Vegan olmak için ne yapılır?

Arkadaşlar vegan olmayı düşünüyorum ama her fırsatta vegan olmayanlara kafa göz dalmadan, hor görmeden katil demeden bunu yapabilmemin bir yolu var mı ?

M
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
33
33 CEVAP

Malesef öyle bi yol yok...

K

Veganların aşırı uç olarak görülmesinin en büyük sebeplerinden biri de bu şekildeki yaklaşımları zaten.

A

Üzüldüm, illa hayvansal gıda tüketenlere insan değilmiş muamelesi de yapacağız yani, insanları da çok seviyorum hayvanları da

M

I ih insanmis gibi davran o anlar.

Filiz Osibaba 24 gün

gibi?

Mehmet Çırkın 24 gün

İnsan değilmiş muamelesi demişsin ya, et yiyen insan da insandır çok insandır bence insanlık da bayagi bi insandır diyorum.

Filiz Osibaba 24 gün

Vejetaryenler daha ılımlı, vejetaryen ol madem.

S

O öyle olunuyo mu ya kafaya göre?

M

nie boyle bı derde dustun kı

N

bu senin gorus acina bagli birsey et yiyen insanlara karsi bu sekilde bi yaklasimda bulunmaya bilirsin herkes icin bi tercih sonucta nasil yaklasip tepki vericegin sana kalmis

E

Gerçi öncelikle bir aydınlanma yaşamam gerekiyormuş sanırım, bekleyişteyim.

M

aydınlanma yaşamanız falan gerekmiyor. İnsandışı hissedebilir canlılar olan hayvanların zevklerimiz, alışkanlıklarımız için kullanılması etik bir şey değildir ve vegan olmak ahlaki sorumluluğumuzdur; vegan olmak için gökten bir şey beklemenize gerek yok

Aybüke Marks 24 gün

Troller, trollerimiz

B

Bu yasina kadar yedigin etlerin bedelini odeme sekli var mi bu veganlikta, yani gecmisinize nefretmi duyuyosunuz sonucta dogustan olunan bisey degil bu.

M

Tövbe edince bütün geçmiş günahları affediyormuş vegan tanrıları

Ayşenur Braun 24 gün

Kazası var hocam

Recep Moon 24 gün

Seni vegan ilan ediyorum. Artık duyarlı bir vegansın

M

Gelsin espiriler gitsin espiriler. Var mi başka alalim.

O

Vegan ol ama kafa göz dalma laik ılımlı vegan ol

U

Nasıl et yiyen bir aslana gidip sen katilsin demiyorsan, insana da saygı gösterip sen katilsin demiceksin. He istersen de fark etmez et yiyen için ama veganlara karşı tepkili bir çevre yaratırsın.

Ş

Ben aslana diyen de gördüm..

Deniz Karakaptan 23 gün

Yanına yaklaşıp derse hepimiz için hayırlı olur o zaman

Şamil Addison 23 gün

Ilımlı vegan. Keh Keh Keh. Mizahinizi buraya sıkıstırmayin gençler. Sonra dar pantolon giyenlere laf ettiği için, şimdi sokağa çıktığında insanlara garip garip bakan ismail amcama dönüyorsunuz. Hemen bi karşı devrim hemen bi karşı devrim. Sakin kalanin da mizacı mizah malzemesi. Üstelik sarkazm, sarkmakla ilgili değil. Madem sarkastiksin ehehe.

F

Değerli kardeşlerim! Hem insanım hem veganım diyor! Bak! Olmaz... Olamaz! Hem insan hem vegan olunmaaaaz!

C

vegan olma megan yada broadway ol.

Ö

Hocam sen ne yiyorsan söyle de ben tüketmeyeyim

Mehmet Çırkın 23 gün

Abi omega3 diye nar ekşisi tüketmiş

Özgür Özünal 23 gün

Mantar kavurması yapmış kesin

Umut Taser 23 gün

Bence başarılıydı

Azra Bulutöz 23 gün

Merhaba, ben de veganım ama kimseye öyle bir yaklaşımda bulunmuyorum, çünkü şiddetten kaynaklanan bir sorun şiddetle çözülemez. Zaten veganlık insanlarla ilgili değil hayvanlarla ilgili, yani insanların ne yaptığı ile ilgilenmenize gerek yok vegan olmak isterseniz yardımcı olabilirim

A

İşte aradığımız vegan yaklaşımı. Alkışlar.

Seçkin Perkin 23 gün

Doğa zalim, insan da diğer hayvanlar gibi vahşidir ve ete ihtiyacı vardır, ayrıca her hareketimizde birsürü bakteri, mikrop, virüs öldürüyoruz, bitkileri de öldürüyoruz, onlar canlı, ölmesin mi diyeceğiz? Öyleyse hiç yaşamamak gerek, bir şeylerin yaşamı bir şeylerin ölümüne neden olur çünkü, hayat böyledir, o yüzden veganlık polyannacılıktan başka bir şey değil. Tabi ki sadece sadistlik olsun diye hiçbir varlığı öldürmeyi haklı bulmuyorum ama yaşamak için diğer birçok hayvan gibi insanın da ete ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

A

Mesele canlı olup olmamak meselesi değil Elbette var; bitkilerin, mantarların ve mikropların da canı var. Hayvanların hissetme yetisine sahip olmalarının “canlı” olmalarından farklı bir durum olduğunu görmek önemlidir; canlı olmak hissetme yetisine sahip olmak anlamına gelmez. Hissetme yetisine sahip olmak acının ve zevkin bilincine varan bir varlık olmak demektir, hissetme yetisine sahip olan bir canlıda öznel yaşantıları olan bir “ben” vardır. Bitkiler acı hissettiklerini gösterir biçimde davranmazlar ve insan ve insan harici hayvanlarda hissetme yetisini sağlayan fizyolojik ve nörolojik yapılara sahip değildirler. Hissedebilirlik insanlarda ve insan harici hayvanlarda bir işleve sahiptir; acı hissedebilir canlıların kendilerine zarar veren bir uyarandan kaçmalarını sağlayan bir mekanizmadır, yani acı hayatta kalmak için bir araç olarak kullanılan bir sinyaldir. Bitkiler böyle bir sinyal kullanmazlar, kullanmaları için pratik bir neden de yoktur. Bitkilerin hissedebilirlikleri ya da öznel yaşantıları olan “ben” algıları olduğuna dair herhangi bir bilimsel veri yoktur, bu sebeple ağaçtan elma kopartmakla bir hayvanın bir uzvunu kopartmanın etik anlamda aynı değere sahip olduğunu düşünmek için de hiçbir sebep yok. Bitkilerin ve diğer canlıların uyaranlara tepki verdiklerinin gözlendiği araştırmalar zaman zaman “bitkilerin de hissedebildiği kanıtlandı” gibi bir biçimde medyaya ya da sosyal medyaya yansıtılsa da bu haberler bilimsel değildir veya araştırma sonuçlarının tamamıyla keyfi olarak yorumlanıp haberleştirilmesinden ibarettir.

Aybüke Marks 23 gün

sosyal medya değilde gayet ciddiye alınan oluşumlarda bitkilerin müziğe ve ilgiye olan duyarlılığından ve bir kaç proje ve çalışmalardan bahsedilmiş, duyduğumda bir kaç şey var okuldan, bu arada bunu af sokuşturmak için yazmıyorum öyle anlaşılmasın

Umut Gilliam 23 gün

git koyde yasa

H

İnsanın erkek arkadaşının böyle trollüklerle uğraştığını görmesi ne acı

S

allah yardımcın olsun bacım

Ezgi Çaptuğ 23 gün

Trollük değil, birkaç mangal geyiği haricinde güzel bir beyin fırtınası oldu

M

İnsanların hassasiyet gösterdiği alanlarda elbette fanatik gibi davranan, her şeyi kendisinin bildiğini sanan, üstten tavırlı, işin teoriğini bile anlamamış gerizekalılar var. Ama bu konularda hadi biraz eğlenelim insanlara da laf sokayım diye şov yapmaya çalışmak pek de farklı gözükmüyor sanki. Saygılar.

S

3 yıl öncesine kadar Et zehirlenmesinden sonra balık harici zorda kalmadıkça et yiyemedim. 4 aydır Güney Amerika'yı geziyorum. Zamanla et yememeye başladım hatta midem kaldırmıyor artık. Nedendir bilmem ama hayvanların gözlerinde ki hissiyatları gördükçe üzülmeye başladım. Daha doğrusu bu gezginliğim sayesinde önce mutfakların steril olmamasının büyük etkisiyle, kaldığım çiftliklerde hayvanların insanlara, insanların hayvanlara yaklaşımları muaazzam derecede hassaslıkları gördükçe barbequlerden uzak kalıp' yalandan vejeteryanım diye söylemeye başladım ki bu çok büyük etkisi oldu. Saygı gösterip sofraya et koymuyorlar. Oysa öyle vejeteryanda değilim hani sadece yiyemiyorum ve tiksiniyorım etlerden:( Yoksa herkesin tercihine saygım var. Geçen hafta Fransız vegan bir kız arkadaşım oldu, ilk kez bir vegan gördüm, gayette güzel anlaştık. Peynirimi paylaşmak istemiştim, yemedi, nedenini sorduğumda öğrendim!

S

Vegan olma efsane ol kötü ama bu da benden

Y

milletce zaten et yiyemiyoruz. Neyin kafasini yasiyorsunuz

H

Vegan olup bozmak isteyene iskenderi benden

E

Ezanı bekliyor gibi algılamış arkadaş

Yusuff Mosley 22 gün

Adaş ben şu an Vegan oldum. Bozmayı düşünüyorum. Yardım eder misin ?

Enes Enki 22 gün

Vegan olmak secim se bırakmak vazgecmek bozmak her neyse bu seçim değil mi

Enes Skaggs 22 gün

Aslan neden vazgeçmiyor acaba et yemekten çok canice

Enes Enki 22 gün

Oruc tutmak bi ahlaki karar degil mi sanki

Mehmet Garner 22 gün

zaten diyorsun bir de demesen ne olacak çok merak ettim ^^

B

hergün binlerce bitki vejeteryanlar tarafından katlediliyor. Bu vahşete sessiz kalma

N

com-drci6xw26witku0u9w3q.jpg

görsel materyal
I

kahrolsun pırasa yaşasın tam bağımsız löp et

Nejat Wright 22 gün

Eskiden Veganmi vardi buralar hep tarlaydi ...

Y

Bitki katilleri (veganizm) ayrıca bkz. Et giren yere dert girmez. Saygılarımla...

S

com-58erohca3ix5mfdepzo9.jpg

görsel materyal
A