İnsan eti yemekle hayvan eti yemek arasında ne fark var?

Hayvanları yeyip te, yapabildikleri hayvanlarınkinden daha fazla olmayan otistik insanı yemem diyenlerin ikiyüzlü olmadığını ispatlayan mantıklı nedenler varmı?

R
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
61
61 CEVAP

Ya harbiden işiniz gücünüz yok mu sizin ?
Gün aşırı geliyorsunuz burada et yemeyin diye deli deli başlıklar açmalar felan ???

V

Aşırı boş şahıslarda bugun köşemize hos geldiniz

Gülay Durul 2 yıl

Nasıl bir sorudur bu? Hadi et yemeyip ot yiyenler hakkında bir soru olsa ortadaki mantıksızlığını bir şekilde anlar "Vejeteryanlar ile veganları mı karıştırıyor acaba" derim de örnek ve soru yerlerde sürünüyor. Anlamıyorum bu bakış açısını.

E

Ugur Vukovic buyur bak

H

Şimdi yoldayım yazamıyorum. Eve vardığımda hepinizi gömücem. İnsana Homo SAPİENS ismini verenin aklına tüküreğim.

R

dikkat et de sen gömülme aslan

Ebru Rukiye 2 yıl

Gömücem diye konuşuyor sonra da sorguluyor ve tartışmaya çalışıyor. Ne kadar seviyeli bir arkadaş.

Y

türkcem yetmiyor bu soruyu anlamaya galiba. Biri bana anlatabilir mi basit bir türkce ile? Tesekkürler

D

Olm manyak mısınız, Adanalıyım lan ben, kebap-ciğer-tavuk şiş yemezsem ölürüm.

B

Her gün et yemeyin paylaşımlarını et yiyerek okuyorum.

B

Bana beslediğim horozu kestirceniz yakında

Ş

Derya Göçerler seni de bu başlığın altına alalım

H

Türümüzün yapay seleksiyon ile yarattığı altını çizeyim YARATTIĞI inek ve koyunlar ile kromozom fazlalığı yüzünden zeka elverişsizliği olan insan türünü aynı kabul eden kişiyle konuşacak bir şeyim yoktur. Saygılarımla.

D

En azından kafayı yemedik.

G

Nacizane tavsiyem biraz et yiyin de beyninize fosfor gitsin.

D

Otistik beyinlerden sadece biri. Yapabildikleri hayvanlardan daha fazla olmayan seni yiyebiliriz ama bence
https://youtu.be/fxRXPu7nBLQ

G

)

M

Memleketim de sözleşmeli ingilizce öğretmenliği yapan lise arkadaşımın bir sınıfında otistik rahatsızlığı bulunan bir öğrencisinin yabancı dil öğrenme yeteneği çok iyi olduğunu söyledi. Şimdi papagani bir hayvan olarak algilarsak ve bu canlıların dil öğrenme kapasitelerinin uzun vade de etkili olduğu bir gerçek maalesef soruda kullandiginiz tabir asagilayiciliktan ben soru sorup sorguluyorum evresine terfi edememiştir. Tabirlerinizi seçerken lütfen dikkat ediniz.

Y

Otistik insanları aşağılamak için kullanmak daha da aşağılık bir durum

S

Baya sıkıcı olmaya başladı bu konu. Üstelik giderek saçmalıyor da savunmalarınız.Et yemekten çok hoşlanmayan bir insanı bile et sever yaparsınız bakın diyeyim ben.

C

Şimdi. Öncelikle soruyu tam anlamayanlara basit şekilde: "Hayvan yiyorsunuz. Peki şimdi hayvandan farkı olmayan otizmli bir insanı yemem diyorsanız neden yemezsiniz. halil . Yani, ben bir soru soruyorumsa sen de ona mantıklı cevap vereceksin. Düşük seviyyeli diyorsan nedenini açıklayacaksın. Hiçbir argümanın yoksa da yorum yapmayacaksın. volkan . Veganlar o hayvanların yaşadığı hissleri anlıyor. Empatisi kuvvetli insanlar veganlar. O yüzden de bu empati onları konuşamayan hayvanların konuştuğu dil olmaya zorluyor. emre . Örkenle soru tam-tamına bir-birine uygun. Sorun varsa da o senin anlamanda ola bilir. yukarıda daha basit şekilde tekrar verdim soruyu. Mantıksızlık görüyorsanız da açıkca yazın "şununla şu arasında bağlantı nedir?" Ve ya, "şununla şu çelişiyor" gibi. Dilek . Ben de sorayım o zaman bitki varken neden hayvan yiyesiniz? Yine de en azından söylediğinin bir anlamı olan bir yorum yazdığınız için teşekkürler. İnsan etini yemeğe uygun bir midemiz varsa demsk ki, insan yemek te doğal olmalı. Herşeyi geçtim insan da bir hayvan sonuçta. Onu yememenize engel olan, onu diğerlerinden farklı kılan nedir? İnaan olmak kendinde nasıl bir değer taşıyor? yasemin . Artık düşünceleri değil de, görünüşü, sözlerdeki ufak caymaları falan eleştirerek egosunu tatmin eden insanlardan bıktım. Ben ismimden de görüldüğü gibi Türk değilim. Türkceyi de büyük ölçüde televizyondan öğrendim. Eğer gömmek te Türkçede jargonsa o da sizin tv-lerin kalitesizliği. Ki, ben gömmeği "cevabınızı vereceğim" anlamında biliyorum. Sadece daha mizahi versiyonu. derya . Size yanılmıyorsam dün yarım sayfalık cevap yazdım. Karşılığında hiçbir şey yazmadınız. "Evcilleştirme"den yapışmışsınız her şeyi onu referans alarak cevaplamaya çalışıyorsunuz. Ama, bu bir anlamda da sizin bilgilerinizin sınırlarını gösteriyor. Burada söylediğiniz de dahil tüm argümanlarınıza dün cevap verdim.

R

Gülah . Otistik insanların yalnızca %20si normal zekaya sahip. Diğer taraftan ben yazdığımda otizme takılmamanız gerekirdi. "Otistik insan" derken genel olarak becerileri, zekaları hayvanlarınkiyle eşdeğer olan insanları genelledim. Yoksa tabii ki de otistik insanlar içerisinde de üstün zekalı insanlar var. Ama, çoğunluğunun zekası gelişmiyor. Bu söylediklerim yusuf için de geçerli. Yani, "özellikleri" hayvandan daha düşük olan insanlar yok mu? İşte şurada onları örnek veriyorum. "Otistik insan" derken de tüm otistik insanları söylemiyorum tabii ki de. Sadece bir örken. Fazla takılmayın onun üzerinde. Genel olarak şimdi emin oldum ki, akıllı insan çok az. Bu grubu bir üst düzeye geçmiş insanların grubu olarak görüyorum ama, buradaki insanların bile rasyonel olmadığını gördüğünde bu kanaate geliyorsun. Ne duygusal gibi duygusalsınız ( benim bakış açıma göre duygusal insan hayvan yemez) ne de rasyonel gibi rasyonelsiniz (ben duygulara yer olmayan rasyonel soru sordum cevap vermeden atlıyanlar var soruya).

R

Kardeşim mantık kargaşası yaşamayın. Otistikler besin kaynağımız mı? İnsan doğasında nerde ne zaman görülmüş insan yediği? İstisnalar hariç.

M

Tamam iste ben de diyorum ki senin zekan yeterince gelişmemiş. Seni yiyelim de oksijen israfı olmasın.

G

İyiydi

Furkan Lermioğlu 2 yıl

Kimse kendi türünü yemez

B

Humanizme aykiri, insan haklarina aykiri, doga kanunlarina, insan sihniyetine herseye aykiri, dine bile aykiri yani.

B

Bu olay harbiden sıktı artık kendi seçimlerinizi bizlere dayatmayın. Bu basit bir matematikten ibaret. Şimdi doğada 100 koyun var 20 aslan var ve bizim varlığımız koyunların nüfusunu her geçen yıl -5 olarak düşürüyor diyelim. Dolayısıyla doğaya zarar veriyoruz evet bu konuda sizlerle hemfikirim. Fakat şimdi bu varsayım üzerinden ilerleyelim. Tüm insanlar vegan oldu ve koyun yemiyoruz artık diyelim ve koyunların nüfusu hızla artıs gösterecek senede +50 diyelim. Dolayısıyla aslan nüfusuda artıs gösterecek ve her sene yine belirli bi oranda koyun aslan tarafından katledilecek. Bu aşamadan sonra ne yapacaksınız aslanlara mı savaş acacaksınız? Ki elimizdeki teknoloji aslandan daha acısız ölüm sunarken.. Anlicağın ha biz tüketmişiz ha aslan doğayı değiştiremezsin. Fakat daha kontrollü doğaya zarar vermeden nüfusları dengeli tutarak bu işe çözüm bulabiliriz. Et yememek bir seçimdir saygı duyarım beni çokta ilgilendirmez fakat bana dayatmadığınız ithamlarda bulunmadığınız sürece

M

Senin söylediklerim baştan o koyunun evcilleştirilmiş hayvan olduğunu yok sayarak düşünülmüş o yüzden yanlış. Yani, bu hayvanlar binlerce yıldır bizimle o yüzden doğadan kopmuşlar. Yani, sen bir koyunu doğaya bıraksan zaten tehtid olan yerde bir gün bile yaşayamaz. Çünki, binlerce yıldır doğal seleksiyonun değil, yapay seleksiyonun etkisi altındalar. Biz onları mesela daha tüylü ve ya daha yağlı olmalarına göre seçtik. Daha çevik ve ya daha hızlı olanlarının korunduğu bir doğal seleksiyonun etkisinde olmadılar yani. Bu yüzden de, insanlar onları yemeği bıraksalar zaten onlar doğada genlerini sonrakı nesile aktarma şansı elde etmeden aslanlara ves. Yem olacaklar. Ama, bu daha uygun bir yol aslında. Çünki, her nesilde acı vermektense onların bir neslinin acımasız ve eşit olmayan şartlarda ölmesi daha doğru bir şey bence.

Ramil Yasan 2 yıl

Hala cevap alamadım. Koyun ve aslan sembolikti. Detaylara girmeye gerek yok. Yemeyin dediğiniz herneyse o hayvanı secelim. Ayrıca sana göre koyunu yemememiz neslinin tükenmesi demektir ve sen biz yaşatıp biz yiyeceğimize nesli yok olsun diyosun o da ayrı bi faşistlik. Veganlıkla çeliştin şu an

Musa Aynalı 2 yıl

Türün başarısıyla bireyin başarısını karıştırıyrorsun. Türün evrimsel başarısını bireylerinin acı çekmesinden üstün görüyorsun ve bu yanlış bir şey. Yani, o tür olsa ne olur, olmasa ne olur? Ama, o birey olsa acı çeker olmasa acı olmaz. Veganlık türleri korumamız gerek gibi bir iddiada bulunmuyor. Türün yok olması da faşıstlik değil ayrıca. O türü sömürü eşyası olarak görüp te ona göre çoğaltıp her nesline acı verdirtmektir faşistlik. Zaten o türler sonradan insan tarafından yaratılmış türler olduğu için yok olmaları yanlış değil. Tam tersine çok doğru bir şey çünki, hem onlar doğal değil. Hem de yok olmamaları yavrularının da acı çekeceği anlamını veriyor.

Ramil Yasan 2 yıl

Kusura bakmada saçmalıyosun birader ya. Yemek için tüketmek acı cektirmekse sen doğaya karşısın daha doğayı çözememişsin. Herkes birbirini yiyor. Gelmişsin sadece insanların yemesine karşı cıkıyosun. Ki halşa cevap alamadım. Sen şu koyundan çık bu olayı geyik olarak düşün. Evcilleşmeyen hem aslanın hem insanın avlanarak yedikleri hayvanı ele alalım. Varsayımın dışına çıkmasak daha aydınlatıcı olacak

Musa Aynalı 2 yıl

Ha biz tüketmişiz ha aslan demek ne demek yani sen koyuna iyilik yapıyorsun o zaten her türlü yem olacak ben yiyeyim mi diyorsun

Fidell Kenan 2 yıl

yahu şu arkadasi cok da ciddiye almayin zira kendisi nefes ve oksijen israfindan baska bisey degil

E

Şimdi sizin bakış açınız homosentrik. O yüzden soru size saçma geliyor. Çünki, çocukluktan insanın daha değerli olması esasında eğitildiniz. Gerçek sorgulayan insanlar da bunu aşan insanlardır zaten. Yapılan yorumları ortalaması maktıklı bakamayan insanların yorumları seviyesinde. Rasyonel olarak soruya 2 yönde cevap vermek mümkün. 1. İnsana Tanrı üstünlük vermiş. O yüzden insan yemek doğru deyil. 2. Kendi türünü yemek doğal değil.
Şimde kendi verdiğim cevaplara kendi cevaplarımı vereyim
1. Zaten bu grupta çoğu insanın inançsız olduğunu düşünüyorum. İnançlılara cevabımsa şöyle ki, o zaman Tanrı neden böyle insanların olmasına izin veriyor. Neden insanı insan yapan özellikleri sınırlamıyor? Yani, şimdi hayvana benzeyen insanları gördüğümde benim insan ve hayvanın farklı olduğuna olan inancım zayıflamayacak mı? Diğer değişle inaan kutsalsa neden Tanrı insanın kutsallığının bozulmasına izin veriyor.
2. Bizim organlarımız insan etini yemeğe, sindirmeye uygunsa bence bu konu üzerinde daha fazla tartışmaya değmez. Hem kannibalizm bir çok insan toplumunda görülmüş bir fenomen. Sadece toplu hal almadı. O da belki de aldı, sadece bu türqn kendi-kendini yok etmesi anlamına geldiği için, o toplum elendi ve bu yüzden bizim haberimiz olmadı.

R

Hı birde şu var eğer et yememek bir propaganda ise tamam bende yemeyeyim. Bu vahşete bende karşıyım sırf kapitalist açlıklar yüzünden hayvanların katledilmesine özgürce yasatmamalarına bende karsıyım gerekirse sizlerle birlikte yemem dısarı cıkar eylemlere katılırım. Ama seninki gibi saçma söylemlerle değil.

M

Bunu tam olarak anlamadım. Sorduğun "bu bir propoganda mı?" sorusu mu, yoksa "yapma şeklin doğru değil" mi. Ki, ikincisiyse nasıl bir cevap vermemi bekliyorsun?

Ramil Yasan 2 yıl

Buna cevap beklemedim okuman içindi. Demek istediğim, mesele ekolojik dengeyi bozacak şekilde tüketimlermi yoksa mesele et yememek mi... Mesele doyağı bozmaksa sizleyim ama mesele et yememekse bu mantıksız.

Musa Aynalı 2 yıl

Ben gibi düşünmeyen herkes gerizekalı demek, acayip zeka belirtisi zaten.

C

Arkadaşlar lütfen otizmlileri yemeyin bakın yazın otizmlilerle çalışabilirim ekmek kapımı kapatmayın

C

Hala içeriğinde hiçbir şey olmayan yorumlar yazıyorsunuz ya. Azacık gelişin lütfen. Acıyorum halinize.

R

Senin ne yedigin beni ilgilendirmez ama insanlarla bu sekilde konusarak insanların kendilerinden nefret etmelerini saglamak sana bi sey saglamaz. Kendi dogani reddetmek gelismislikse ben gelismis olmak istemiyorum. Sizin acidiginiz ilkel insanlar var ya, ben onlardanim tamam mi? Ve bununla gurur duyuyorum. Bizi insan yapan bir birimizden farkli olmak...

Atilla Tezel 2 yıl

Tamam da, ben yorumların içeriğinde hiçbir şey yok diyorum, bu yazdığının dediğinle ne alakası var? Ben boş yorum yazanlara acıyorum "hayvan yiyenler ilkel onlara acıyorum" demedim ki.

Ramil Yasan 2 yıl

O zaman otistikleri de yiyelim

O

Allah rızası için 40 yılda1 iş buldum yapmayın etmeyin gözünüzün yağını yiyim ldldldlf

C

Hayvanlarda otistikleride yemiyelim veganlari yiyelim ne dersiniz

H

Saçmalık dolu karşılaştırma. Veganlarda o zaman bitkisel hayatta olanları yesin. Yemem ben diyen vegan olursa ikiyüzlüdür

M

fena bug

Gülay Durul 2 yıl

Bitkisel hayata girmiş insanı bitki zannediyor )

Yunus Küçükusta 2 yıl

Öbürü de "bug" falan diyor

Yunus Küçükusta 2 yıl

Bitkisel hayatta olanlari bitki mi zannediyor zeka şelalesi

Gülay Durul 2 yıl

Herkes kendini zeki en zeki zanneder

Yunus Küçükusta 2 yıl

Ben yakışıklı erkekleri yerim

C

Bi bakmışsın yok olmuşsun

Musa Aynalı 2 yıl

Aaaa neden

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Pirana gibiyiz dikkat et söylemlerine

Musa Aynalı 2 yıl

Mmm sen bni yer misşn Ki

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Açlık durumuma ve lezzetine bağlı diyelim Doğayı değiştiremezsin

Musa Aynalı 2 yıl

Kannibalizm gelişim seviyesi taaa taş devriyle ayni olan kabilelerde vardir, sen kendini onlarla bir mi goruyorsun?
Ha birde savaşta kıtlıkta olur.

B

Acınacak tek kişi var burada. Düşüncelerini dogmatikleştirip, kendi fikirleri dışında her fikri yeren sen. Bir tartışma ortamında, kendi fikirlerini savunmak istiyorsan bunun bir adabını öğrenmelisin. Hayvan yiyen herkes cani kafası ile ithamlarda bulunup, "biz empati yapabiliyoruz ehüehüehü" demen de zaten başlı başına bir iki yüzlülük.

C

Laf olsun torba dolsun misali yorumlar yapiyorsunuz ramil.

B

Ramil Yasan cevabını merakla bekliyorum yazdıklarıma

M

Kardeşim herşey bir-birine girmiş durumda. Birkaç yorumun var, hangi soruna?

Ramil Yasan 2 yıl

Ne kadar saçma şimdi çiftçi hiç inek tavuk beslemesin diyelim sonuçta fayda sağlamayacağı birşey için masraf yapmaya gerek yok bu hayvanlar insan koruması haricinde ne kadar hayata tutunabilirler sanıyorsun inekler tavuklar kümeste ahırda değilde doğaya salalım dağdaki kurtları tilkilere nasıl anlatacaksın bu durumu onlarada vejeteryan vegan olun mu diyeceksin üremesi bile imkansız olur senin mantığınla yola çıkarsak

Ş

kusura bakmayın ama saçma olmuş. Kümes ahır olmadan önce de varlardı varlıklarına devam ederler. Bizlere bağımlı değiller. Antiloplar ceylanlar deve kuşları nasıl doğada yaşayabiliyorlarsa aynı şekilde devam ederler şengül hanım.

Musa Aynalı 2 yıl

Evet ırmaktan geçerken Timsahlara yem olanlardan bahsediyorsunuz değil mi

Şengül Usul 2 yıl

evet işte doğa böyle işler yani bi kısmı yenir bi kısmı sağ kalır bizlere muhtaç değiller. Vegan değilim hani direk mualif yaklasmayın bende yukarıda acıkladım veganlıgın bana göre saçmalıgını.

Musa Aynalı 2 yıl

Hayattaki kural herzaman güçlü hayatta kalır yoluna devam eder bu hem bizim hemde hayvanlar arasındada geçerli bir kuraldır her ne kadar kabul etmesekte gerçek bu

Şengül Usul 2 yıl

Kontrol gücümüz var artık. Doğaya zarar vermeden nüfusları dengeli tutarak bu olay çözülebilir. Veganlarla hem fikir olduğum tek nokta kontrolsüz bir şekilde tüketim. Bu hızla gidersek zaten yiyecek etimiz kalmayacak. Ekolojik dengeyi bozuyoruz.

Musa Aynalı 2 yıl

Antrenman sonrası

com-00qzuxzaewrn66ezz3gj.jpg

T

Ugur Vukovic abi bu yorumun ne gibi sorgulama amacı var? Geyik platformunda açmadım ki ben bu postu.

Ramil Yasan 2 yıl

Kurallara aykırı değil. Ama fotoğraflı yorum çok saçma ve saygısızca bence.

Ceysu Yaşlarım 2 yıl

Abi yapmayın canım çekiyor: S

Canturk Kavuşer 2 yıl

ramil hadi abi gerçekten merak ediyorum. Şimdiye kadar bu varsayıma geçerli bir cevap alamadım veganlardan. Amacım sadece aydınlanmak.

M

Henüz çevrim içi olduğum için yorumu yeni gördüm, gömecekmiş. Cevap niteliğindeki yorumda ise ne kimseyi gömmüştür ne de fikirleri gömmüştür. Açıkçası hüsrana uğradım. Yorumlarınız aşağılayıcı, mantıktan uzak ve demagoji maksadı taşımaktadır. İlla bir şey söylemek için sav üretmeyin, gülünç hale düşünüyorsunuz.

E

Fikir varmı ki o fikri gömeyim? O kadar yorum içinden sizin de yorumunuz dahil kaç tane argüman çıkarıp burada yaza bilirsiniz? Bu yorumunuzu ele alalım mesela. İçeriği ne? Hiçbir şey. Net bir şey söyleyin. "Bak şu şu şu" değin ben de cevap vereyim. İçeriği olmayan yorumlara nasıl cevap vermemi bekliyorsunuz? "Gömeceğim" derken de zaten o "yorumlarınızın içeriğinde hiçbir şey yok, onu eleştireceğim" anlamında dedim.

Ramil Yasan 2 yıl

sağlığa (mühim) ve hayvanlara yapılan zalimliğin yanında et endüstrisinin çevreye verdiği zarar inanılmaz, ve sürdürülebilir değil. Et tüketen bir insanı doyurmak için kullanılan alanın 1/20 si ile bir vegan doyabiliyor. 2050 de dünyada 9 milyar insan yaşıyor olacak, kısa vadede ise çin ve hindistan'ın (dünyanın %30u neredeyse) orta sınıfı hızlı büyüdüğü için et talepleri de çık hızlı artıyor. O kadar alan dünyada yok. Basit bir matematik var işin arkasında. Tabi bu matematik et fiyatlarını direk etkileyecek.

F

Bu nasıl bi post lan: D

F

Bitkiler de acı çekmiyor mu yaaaağğğ - Et ye yeğenim pırotein nerde alcanız bi kere he pırotein - ya şimdi ben iskender yemicem mi - doğal değil insan hepçildir - b12 nerde alcanız b12 dönen dolaşan şeyler bu kadar ben bunları görebildim bunları cevap kabul ediyorsak işimiz zor

F

sen de yukardaki yazdığımı okurmusun rica etsem. Belki sen tatminkar bi cevap verirsin.

Musa Aynalı 2 yıl

Yazılanları hızlı hızlı okudum ama bana cevap verilmemiş. Ha türümüz diğer türlerden üstün ya da değerli mi? Hayır. Kendinizi üstün görenler siz veganlarsınız. Hep diyorum. Biz 5 milyon yıldır omnivor olarak evrimleşmiş kıçı kırık maymunlarız. Avcı olarak evrimleştik. Bizim doğayı kurtarma gibi bir görevimiz yok. Biz kutsanmış kurtarıcılar değil alelade birer hayvanız. O zaman neden otistikleri yemiyoruz? Bunun temel sebebi evrimsel içgüdü olan kendi türünü koruma içgüdüsü. Yoksa bizim türümüz buzul çağından ot yiyerek çıkmadı. Ölen insanları yedik. Ne diyorsunuz? Siz 5 milyon yıl boyunca et yiyen hatta kendi ölen türünü yiyecek kadar ete muhtaç olarak evrimleşmiş bir türü otobur yapmaya kalkıyorsunuz. Bir de üstüne kabul etmeyenleri katil olmakla suçluyorsunuz. Bu nasıl aymazlık? Otistikleri yememize gerek yok çünkü biz artık kendi avımızı yaratıyoruz. Offffff. Çok saçma.

D

Sizin bu bakış açınızla her şey mübah insana. İnsanın duygularının falan önemi yok. Hatta, insan hakları bildirisi bile saçma. Çünki, mesela evrimsel açıdan insanlar eşit değil. O zaman neden insanları eşit görüyorsunuz diye sormazlar mı? Tamam evrim biyolojik bir gerçek ama, bu herşeyi evrim perspektifinden değerlendirmemiz doğru anlamına mı geliyor? Ben tüm otistikleri gıda gibi kullanalım demişim gibi cevap verdiniz ayrıca. Ben sadece bir örnek verdim. Yani, aç olsanız birkaç aydır hayvan yiyemiyor olsanız ve bir otostiği yemek gibi bir imkanınız olsa neden yemezsiniz mesela?

Ramil Yasan 2 yıl

Ramil Yasan düz deyir məncə, mən sənə o gün də dedim vpda fikirlərinin düz olduğundan əminsənmi, məncə hələ biraz fikirləşməlisən, prosta çox duyğusallığa görədi sənin bu fikirlərin, düzgün fikirləşməyə imkan vermir duyğular, lap sən düz desən də bu koment yaxşı komentdi fikirləşməyə dəyər

Çınar Ahmet 2 yıl

Otistik ölürse yerim. Seni 50 bin yıl önce ki habitatına salsam benim leşimi sen de yersin. Biz hayvanız

Derya Serce 2 yıl

Yerim diyorsan zaten sorun yok. Ben sorumu yemem diyenlere yönelttim. Onların düşüncesi kendisiyle çelişiyor. O yüzden. Siz yerim diyorsanız en azından bir çizginiz var ve söyledikleriniz mantık çerçevesinde.

Ramil Yasan 2 yıl

neslimizi kurtarmak gibi bir görevimiz var dolayısıyla doğayı da kurtarmak görevimiz sayılır. Bilincimizin doğaya yansıttığı cehaleti, bilincimizle doğadan ayrıştırmamız gerekir.

Musa Aynalı 2 yıl

Ne ben katilim ne de sen üstinsansın.

D

http://www.ultrafilmizle.com/forks-over-knives-belgeseli-2011-turkce-altyazili-izle/

F

insanlik 10000 yil once avci ve toplayiciliktan cikip tarima adim attigindan beri besin zincirinin icerisinde degil. Biz besin zincirinin disarisinda canlilariz, kaynaklari avlamamiz ve etrafta dolanip bitki aramamiza gerek yok. Bu kaynaklari manipule etmeyi ogrendik, son 50-60 yilda ise supermarkette bulabildigin yiyeceklerin cogu islemden gecirilmis besinler. Ambalajin icinden cikan cukulata yiyorsun, veya pakedi acip kepegi cikarilmis islenmis bugdaydan yapilan ve kan sekerini tavan yaptiran ekmek yiyorsun (baziniz da buna kutsal diyor) ama hala dogalliktan bahsediyorsun? O defter kapanali cok oldu. Sureciyle ve urunuyle tamamen dogal beslenme halindeyken, yani biz avci ve toplayici iken, tum dunyanin kaldirabildigi insan sayisi 20 milyon. Bir istanbulu tum dunyaya dagit.

F

Etsiz doyamayız ki
Bir sebze olan biber dolması hatta kapuskada, karnıbahar da bile et olayı bambaşka bir hale getiriyor

V

İşte aradığım yorum bir de onun ekmeksiz doyamıyorum şekli var

Fidell Kenan 2 yıl

mantıklı değil doymaya doyarsın. Fakat tüm insanlığı doyuracak tarım arazileri de ekolojik dengeyi bozduğundan ve daha çok bozacağından çokta farketmeyecek. Yine doğayı katletmiş olacaksın

Musa Aynalı 2 yıl

Proteinmiş yok efendim B-12 miş bunlar fasa fiso. Etsiz dönmez bu devran

Volkan Eder 2 yıl

musacım ekolojik dengeyi hayvanları beslemek büyüktmek tüketmek için verdiğin zarar kadar zarar veremezsin

Fidell Kenan 2 yıl

temiz suyun %80'i et endustrisi icin kullaniliyor. tarim icin ayrilmis alanin %70'i et endustrisi icin

Fidell Kenan 2 yıl

Ramil Yasan hayvan haklarını ve veganlığı savunmaya eyvallah da otist olan insanları bu işe karıştırmaya ne gerek var.

Hani sonuç... Otist olanlar ancak hayvan gibi davranabiliyor. ... Tamam eyvallah ama sen hayvan kadar bile davranıyorsun.

T

Siz neden ona takılıyorsunuz ki? Otistik insan derken uzunca nasıl insan anlatmak istediğimi kısaltan bir anahtar kelime gibi kullandım onu. Zaten sorunun amacı da tam farklı, güçsüz durumda olanları savunmak sorunun amacı. Yoksa hatta otistik insanlar genelde daha duygusal oldukları için benim gözümde çoğu insandan daha değerli. Onlara saygısızlık yapmak gibi amacım yok yanlış anlamayın. Hatta, "tüm otizmli insanlar bu durumdan kurtulacak karşılığında sen öleceksin" gibi bir seçim sunulsaydı kabul ederdim. Yanlış anlamayın lütfen.

Ramil Yasan 2 yıl

Insanda yiyoruz.

G

Yahu insanları hallettik bide hayvanlar kaldı

Y

Bu kadar zekasızca post açıp sonra dalga geçilince vicdan sömürüsü yapıp saygıdan bahsediyorsunuz ya. Şu noktadan sonra vegan fanatikliğinin teist fanatikliğinden farksız olduğuna inandım. Yuh diyorum yuh.

H

Net olun lütfen. Zaten postun altı anlamsız yorumlarla dolu. Vicdan sömürüsü derken?

Ramil Yasan 2 yıl

Ayrıca "anlamsız post" diyorsanız dediğinizi açmanız gerek. Nasıl anlamsız? Neden anlamsız? Neresi anlamsız?

Ramil Yasan 2 yıl

Hiçbirşey açmıyorum. O kadarla yetin işte. Çok bile.

Hakan Seçgin 2 yıl

Zaten kapasiteniz o kadar. Benim size cevap yazmam hata zaten.

Ramil Yasan 2 yıl

He hadi naşla şimdi

Hakan Seçgin 2 yıl

G

Y

Karınızı yıyebilirsiniz fetfası çıktı zaten

C

https://m.youtube.com/watch?v=872Sx1uCx90

Y

Şunu da şuraya bırakayım da, özellikle çok bilmiş ileri insan, ateist, deist, evrimci arkadaşlar belki izler..

Y

Dawkins bu zihniyet ile Dawkins olabiliyor işte.. " Ben vegan değilim ama siz haklısınız".. Diyebildiği için

Y