Dışarıdan yemek yeme alışkanlığımız nereden geliyor?

Evde yemek yapmak yerine dışarıda yemek yemeyi tercih etmek bir zamanlar SOSYAL STATÜ gibi algı yaratılarak sunulmaya çalışıldı.
H
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
43
43 CEVAP

Evet evde yemek yapmak küçümseniyordu. Bazı kadınlar, yemek yapmamakla ya da bilmemekle övünüyorlardı. Hâlâ da varlar.

B

maalesef öyle.

Bahar Akseven 2 yıl

Evet ben bilmiyorum ama zaten sebzeyi hasliyirum eti de klasik şekilde yapıyorum... Gidip de yöresel yemek yapmaya gerek yok zaten dışardan da yenilebilinir... Ama genel olarak evde yemek en sağlıklısı

Gamze Esra 2 yıl

Gamze Esra, eleştirimi cinsiyetçi bir yaklaşımla yapmadım, bunu belirtmek isterim. Aslında benim görüşüm, fizyolojik olarak kadınların erkeklerden daha şanssız oluşu, dolayısıyla beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerektiği yönünde.

Banu Uyumaz 2 yıl

Yok ben eleştiri olarak algilamadim zaten .... Her ne kadar bilmesek de bi şekilde yapilabilindiginden bahsetmek istemistim...

Gamze Esra 2 yıl

Öyle yazmışım ki, o şekilde algılanabilir duruyor da belirtmek istedim

Banu Uyumaz 2 yıl

Kukla gibi büyük insan kitleleriyle oynamışlar ... Çok fena

C

Yarattıgi tahribatı anlatmaya kelimeler yetmez.

S

Bence büyük ölçüde başarmışlar. Bakınız (restaurant lara hepsi tıklım tiklim)

A

Bu algı başardılar hocam kafeteryalar lokantalar tıklım tıklım.

E

Bunu yaparken kadınlar için korumacı mantık öne sürüyorlar

H

Elbette çalışan kadına alışkın olmayan toplumumuz yemek yapmayı sadece kadının görevi zannettiği için..

Belma Özmumcu 2 yıl

Malesef.

N

Anaerkil bir toplumda ne analık bıraktılar ne kadınlık... Ama şu var ki bir tane kadın lider bütün safsatacilari ezer geçer .... Herkese ıyigecelrrrrrrrrrrrr

C

Farkında olup kadın erkek mutfakta doğru yemek yapanlar o kadar çoğaldı.. Ben hızlı değişimi sonuçlarını görüyorum..

N

Bir yemek iste Suat Durmuş bunu en iyi yapan adam erkekleri mutfağa soktu.

Emre Güvensoy 2 yıl

Esas global ekonominin dayatması ile AVM lerde fast food yiyor bir çok aile.
Hafta sonları AVM lerin yemek için ayrılmış bölümlerinde boş masa görülmüyor neredeyse.

F

Yanlış bir düşünce

Y

Hala ozellikle gençler bunu ustunluk sayiyor

H

Aynen.. Arkadas çok önemli.. Bülbül gül e karga çöplüğe...

Elif Yeşilbaş 2 yıl

Saglikli beslenmek gerek

I

Konuyu analık kadınlık gibi değerlendirmeler yaparak ele almak doğru mu sizce?

Z

Bu işlerim cinsiyeti yok tabi ama mutfakta en çok kim karar verici ve kim işin içindeyse ki bu genelde bizler oluyoruz çünkü çocuğumuzun beslenmesini en iyi biz biliyoruz biz karar veriyor biz düşünüyoruz ondan böyle oluyor. Kadınlar detaycı ondan da oluyor, yoksa beylerden de müthiş becerikliler var tabi. Ama kadın bilirse çocuğu a da öğretiyor, kısaca aslında karar verici hep kadın ondan bu bence.

Sadiye Alır 2 yıl

Temeldeki şey anne karnında cinsiyetimizin öğrenilmesinden itibaren üzerimize biçilmeye başlanan roller aslında. Bunları içselleştiriyoruz. Fıtrat diyip geçiyor insanlar. Konuyu daha fazla açmak isterim fakat yeri burası değil. İnsan dayanamıyor konuşuyor

Züleyha EymenYiğit 2 yıl

Haklısınız

Sadiye Alır 2 yıl

züleyha , ben doğru beslenmeyi öncelikle kendim için uyguluyorum. Çocuğum yok. Eşim, sağlıklı beslenmeyi çok da benimsemiş bir insan değil maalesef. Yıllardır mücadelesini veriyorum Şayet bir çocuğumuz olsa çok zorlanacagimdan eminim. Benim için mutfak keyifli bir şey ve cinsiyetimle alakası yok. Sonuçta kadın olduğum için hemcinslerime yönelik bir eleştiri yaptım. Yoksa çok iyi yemek yapan erkekler var ve onlar candır Benim eşim çoğu yemeği yemiyor ki yapsın Hazır yemeyi seviyor ve ben de ona uyarsam vay halimize! Ben yapmazsam o zaten yapmayacak.

Banu Uyumaz 2 yıl

Bizde bu işi babalar yapmıyor. Yemek yapan babalar çok yaygın değil. Yeni yeni artıyor. Çocugu beslemek annenin görevi sayılıyor. Bu cinsiyetçilik değil daha çok anne ile bağın kuvvetli olması ile ilgili.

Mihriban Palamut 2 yıl

Eğer zamanında kızıma hep ev yemeği yedirmeseydim dışarıda yemek yemek istediğimizde bizimle kavga etmezdi ve biz de bir zamanlar ayda bir iki defa kendimizi daha iyi hissetmek için çıktığımız yemeklerin sayısı belki de kontrolsüzleşecekti ki arada dışarıdan eve sipariş pizza bilealmaya başlamıştık. Mazeretimiz hep belli işten geç gelmişim yorgunum aman cabuk olsun yensin doyulsun.... Beş saatlik yolda bile zaten eve gideceğiz dışarıdan bişey yemem ben ev yemeği sulu yemek pilav yiycem ben diye nasıl kavga etmişti de balık bile yiyememiştik. Şimdi bu saatekadar peynirimi de yoğurdumu da ekmeğimi de alıç sirkemi de hazırladım... Demek ki gerçekten mazeret uydurmuşum hep zamanında yapmadığım ama hep heves ettiğim herşey için. Çok isteyince herşey mümkün gerisine artık inanmıyorum, çok ciddi bir engel olmadıktan sonra.

S

Neyse ki bilinçlenmeye başladı toplum. Kadın erkek ayrımı yapmadan kimin elinden geliyorsa birbirimizi teşvik ederek yola devam edelim. Yoksa tartışmalardan fayda yok. özelikle çocuklarımıza ev yemeklerini sevdirelim. Hem sağlıklı bir toplum yetiştirelim, hemde aile bütçesine katkıda bulunalımÇalişan demir ışıldar. Kendimiz hazırlarken yoruluruz ama sonuç mükemmel Mutluluk.

M

Asla yemem artik

N

Medeniyet adı altında her türlü pislik yutturuldu.. Yutturuluyor

E

Sunumlar azalmış olsada genç yaş grupları hala aynı özenti içinde neyazıkki.

A

Hala öyle

V

Hıc bir zaman bir ev yemeğini kıyaslamam. Ama arada bir yapamadıklarım için bir değişiklik amacıyla gittim. Ev yemeklerimi de en sağlıklı şekilde yapmak için ömrüm köylü pazarlarında geçti. Hiç pişman değilim. Amacım uzun yaşam değil. Sağlıklı yaş almak. Sağlıklı kalmak. Sizi yakından takip ediyorum sağolun.

M

Fac de bol bol yemege gidilen yerlerin fotolarının paylaşılması bunun en güzel örneği.

N

Kesinlikle doğru

H

Malesef evet.

D

Bu türkiyede halen böyle, avrupada herkes öğle yemeğini yanında taşır.

C

Çok doğru .

S

Dışarda yemek yiyemiyorum. Simit ve çay yiyorum acıkırsam.

S

Koşuyolu Acıbadem restaront çılgınlığı yaşayan semtler hepside dolu

Z

Maalesef

M

Ben ilk defa pizzayı 26 yaşımda yedim. Hamburgerciye hiç girmedim. Eğer annem beni hazır ve sipariş ile gelen gıdalar ile beslemiş olsaydı büyük ihtimalle astım olurdum. Ya da kanser falan oluşurdu. Alerjik biri olarak annem en büyük şansımdır herhalde.

M

Dışarda çok yemek yemeyi seven biri değilim, sadece arada bir özel günlerde yeriz.
Fakat çölyak olduktan sonra maalesef dışarda yemek olayıda bitti.
Kendi yaptığım yemekler en sağlıklısı ve en güzeli, melahat hanıma katılıyorum, amaç çok yaşamak değil sağlıklı yaşamak ve yaş almak

E

Bence biz, şimdiki nesillerden daha şanslıydık Mihriban Palamut. Ben çocukken fast food olarak döner ve pide bilirdik. Kola alınmazdı eve. Pide içi yaptırılır, fırında pişirtilirdi. AVM diye bir şey henüz hayatımıza girmemişti. Alım gücü arasında bu kadar uçurum açılmamıştı. Bu kadar çok kanal yoktu, hatta tek kanal vardı, dolayısıyla bu kadar çok reklama maruz kalmıyorduk.

B

Alım gücümüz hemen hiç yoktu. Çünkü evde araba yoktu, internet yoktu, cep tel yoktu, çocuklar servisle gitmezlerdi, bayanların kuaför masrafı yoktu. Genç kızlar saç boyatmazlardı. Gençlerin sigara alkol masrafı olmazdı.

Aynur Yeşilyprk 2 yıl

Ben geçen sene yedim pizzayı alım gücü ile değil beyin gücü ile ilgili bence. Annem hep yapardı. Biz çocukken ninja kaplumbağalar vardı. Annemde bize pizza yapardı ev yapımı sucuk, zeytin, soğan salça ile. Ne zaman tembellik türedi o zaman hastalıklar aldı yürüdü. 3liraya köfte satılıyor markette. Ne eti olduğu belli değil etse bile. İçinde kaç çeşit katkı olduğunu üreten bile bilmiyordur büyük ihtimalle

Mihriban Palamut 2 yıl

banu hanım. Kimsenin yazlığı yoktu, tatil kültürü yoktu. Anlayacağınız yokluklar ülkesiydik.

Aynur Yeşilyprk 2 yıl

Şimdi de nerde çokluk orada pislik oldu. Herşey var ama yapay .

Mihriban Palamut 2 yıl

Mihriban Palamut Çok haklısınız. Bu da olayın ahlaki boyutu, insan neviinden bir garip yaratıklar türedi. Sahi ne oldu da böyle olduk!

Aynur Yeşilyprk 2 yıl

X-Ray cihazları gıda ürünlerine radyasyon saçarmı bi bilginiz varmı yurt dışında bahçeden topladığımız sebze ve meyvelere zarar verirmi acaba. Teşekkür ederim

N

Şimdi sadece tüketime odaklandık. Haa bir de öğretmenim, ilkokul öğretmenimiz simit satardı. Sadece bizimki değil ayakkabı boyayan öğretmenlerimiz bile vardı. Bir defasında kağıda % 400 zam gelmisti. Sayın bay?

A

Karnım sis gibi.. Hep dışarda yemekten geç oldu ama olsun zararın neresinden donerseniz kardır.. Artık asla dışarda kahve bile icmiyorum

N

Doğru söylüyorsunuz.. Dışarıda yemek karında şişlik yapıyor... Eger dışarıda yemek zorunda kalırsanız hemen sirkeli su için..

Elif Yeşilbaş 2 yıl

Biz ve ben hala eski duzen devam hazir birsey tuketmemeye calisiyoruz disarda acikirsak ya ev yemegi veye cerez yiyoruz

I

Evde yapılan yemeklerin karışımlarını, malzemelerini yemeği hazırlayan bilir."Göz görmeyince gönül katlanır "sözünü bir kenara bırakarak beslenmenin zamanı geldi de geçiyor.

R

haydar bey nohut yemeğine kefir katılıyomuydu fermente yapması için sizden rica etsem cevap yazarmısınız

G

Nohutun ıslatma suyuna 4-5 yemek kaşığı
probiotik yoğurt veya kefir suyu katınız

H

Fitatı parçalamak için bu gereklidir

H

Fitat parçalanınca zırh gibi kapladığı hazineden zenginlikler alınır

H

Sıcak yemeğe probiotik hiç bir gıda katılmaz
55 dereceden sonra ölürler

H

Tamam hocam çok teşekkür ederim

G