan yok. Buraya gelen çoğu Türk pislik, babadan zengin buraya kaçmış veya Türkiye'de bir baltaya sap olamamış burada ticaret veya kebapla uğraşan ikinci sınıf insanlar (çalıştıkları işler için kullanmadım bu sınıf kelimesini tamamen karakter ve davranış anlamında kullandım yanlış olmasın) burada 10-20 yıl yaşayıp da hala 1 kelime dahi polonca bilmeyen barzolar biliyorum. Kurunun yanında yaş da yanıyor maalesef. Önce bizim ülke olarak bu pisliklerden arınmamız lazım. Yok ben böyle iyiyim ne kendime çeki düzen veririm ne de yanımdakini frenlerim dersen eee burası başka bir ülke ve o ülkeye göre yaşamak zorundasın, ülkenin cahilliği kendinedir, kendi sorunudur. Kimse seni burada zorla tutmuyor, çeker gidersin.

Goncagül Çöpoğlu 6 yıl

Dostum onda haklısın. Hatta dediğin türkiyenin doğusundan gelip barzoluk yapanlar diye. Buna da şahit oldum. Herif heryerde kürdiş kürdiş diyo taşkınlık çıkarıp dayak yediğinde türkiş... Ama yine de halkın çoğu ırkçı

Faruk Yüzbaşıyeva 6 yıl

Ulan en hipsteriniz bile manyak milliyetçi, ben doğumu dedim batı mi dedim??? Bana ne doğudan, hayır ayrıca sen nerden biliyorsun benim kaç ülke vatandaşligim var ve ya ben kimim. Genel olarak sizin insanlar on yargılı, eğer doğulu adam ile sorunun var ise sabah akşam televizyonunuzda özgürlük savaşçısı pkk diye göstermeyin, terörden kaçana vize verip kucak açmayın ozaman daha güzel olur. Ayrıca Türkiye'de yüksek refah yaşayan adamın polonyada işi olmaz, gerçek elit istanbullu kesime kucak açın bakalım "ülkeniz " nasıl gelişiyor boş konuşuyorsun, eşekle ilişki yaşayan kadın öldüren töre cinayeti yapan kesim kim? Peki ozaman neden ülkene alıp türklerin adını kirlettiriyorsun? Baban yada annen leh olabilir beni bağlamaz, ama içinde o minik parça olarakta olsa leh milliyetçisi yatıyor kimseyi kandırma hayatımda 7 kere bıçaklanmadan kurtuldum en belali yerde ömrüm geçti lütfen beni salak yerine koyma zira ben bir " janusz " değilim dostum.

Onur Yapa 6 yıl

Michal Balkız türklerden çok ispanyolların dayak yediğini gördüm gözlerimle clublarda. Sana göre biz türkler iğrenç bir ırkız biz hakediyoruz saldırıyı dayağı peki allahın ispanyoluna niye saldırıyorlar? İspanyollar genellikle neşeli insanlardır kavgaya mahal verdikleri pek görmedim. Nedenini ben sana söyleyeyim çekemiyorlar. İspanyolun, italyanın oraya gelince kızlarının onlara bakmalarını çekemiyorlar. Bizleri müslümanız diye çekemiyorlar. Rusları tarihten sevmiyorlar, ukraynalıları ortodoks diye sevmiyorlar. Benim kız arkadaşım polonyalı bana bunları söylüyor sen neyin savunuyorsunki

M

Geçen yıl 20 öğrencim ile wroclaw da 1 ay süre ile bulundum. Başımıza gelmeyen kalmadı. Son 5 yıldır Stockholm, Berlin, Prag, Vilnius, Roma, Ostrava gibi şehirlerde mesleki eğitim aldık ancak polaklar gibisini görmedik. Genellemeleri sevmem ancak kimse bana bu faşistleri savunmasın. Göte göt diyelim. Kendimizi de ezmeyelim.

A

Merhaba, affınıza sığınarak sanırım altı yılı geçkindir sizlere yardımcı oluyoruz bu sitede. Kısaca gece gece kafanızı şişirmeden(işten de yeni geldiğim için) bir iki sözüm mevcut. Otobüste başıma gelen arka sıradan arkadaşlar Polak bi kıza ben bunu sikerim diye(utanmadan yazıyorum onlar nasıl utanmadan söylüyorsa) dediler. Bağırdılar hatta. Kız bakınca kıza bakıp güldüler türkçe nooldu yavrum anladın mı vs dediler. Barda bi jıza baya tecavüz girişiminde bulunan oldu. İki kez nazi selamı veren öğrenciler oldu gerizekalı mıyız biz ya adamları yaktıkları yerin önünde sırıtarak selamı vermek nedir abi sen nşye gittin o eğitime senin yerine kçhakeden gitsin ya! Gazetelere düştük konsolos bile biliyor tr deki. Müslüman olma türk olma konulu ön yargıları elbet vardır bana ülkende çarşaf mı giyiyosun diyen de oldu siz ülkenizde herkesi öldürüyorsunuz diyen de oldu vs. Tabi ki bizim de Dr onların da hata yaptığı yön çok ama ven gözümle gördüğüm şahit olduğum bir çok olay sayabilirim. Bunun dışında grupta şahit olduğum olaylar da mevcut. Amacım tartışmak da değil ama bir miktar da olsa bilen tanıyan varsa beni ne kadar çabaladığımı bilir. Bu konularda haksız da olsak yardımcı olmaya da çalıştım ama tutum Avrupalı kızlar orospu veriyorlarmış orda çıkma teklifini kızlar ediyo diye n gençlerden çok kaynaklanıyor. Rahat olun amaç seks ise bedavaya her ülkede var. Ben brda hep yalvardım çok şanslısınız AB size para veriyor üstüne ve yurt dışına gisiyosunuz kendinizi geliştirin nolursumuz ben bunun sayesinde tr de çoğu insandan fazla maaşla çok güzek çalışıyorum bşr sürü iş yaptım kapı açtı diye. Ama nooldu abi? Daha geçen hafta kanka x şehire gidiyorum kız ortamı nası barlarda iş var mı diyen hala vardı. Geçen sene karı kız düşürür lüyüm diye burda post atan vardı ya. Bu kafayla gidilmez. Bunlar örnek olaylar. Onun dısında her AB ülkesinin bize zaten ön yaygısı var buna karşı çıkamam erkeğe iyi çalışmalar güzel verimli eğitim dönemi diliyorum.

H

Polonya'da ırkçılık var diyen arkadaşın, Hitler iyi yapmış demesi nasıl bir çelişki? Normalde bu tarz bir ifade savcılığa suç olarak şikayet edilebiliyor.
https://www.youtube.com/watch?v=joLBe7tmnyw

E

Durum bu olduğu için adamlar sevmiyor bizi normal değil mi

Hande Türkol 6 yıl

Arkadaşım haklısınız. Ben oraya gitmeden önce tek hayalim gezmekti. Ne karı kız ne alkol için gittim. Ama gittiğimde birçok yerde başıma bunlar gelince ne yapayım ?!

Faruk Yüzbaşıyeva 6 yıl

Faruk dostum haklısın zayen olan sana ve senin gibilere oluyor bazı hadsiz davrananlar yüzünden ve buna karşı savaşırız ben yanınızdayım her türlü yasal olarak. Ondan bahsediyoruz biz de zaten. Adam onu yaptı dşye suçsuz sakallı diye saldırılan, İspanyol diye dövülen, Türk diye itilen arkadaşlara çözüm bulunması için uğraşıyorum

Hande Türkol 6 yıl

Üstelik orada ne hitler ne nazi olayı aklıma gelmedi. Erasmus yaptığımız halde sanki mülteciymiş gibi muamele görüyoduk. Tek başıma avmye gidiyorum 7-8 tane genç bana kurwa diye bağırıyo. Dönüp karşılık versem linç edilcem. Tek sebep orada yabancı olmam

Faruk Yüzbaşıyeva 6 yıl

Biz gittiğimiz dönem az öğrenci geliyordu böyle şeyler çok olmamıştı herkes birbirini tanırdı farklı şehirde bile olsa. Arttıkça gelen çeşitler arttığı için kurunun yanında yaş da yanıyor

Hande Türkol 6 yıl

Yorumlardan çıkardığım sonuca göre gerek avrupa medyasından kaynaklı gerek halkın cahil ve yobaz bakış açısından gerekse oradaki yabancıların hareketleri nedeniyle yabancılara karşı bir ön yargı var hatta önyargıdan öte bir şeye dönüşmüş. Burada bir çok yabancı görüyorum kimse kimseye niye Türkçe konuşmuyorsun tatavası yapmıyor ama bazı yorumlarda Lehçe konuşmayanlara yönelik şeyler olduğunu gördüm. Irkçılığa maruz kalanlar için gerçekten zor bir durum. özellikle "not" konusunda söylenilenler doğruysa gerçekten işin suyunu çıkarmışlar. Bir diğer nokta ise sanırım "karı kız" için giden ve aklı fikri orda olan kişiler çok bizden. Umarım büyük çoğunluğu bu kitle oluşturmuyordur çünkü burada bile en sohbet edemediğim, bir şey yapamadığım kesimdir. Çünkü bir fikirleri, düzgün bir sosyal aktiviteleri veya bir araya gelince konuşacak bir şeyi olmuyor genelde bu tiplerin. Hayatlarında tek amaç, tek ilgi alanları "karı kız" oluyor. Varşova'ya gideceğim şubatta ve erasmus değil, doğrudan eğitim için. Umarım Türk ve yabancı düzgün insanlarla karşılaşırım.

E

Siz böyle düşündüğünüz sürece o tarz insanlar karşısında zaten uzak kalırsınız umarım benim ve arkadaşlarımın yaptığı gibi ülkemize tanıştığınız insanları davet eder ağırlar ve siz de onlarınkine gidersiniz. Yıllardır süren bir çok arkadaşlığımız mevcut her yıl ziyaret ettiğim düzenli dostlarım oldu. Tr ye gelip aşık ettiğim çok dostum oldu siz de bunu yapacaksınız inanıyorum ki

Hande Türkol 6 yıl

Türkiyede arkadaş çevreni kendin seçebiliyorsun sonuçta dilini biliyorsun, genelde ne tarz insanlar olduğunu biliyorsun vs sen nasıl biriysen kendine öyle bir çevre oluşturma şansın oluyor. Ancak orada özellikle ilk yıllar gerek çevreyi gerek dili hiç bilmediğimden çevremdeki genel kitle nasılsa, onlarla olmak zorunda kalabilirim. Ve insanların olumsuz tutumları açıkcası beni etkileyen bir faktör. Neden lehçe konuşmuyorsun seviyesinde veya not vermeye yansıyan bir ırkçılık varsa, gerçekten mazeretini aşmış bir seviyede demektir. Umarım açık fikirleri insanlarla karşılaşır ve dediğiniz gibi dostluklar kurarım ve gerek okul arasındaki tatil dönemlerinde gerek okul sonrası Türkiye'de misafir etmek, etrafı gezdirmek isterim.

Ekrem Toptas 6 yıl

Dili öğrenin ama brn çok pişmanım öğrenmediğime nası brda türkçe konuşana bi sempati besliyoruz orda da aynı tepkiler alınacaktır eminim. Marketteki kadın domates demeyi biliyorum diye beni öpmüşlüğü var umudunuzu kaybetmeyin güzel insanlar güzel şeyler yaparlar.

Hande Türkol 6 yıl

Hala biz türkleri suçlu bulan yazılar yazıyorlar burada. Ya arkadaş adamlar saldırmış işte hala savunuyorlar ya böyle birşey yok ya. Biride çıkıp türkiyede yabancılara ırkcılık var diyor ben bir tane yabancı görmedim avrupalı diye metroda dayak yediğini. Biri gitmiş çinli diye koreli dövme örneğini vermiş. Çinde bir katliam oldu hala var adamlar yapmış böyle bir hata ayda yılda bir kez olur koreli yanlışlıkla olmuş ama polonyada hergün okuyor bu her günn..... Binlerce olay duyulmuyor. Bu duyulanlar sadece büyük olaylar yada seslerini duyurmaya calısanlar. Nasıl olur hala kensi milletini yerer biri ya. Lan şimdi agzımı açtırmayın lehlerin arasında yaşadım erkeklerini de biliyorum türk erkeği sapık onlar melek demi?? Ben her daim bizim olumsuz yönlerimizi görüp söyleyen bir insanım gerek siyaseten gerek milletce ama hiçbir zaman başka milletlere karşı kendi milletimi yermedim. Yok tramvayda şunu görmüş, yok böyle olmuş gel bende sana yabancıların ne yaptığını söylim yanlız burada söylenmez o derece pislik. Çıldırıyorum şu konuda bile insanını tutmuyorlar hala suç bizde. Oradaki türklere katliam yapsalar gene suç bizdeci tayfa bunlar..

M

Uzun zamandır bu konuda bir sürü sayfada bunu anlatmak için defalarca tartıştım insanlarla yanlış yapan barzolar elbette vardır ama biz Türküz Türk Türk'e sahip çıkmıyor ki biz daha gelmiş kendi kendimize haksız durumunda muamele yapıyoruz polak polisi arkadaşıma saldırıdan sonra üstelik çocuğun hiçte bir suçu yokken kafede oturup kahve sigara yapan adam sende muhakka ona vurmuşsundur dedi adam direk onu tuttu ya sen bende böyle birlik olacağımıza hala millet Türkleri suçlu buluyor bulanda Türk o da adama bu polakların yaptığından daha çok koyuyor kardeşinden darbe yiyosun

Fatih Gulcu 6 yıl

Bizimkilerin tecavüz yeltenmesi nasıl haklı görülebilir anlamıyorum.. Laf banaydı anladım da. Burda(Türkiye'de)çok turist arkadaş gezdirirken(leh ve İspanyol öğrencilerim ve erasmusta arkadaşlarım)adam dövmekten döndüm ben kız başıma. erasmustan vaz geçip bize lanet okuyup dönen öğrencim var benim. Biz de yapıyoruz onlar da yapıyor dostum doğruya doğru. Ps; tam okumamışsınız sanırım haksızlığa uğrayan herkese avukatına kadar yasal yardımda bulunacağını bildiren insan olarak yszdım sadece altı yıllık gözlem yaptım......

H

Üstteki yazdıklarıma ve eklenen yorumlara ek olarak evet hala suç bizde çünkü biz gurbetteyiz başka bir ülkede yaşayan başka bir ırkız. Onlar yapabilir biz yapamayız çünkü biz ne yaparsak batıyor bunu anlayamıyorsunuz veya anlamak istemiyorsunuz. Burada kimsenin bir tarafı savunduğu yok. Meseleye tek taraflı bakmak yanlış. Ben bunu söylüyorum. Hiç kimse empati kurmuyor neden durum böyle diye. Ona bakarsan ülkemize gelen bütün Avrupalı kızlara verici ve potansiyel orospu gözüyle bakıyor bizim turizm bölgelerinde yaşayan veya orada çalışan halkımız ki bu bence ırkçılık kadar kötü. Biz ülkemize gelen misafir turistlere nasıl davranıyoruz saydığım ve diğer arkadaşların vermiş olduğu örnekler gibi. Bütün dünyayı otostopla gezen kadına ülkemizde tecavüz edip öldürüyorlar. Aynı zihniyet buraya gelen insanlarımızda da mevcut. Biz bunları sorgulamak yerine sürekli suçu karşı tarafa atıyoruz çok temizmişiz gibi. Son olarak Aybars Akarın yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

G

Hiçbirinize katılmıyorum. Benim milletimin en azından lehlerden daha vicdanlı olduğunu biliyorum. Benim milletimin yardım isteyen her millete kucak acacağını biliyorum ( yahudiler dahil bknz: Endülüs ispanya savaşı-ikinci dünya savaşı) hangi millet yardıma muhtaç olmuş biz kucak açmışız. Ama o savunduğunuz lehlerin eline bir düşün yardımına ihtiyaç duyun bakın ne oluyor. Hepsi için söylemiyorum bu güne bugün sevgilisi leh olan hatta evleneceği kızın leh olabileceği bir adamım ben. İçlerinde iyi olanlar var ben ortalamadan bahsediyorum.

M

Neyse ırkından utanan arkadaşlar yunanız yada ispanyoluz falan diye tanıtabilirsiniz kendinizi sorun yok zaten sima olarak benziyoruz. Ben her gittiğim yerde milletimi gururla belirtirim ve utanmamda. Tarihde utanılacak birşey yapmadık bu dediğinizin onlarca katı savunduğunuz ülkelerde oluyor. Birleşmiş milletler raporlarını açın az okuyun size tavsiye ederim o övdüğünüz ülkelerden, iskandinav ülkelerinin birinde dünyanın en çok tecavüz olaylarının yaşandığını resmi raporlarla ispatlarım. Hele şu yorum yapanlardan biri var makele yazıp atıp tutmuş neymiş polonyada saldırıya uğrayan hemen hemen hepsi kızlara laf atan türklermiş. Sanki her olayı incelemiş olay raporlamış. Ne güzelde sallıyor çamur at tutmazsa türklere izi kalır. Ben raporlarla her ülkenin ne olduğunu ispatlarım size merak eden özelden yazsın yarın atayım raporları telefondayım şimdi.

M

tarihte utanılacak bişey yapmadık lafınag. Tümle güldüm

Çağdaş Arduç 6 yıl

Bir PKK'lı daha hemen küfürlü konuşarak kendini belli etti Evet arkadaş haklı İngilizler, Fransızlar, Almanlar, Ruslar tarihlerinden nasıl utanmıyorsa, "onlar bile" utanmıyorsa, bizlerin de utanılacak bir şeyi yok.

Ekrem Toptas 6 yıl

Naptık mikyonlarca yahudiyi sabunmu yaptık? Atom bombası atıp kadın çocuk toplumu katlettik? Masum insanları voyvodolar gibi kazığamı oturttuk? Irağa, afganistana girip katliamlar yapıp kadınlara tecavüzmü ettik? Hollanda gibi afrikalı insanları ülkemize getirip kafese koyup hayvanat bahçesi gibi sergiyemi açtık? Kızılderili yüzüp içini doldurup müzeye mi koyduk naptık??

Mehmet Karaokçu 6 yıl

Mardinin ömerli ilçesindeki pınarçık katliamınıda tarih unutmuyor kundakdaki bebeklerin katillerini de yazıyor google yazıp çıkarabilirsin. Sabaha kadar karşılıklı link paylaşalım kim katil ortaya çıkar. Adı üstünde Terör örgütü... Birleşmiş milletlerin terör ögrütü dediği bir örgütün sempatizanıyla burada tartışmayacağım.

Mehmet Karaokçu 6 yıl

iyi hoş yazmışsında polonyada ırkcı saldırıların çoğunluğunu türklerin sapıklık yapmasından dolayı o sırada lehlerin dövmesini nasıl biliyorsun onu anlamadım. Öyle bir kelime kurmuşsunda sanki dayakların hepsini inceleyip çoğunluğunu haklı sebeplerden ötürü olduğunu söylüyorsun?? Ben kendim tramvayda durduk yere saldırıya uğradım birine laf attığımıda hatırlamıyorum telefonumda bir oyun oynuyordum. Birde şu doğru yazamamakla türklüğü nasıl kıyasladın anlamadım telefonum dokunmatiği bozuk genelde basmak istediğim harfin yanındakilere basıyor elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışıyorum ne alakası var. Eleştiri yap ben hergün eleştiri yapıyorum iyi birşey ama sen eleştirmiyorsunki resmen bizi sapık pislik dayak atılması gereken hatta katledilmesi gereken bir ırk yerine sokuyorsun. Yukarda atılan dayaklar haksız yere değil demeye getirmişsin. Ya eleştiri yapın kimse birşey demiyorda sen psikolojisi bozuk polonyalıların türklere ırkcı saldırılar yapmasını nasıl haklı bulursun. Demişsinki adamların üstünden ruslar geçti almanlar geçti vs.. Empati yapıp onların yerine kendinizi koyun demişsin. Bizmi geçtik üstlerinden? Kurtlar bize saldırdı gidip köpek vuralım misali he yani tarihlerinde bunlar var diye dövmeleri meşrumu. Ben bir tane almanı dövdüklerini görmedim hatta tapıyorlar almanlara madem bu almanlar üstünden geçmiş onlara saldırsınlar

Mehmet Karaokçu 6 yıl

Herkese merhaba yorumların bir çoğunu okumaya çalıştım işten geldim inanılmaz yorgundum uyumayı düşünüyodum hemen ama yorumları okuyunca gerçekten gram uykum kalmadı benim kimin ne yazdığına değilde herkese söylemek istediğim bir şey var arkadaşlar bizhepimiz Türküz hepimiz kardeşiz sen ben birbirimize sahip çıkmaz kollamazsak bizi kim kollar kim sahip çıkar neden birbirimize saldırıyoruz direk neden kimse kendi vatandaşına sahip çıkmıyor yok Türk şunu yaptı yok Türk bunu yaptı yahu biz Türkler neymişiz be tarihte Osmanlı şunu yaptı bunu yaptı birtek osmanlımı savaştı bir tek osmanlımı toprak fethetti halen o çok modern diye kendilerini tanıtıp şov yapan kendilerine büyük ülke etiketi yapıştıran ve her ne olursa olsun kendi ırkı ve atasını hiç bir şekilde yermeyen ülkeler oluk oluk insan kanı akıtıyorlar sırf sömürmek için bir sürü insanı katlediyor ama herkes onlara hayran ben de kendi kardeşimin bana ve atama salladığını gördükçe hiç bir şey diyemiyorum Türk olduklarını gördüğüm de nasıl üzülüyor ve de kahroluyorum benim kardeşim bana sallıyor beni vuruyor kırıyor ve de bunu bir polağa karşı ispanyola karşı yapıyor benim milletimi onların önünde küçük düşürüyor ben hiç görmedim bir ispanyolun almanın vs vs kendi ülkesine salladığını kendi atasına salladığını onlar ırkçı olmuyor büyük ülke vatandaşı oluyor ben tutupta milletimi savunduğum zaman kardeşime sahip çıktığım zaman bana ilk kendi kardeşim ırkçı diyor bende lublinde erasmus yaptım şu an da varşovada hem okuyor hem çalışıyorum okulda ve işyerim de bana yapılanları gördükçe bir kez daha kendi milletimin asaleti ile gurur duyuyorum ben milletimin hiç bir yanlışın içinde bulunduğunu düşünmüyorum eğer yaptıysakta yanlışlarımızı biz kendi içimizde çözelim bunu şöyle düşünelim biz bir aileyiz ve aile kendi sorununu kendi içinde çözmeli eğer ki sen her açığını kapı komşuna söylersen hatta mahalle ortasında kardeşinle birbirine girer ilk yumruğu kardeşine sen atarsan kimse ne sana ne kardeşine ne de ailene sahip çıkmaz saygı duymaz problemli aile der en kötü dediğin adam bile bunu yapar sende o etiketi yedikten sonra bir daha napsan düzeltemezsin imajını o yüzden ben her zaman Türk'ü Türklüğü her durum karşısında savunur arkasında dururum eğer ki ben bu yüzden ırkçı isem kabul ama polakların lublinde yaptıklarını geçen yıl ben 1 yıl boyunca gördüm bu yılda varşova da görüyorum kendi okulumun bahçesinde Türkmüsün deyip siktir ol git diyen oldu daha nolsun ben o insanı tanımam etmem ki üstelik bir bayandı ona doğru bakmıyordum bile direk geldi sordu ve fuckoff dedi bizde halen kendimize sallıyoruz daha bir çok örnek verebilirim böyle olaylara ama ben her ne olursa olsun burdaki eğitimimi tamamlayıp Türkiye 'ye döndüğümde gücümün yettiği kadar sesimin çıktığı kadar milletimi savunup her alanda yükseltmek için hem iş alanımda hemde diğer alanlarda elimden geleni yapacağım özellikle de polonya da ve fransa da yapılan ırkçı saldırılara karşı çok büyük bir çalışma yapıp duyura bildiğim kadar insana duyuracağım dünya da en güzel ırka millete ve de memlekete sahip olduğum içinde her zaman gurur duymaya devam edeceğim umarım daha çok birbirmize sahip çıkar ve de birbirimizi her durumda kollarız

F

vay be durumun bu seviyede olduğunu bilmiyordum. "Türk müsün? Siktir git." Bu seviyede ırkçılık yapan birini maruz görecek hiçbir durum yok

Ekrem Toptas 6 yıl