Orucun insan sağlıyla ilişkisi nedir?

Bazıları yararlı diyor bazıları zararlı. Benim kanımca 2 öğünde yiyeceğimiz yemeği tek öğünde yemek zararlı lakin açlığa dayanmak da kişinin bu şekilde imtihan olması + bir yön

Y
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
30
30 CEVAP

Adam akşama normalde yediğinin 2 katını yiyeceğini biliyor neyin imtihanı

F

Ben, eğer bir saglık sorununuz yoksa zararlı olmadığı kanaatindeyim.

D

Mideyi ve karaciğerin dinlenmesini sağlıyormuş ayrıca tek öğünde 2 öğünün yemeğini yemek ise olmaması gereken bir iş

H

Aslında iftarda çok yemek İslam kültüründe yok birçok sahabe tuz ekmek ve hurma ile iftar yapıyordu.

A

özellikle karaciğer hastaları için çok faydalı oruç.

A

Zararlıysa bile zarar vermeyecek kadar az süre zaten ayrıca nefsi terbiye etmektir

M

Ayrıca sabır terbiyeside verir

H

Kimin suçu bilmiyorum ama adam akşam yemek yiyeceğini biliyor, zaten tatilse bütün gün uyuyor öyle geçiriyor açlık hissetmiyor. Gerçekten aç fakir olanların hali çok başka sizin de tahmin edebileceğiniz üzere karınlarını doyuramıyorlar bile. Bide sahurda ne varsa makarna ekmek çorba herşeyi dolduruyorlar o ayrı konu zaten. Gerçekten fakirlerin halinden anlamak istiyorlarsa sahurda peygamber efendileri ne öneriyorsa onu yemeliler, uyumamaları gerek, en azından uzun süre 4 5 saat falan. Yani bence böyle olmalı yoksa ne anlamı var açın halinden anlamanın

K

Daha uzun olsa kafayı yerdin eminim bence çok iyi saatleri

Murat Özerdoğan 5 yıl

yanlış okumuşsun galiba

Kaan Soygan 5 yıl

Hee tamm kusura bakma: D

Murat Özerdoğan 5 yıl

Mesele sadece açın halinden anlamak olsaydı öyle olurdu zaten

Enes Kuşçu 5 yıl

Abdullah çok doğru söylüyo

H

iftarda masayı donatmamak gerekir zaten akşam yemeğinde ne yeniyorsa onu yemek lazım

B

Baya bi kişide zayıflamak amacıyla tutuyo

H

Sumo güreşçileri günde 1 öğün yemek yer, vücut açlık çektiği için depolama yoluna gider. Yani dikkat etmezseniz hem aç kalır hem kilo alırsınız .

M

Bunu nasıl önleriz

Eray Alagöz 5 yıl

Yazın önlemek zor olur düşüncesindeyim .

Murat Yaray 5 yıl

İslam dininde orucu sağlık için tutmazsın. Aç, fakir kimselerin kötü durumunu anlamak için tutarsın. Yani bu kötü durumu anlamak için tutuluyorsa oruca sağlıklı bir şey demek mantıksızdır zaten amaçta bu değildir dediğim gibi. Sağlıklı olmak isteyen spor yapar düzenli beslenir.

F

Peki sence Allah sağlığı bozan bir şeyi neden farz kılmıştır?

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Açların halinden anlamak ve onlara yardım etmek için (zekat) var fakat benim şuan kendi gelirim olmadığı için zekat verecek halim de yok. Burda da bir mantıksızlık söz konusu değil mi

Yasin Inan 5 yıl

Zekat herkese farz değildir

Abdullah Çomruk 5 yıl

Diyarcan Akçagöz Allah, senin sağlığını bozmak için böyle bir farzı senden istemeyeceğini akıl edebilyorsundur. Ki zaten İslamda da bunun mantığı vardır, fakirin halinden anlayamacak kadar güçsüz bireylere farz değildir oruç. Zaten mantıksızlığın da Yaradan'ın dininde bir yeri olmamalıdır. Burada asıl sağlığı bozuk olanlar, her gün zorunlu aç kalan fakirlerdir, biz değil. Kısacası, empati yoksunu olma, diyor Allah sana.

Furkan Duran 5 yıl

Peki nefis terbiyesi için de tutuyor muyuz

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Bildiğim kadarıyla eski çağlarda insanlar şimdiki gibi 2-3 öğün yemek yemiyordu. Saatlerce ava çıkıp, besin elde ettiğinde yeyip gününü sonlandırıyordu. Şahsen ben de tek öğün yerim. Zararı olduğunu sanmıyorum.

F

Gün içine dağıtılmış bir yemek öğünü, kan şekerini pek fazla etkilemeyip dengede tutacaktır ancak uzun süre aç kalan birisinin kan şekeri düşük olacağı için yemek yedikten sonra ani yükselme olacaktır ve tekrardan uzun süre aç kalacağı için kan şekeri tekrar düşecektir. Vücut bir süre bu şekilde davranınca insülin reseptörlerinde duyarsızlaşacaktır bu iniş kalkıştan dolayı. Ve diyabet dediğimiz illet baş gösterecektir. Bu yüzden azar azar ve çok öğünlü yemek daha sağlıklıdır.

Furkan Duran 5 yıl

Ayrıca vücut uzun süre aç kaldığında besinleri otomatikmen yağ deposuna dönüştürecektir aldığı yiyecekleri. Bunu bir babanın oğluna harçlık vermesi gibi düşün. Baba ay başında harçlık verir ve 1 ay harçlık vermezse, oğul bu harçlığı diğer günlere saklayacaktır ancak baba her gün harçlık verirse, oğul sonraki günlere harçlık saklamaya gerek duymayacaktır çünkü baba düzenli harçlık veriyordur.

Furkan Duran 5 yıl

Aç kalınca vücudun kendini onarıma odakladığını sanıyordum. Sindirimle vs. Uğraşmadığı için. Ayrıca öğünlere dağıtılmış bir beslenme sisteminde insülin sürekli artıp azalıyor fakat tek öğün yendiği zaman daha stabil seyrediyor. Bu da açlık hissiyatının azalmasına sebebiyet veriyor kanımca. Fazla bilgi sahibi değilim lakin "intermittent fasting" adlı diyet programını bir araştırmanı tavsiye ederim.

Faruk Narban 5 yıl

İlk dediğin doğru evet, sindirim yavaşlayayınca hormonlar salgılanır, özellikle büyüme hormonu ancak burada kar zarar ilişkisi var. Bu mantıkla aç kalmak sadece zarardır, hormonları salınımını artırıp gelişmek yerine vücutta yıkım başlar. İnsülini ise şu tablolardan bir bak istersen.

com-jtv4eyfqw86ma55lw6j7.jpg

Furkan Duran 5 yıl

Mesala spor çalışan birisi kana daha yavaş karışan yani düşük glisemik indeksli besinler tüketir, büyüme hormonunun baskılanmaması için. Çünkü yüksek kan şekeri büyüme hormonunu baskılar. Bu yüzden sporcular gelişim için az ve sık aralıklarla yerler.

com-01j3er9o0eq5iuds8bg5.jpg

Furkan Duran 5 yıl

Arkadaşlar burda orucu yanlış tutanlara sallayan olmuş oruç tutarken günlük ne yapıyorsan onu yapacaksın 2 katı yemek yemek zaten her zaman zararlı ve oda yok yanlış yapanların suçunu lütfen ibadete atmayınız genelleme yapmayınız

M

Normalde sigarasız durmam imkansız. 30 dakikada 1 dal sigara yakarım. Oruclu iken nasıl oluyor bilmiyorum lakin sigarasiz durabiliyorum

İ

sağlık problemin yoksa yararlı

E

Hormonları düzenlediğini okumuştum. Bana göre tek yararı nefsi, iradeyi yönetme becerisi kazanmak ve nimetlerin değerini anlamak...

B

İradeni kuvvetlendirir.

A

Yanlız öyle evde yatarak değil güneşin altında tuğla taşırken asıl açlığı hissediyorsun veya benim gibi lokantada çalışırsan çok zor olabiliyor.

A

Sizce biyolojik açidan yararlı mı bence sağlık sorunu olmayanlar için evey

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Orası tartışılır bence psikolojik olarak çok yararlı

Anıl Akyurda 5 yıl

Herkes açlıktan bahsetmiş sividan kimse bahsetmemis .

E

İnsan sağlığına bu şekliyle kesinlikle zararlı. Tutan da hem şimdiki hem de gelecekteki yaşam kalitesinden yemektedir. Sadece sıvı alımı üzerine olan bazı oruç türleri var. Onlar hakkında farklı fikirler bulunmakta.

S

Kendimden örrnek;
Mide rahatsızlığım, hazımsızlık gastrit, reflüm var. İki gündür oruç tutuyorum bütün rahatsızlığım gitti.

F

Gün içinde 2.5 3 lt suyu aldıgın sürece hiç bir zararı yok. İftarı açtıktan sahura kadar gerekli suyu alman lazım.

H

Asıl orucu alevilerin tuttuğunu gördüm. Güneş tamamen doğduktan güneş tamamen batasıya kadar oruç vakti. Sahur olayı yok. Akşam ne yemek yerseno. Ayrıca su içmek yok. Ayran çay kola vs. İçebilirsin. Doğal olarak sünnilerin tuttuğu orucun biyolojik olarak zararı yok

H

Ayrıca sabır, kendini kontrol gibi yetenekleri kazandığın hikayesi yalan arkadaşlar. Bunu söyleyenler de kendisi öyle görmek istediği için söyleyenler.

H

Oruç tuttuğun zaman kendini dizginlemiş olursun. Müslümanlar orucu sadece Ramazan ayında tutulur sanıyor. Herneyse bunu geçeyim. Oruç, iradeni yönetmeni sağlar. Bir çocuk neden şımarır? Çok ilgiden, her seferinde istediğini elde etmekten. Değil mi? Sen her uyarıda yemek yersen ne olur? İraden, vücundudaki organeller, hücreler şımarmaz mı? Ve her yemek yemediğin süre için sürekli sana açlık hissettirmezler mi? Uzatmayayım. Oruç tuttuğun zaman, Şımarık bir çocuğu ıslah etmiş olursun.

Onur Çiçeklidağ 5 yıl

Temel ihtiyaçlarını karşılamak ne zamandan beri şımarıklık

Fergan Kasalak 5 yıl

Vücudun verdiği her uyarı(yeme, içme) ihtiyaç mıdır? Vücut ihtiyaç dışında uyarı vermez mi ?

Onur Çiçeklidağ 5 yıl

En son yazdığım yorumda açıkladım zaten bunu.

Onur Çiçeklidağ 5 yıl

Vücut ihtiyaçlara göre uyarı verir kafasına göre değil

Fergan Kasalak 5 yıl

Oruç, elinde çay bardağıyla su bekleyen susuz çocuğa benzer. Sen bu oruçtan kurtulmak için, çay bardağı gibi küçücük bardağa, şelale gibi su doldurursan, ne çocuğun susuzluğunu giderirsin, ne de bardağa su dolar.

O

Bugün okuduğum bir yazı. İçinde kaynak aldığı makalelerin linkini de içeriyor.
https://seyler.eksisozluk.com/oruc-tutmak-insan-sagligina-zararli-mi

O

Sağlık açısın dan bir yararı yoktur. Zararı vardır uzun uzun yazmıcam düzgün kaynaklardan araştırıp bakabilirsiniz. İşin dini boyutuna gelirsek saçmalığın daniskası.

B

Desteksiz sallama

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Ne gibi desteksiz ?

Batıkan Fakıoğlu 5 yıl

Biz zararlı olmadığına dair kaynak veriyoruz mesela. Ayrıca işin dini boyutu dediğin kısım muhtemelen iradeyi geliştirme kısmı. İradeye bir faydası yoktur diyeceksin. Hiç kıvırmaya gerek yok; Yememe, içmeme ve cinsellik yaşamama şeklinde tutulan oruç bal gibide iradeyi geliştirir.

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Hahahaha çoğu mesleği göz önüne aldın mı aç adamın verimli olacağı meslek sayısı çok az. O yüzden tutmanın sağlığa bir yararı yok. Ayrıca dediğim gibi zarrı var bunu sana burada anlatmayacağım kendin araştır. Dinsel olarakta 11 ay ye, iç, gez her bir haltı yap sonra 1 ay müslüman ol dinen de saçmalıktır. Ayrıca bilim grubun da bunları tartışmakta bir o kadar saçmadır.

Batıkan Fakıoğlu 5 yıl

Eğer çok önemli bir işin var ise örn. 12 saatlik amelyatlara giren bir doktor isen sonradan da tutabilirsin

Diyarcan Akçagöz 5 yıl

Sıvı alınmadan tutulan oruç sağlığa zararlı. Ama zararlı etkileri hissetmek için bir aylık süre yeterli olmayacağı için her yılın bir ayında oruç tutan sağlıklı bir insana zararı olmaz. Orucun bazı yıkıcı etkilerine dayanırız yani bu süre içinde. Bunun yanında intermittent fasting diye bir olgu var. özellikle sporcular kullanır ve temiz kas kütlesi edinmelerini sağlar. Uyku süresi dahil günün üçte ikisini aç kalan üçte birini yiyerek geçirirsin. Ama mutlaka sıvı alman gerekir. Orucun su içilebilen versiyonu olsaydı ömür boyu oruç tutarak sağlıklı yaşanabilirdi.

B