Neden peygamberler erkektir?

D
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
52
52 CEVAP

ne kadar eminizki gelip gelmediğine..!

Ö

Dört kitap sana yetmez mi.

D

Peygamberliğin pek çok özellik ve şartı vardır. Bunlardan birisi de erkek olmasıdır. Bu husus Yusuf sûresinin 109, Nahl sûresinin 43. ve Enbiya sûresinin 7. âyetlerinde açıkça ifade edilir.

Mesela, Nahl sûresinin 43. âyetinin meali şöyledir:

"Ey Resulüm! Senden önce de kendilerine vahiyde bulunduğumuz erkeklerden başkasını peygamber olarak göndermedik. Eğer bunu bilmiyorsanız, bilgi sahiplerine sorun."
Âyetin mealindeki "erkekler" ifadesi her üç sûrede de "ricalen" olarak geçer. Kadından peygamber gönderilmemesinin hikmetleri hususunda da şunlar söylenebilir:

Peygamberlik ağır bir yük, güç bir vazifedir. Kadın ise yaratılışı itibarıyla nazik ve zayıf olduğundan, böyle ağır ve zor bir işin üstesinden gelemez. Çünkü peygamberlik devamlı bir şekilde sabır ve mücadele etmek ister. İstisnasız bütün peygamberler hak dini anlatırken, çeşitli belâlara ve sıkıntılara mâruz kalmışlardır.

Hz. Âdem (as)'den Peygamber Efendimize (asm) kadar bütün peygamberlere çeşitli iftira ve hakaretler yapılmış, pek çoğu işkence görmüş; başta Hz. Zekeriya, Hz. Yahya ve Hz. Cercis (aleyhimüsselam) olmak üzere, yüzlercesi de şehid edilmiştir. Peygamberlerin hepsi de bütün bu zulüm ve eziyetlere karşı tam bir sabır ve tahammül göstermişlerdir. Cenâb-ı Hak böyle zor ve ağır bir vazifeyi kadınlara yüklememiştir.

Ayrıca kadının biyolojik yapısı bir engeldir. Çünkü, nübüvvet vazifesini ayda on beş gün hayızdan dolayı yapamayacak, imamete geçemeyecek, orucunu tutamayacaktı. Bir de lohusalık durumu var ve hele hamileyken, işleri yürütmesi bütün bütün zorlaşacaktı. Zira çocuğu karnında veya kucağında taşırken, insanları idare edecek ordu kumandanı olacak; strateji tespitinde bulunacak ve fiziki durumunun gereği, bütün boşluklara rağmen, en önde bulunması gerekli olan bir insan kadar çevik hareket edecek...

Bütün bunlar, kadının peygamberliğini imkânsız kılan şeylerdir. Evet, bunların kadınlar tarafından, kadınlara has arızalarla birlikte yürütülmesinin imkânı yoktur. Efendiler Efendisi (asm) de bu hususa dikkati çekmiş ve onları: "Yâni dine ait meseleleri tam yerine getiremeyen ve bazı şeyleri idrak edemeyenler" diye anlatmıştır.

Evet, dediğimiz gibi, neredeyse ayın yarısı arızalı... Keza, çocuk yüzünden ibadetleri kusurlu ve noksan, sonra da peygamberlik! Halbuki peygamber, rehber ve kusursuz bir önderdir. Çünkü herkes onun vaziyetine bakıp durumunu ayarlayacaktır. Herkes kadınlığa ait keyfiyetleri de peygamberlerin saadet hanelerindeki kadınlardan öğrenecektir.

P

Çünkü kadının bu vazifeye yetecek gücü yoktu. Esari akidesine göre kadında peygamber olabilirken maturidi akidesine göre ise erkek olmak peygamberlik için şart.

N

Kadın peygamber gelmiş olsa şimdi düşünüyorum da bu soru üzerine bizler ikiye ayrilirdik ...

A

Nur Nur hnm. Aysegul Kara. Hanım. Açıklamış. Ve hala tek parça....

D

tebliğ meselesin de peygamberlerin pek çok yere gitmesi ve pek çok heyetle toplantı yapması gerekir, bu iş için de kadınlar pek uygun olmaz. (kendi fikrim)

A

gelip gelmediğini kimse bilmiyor ama erkek peygamberlerin zorluk çektigini göze alırsak kadınların bu işi yapması imkansız olurdu heleki eskiden kadının adı sanı yokken

M

Nahl süresi 43. Enbiya süresi 7. Yusuf süresi 109. Bu üç ayette kadın PEYGAMBERİN gelmediğini söyler.

Pınar Hürremoğlu 6 yıl

dünya daha kadın liderlere yeni alıştı ablacım bende isterim kadın peygamberin gelmesi ama peygamberlik işi çok eleştiri ve çok öfke çeken bir meslek kadınların yapması kolay olurmuydu sence?

Mithat Togay 6 yıl

enbiya 7 Ve Biz, senden önce de ancak kendilerine vahyettiğimiz olgun kimseleri gönderdik/elçi yaptık.

Mithat Togay 6 yıl

Ben de zaten aksine bir şey demedim ki yazımı iyi okuduysanız

Pınar Hürremoğlu 6 yıl

e Biz, senden önce de, sadece kendilerine vahyettiğimiz olgun insanları açık kanıtlarla ve yazılı belgelerle elçi olarak gönderdik. Eğer bilmiyorsanız, haydiyin Tevrât ve İncîl’i bilen bilginlere sorun. Biz sana da o öğüdü/Kur’ân’ı, kendilerine indirilmiş olanı ortaya koyman için, onların da iyiden iyiye düşünmeleri için indirdik. (nahl 43)

Mithat Togay 6 yıl

Butun nemrut ve firavunlatda erkek tir

K

Aaaa evet bu hiç dikkatimi çekmedi ilginç, peki bunun hikmeti nedir biliyor musunuz ?

Pınar Hürremoğlu 6 yıl

Kadın duygusal bir varlıktır erkek ise fiziksel yönü daha ön plandadır kadınlar savaşa gidemez çarpışamaz

M

erkekler daha duygusaldır kardeşim statü ve beden gücüyle alakası var

Mithat Togay 6 yıl

Bak ne düşündüm duygusallığı bir kenara bırak da peygamberlerin iletişim de sıkıntı yaşamaması yani sosyal yaşam da daha çok bulunması gerekir ki peygamberiniz zamanında kadınlar dışarı bile çıkamıyordu

Murat Soyer 6 yıl

belki de vardır sonuçta 120 bin peygamber deniyo bi çoğunun ismini bile bilmiyoruz onların arasında kadın olmadığını kim ispat edebilir ..

M

İlk önceleri tanrıçalar dan bahseder tarih kadınlar üstünmüş savaşcı kadınlar varmış dogurgan oldukları için daha sonraları erkekler bu oluşumda kendilerininde katkıları olduğunu farkedince kadın erkek savaşlarıda olmuş yok edilmeye diri diri gömülmeye başlamışlar. Güçlü olmaları nedeniyle artik erkek egemenliği başlar sonraları medeniyetler felan derken esitlikten bahseder olduk. Erkek egemenliginde de dinler oluşur.

M

Sanki peygamberlik kolaymış gibi bahsediyorsunuz, kadınlar yolda çocuk arabasını süremiyorlar

K

Eyvaaaah eyvah

D

Peki Allah istese kadına bu gücü verebilir. Meryem anadaki özel bir durum ve mucize gerceklesmisken, Bir kadın peygamber göndermek Haşa Allah in gücünün dışında değildir ki. O engeller kaldirilamaz mi ?

M

Kenan annen seni küçükken çocuk arabasindan mı düşürdü

M

Isteseydi ALLAH regl meselesini. Hallederdi. Bu değil. Bence sebep ayetlerde. Var... Herkese hayırlı geceler. Sabah okuyacam geri kalanları....

D

Kadın peygamber demesekte bir peygamberi içinde oluşturan ve büyüten kadın yani analık vasfı yeterli olmalı sanırım ki bu bizlerin anneleri için dahi müjdelenen cennet i ala adına aslında her şeyin erkeğin elinde oldunu anlamamiz ada yardimcidir bir yerde erkek evladı eşi dostu nasıl olmasını istiyorsa kendisi de öyledir mi desek... Bilemedim simdi

A

Trafiğin yavaşlamasına sebep olan bir araba varsa, onun sürücüsü ya kadındır yada yaşlı bir erkektir. %95
Aracını park edemeyen biri varsa o kişi %100 kadındır.
Bu kusur değil, bir hakikattir.
Fıtrat böyle. Bir yönleri eksik.

Ş

Erkeğe iş olsun işte

M

Erkek çocuklarini doğurmayin bayanlar bunlarin da g*nü kaldirmayin. Bayanlar için bu sekilde konuşamasinlar dirim

M

kadına saygıda önce annenden başlayacaksın.

A

'''allahın bildiğini bende biliyorum''' hayırdır kardeş ??? yanlış yazdın galiba bi kontrol edebilirmisin..

L

Allah'ın bildiği bir şey olduğunu demiş Levent Ferda yani bir hikmet var ama ne anlamında kullanmış kelimelerini.

P

özür dilerim enaz 12 kere okudum tekrar:) galiba noktalama işaretlerinin yanlış kullanımından kaynaklanan bir hatalar zinciri diye umuyorum..

Levent Ferda 6 yıl

O frekansta ancak öyle sorabilmiş galiba Rabbim hepimize istikamet nasip etsin

Pınar Hürremoğlu 6 yıl

Karnimiz burnumuzdayken gidip hira daginda gunlerce vakit gecirip perigamber olabilseydik kırık tutarlardi. Savas alanlarina gidip savassaydik dogurganlikta biter nesil kesilirdi bu iste ince hesap varda o küçük beyinliler allahi sorgulayip kadini küçümser olmuşlar. Haşa

M

Sen bekliyosun diye yazilmis diğil. Fikrimi söyledim

Mira Betül 6 yıl

Çünkü hz havva cennetten cikarilmasina vesile olan yasak meyveyi kendisi yeyip hz adem as. Yedirdigi icin peygamberlik vasfindan men edilip dunyaya gönderildi bunun yaninda ceza olarak binbir zorlukla dogum yapmayida kadina yüklemistir. Ama örnek olarak meryem süresi vardir ve dünyadayken cennetle müsdelenen kadin Allahin yeryüzünde üstün kildigi kullarindan.

D

Ya kardesim ikisinin ayagini da seytan kaydirdi, o aldatti diyor Kuranda.. Ne alaka Hz. Havva ya yukledin faturayi yaaa

Meral Buğa 6 yıl

Delali hayrati okursaniz hepsine cevap bulursunuz

Deniz Oluçay 6 yıl

Adem ile havvadan öncesi hakkinda varmi bi fikrin peki

M

Big bengden yani buyuk patlamadan basla istersen

M

Mira Betül küçük beyin hepimizde var. Kimse kimseyi. Küçümsediği. Yok. Sen kendini küçük dusuruyorsun. Sadece aklıma takılan bir soruydu.

D

Soruyu sorduğunuz icin verilmis bi cvp diğildi Doğan Pekdağ yorumlarda kadinin akliyla dalga geçilmesiydi. Ustunuze alinmasaniz iyiydi. Ayrica sorunuz icin tşkler

M

Beyin küçüktür ince düşünmeden düşünen beyinler daha küçüktür.

M

En kötü huyum. Alıngan oluşum.Mira Betül .özür diliyorum

D

No problem eyvallah

M

No problem. Demek. Ne demekkk... EyvALLAH

D

Birde soruyu şöyle soralım. Bir kadın peugamberligin yükünü taşıyabilir miydi.? Birde Kadına isnat edilecek şeyleri düşünüp yazmaya bile gerek duymuyorum.

S

Kuran da bakara suresinde şöyle yazar.
" Ama erkekler onlara karşı bir derece üstünlüğe sahiptirler ".
Şimdi yani şöle düşünelim bir kadın peygamber olsa idi kadınların değeri olmadığı bir dünyada kim biat ederdi. Günümüzde bile bazı erkekler kadınların altında çalışmak istemezler

H

Şu an bile kadın erkek konuları açılınca seviyeler yerlerde geziniyor neler neler söylüyorlar " ver otunu yaptır istediği" saçı uzun aklı kısa" ... Vs. Liste uzar gider Allah bir kadına peygamberlik verdi 1. kim ciddiye alacak özellikle ataerkil toplumlarda

H

Allah'ı gereği gibi anlayan herkes ciddiye alır kardeşim, mesela resullük nebilik anlatılan ayetlerde ricalen diye gelir anlam ve ricaleni erkek diye çevirir mealcilerin çoğu, ricalen ne ona bakmak gerekir öncelikle, saygılar.

Ömer Hasçelik 6 yıl

Birlikte Direniş tabiki de haklısınız da ben başka bir şeye gönderme yapmıştım

Hasiyne Durhan 6 yıl

Birlikte Direniş bildiginizi yazar misiniz lutfen? Ben cok ilgiliyim kelime kökleriyle

Meral Buğa 6 yıl

Yine bugunde tekrarliyorum ki; Karnimiz burnumuzdayken gidip hira daginda gunlerce vakit gecirip perigamber olabilseydik kırık tutarlardi. Savas alanlarina gidip savassaydik dogurganlikta biter nesil kesilirdi bu iste ince hesap varda o küçük beyinliler allahi sorgulayip kadini küçümser olmuşlar. Haşa

M

Yaptigim yorumlar toplumsal mesaj iceriklidir

M

Kadın peygamber olsaydı güzel olurdu. Renkli olurdu.
Hele hele türk erkeği kadın peygamberi hiç kabul etmez. Geri gönderir erkek ister.

C

Farzedelim hz yusuf bir kadın olsaydı o güzellikle ne yapabilirdi erkek oldugu halde başına gelmeyen kalmadı hz meryemin başına neler geldi biliyormusun

C

Ben görmedim neler geldi?

C

Hz. Yusuf'un Züleyha yı ve Mısırlı kadınları reddettiği için iftara atılıp zindana atılması

Hasiyne Durhan 6 yıl

Cehaletten kaynaklı. Bugünde aynı. Ne fark var. Karısı erkek çocuk doğurmuyor diye eşini evire çevire döven adam.

Cemal Faanç 6 yıl

Cehalet kadına hak vermiyor o yüzden peygamberler cehalet dönemlerinde gelmiştir cehalet kadına hak verseydi kadın peyfamber gelirdi

C

Yani diyorsun kadın erkek eşit değildir. Erkeğin üstünlüğü vardır? Öylemi?

C

Öyle demedim cehalet erkeklerden cıkıyor o yüzden kadına hak vermiyor

C

Şimdi oldu.

C

Demek istedigim buydu yanlış anlaşılmasın kadın erkek eşittir

C

Belki biz bilmiyoruzdur Allah elçiler gönderdiğini ve bir kısmından bu kitapta bahsettiğini söylüyor neticede bir kadın Hükümdar olabiliyorsa neden bir elçide olmasın Allahın bildiği ve insanın bilmediği konular çok fazla.

F

Fethiye Dümen olsaydı ALLAH. İn son kitabında yazardı. Adem peygamber. Harici. Bütün peygamberlerin. Anneleri. Kadın. Dikkat ettiğim bir konu babası olmadan peygamber olan hz. İsa. As. Ama annesi olmadan olamadı. Kadını küçümsemek için. Yazmadım. Yanlış anlaşılmasın. Lütfen....

D

Allah iki kadını çok övüyor doğru bunlardan biri meryem as biride Firavunun karısıdır. Ama bir başka kadın da var ki bir ülkeye hakim durumda.Doğan bey sizce kadınların sürekli ezildiği bir toplumda bir toplum ve gelenek olarakta bir den fazla kadınla evlenilen bir toplumda bundan bahsetmemiş olmasıda çok doğal değil mi kadının daha statüsü bile yok bir Arap toplumunda ben Allahın kadını hor gördüğünü düşünmüyorum zira Ademle beraber bir eşinide eğittiği düşüncesindeyim bir bilgi paylaşımı için en az iki kişiye ihtiyaç vardır Ademe öğretilen bilgiler kadına da öğretilmiştir yoksa iletişimi dengede tutmak zor olurdu. Kendi düşüncem bu yönde

F

Ugur Cayci sen bu yazdığım hakkında ne düşünüyorsun.

Fethiye Dümen 6 yıl

Fethiye Dümen ve diger arkadaslar. Hayati okumayi bilmeyen insan Kurani okumayi bilmez. Yaradilislari geregi kadinlar temkinlidir. Hele hele kızışık dönemlerde geri cekilirler. Bu yetistirilise de baglidir. Erkekler ise tam tersi saldirgan olur. Genelde böyle ortamlarda peygamberlere ihtiyac olmadi mi? Sizler kadinlarin hakim oldugu bir cografya kurdunuz da Allah kadin peygamber yollamam mi dedi?
-
Cok merak edenler varsa kadin ve erkek yaradilisini tanimalarini öneririm. Bir cok soru isareti kendiliginden cözülecektir. Sinan Canan hoca anlatiyor. TIKLA IZLE
https://www.youtube.com/watch?v=m3cd1skHZU8

U

Ugur bunu izleyeceğim asıl benim kafama takılan soru Ademe bilgi verilip seçilirken yanında ki eşinin boş mu bırakıldığı konusu. Yani bir kadında elbette ki bir erkekle aynı derecede düşünce gücüne sahiptir neticede cennette yani seçilmiş olan bahçede olma sebepleri vardı. Erkeği bilinçlendiren Allah illaki kadınıda bilinçlendirdik demesine gerek var mı halife olarak adem seçilmiş de peki kadının orda işi neydi sorusu kafama bu durumda takılıyor .

Fethiye Dümen 6 yıl

Fethiye Dümen Ademin erkek oldugunu nerden biliyoruz? Adem'in esi ifadesi olarak ZEVCE kullaniliyor. ZEVCE ifadesinin ise KARISI olmayip baska bir anlam olabiecegine isaretler var. Ben bu konuda süpheliyim. Adem bilgi verilmis insanoglu gibi genel bir ifade olabilir. Hem erkegi hem kadini kapsayan. http://beta4.kuranmeali.eu/TranscriptHarekesiz/%20ËD̃M/13?fref=gc

Ugur Cayci 6 yıl

isimlerdense sıfatlara yönlensek, mesela ademe hem erkek hem kadın desek, eş e kişinin kendi nefsi desek, buradan bir yere ulaşabilirmiyiz..

Ömer Hasçelik 6 yıl

İlginç bir yaklaşım oldu doğrusu. Ama ben eşinin de bir bayan yada olduğu noktasındayım ama burda Allah isimleri öğretti peki isimleri tek başına bilmek ne anlam ifade edecek paylaşabilmek bilgiyi arttırabilmek için desteğe ihtiyaç var. Bunun içinde en az iki kişi olmalı yani buda en küçük yapı ailede kadın ve erkektir. Mesela taş devrini düşünelim duvar resimleri çiziliyordu demi bunu kadına da öğretilmiş olmalı yoksa tek bir kişinin bilmesi bir işe yaramaz diye düşünüyorum doğrusu .

Fethiye Dümen 6 yıl

herşeyin bir eşi ya da karşıtı olduğu konusunda hemfikiriz, tek olan sadece mutlak yaratıcı güç, ben kitabın vahyin kişiye hitap ettiğini, adamlık sıfatını yerine getiren herkesin çocuk yaşlı kadın erkek ayrımı olmadan adam olduğunu, adamın adem olduğunu düşünüyorum, saygılar..

Ömer Hasçelik 6 yıl

O zamanlar kadınlara değer verilmediği için bir kadın çıkıp ben peygamberim dese kimse itaat etmezdi ama bir erkeğin o zaman elbet bir söz geçerliliği vardı bence bundan

S