Hangi ekonomik model daha iyidir?

Sağlık hizmetlerinin bedava olması ve eğitime önem verilmesi yönünden iyi bir ülke ama özel sektörün yetersizliğinde böyle durumlar ortaya çıkabiliyor. Siz ne düşünüyorsunuz ? (video silinmiş)

L
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
44
44 CEVAP

Komünizmin bi ülkeyi getirebileceği durum işte. Çağa ayak uyduramayacak bi sistem. Serbest ekonomide insanlar birbirleriyle yarışır ve daha iyisine ulaşmak için cabalayabilir, ama omunizmde bu imkansizdir, serbest ekonomi sana fırsat verir komunizmde firsatin yoktur. Çağdışı bi sistem.

Y

Serbest ekonomi o kadar da serbest değildir. Ayrıca küba ekonomik ambargo altındadır yıllarca. Serbest ekonomi dediğimiz şey 1 kişinin yaptığı 1 liralık reel üretimden 6 kişinin 6 liralık hayali kazanç sağladığı bir sistemdir. Kapitalizm adı üzerinde kapitalin tek bir elde birikmesinin dışında bir il yapmaz

Ismail Yıldırmaz 2 yıl

O 6 kişi de uretimin ya da ulaşımın ya da pazarlamanin ya da ya da bir suru diger etkenlerin içinde, bu cagda kilimi kilimciden almiyorsunuz maalesef. Aslinda daha esitlikci bi sistem çünkü sadece uretene degil, diger kişilere de para kazanma şansı tanıyor

Yusuf Uçarcı 2 yıl

İşte tam da öyle değil.

Ismail Yıldırmaz 2 yıl

Bu arada komünizm küçük topluluklarda çok sağlıklı çalışır, 1000 kişilik yerleşimler falan koca bir ülkede yozlaşmadan işlemesi imkansız. Ama kapitalizm yozlaşmaz, çünkü o zaten yoz

Ismail Yıldırmaz 2 yıl

Evet 1000 kidilil topluluk olmadigina gore çoğu ülke bu yüzden çağ dışı

Yusuf Uçarcı 2 yıl

En iyisi karma ekonomi.

N

Karma ekonomi nedir?

Bekir Feyza 2 yıl

Komünizmin acı gerçeği nasıl olurda doktorun bir ayda kazandığını sıradan bir taksici bir günde alır. Komünizm emek hırsızlığıdır.

A

Serbest ekonomi de 2 tane topa vuran cahil biri de doktordan çok kazanıyor. Veya götü güzel olan kargada iki mikrofona bağırıp 17 yaşında altına 500binlik jeep alabiliyor.

Volkan Çinik 2 yıl

En iyi sistem sosyalizm gerisi fasa fiso.

Ö

komünist değilim ama yine de videonun başı hakkında birkaç kelime söylemek istedim. Şuan küba tam olarak komünist sayılmaz. Normal şartlarda komünist sistem her insanı yetenekleri doğrultusunda eşitlemeye çalışır. Onlara aynı insanı hakları tanır. Kapitalist sisteme o kadar alışmışız ki nasıl olur da çöpçü ile doktor aynı maaşı alıyor diye düşünüyoruz. Evet bir sistem var ve almaları gerekir. İnsani haklarından feragat etmedikleri sürece, insanları belirli mesleklere yetenekleri yok diye ezmedikten sonra gayet mantıklı. Şimdilerde ise kapitalizm e karşı biraz daha ipleri gevşetmiş durumdalar. Turistler bu iki dünyayı en güzel çarpıştıranlar oluyor. İki sistem birbirine karışmaya başladı. Haliyle lokal bir komünizm, global bir kapitalizm karşısında zayıf düşüyor. Komünizm her ne kadar teorik olarak güzel görünse de uygulamada afedersiniz s*çıyor. ( yazdıklarım konusunda iddiam yok. Tamamen kişisel görüşümdür. )

F

Kapitalist ülkelerde sağlık sektörü çökmüşken en iyi sağlık hizmetleri veren ülke Küba doktor sayısı da nüfusa göre çok fazla aklınız fikriniz parada olduğu için değerlendirmeler de saçma.

ömer Uluyilmaz 2 yıl

ömer Uluyilmaz yazdığımı okudunuz mu ?

Furkan Uçman 2 yıl

Furkan Uçman evet

ömer Uluyilmaz 2 yıl

Yanlış geldi:)

ömer Uluyilmaz 2 yıl

tamam hocam sorun yok.

Furkan Uçman 2 yıl

Hangi ekonomik sistemi uygularsan uygula (ki buna devlet kapitalizmi deniyor) dünyanın neredeyse tamamı tarafından ambargo uygulanan ekonomi sorun yaşar. Komünizm devletin ve özel mülkiyetin olmadığı sistemdir. Her önüne gelen şeye komünizm denmez. Çok yerel bazda komünizm ile yaşayanlar olsa da, bir şehir büyüklüğünde bile komünizm sadece çok kısa süreliğine Paris komün deneyimi ile oldu. Geri kalan komünizm diyebileceğimiz şeyler çok local şeyler.

A

Agbi ambargo neden var. Küba amerikali sirketlerin mallarina el koydu anlasmalarini tanimadi. Kisaca hukuksuzluk yapti. O yüzden var ambargo. Ben bakkala gitsem sana artik odeme yapmayacam desem bana bir daha mal satar mi?

Volkan Kaynar 2 yıl

Niyesi nedenini bilmem. Ambargo var ve ambargo altında bir yerin gelişimi de bir yere kadar. Bu sistemden bağımsız olarak böyle. Bunca sene ambargo altında olup ekonomisinin uçması mümkün de değil. Koşulları doğru anlamak gerekir. Mesela Çin çok benzer bir ekonomik sistem uyguluyor ambargo yok, orada da çok farklı sorunlar var ama bu tür sorunlar yok.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

sahra çölünü sosyalist bir yönetime verin, 5 yıl içinde kum sıkıntısı başlar.

V

Komünist yönetime örnek istiyorsanız Ovacık Belediyesine bakın fazla uzaklarda aramayın, Kötü yansımalarla bir kanıya varmayın

Ş

Sormazlar mı insana. Lan dümbelek nasıl oluyor da taksicinin doktordan daha kazançlı olduğu ülkede sağlık sistemi kaliteli olur diye.

U

Karneye dayalı sınırlı tüketim dayatılıyorsa doktordan fazla kazanan taksici dolarları rulo yapıp götünde mi sokuyomuş

U

Belki tatil yapıyordur

Gülşah Kabal 2 yıl

komünizm fakirlik demek diyecektirler. Oysa hiç hir kadın sevdiği erkeği orada mesleği ve parası için yargilamaz. Babası da doktor aramaz. Herkes eşit. Uluslar arası abluka ve ambargolar olmasa belki durum o kadar kötü olmayacak. Kansere ilk aşı ve tedavinin olduğu memleket ve özgürlük te herkes özgür. .

A

Nah ozgur devlet uyusturucu ve karaborsa ile mucadele edemez duruma gelmis, devlet orada yonetilmiyor idare ediliyor ayrica insanlar adalet hukuk ve insan haklari yonuyle esit olmali bu zeki insanlar aptal insanin esit oldugu anlamina gelmemeli zeki insanlara odul vermezsen bilim gelismez odul mekanizmasi onemli

Zeyit Kömüşcü 2 yıl

Fikir özgürlüğü yok. Tek parti var. Grev yapma hakki yok. Tv gazete kuramazsin. Rejimi eleştiremezsin. Ulke disina cikamazsin. Ülke icinde bile sehir değiştiremezsin. Ulkeyi tek adam ölene dek yonetti sonra da kardesine devretti. Hanedan var. Ve sen bu ülkede özgürlük var diyorsun. Ölme özgürlüğü mü?

Volkan Kaynar 2 yıl

volkan bizim gibi ülkelerde basın özgürlüğü mü var? Yeşil pasaport çıkardık 2007 de. Halen bir yere gidemedim. Bu ozgurlukmu? Ayriyeten orada bildiğinin aksine seyahat özgürlüğü var. Ve bedava. Taksiler paralı.. Birde dört dörtlük bir rejim değil tabii fakat savunduğun rejimde sozde ozgursun...

Ali Salık 2 yıl

ben türkiyenin rejimi iyi mi dedim. Türkiyede sorunlar var o zaman kübada da olabilir mi? Sen özgürlük var dedin ben de yok diyorum. Sen de biliyorsun kübada özgürlük yok. Ne basın özgürlüğü var ne kuvvetler ayrılığı var ne siyasal haklar var. Sıfır. Her şey partiye bağlı. Sıradan insanların söz hakkı yok.

Volkan Kaynar 2 yıl

Raul, Fidel ve ernesto ile dağlarda savaşan gerillaydi. Hanedan diyor ya.. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak bu işte.

Tacettin Yrdr 2 yıl

Komunizm kapitalizm karşısında her zaman kaybediyorsa o zaman kominizm boktan bir sistem

H

Laiklik de şeriat karşısında kaybediyorsa laiklik de boktandır. Şeriat daha iyidir diyebilir miyiz hocam

Cemal Babataş 2 yıl

Birincisi Küba komünist değil sosyalisttir ikincisi daha önce ülke bazında uygulanmamis bir sistemi eleştirmeye çalışmayın komik oluyor.

A

Bir ayin'i omrunden verip sonunda aldigi parayla bir koltuk takimi bile alamayan insanlar gelmis burda neyi savunuyor hak edene mustehaktir

T

Buna inanan insanlar avrupanin turkiyeyi kiskandigina da inanir

C

Yaw he he

Ömür Karamızrak 2 yıl

Kübanın başarısını anlamak için onunla aynı konuma sahip onunla aynı yer altı kaynaklarına sahip komşu ada ülkelerine bakmak yeterlidir. Tutup sömürgeci Amerika yada Avrupa birliğiyle ambargo altındaki küçük bir ada ülkesini karşılaştırmak gaflettir cahilliktir.

D

sen haydutluk yaparsan yabancıların mallarına el koyarsan yani çalarsan uluslar arası hukuğu tanımazsan ambargoyu yersin tabi.

Volkan Kaynar 2 yıl

Yabancılar o malları nasıl elde etti?

Doğuhan Vaner 2 yıl

ayrıca hem kapitalizme küfür et hem de kapitalist ülkelerle ticaret yapmak iste. İyimiş.

Volkan Kaynar 2 yıl

"Asacağımız son kapitalist, muhtemelen bize asma halatını satan kişi olacaktır.” Karl Marx bir ada ülkesinin kendini dünya dan izole ederek yaşaması mümkün değildir sosyalizmin de kapitalist dünyayla temas kurulmadan yaşana bileceğin dair bir iddiası yoktur feodal sistemden kapitalist sisteme geçilmesine rağmen bazı kapitalist devletlerin içinde feodal düzenler devam etmekte ama kapitalist devlet kendini o feodal düzenlerden soyutlamamakta diyalektik materyalizmi ve dünyanın ilerleyişini bir az araştırın

Doğuhan Vaner 2 yıl

Serbest ekonomi de 2 tane topa vuran cahil biri de doktordan çok kazanıyor. Veya götü güzel olan kargada iki mikrofona bağırıp 17 yaşında altına 500binlik jeep alabiliyor.

V

Atatürk bu yüzden Komünizmi elinin tersiyle itmiş. Kominizmde savunulacak tek şey Anayasal eşitlik ve gelir adaletsizliği, sosyal devlet anlayışı. Bizdeki sistem de 15 yıldır farksız değil. Asgarî ücretle çalışmaya mahkum milyonlar var. Küba, dan ne farkımız var.

S

Kedicik kafası Özge Uyanık Düzgün.

Serkan Baştepe 2 yıl

Bana döneceğini tahmin etmiştim. Bu neyin kafası diyene kadar anti tez bir yorum yazsaydın. Klasik komünist hareketi. Ama sizden zarar gelmez. Çok arkadaşım var.

Serkan Baştepe 2 yıl

bu insanlar ev kirası vermiyorlar
yol parası vermiyorlar
hastanede saglık parası vermiyorlar
eğitim parası vermiyorlar
eczanede ilaç parası vermiyorlar
su faturası ödemiyorlar
elektirk ve doğalgaz faturası da ödemiyorlar

Sadece eğlenceye para harcasınlar diye bizim paramızla ortalama 80 lira aylıkları var.. 80 lira ile 500 şişe Havan Clup ROM alabilirsiniz... BİZ İSE YUKARDA BEDAVA OLAN İHTİYAÇLAR İÇİN BİR AY ÇALIŞIRIZ,
EĞLENCEYE NE ZAMAN NE DE PARA BULABİLİRİZ... KAPİTALİS ZİHNİYET İLE SOSYALİST KÜBA DEĞERLENDİRİLEMEZ.... UYGULAMALAR VE FİKİRLER TAMAMEN FARKLI..

M

Giden akrabamdan dinledim. Artık tek sevdiğim yanı kahvesi

F

Neler anlattı?

Ufuk Karakoç 2 yıl

Sabun yok demesinden sonrası pek aklımda kalmadı

Fırat Efdal 2 yıl

Ama genel politikası turistleri sömürmek

Fırat Efdal 2 yıl

Küba'dan bahsederken soykırım biyutundaki ablukadan bahsetmemek yalanın dik alasıdır. Ayrıca bu sorunlar kendine yetme imkanı olmayıp ticareti çok daha pahalıya yapan bir ülkede gerçekleşiyor, SSCB'de kapitalist bir ülkedekinden daha fazla motivasyon sorunu ekonomik durgunluk falan yoktu

D

küba yabancı ülkelerin şirketlerine el koydu millileştirme diye. Ticarete izin vermiyor. Hukuk tanımıyor. Ambargo o yüzden var. Keyfi değil.

Volkan Kaynar 2 yıl

Ayrıca Küba kendisine karşı en sert eleştirileri yapma geleneğine sahip bir sosyalist demokrasiyle yönetiliyor, bilmeyenler devletin propaganda bürosunun çektiği filmleri izleseler (mesela Çilek ve Çikolata'yı öneririm) antikomunist propaganda bile sanabilirler öyle bir imaj çiziliyor ki tamamen haksız yere sanki hiç bir eleştiriye tahammül edilmiyormuş gibi

D

En sonda "Her şeyi kontrol eden bir parti var." dediğinde AKP nin de komunist tabanlı olduğu algısına kapıldım bir an(!)

D

Bu arada PAYPAL a özgürlük!

D

ulan ben isiciyim turkiyede asgeri ucret 1400 tl bir ay calisyorm turkiye gbi GELIRI ZENGIN ULKEDE ASGARI UCRET 1400 TL ISE GUZELIM KUBA DA NEOLABILIR KI KAPITALIST HERYERDE LANET OLSUN SIZ HALA KUBAYI ELESTRN EM BESILLER

G

ulan turkiyede bilim adami yok orda bilim adami yetisyor be ayrica burda SAGLIGI PARAYA DOKEN DOKTORLAR VAR AZ OLSUN AMA HERKES ESIT OLSUN BENIM ICIN O ONEMLI HERKESIN ESIT OLMASI DOKTOR SA BENIMLE AYNI ALACAK OKDAR ......

G

aynen bu dunyada herkes calisiyor bizler madenlerde bizler fabrikalarda bizler yollarda insaatlarda koyde bahda bahcede oyuzden herkes esit olmali doktor veya bi baska makamda el bnce durmamak lazm

Garip Kazan 2 yıl

yasa KUBAAAAAAAAA

G

Hahahah k*münistler yine alöv alöv. @ Sercan

E

com-h9c8csn7t5uymig1x3jb.jpg

Sercan Hazır 2 yıl

Ya tamam kübayı siktir edin de bizim ülkemizde cidden yaşamak çok mu daha iyi? Devletin politikaları gerçekten dünyanın en iyisi mi ve siz cidden bunu mu zannediyorsunuz ? Parayı cidden çok mu kolay kazanıyorsunuz? Bizim ülkemiz o kadar da mükemmel değil kusura bakmayın ben geçmediğim bi köprünün parası vermek zorunda değilim aslında geçtiğimiz yolların, köprülerin parasını vermek zorunda değiliz zaten bunlar devlet hazinesinden yapılan hizmetler bizim paramızla bize bi lutufmus gibi lanse edilmesi cidden hoşunuza mi gidiyor? Cidden hastaneye gidince adam akıllı muayane olabiliyor musunuz ya? 5 dk ilgilenip geçiyorlar test sonuçlarının çıkması bi haftayı buluyor bazen ama cidden mükemmeliz dimi? Lütfen kendimizi kandirmayalim ve sadece hakkımızı savunmaya bakalım asgari ücret 1400 lira olması büyük bir olay değil hatta eskiye göre daha kötü de denilebilir çünkü enflasyon dan ötürü alım gücümüz zayıflamış durumda yani o aldığımız asgari ücret yeterli değil ve bide hepimiz bu topraklarda yaşıyoruz düşman miyiz biz ki birbirimizi asip kesiyoruz ya? Milleti ayristirmayalim sen solcu ben sağcı o ipne bu orospu çocuğu felandi filandi hepimiz bu topraklarin evlatlarıyız ve maalesef şu anki devlet bu duruma getirdi bu ayrismayi ve sunu da unutmayalım ki hükümetler gelir geçer türkiye ebedidir bu çok sevdiniz adamlar hükümetler toprak olucak bunu bilerek hareket edelim ve bizden sonra gelicek nesile daha iyi hayat bırakmaya çalışalım lütfen!

A

köprüden geçerken para veren
sokakta arabasını park ederken para veren
ilaca hastaneye eğitime para veren
bir kadını tecavuzcüsyle evlendirilmesini normal gören
erkek kız ayırt etmenden süpyanları taciz eden
insanlara kominizmi anlatmak deveye hendek atlatmaktan da zor

ali agaoglu gibi 60 yaşındaki kart zamparaların zenginligini görgüsüzlüğünü agzından salyalarak akarak izlemeye doyamayan
ama 2.5 aylık kübra bebeğin açlıktan yeteri besin alamamasından ölmesine duyarsız kalan bu insanlara sizler sosyalizmi eşitligi anlatamazsınız.
antalmazsınız kapitalizm ne denli pis bir meret olduğunu....

M

Bok içinde yaşamak bokun normalleşmesini ve bok olduğunun farkedilmesinin zorlaşmasını sağlar, ama iğrentiyi de arttırabilir. Anlatırız, aksine hep zor zamanlarda anlatmayı daha iyi başardık, insanlıktan çıkılan savaşlarda vs

Denizhan Haye 2 yıl

Ekonomik liberalizm bize o kadar çok şey söyledi ki, söylediklerinin çoğunu unuttuk bile, yapamadı. Yarı yolda değiştirip durdu. Mecburen devletçi ekonomi yöntemleri uyguladı, çoğu insan fark etmedi bile. Bir çeşit karma ekonomi uygulayarak varlığını devam ettirebildi. Hiç taviz vermeden devletçilikten bahsedenler ise bize bir kaç net söz verdi. Herkese sağlık hizmeti, herkese eğitim hizmeti gibi. Yaptı. Sonra tam devletçi ekonomi bazı noktalarda dayanamayıp ekonomik liberallerin bazı yöntemlerine yöneldi. Oooo olaylar olaylar. Ekonomik liberaller kaç kere devletçi politika uyguladı kimse umursamaz, tam devletçi politika diyenler bir kere farklı yöntem uygulasa olay olur. Bu terste bir işlik var.

A

Ben kübaya gidecem bunaldım

B

Komünist Manifesto'yu yazanlar daha o zamandan kapitalizmin tahlilini yaparken, yerel sanayinin en uzaktaki maddelere ihtiyaç duyduğu bir aşamaya vardığını tespit etmiş.

U

ahmet'n değindiği muazzam bir nokta var: Kapitalist sistemde çıkmazlara aşmak için sık sık devletin merkezi gücü kullanılagelmiş. Neden buna tek bir eleştiri yok? Görülüyor ki kutsadığınız kapitalist sistem hiç de söylendiği gibi serbest piyasa ekonomisinin üretim anarşisi içinde tek başına sağlıklı bir şekilde işleme yeteneğine sahip değildir.

Gel gelelim isteseniz de istemeseniz de yaşanacak şey sermayenin tekellerde yoğunlaşmasıdır. Tekellerde merkezileşen üretim yine sizin serbest piyasa, serbest rekabet dediğiniz şeyi sosyalizme varmak üzere ortadan kaldırır.

U

"maaşlarını devlet belirlemiyor, turistleri pahalıya taşıyabiliyorlar"
İşte kronik sağcıların özel sektörden anladığı bu. Senin her ihtiyacını devlet sağlıyorsa fazla parayı ne yapacaksın?
Küba'dan yediği sopayı hala unutamayan ABD'nin kuyruk acısı var. Bir de burnunun dibinde sosyalist bir ülke. E, kara çalmak için, sizin gibi saf sağcıları yolmak için bu tür yayınlar yapacaklar tabii ki.

S

Kansere de çare bulmuşlardı diye hatırlıyorum. Ne oldu o ilaç? Yoksa her şey propaganda mıydı?

Ö

Özkan Mursel haklısın dünya sağlık örgütü Küba'nın propagandasını yapıyor.

O

Dunya saglik örgütü kuba kansere çözüm buldu mu demis?

Volkan Kaynar 2 yıl

http://haber.sol.org.tr/bilim/dunya-saglik-orgutu-kuba-anneden-bebege-aids-gecisini-durdurdu-121186

Orhan Ablay 2 yıl

Şimdi o haber sol gazetesinde yayınlandı diye inanmazsınız belki. http://www.nationalturk.com/dunya-saglik-orgutu-acikladi-kubada-bir-devrim-daha-226958/

Orhan Ablay 2 yıl

Kanserle ne alakasi var bunun?

Volkan Kaynar 2 yıl

Bir üst yorumdaki arkadaş kanser aşısının balon olduğunu ima etti, bende cevaben dünya sağlık örgütü Küba propagandası mı yapıyor dedim. Dünya sağlık örgütü kanser aşısıyla ilgili bir açıklama henüz yaptı mı bilmiyorum ama buldukları aşı şu an Türkiye'de de kullanılmaya başlandı. Komünizmle yönetildiği için ne şekilde karalayacağınızı şaşırıyorsunuz. https://sagligabiradim.com/kuba-bir-kanser-asisi-gelistirdi-ve-bunu-dunya-ile-paylasiyor/

Orhan Ablay 2 yıl

"Kronik solcu?" Arkadaş bu ne çekememezlik bu ne kıskançlık madem kapitalizm çok süper yaşayın gidin işte ne ağlayıp duruyorsunuz bütün gün o zaman. İşkembeden konuşmayın

C

Gizli dosyanın götü cereyanda kalmış.

H

Kanser konusu da hep yanlış anlaşılıyor. Dünyada milyardolarlar harcanıp, trilyon dolarlar harcanıp çok çok az da olsa işe yarayan kanser ilaçları var. Zaten kanser ilacının en iyisi çok çok az da olsa işe yarayabiliyor ancak. Küba o minnacık ülkede yine çok az işe yarayan ilaç buldu. Yoksa kanseri baştan aşağı bitirdi diyen yok. Keşke kanser o kadar basit çözülebilecek bir hastalık olsa da bir ülke hırs yapıp ilaç bulunca çözülebilse fakat öyle değil o mesele. Küba bir kanser ilacı yaptı ve buda dünyadaki diğer kanser ilaçları ile aynı kalitede. Bizim kanser konusunda insanlık olarak en ileri noktamız da çok kötü olduğu için bahsi geçen ilaç mucize diye gösteriliyor. Yoksa kanser ilaçlarının hiçbiri gerçek bir çözüm üretmiyor.

A

Küba'nın kendi aşılarının %70'ini ürettiğini biliyorsundur umarım. Bunlardan en önemlisi de Anneden bebeğe AIDS'in geçmesini önleyen aşı ve dünya sağlık örgütü tarafından onaylanmış bir aşı. Ve bu insanlar bu kadar şeyi ellerindeki neredeyse sıfır sayılacak imkanla yapıyorlar. Mesela dönüp bize bakalım, hiçbir şekilde ambargo yok, NATO üyesiyiz ama grip aşısını bile dışarıdan alıyoruz.

Orhan Ablay 2 yıl

Ya kanser konusunda bir ilaç çıkacak ve kanser tarih olacak zannediyor insanlar. Biraz da o konudaki bilgisizlikten dolayı yazdım. Yoksa Hindistan gibi dünyanın sayılı fakir ülkelerinden biri bile büyük oranda kendi aletleri ile uydu gönderdi büyük başarı. Küba gibi bir ülkenin çıkardığı kanser ilacı da büyük başarı ama ille kanserin kökünü kazımıyor diye küçümsüyor insanlar. Biraz onun farkındalığı için yazdım.

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Ayrıca Küba'yı neden Almanya, Fransa ile kıyaslıyorsunuz. Küba'yı kıyaslayacaksanız Meksika, Kolombiya, Arjantin gibi ülkelerle kıyaslayın. Kıyaslamalarınız da saçma Almanya yarın sosyalizme geçse yine güçlü bir ülke olur. Çünkü yeteri kadar sermaye, teknoloji ve entellektüel birikimi var. Küba ise kapitalizme geçse yine fakir olur. Tıpkı Meksika, Kolombiya ve Arjantin gibi.

C

Bir yemek yapıyorsun güzel ama daha lezzetli olabilir. Cüba, da bu eksik. Yaptıkları iyi şeyler var fakat eksikler de var. Tabi bizim insanımız yeteri kadar dünyayı gezmedigi için bilmiyoruz kültürlerini, sosyal hayatlarını. Ambargo onları çok etkiliyor fakat dünyaya kapanarak gelişemezsiniz.Kendinizi tabiki koruyacaksınız,gerekli önlemleri alacaksınız fakat kapanarak değil.

S

Küba'yı Küba'dan çok ABD kapatıyor gerçi

Denizhan Haye 2 yıl

Katılıyorum ama kendine güvenen ülke meydan okumalı.

Serkan Baştepe 2 yıl

Şu ankinden daha fazla güvenmesin bence küçücük ülke

Denizhan Haye 2 yıl

Kilometrekare olarak o boyutta, dünya haritasında baktığında zor gördüğün başka bir "ismi dünyada bu kadar bilinen" ikinci bir ülke var mı? Boyuna göre yeterince büyük bir etkisi var zaten. Ne olacak ikii karış ülke dünya lideri mi olacak ?

Ahmet Kanyılmaz 2 yıl

Var öyle ülkeler de bu kadar fakir olup da (terör vb gündemler haricinde) bu kadar etkili olan yok herhalde

Denizhan Haye 2 yıl

Küba herşeyden önce (doktor) Che tarafından verilen sözü gerçekleştirdi. Bütün insanlar sağlık hizmetine elini kolunu sallaya sallaya ulaşıyor. Bunun aksini söyleyen var mı? Bu sözü verdiklerinde çok değerli bir sözdü, bu gün de çok değerli bir söz ve bu sözü tutmuş olmaları çok değerli. Halkımın içinde birileri acayip zengin olacak bir eli yağda bir eli balda olacak diye bir söz vermediler bize. Sözlerini de tuttular. Yanlışlar olabilir, hatalar olabilir. İnsanlığa Che gibi bir doktor çok büyük bir söz verdi. O söz tutuldu. Kapitalizm miymiş, zart mış zurtmuş. Bu sözü versin, başka yöntemler uygulasın ve her insan elini kolunu sallayarak sağlık hizmeti alabilsin. Ondan sonra konuşsun.

A

var sağlık hizmetleri berbat durumda. Malzeme ilaç sıkıntısı var diye yazı okumuştum. link bulursam yollarım. Ha kağıt üzerinde bedavadır ayrı.

Volkan Kaynar 2 yılABD / USD nin yap(tır)dığı belgeselden KÜBA'yı anlayamazsınız
ABD / USD belgeselin de tabi ki komünizm kötü diyecek, ne bekliyorsunuz !?

Komünizmden korkmayın, Kapitalizmden korkun

N