Evrim teorisi acaba devletlerin uydurduğu bir şey mi?

İyi geceler değerli grup üyeleri.. Sizinle paylaşmak istediğim, fikrinizi de duymak istediğim herkesin aşağı yukarı bilgi sahibi olduğu Darwin'in evrim teorisi hakkkında ki senaryomu sunmak istiyorum.

Öncelikle Darwin kendi teorisini ortaya attığında kimse kendisine kulak asmamıştır. Teorisi uzun yıllar rafa kaldırılmıştır. Bu konuda hem fikiriz değil mi?

Gel zaman git zaman Dünya'da hâla daha devam eden sömürgecilik düzeni ortaya cikiyor. Gelişmiş ülkeler geri kalmış ülkeleri işgal ediyor, yeraltı zenginliklerini çalmaya başlıyorlar.. Ve Darwin'in unutulan o teorisi değer kazanıyor. Büyük balık küçük balığı yiyor. Çünkü büyük balık hayatta kalmak zorunda ve kolonilerini büyütmesi gerekiyor(.Bknz sanayi devrimi)

Kutsal kitaplarda ki her türlü büyük günah kolayca işleniyor. İnsan hayati değersizleşiyor. Ya yeni dünya düzeninin bize bir oyunuysa bu teori? Ya işlerine geldikleri gibi bu teoriyi kullandılarsa? Ne demek istedigimi umarim anliyorsunuzdur.. Düşünen, sorgulayan yada barışcıl bir insanı savaştıramazsınız. Vahşileştirmeniz gerekir. Darwin'in evrim teoriside Dünya'ya atılan bir kazık olabilir mi? Yanı başımiz olan ulkeler bombalaniyor işgal ediliyor ve bizlere normal geliyor. Tüm Dünya insanlari icin gecerli bu sadece bizim degil.

Düşünen ve sorgulayan biri olarak fikir atıyorum ortaya..

com-jld2bnt3kgxkger6fwbb.jpg
A
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
29
29 CEVAP

Darwinin teorisi ispinozlariyla kanitlanmistir. Bilimsel gucleri hakim siniflar alabilir, kullanabilir ve carpitabilir bu ayri bir konu. "Etikle donanmamis bilim canavara dönüşür."

Ç

Gucleri=bulguları

Çağrı Toktamiş 6 yıl

Elbette hayir. Öncelikle Darwin'in evrim teorisi dogadaki evrim adli doga yasasının nasil işlediğini söyler. Populassyonlar kosullara adapte olmak icin degisirler. Nesiller boyu...
Darwinin dogal secilim teorisi de bu yasanin nasil işlediğini, hangi mekanizmlar tarafından yönlendirdiğini söyler. Yani evrim, Darwin'in ortaya attığı bir teori degil. Darwin bunu kabaca, secilim mekanizmalari ile açıklar. Dlayislay, biyolijik bir doga yasasını, insanların ucuz sistemlerine indirgeyip, bunu sadece bir teoriden ibaret sanarak basitlestirmek cok yanlış kanımca.
Ayrica bu insanların icleri kötü o zaman. Yani duruyorlar, bakıyorlar bir teori var, hemen harekete mi geçiyorlar? O zaman hali hazirda zaten böyle insanlar derim ben.

A

Evet bu insanlar maalesef var

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

com-5hj2kqbp0au0cdjysz3b.jpg

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Hiç bir bilimsel açıklaması olmayan bir uydurma teori bitane yahudi yok ki bu teoriye destek versin ama bizde adam hem Müslümanım diyor hem Evrime inanıyor nası bir akılsa Darwin dediğin adam müsfettesini tam bir Türk düşmanı adam türkler verimini tamamlayamamı ş aşağı ırk diyor

D

Bir iddiada bulunmadan once biraz bilgi sahibi olun lütfen. Evrime soylediklerinize bir sey demiyorum bile. Araştırın okuyun lütfen

Ahmet Balpetek 6 yıl

Ben hem müslümanım hemde evrime inanıyor ve destekliyorum ne yapacağız şimdi?

Ulka Süleyman 6 yıl

Islam la evrim yan yana durmaz allah inkar eden nasıl islam olur yahudi ye gelince Darwin zaten yahudi

Dinçer Sığın 6 yıl

Allahı inkar etmiyorum ama evrimi destekliyorum ne yapacağız peki?

Ulka Süleyman 6 yıl

Pufff illa dininizle evrimi karşılaştiracaksınız. Gerçekten hayret edici. Siz istediğiniz düşünün evrim bir gerçek.

Ahmet Balpetek 6 yıl

Dunyada savaştırılmasi en kolay insan muhafazakarlardir. Din (ki hangisi olduğu önemli değil)elden gidiyor, şehitlik, öteki tarafta huriler falan filan masallarini anlat, babasıni bile keser.

H

Evrimsiz tek bir hücrenin bile işleyişini açıklayamazsınız. Kanıtlanmış bilimsel bir gerçekten bahsediliyor. Birilerinin inanmaması ya da öyle düşünmemesi, bilimsel gerçekleri ortadan kaldırmıyor. Geçelim artık bunları.

D

Naif bir bakış açısı. Şayet yazımı okuduğunuzdan şüpheliyim. Yazıyı üzerinize alıcak bir sebep göremiyorum.

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Aslında Mustafa Sarıkaya'nın dediklerine cevap olarak yazmıştım. Genel anlamda görünsün ve evrimin gerçekliği tartışmaları artık böyle bilimsel ortamlarda son bulsun istediğimden yanıtla kısmını kullanmadım.

Dilara Altincinar 6 yıl

Hala evrim varsa diye bir öncül koyan biriyle tartışmaya girmek bana bir şey katacak değil zaten. İnsanların düşüncelerini değiştirmeye çalışacak da değilim. Sadece daha kaliteli ve ufuk açan paylaşımlar görmek istiyorum böyle mecralarda. Yalnızca Evrim Ağacı'na bile baksanız tonla bilimsel bilgil mevcut evrimle alakalı. 40 sene oturup düşünmekle değil bilgi sahibi olmakla çok rahat aşılabilecek şeyler var. Bilim insanlarının problemi "evrim var mı yok mu" yu geçeli çok oldu. Tartışmanın manası yok.

Dilara Altincinar 6 yıl

Mustafa bey sizi Tiiye almamak için kendimi zor tutuyorum. Belli ki düşündüğünüz yada aklınızda olan her ne ise bizim gerçekliğimizle örtusmuyor.

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Mustafa kardeşim, evrim de doğa yasaları dahilinde işler, evren de hiçbir şey sonsuza kadar sürmez bu yüzden ölümsüzlük mümkün değildir.

Ö

Ölümsüzlük nerden çıktı şimdi? Ortaya muğlak sorular atıp, cevap bekleyerek haklılığınızı ispat edemezsiniz. Burada bir bilimsel gerçek olan evrim konuşulurken hop diye felsefik bir konuya kaydırmaya çalışıyorsunuz. Eğer konuyla ilgisi var ise sizin iddialarınızı sunmanız gerekir. Evrim teorisi ölümsüzlükle ilgili ne diyor da siz bu konuyu buraya çekiyorsunuz?

K

Evrim bilimsel bir gerçektir. Bu gerçeği açıklamak, binlerce yıldır dogmatizmi benimsemiş insanoğlu için, fantezi gibi gelmiştir. Günümüzde bile bu sayının fazla olduğunu görüyoruz. Bakınız: Şekil 1A

K

Mustafa hemen öyle küsüp gitme. Ölümsüzluk ile alakali teroni anlat.

H

"Muhafazakar insanı savaștıramazsınız" bu sadece sizin yanlış fikriniz. Cepheye sürülen insanlara önce vaaz dinletiler (bütün savaşlara bakabilirsiniz) sonra allah allah nidası ile ölüme koşar. Sonunda cennet olmadıkça kimse savaşmak istemez.

M

Evet yanlış örnek kullanmışım orda.

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

İșid muhafazakar bir örgüttür. Haçlı seferleri muhafazakar insanlar tarafından gerçekleşti. Muhammedin katıldığı savaşlara bakınız.

M

Evrim bilinçli bir ilerleyiş değildir o yüzden ölümsüzlük ileride olur mu bilinemez. Ayrıca ölümsüzlükle neyi kastediyorsunuz? Hücre düzeyinde bir ölümsüzlük olsa bile bir canlı sizi yiyebilir ya da kaza sonucu yine de ölebilirsiniz. Eğer teknoloji ile insanın beynindeki bilgiler bir ağa yüklenirse bu dediğiniz olabilir.

H

4,5 yılda oluşamaz olan beyin bir anda, ol deyince nasıl oluşabilmiş ki? Demek ki daha kısa sürede de olabilirmiş. Bir eleştiride bulunmadan önce kendi savunduğunuz iddiayla da sınasanız keşke. Sorun şu ki evrimi gerçekten bilerek karşı çıkmıyorsunuz, karşı çıkmış olmak için çıkıyorsunuz. Evrim konusu ve onu destekleyen bilim alanlarıyla ilgili yeterli bilginiz yok. Bilim nedir, nasıl yapılır bilmiyorsunuz. Sadece etraftan duyduklarınız ile karşı olmayı seçtiğiniz bir konu üzerinden demogoji yapıyorsunuz. Bence evrim konusunu tarafsız olarak, bilimsel kaynaklardan araştırınız. Yorumum biraz ad hominem barındırıyor biliyorum ama amacım sizin üzerinizden iddianızı eleştirmek değil, iddialarınızın elle tutulacak, tartışılacsk bir yanı olmaması sebebiyle

K

Bir çok sanatçının sanatı yaşadığı dönem anlaşılmamıştır, bu onların sanatını eksik yahut yanlış kılmaz toplumsal gerçeğe dönüşme süreci vardır. Einstein yaşadığı dönem şimdiki kadar bilinen değer gören bir insan değildi.

M

Darwin baba evrimi 1859 yılında ortaya surmuştur. Sömurgecilik zaten 19.yy'da başlamış. Senin rafa kalktı hıkayesı yanlış gıbı.

D

Darwin baba babacan buluyorum bende

Mustafa TouchMe 6 yıl

Somurgecilik hala devam ediyor. Kimse ne demek istedigimi anlamak istemiyor anlaşilan.

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Atahan kardeş insanların seni anlamamak için özel bir gayreti olacağını sanmıyorum, belki sen kendini ifade edemedin böyle olamaz mı?

Mustafa TouchMe 6 yıl

Yazdığınız düşünceler ayakları yere basan düşünceler değiller. Saf enerji tüketme, havada uçma, sadece beyinin kalması, göz el gibi organların olmaması vb. Daha realist ve rasyonel düşünmelisiniz.

H

Ramtha'nın beyaz kitabındaki olaya benziyor. Aydınlanma, boyutlararasi seyehat, üçüncü göz...

A

Bunun filmide cekilmisti. Beynin %100 nu kullaninca olacaklarla alakali. Bilimsellikten uzak fantastik bir inanç.

H

Mustafa Sarıkaya Bey, rica edeceğim şu FOTON KUŞAĞI saçmalığını savunmaktan vazgeçin. 1997, 2001, 2012 de geçişleri olacağını idda eden ama hala hiçbirşey olmayan saçma sapan bir teori yığını. Bunu savunmaya devam ederseniz ne yazık ki sayfadan uzaklaştırılacaksınız. Lütfen Bilim dahilinde yorum yapınız.
Teşekkürler,

U

Korktuğum buydu.

Mustafa TouchMe 6 yıl

Mustafa TouchMe fatality mi denir şimdi buna

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Nükleer reaktöre yaklaşma da olabilir hani o olay sonrası dağılma esnasında son söz söylenip en başa gidilir ya tam olarak onu hissettim

Mustafa TouchMe 6 yıl

yaaa niye attın ölümsüzlük diyordu zaten "biyolojik olarak ölümsüz" canlıların olduğunu bilmeden

Ali Faruk 6 yıl

Atılmış mı caps lock açık yüreğime inecek sandım

Mustafa TouchMe 6 yıl

Bunu evrim ağacında paylaşta seni bi taşlayalım.

A

Savaşlar kutsal kitaplar yüzünden var insanları önce dinle sonra ırklara ayırarak böldüler

S

Savaşların nedenini doğrudan dinlere bağlamak pek doğru olmaz, dinler savaşı kolaylaştırır. Kutsal kitaplar yokken de savaşlar vardı savaşların temel sebebi kontrol altına alma ve varolmanın yönetimi olarak görmekten gelir.

Mustafa TouchMe 6 yıl

Pek öyle olmuyor Hristiyan yahudinin askeri muslumanda kurban edilen hz. İbrahim hikayesindeki 2 koyun gibi duzene bakarsan böyle yürüyor şu anda

Servet Kockan 6 yıl

İbrahim yaklaşık olarakm. Ö. 2000 yıllarında yaşamış kabul edilir, yani son 4000 yıla bakarak bütün savaş tarihini analiz edemeyiz.

Mustafa TouchMe 6 yıl

Ben yaşadığım çağa göre düşündüm eski savaslardada bunun payı olduğunu düşünüyorum ozelliklede günümüzde çok etkili

Servet Kockan 6 yıl

Dinlerin günümüzde de savaşları çıkaranlar için pek anlam ifade etmediğini düşünüyorum. Silah endüstrisinin dini olmaz. İnsanları cepheye sürmenin yollarından sadece bir tanesidir dinler (en güçlü nedenler arasında görürüm) yani sebep olmadan kimse ölmek istemez, işin sonunda kahraman (ideoloji) yahut şehit (din) olmak olunca kan dökmek kolay olur.

Mustafa TouchMe 6 yıl

Senin gibi dusunmuyorum demek yerine taslamayi dusunmek cok bilimsel yaklasim olmus dogrusu. Evrimi de Allah yaratmis olamaz mi diye bir dusunce akliniza gelip soramadiginiz gibi saygi duymayi da beceremiyorsunuz. Yaratici adi gectiginde nedense korkuyorsunuz korkunuzun sebebi nedir zaten insanlığıniza yakisir bir sekilde hayatinizi idame ettirmiyorsaniz korkunuzda haklisiniz. Burasi dini tartisma platformu degil demeden once dinle ilgili fikrinizi belirtmeyi ihmal etmiyorsunuz. Sonra sayfadan uzaklastirma tehdidi basliyor. Bilimsel dusuncelerde olasiliklar degerlendirilir. Siz işin icinde din varsa bilim yoktur diyorsunuz. Hayir kardesim oyle olmaz cunku dogrusu bu demediginiz gibi insanlari cahillikle yaftalamayi iyi beceriyorsunuz. Bu arada savasa en yatkin olanlar muhafazakarlardir degil kolay kandirilan insanlardir. Muhafazakar muhafaza eder Saldirana karsilik verir. Kolay kandirilanlar parayla dinle toprakla mevkiyle kandirilanlardir. Musluman bir bilim adaminin fikri once taşlanır ancak gayri muslim birisi tarafindan ortaya atilarak alkislanir iste bu yuzden inancli kimselerin bilimle ugrasmadigi herseyi kabullendigi sanilir. Oysaki bu bilime ve insanliga yapilan haksizliktir.

Y

Değişen dünyada muhafaza etmek (sabit tutmak) ne derece doğrudur?

Mustafa TouchMe 6 yıl

O zaman dislayarak degil ikna ederek duzeltirsin. Buna yanlis derken suclayici tavir takinmazsin dogrusunu anlatırsın.

Yasmin SeCo 6 yıl

En buyuk sorun iletisimsizliktir.

Yasmin SeCo 6 yıl

Sizi rahatsız eden yorum hangisi oldu tam olarak kestiremedim fakat dışlama yahut ötekileştirme tavrı içinde olmak gibi bir niyetim olmadığını bilmenizi isterim, cevap verdiğim arkadaşla iletişim kurduğumuz fikrindeyim öyle olmasa ikna olmazdı diye düşünüyorum. Cevap verilen kişi değil de bir başkası alınıyorsa sizce alınganlık ediyor olamaz mı?

Mustafa TouchMe 6 yıl

Olabilir her ihtimali degerlendirirswk olabilir

Yasmin SeCo 6 yıl

Arkadaşlar Evrimde tek bir hücrenin içindeki tek bir organelin dahi nasıl oluştuğuyla ilgili sayfalarca kaynak, makale, döküman canınız ne isterse var, Yani saçmasapan konulara girmeyin üzülürsünüz Evrim Ağacı sayfasında aklınıza takılan her konuyu rahatlıkla bulabilirsiniz, Saygın bilim çevrelerinin hazırlamış olduklarını makaleleri dilimize tercume ederek güncel olarak yayınlıyorlar, Ben de Evrim Ağacı grubunun bir moderatörüyüm ve kendim de moleküler biyoloji alanında lisans yapan birisiyim aklınıza takılan ne soru olursa isterseniz bana ister gruba rahatlıkla sorabilirsiniz ve şunu da söylemek isterim Evrim karşıtlığı bugüne dek tek bir nedenden dolayı süregelmiştir o da Cehalet.. Bilgi çağında cahil kalmak bir tercihtir bunu da hatırlatalım, Bilime kucak açarsanız 10x katını bilim size karşılığını verecektir, Bilimi sevin, sevdirin Bilimle kalın dostlar.

A

Ne evrimi ne Darwin'i ne de makrotarihi özümsemişsiniz. Bu bakış tarihsel paradigmaya 18. yüzyıl sonu bakışı.

B

Burası bir bilim grubu olduğu için dini tartışmaları olabildiğince uzak tutmaya çalışıyoruz, kendi adıma inancımı/inançsızlığımı yansıtmamaya çalışıyorum ama konu buralara gelmişken birşeyler yazmadan edemedim. Yalnız dikkat edin, bütün dindarlar, muhafazakarlar demiyorum.

Bilim din çatışmasına aslında bir kısım dindarlar sebep oluyor. Aslında bilim din ile ilgilenmez bile. Bilim gözler, hipotezler oluşturur, bunları sınar, bunlarla ilgili teoriler oluşturur. Bu adımların sonucunda ne ortaya çıkarsa bilimsel olur. Örneğin zamanında dünyanın merkezde olmaması, şimdi de evrim teorisi. Hiçbir bilimsel çalışma şu dini kötüleyelim, bu inancı aşağılayalım diye yapılmaz. Amaç gerçek nedir, nasıl oluyor da oluyora cevap bulmaktır. Sorun bundan sonra başlar, bilimin vardığı sonuç bazı dindarların hoşuna gitmez, onlara göre bu sonuç doğru olamaz çünkü inanmış olduklarıyla çeliştiğini düşünürler ve kendileri bilimsel bir şekilde alternatif üretmek yerine, yapılmış çalışmalar kötülenmeye, üstü kapatılmaya çalışılır. Bilimin dinle değil dinin bilimle ilgili sorunları vardır. Evrim teorisi gibi birçok bilim dalının buluntularıyla onaylanan, bilim dünyasının bu kadar hemfikir olduğu bir konuyu burada tartıştırtıran da budur. Yoksa evrim teorisi şu din, bu din yanlış demez sadece doğru budur der. Gerisi olsa olsa bazı dini çevrelere karşı kendini savunmaktır.

Bilim işe yarar, gittiğiniz hastaneden, cebinizdeki telefona, bindiğiniz arabadan, sürdüğünüz kreme kadar. O çevreler de bunun farkında olduğundan işlerine gelmeyen bulgular, onlar için büyük tehlikedir. Tartışmaların saçmalığa varacak kadar absürdleşmesinin sebebi budur çünkü mantıklı bir karşı argüman sunamazlar.

K

Tabiki kesinlikle katiliyorum. Bilimdeki konulari ispatlayabilirsin ancak din varsa bunu insanlar degistirmisse bunu ispatlamak cok zor olur. Benim asil soylemek istedigim din bilime, bilim de dine engel degildir. Belki de bilim sayesinde dindeki yanlislari gorebileceksin. Yillarca insanlarin nasil kandirildigini goreceksin. Elestiriye acik olmak lazim ancak bilimin de yanilma ihtimalini kabul etmek lazim o zaman gercege ulasmak istiyorsak hep birlikte bilime adamaliyiz kendimizi. Bilim şu soyledir der ancak yillar sonra farkli bir teoriyle gecmisteki bilginin uzerini çizer bunu da unutmamak lazim. Körükörüne inanmak dinlerde olamaz. Varsa da bunu insanlar ekler ki menfaatleri dogrultusunda din adi altinda digerlerini kullansinlar. Eger bir Allah varsa onun katinda aptallasip herseyi kabul eden oturan kuldansa arastirip sorgulayan kulun daha degerli olacagini dusunuyorum. O yuzden kimse kimseye engel olmasin. Birakin hep birlikte dogrulara ulasalim bilimi yavaslatmayalim

Y

Darwin teorisini ortaya attiginda kimse kulak arkasi etmedi, rafa falan da kaldirilmadi. Daha kitap yayinlandiktan 7 ay sonra olan ingiltere yillik bilim toplantisinin en buyuk konusu bu kitapti.

B

Genelde ilk kisma cevap verilmis, ben de ikinci kisimla ilgili konusmak istiyorum. (ilk kisim icin diyeceklerim cogunlukla ayni, Darwin'in teorisine kulak asilmadigi dogru degil) Siz "Düşünen, sorgulayan yada barışcıl bir insanı savaştıramazsınız. Vahşileştirmeniz gerekir." demissiniz. Ben oyle dusunmuyorum. Insanlar dogustan dusunen, sorgulayan ya da bariscil canlilar degillerdir. Icgudusel olarak acimasizdir hatta gunluk hayattan kucuk bir ornek... Hizli bir sekilde communitarist bir olusum gozleyebilirsiniz cocuklarda. İlkokulda ya da mahallede gruplasip kendinden olmayanlara satasirlar
Dolayisiyla sizin cumlenize su cumleyle karsilik vermek isterim "Eger insani dusunen ve sorgulayan hale getiremezseniz, savaslari engelleyemezsiniz" Bunun yolu da egitimden gecer. Insanlari egiterek, topluma dusunen, sorgulayan, bariscil bireyler katabilirsiniz. Sizin dediginizin tam tersi. Birileri zamaninda bunun farkina varmis ki, ya da bu duzen toplumca yasamayi kolaylastirdigi icin avantaj saglamis ki su anda var olan duzen.
Maalesef dunya duzeni su an icin temelde tek bir kavram etrafinda donuyor, o da 'para'. Insan bencil ve vahsi olmasaydi bugun belki homo cinsinden farkli turler de etrafta olurdu. Haa tabii soyle de dusunulebilir, eger homo sapiens bu kadar kurnaz ve bencil olmasaydi, o da buyuk ihtimal fosillerin tozlu sayfalarinda kendilerine yer bulacakti.

I

Guzel yorumunuz icin tesekkur ediyorum. Cümleme gelecek olursak ben genelleme yapmadım. Cahil ve içguduleriyle yasayan birisi elbette yonlendirilmesi kolay olacaktir. Bir örnek vereyim. Mesela hava subaylari merhametli askerlerdir. Zorunlu olmadikca öldürmezler. Havadan havaya kombat savaslarinda bile diger pilotun ölmesini istemez. Çünku hava subayi ile diger subaylarin aldiklari egitim farklidir. Konu nerden nereye geldi

Atahan Ahmetoğlu 6 yıl

Bence siz de benim dedigim gibi aradaki farkin "egitim" oldugunun farkindasiniz. Bu yorumunuzdan boyle anliyorum

Isaac Kırkpınar 6 yıl

İlk olarak Anaksimandros ortaya atmistir. Canliligin sudan geldigini savunmustu.

Çağrı Toktamiş 6 yıl

Evrim kuramını temel mekanizmalarıyla darwinin açıklamış olması evrimin darwinle keşfedildiği anlamına gelmez. Evrim fikri ne kadar bilinçsiz de olsa herakleitos zamanına yani milattan önce 400,500 lere kadar uzanmaktadır. Yazınız biraz duygusal sanırım

K