Müslümanlıkta evrim

Size şaşıracağınız birşey söylüyümü ?

Evrime inanmamak şirktir ve Islamiyete terstir. Dinden çıkarsınız. Eğer kendinize Müslümanım, Kur'an'a inanıyorum diyorsanız evrime inanmak ZORUNDASINIZ.

Cevabını vermeden önce yorumlarınızı okuyacağım.

Cevap:

Önce Türk insanı yıllarca (Cumhuritet döneminden daha öncesi dahil) Kur'an dan uzaklaştı. Evet okudu, dinledi ama asla anlamadı. Şimdi samimi bir şekilde kendinize sorun; Fatiha suresinde nedeniyor? Veya Ezan okunduğunda ne söyleniyor? Bilmiyorsunuz. Çünkü yıllarca arapça okuduğunuzu sandınız ama sadece ezber yaptınız. Tanrı olan Allahın kitabında ne anlatmak istediğini bilmediniz. Kadınların regl dönemini anlatan ayetlerde bile hüngür hüngür ağladınız.

Kur'an'ı Türkçe anlıyarak okduğunuzda nelerle karşılacaksınız? Bilime, gökle, bioloji ile ve evrenle karşılacaksınız. Ve konumuz olan evrim ile.

Yahu sen nediyorsun? Der gibisiniz.

Ben demiyorum, evrimi Enbiya suresinde anlatan Allah diyor. Hiç enbiye suresinin 30. Ayetine baktınızmı ne anlatıyor ?

Bakmadınızmı? Ben yazıyım;

"O küfre sapanlar görmediler mi ki gökler ve yer bitişik idi, biz onları ayırdık. Her canlı şeyi sudan oluşturduk. Hâlâ iman etmeyecekler mi?"

Şimdi bir ayetta 2 büyük bilimsel olay anlatılıyor. İlki Big Bang dediğimiz büyük patlama. Yani bütün maddelerin bir iken ayrılması ve evrenin oluşumu.

İkince kısımda ise Darwininde, günümüzde ki bilim insanlarında evrimi anlatırken söyledikleri "Canlılar sudan oluşmuştur" sözüdür.

Allah bile kitabında evrimi basitçe anlatırken halen evrim yok demek aptallıkdan öte Müslümanım diyenlerin islamiyeti bilmemesidir.

com-3p4foihfqk3hyj9newy0.jpg
S
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
26
26 CEVAP

Evrime inanıyorum ama bu söylediğinin sebeni açıklarmısın lütfen.

A

Yorumlar az daha çoğalsın açıklayacam

Süleyman Borak 6 yıl

Evrime eskiden inanmıyordum ön yargiliydim sonra YGS LYS döneminde sayısal olduğumdan biyoloji ile çok haşır neşır oldum sonra meraktan araştırmaya başladım sonra mantikli geldi. Hala araştırıyorum

A

Müslümanmısın ?

Süleyman Borak 6 yıl

Evet nedenki?

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Hatta Kuran'da insanın zamanla geliştiğini gösteren bir ayet görmüştüm sanırsam yanlış hatırlamıyorsam

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Atakan Tahmazoğlu birazdan anlatıcam

Süleyman Borak 6 yıl

Tekrar soruyorum; Müslümanım diyip halen evrimi inkar mı edeceksiniz ?

S

Okadar yazdık kimsenin mi ilgisini çekmedi...

S

Saat geç millet uyuyor olabilir

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Atakan Tahmazoğlu doğru türkiyede saat 2 olduğunu unuttum

Süleyman Borak 6 yıl

Sen nerede yaşıyorsun ki?

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Atakan Tahmazoğlu hollanda

Süleyman Borak 6 yıl

Evrime inanılmaz, kaç defa daha denilecek, evrim gerçektir

F

gerçeklere de inanılır veya inanılmaz

Süleyman Borak 6 yıl

Ha? Nasıl yani, şimdi bu dünya gerçek, yani öyle varsayıyoruz bazı teoriler hariç, şimdi bunun gerçek olup olmadığına inanılır veya inanılmaz, yanlış anlamadım değil mi?

Faruk Karadana 6 yıl

Faruk Karadana örnek sen 20 yaşındasın ben senin 20 değil 15 olduğuna inanıyorum. Benim buna inanmam senin 20 yaşında olduğun gerçeğini değiştirmez

Süleyman Borak 6 yıl

Tabi orası öyle, gerçek değişmeyeceği için saçma bir durum oluyor farklı bir duruma inanmak, cevapta güzel olmuş, son zamanlarda bende kuranın mealinin okunmasını teşvik etmeye çalışıyorum

Faruk Karadana 6 yıl

Kardeş kendi fikrini söylüyorsun sonra yorumunu siliyorsun bu kadar apaçık bir şey içindemi tesfire bakicaz

com-cdrs6k2gv81vh4uxxw8g.jpg

A

Ayrıca bunu yorumlamak için illa alim mi olmamızı gerek?

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

İnsanın ve canlıların topraktan ve sudan yaratıldığını bilmek yeterli apaçık onu ifade ediyor zaten

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Birşey yazıyorsanız cevap verdikden sonra silmeyin...

com-ii9v44le9jovo15tnlfy.jpg

S

Ferda Nur Çoruhlu

Süleyman Borak 6 yıl

akıl akıldan üstündür..

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Atakan Tahmazoğlu hayır güzel bir yazı yazmış, cevap verdim sildi. Sebebi neydi ki...

Süleyman Borak 6 yıl

Evet güzel birşey güzelde bir yazı araştırmış uğraşmış kendi fikirleriyle böyle bir kanıya varmış. Silmesinin bir anlamı yok cevaplayamacagi soruları görünce kaçma yolunu tercih ediyorlar belki seninle tartissa orada o haklı çıkacaktı bilinmez zoru görüp kacildikca doğrular bulunamazki

Atakan Tahmazoğlu 6 yıl

Ferda Nur Çoruhlu cehaletinizle mutluluklar o vakit

Süleyman Borak 6 yıl

aga bence sen olayı komple yanlış anlamışsın. Bigbang 'i onaylıyorum fakat evrim 'i islam ile birleştirmeye çalışıp burada millete yakalandığın kanseri yayman çok yanlış bir davranış.

H

bu ayeti neden görmüyorsun??-- Doğrusu, çiftleri; erkek ve dişiyi, yaratan O'dur. Bir damla sudan (döl yatağına) meni döküldüğü (min nutfetin iza tumna) zaman. Gerçek şu ki, diğer diriltme (yeniden neş'et) de O'na aittir

H

o söz ettiğin ayette "su" olarak adı geçen ayette de --مِنَ الْمَاء-- yani min'el menî yazıyo... Çok garip

H

bence senin derdin çok ayrı birşey, ya gruba yeni gelmişsin ilgi yoksunu birisin, ilgi görmek için böyle paylaşımlar yapıyosun ya da milletin aklıyla oynamaya çalışıyosun gerçeğini bilemem ama samimi değilsin

H

İnsan bir baksın, hangi şeyden yaratıldı? Dökülüp atılan bir sudan yaratıldı. Bel kemiği ile kaburgalar arasında (ki organlar)dan çıkar. (Tarık Suresi, 5-7)

H

hayvanlar için evrim olabilir bilemem biraz mantıklı görünüyor fakat insanlar için değil..

H

Demekki Evrim teorisini bilmiyorsun. Evrim teorisi dünyadaki bütün canlılığı açıklar. Biraz mantıklı görünüyor çok cahilce bir yaklaşım. Halaret olarak da söylemiyorum bunu. Evrim konusunda cahil olabilirsin.

Hasan Sabotaj 6 yıl

E ve lem yerallezîne keferû ennes semâvâti vel arda kânetâ ratkan fe fetaknâhuma, ve cealnâ minel mâi kulle şey’in hayy(hayyin), e fe lâ yu’minûn(yu’minûne).

S

Sabah sabah gözümü açtığımla senin gibi salaklar ve palavracılar ile karşılaşmak zorundamıyım? Hayır birde biliyormuş gibi davranıyorsun. Be embesil 80 tane meal de "minel mai" su olarak çevrilmiş, sen kalkıp "yok meni o" diyorsun. Ne aptal aptal yorumlar bunlar.

S

aga herşeyi anladık da neden hakaret ediyorsun?

Hasan Sonmez 6 yıl

insan sıkıştığında bu tarz şeyler yazmak zorunda mıdır?

Hasan Sonmez 6 yıl

zehrini başka ülkenin değersiz vatandaşlarına saç. Yıkıl karşımdan

Hasan Sonmez 6 yıl

HasanH. Mumcu kaçamak cevaplarla sen yıkılmışsın karşımdan.

Süleyman Borak 6 yıl

Ben evrimin gerçek olabileceğini ilk fark ettiğimde içimde birden kocaman bir boşluk belirdi. Ne yani bunca yıldır inandığım herşey yalanmıydı. E peki ahiret. Oraya bıraktığım hesaplaşmalar, peki onlar ne olacaktı. Dolayısıyla bunca yıllık inancım beni evrimi inkara yöneltti. Ama içimde bir yerlerde bunun gerçek olabileceği düşüncesi hep kaldı. Bunun doğrultusunda araştırma yapmaya yöneldim. Daha önceden takip ettiğim güvendiğim bir iki bilim insanından da duyunca ikinci bir yıkım yaşadım. Bir hafta kadar rüyalarımda boğuştum Darvin ile. Daha sonra evrimi Kur'an ayetleri ile açıklamaya çalışan bilim adamlarını dinledim. Darvin'in hayatını ve evrim kuramına nasıl ulaştığını öğrendim. Burada bana en garip gelen kilise tarafindan dinsiz olarak suçlanan Darwin'in yine bir kilise bahçesinde gömülü olduğunu öğrenmek oldu. Daha sonra aslında islam alimlerinin ve bilim adamlarının da evrimi öngördüğünü öğrendim. Velhasıl evrim bu evrendeki herşeyin yaratıldığının bir kanıtı oldu benim için. Konu ile ilgili söylenecek anlatılacak daha çok şey var. Bu iş sadece dini boyut ile aciklanabilicek bir konu değil. Işin içinde siyaset var. Kapitalizm var. Var oğlu var. Örneğin bir zamanlar çarşıda pazarda bedavaya dağıtılan bir kitap vardı ( evrimin neden gerçek olmayacağını anlatan) o kitap kim tarafından hangi finans kaynakları ile basıldı da o kadar dağıtıldı bunları bir düşünün araştırın.

D

Kurani kerimde bunlar gibi birçok bilimsel mucizeler var!!! Mesela Kuranda toprağın titreşerek ürünler verdiği (hac suresi 5.ayet) ozon tabakasının varlığı (Enbiya 32) Nebulaların varlığı (rahman 37) Big crunch teorisi (enbiya 104) Dağların depremi engellediği (enbiya 31) Yeryüzü katmanlarının 7 olduğu (talak 12) Evrenin genişlemesi (zariyat 47)Yüzey gerilimi (Furkan 53) Dağların hareketi (neml 88) parmak izi (Kıyamet 4)yükseğe çıktıkça oksijenin azaldığı (enam 125) Yağmurun oluşumu ((Nur 43) Çiçek polenlerinin aşılanmasında rüzgarın büyük önemi (hicr 22) Elektrik (rahman 35) insanın yaratılışı (müminun 12-14), petrolün oluşumu ( A'la: 4-5), kutuplar (enbiya 44) ..... Bunlar sadece bir kısmı eğer araştırırsanız bulursunuz!!!! bununların dışında kuranda ayetlerde olmayıpta gizlenen şifreler vardır.. MESELA 365 gün 12 ay 30 gün Birde kuranda olupta ilmin bulamadığı olaylar var mesela Güneş sisteminde on iki gezegen (17.08.2006 gezegen daha bulundu, ama bir gezegen iptal edildi, kaldı bulunacak bir gezegen yusuf 4) şınlama (eşya nakli ):
Neml suresi 38-39-40. Ayetler. Ayeti kerime ilim sahibi kişilerin bir maddeyi bir yerden başka bir yere nakledebileceklerini bizlere müjdeler. Ayet bu konuda bizlere bir referans, bir hedef gösterme yapmaktadır. Yani kıyamet kopmaz ise ilim sahipleri ışınlamayı gerçekleştireceklerdir. Yeter ki ilim yolunda ilerleyelim. Hayvanlarla iletişim:
Neml suresi 16. Ayet. Günümüz araştırmacıları Balinaların seslerinden, hayvanların hareketlerinden onların duygu ve düşüncelerini çözmeye çalışmaktadırlar. Her konuda olduğu gibi peygamberler bunu teknolojik gelişmelerden çok önce başarmışlardır.
Not: Pakistanlı profesör Abdüsselam Kur’an dan hareket ederek ondan aldığı ip uçları ile ileri sürdüğü bir tezle nobel fizik ödülünü almıştır. Biz Müslümanlar Kur’ana bakarsak ondan her konuda (iman, ahlak, ibadet, ilim, fen...) istifade edebiliriz. Yeter ki “Oku” yalım.... Kurani kerinde harflere dikkat edersek şöyle şeyler ortaya çıkıyor Yâsin Sûresi 40. Ayette: Küllün fî felekin (Ay, güneş, dünya yörüngelerinde dönerler) buyrulur. Bilim şu an her üç gezegeninde hem kendi çevrelerinde hem de belli yörüngede döndüklerini ispatlamıştır. Ay, güneş ve dünyanın döndüğünü söyleyen ayetin arapça harfleri baştan sona veya sondan başa okununca da bir daire çizmektedir ve aynı anlamı verecek şekilde okunmaktadır... Ayrıca Kur’an’da esrarı çözülememiş Huruf-u Mukattaa adı verilen harfler esrarını korumaya devam etmektedir....

F

Orada yazan cümleyi big bang diye ayırmanda saçma. Daha, big bang olmamış, "Yerle Gök"ün ne işi var ?

B

Yerler gökler birken nedemek birader ?

Süleyman Borak 6 yıl

sıkıntı insanın yaratılışında.. "toprak" ve "primat" dışında evrim ile islam'ın çeliştiğini düşünmüyorum.

M

Topraktan balçık daha sonra kaslar ve insan aynı cansız maddelerden protein rna, dna vb. Oluşması gibi

Hayrettin Girişgen 6 yıl

Ben de evrimin Allah'ı yalanlayabilecek birşey olduğunu düşünmüyorum. Her olay kimyasal ve fiziksel olarak gerçekleşiyor olabilir ama bunun da kaynağı ve yaratıcısının Allah olduğunu düşünüyorum

Hayrettin Girişgen 6 yıl

Evrim gorusundeki sıkıntı kendiliğinden var oluş görüşü bu ıslama ters

Hayrettin Girişgen 6 yıl

"Canlılar sudan oluşmuştur" yerine "sudan gelmedir" diye çevrilebilir mi o?

O

eğer bu dediklerin doğru ise allah hz. Ademi dünyada yaratıp cennete geri mi çıkarıyo? Sonra geri mi indiriyo dünyaya?

H

bence hz adem dünyada yaratılmadı, bu söylediklerin bilgisiz insanları etkisi altına alır bence bu yazdıklarını silmeslisin

H

Allah, her dabbeyi [her hayvanı, her canlıyı] sudan yarattı. (Nur 45) Sudan bir insan yaratıp onu nesep ve sıhriyete dönüştüren Odur. (Furkan 54)

Onur Çiçeklidağ 6 yıl

Zaten dünyada yarattık demiyor ki. Cennette su olmaz mı ?

Onur Çiçeklidağ 6 yıl

Allah'ın gücü sadece dünyada mı etkili ?

Onur Çiçeklidağ 6 yıl

la noluyor ne tiplere... Laflara bak hele allahım yarabbim ya: D

Hasan Sonmez 6 yıl

gece vakti beyin yandı tabii falan

Hasan Sonmez 6 yıl

Bunlar kuranda yaziodu. S

F

Devamı da güzel abi

Enbiyâ Suresi 32. Ayet

Gökyüzünü korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise, gökyüzünün işaretlerine sırt çevirmektedirler.

Cübbeli gibilerde Nasa'ya laf atsın. Bu ayeti okuduktan sonra hala Nasa salak diyorsa anlayarak okumuyor demektir.

A

kuranı yalancı mı çıkartmaya çalışıyorsunuz? Hicr (26)
Andolsun, biz insanı kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş bir balçıktan yarattık.

Müminun (12)
Andolsun, biz insanı, çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık.

İsra (70)
Andolsun, biz insanoğlunu şerefli kıldık. Onları karada ve denizde taşıdık. Kendilerini en güzel ve temiz şeylerden rızıklandırdık ve onları yarattıklarımızın bir çoğundan üstün kıldık.

Ta Ha (55)
(Ey insanlar!) Sizi topraktan yarattık, (ölümünüzle) sizi oraya döndüreceğiz ve sizi bir kere daha oradan çıkaracağız.

Saffat (11)
(Ey Muhammed!) Şimdi sen onlara sor: "Kendilerini yaratmak mı daha zor, yoksa yarattığımız diğer şeyleri yaratmak mı? Şüphesiz biz onları yapışkan bir çamurdan yarattık.

Furkan (49)
O, rahmetinin önünde rüzgarları müjdeci olarak gönderendir. Ölü toprağı canlandıralım, yarattıklarımızdan bir çok hayvanları ve insanları sulayalım diye gökten tertemiz bir su indirdik.

İnsan (2)
Şüphesiz biz insanı, karışım halindeki az bir sudan! (meniden) yarattık ve onu imtihan edeceğiz. Bu sebeple onu işitir ve görür kıldık.

Hac (5)
Ey insanlar! Ölümden sonra diriliş konusunda herhangi bir şüphe içindeyseniz (düşünün ki) hiç şüphesiz biz sizi topraktan, sonra az bir sudan (meniden), sonra bir "alaka"dan, sonra da yaratılışı belli belirsiz bir "mudga"dan3 yarattık ki size (kudretimizi) apaçık anlatalım. Dilediğimizi belli bir süreye kadar rahimlerde durduruyoruz. Sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyor, sonra da (akıl, temyiz ve kuvvette) tam gücünüze ulaşmanız için (sizi kemale erdiriyoruz.) İçinizden ölenler olur. Yine içinizden bir kısmı da ömrün en düşkün çağına ulaştırılır ki, bilirken hiçbir şey bilmez hale gelsin. Yeryüzünü de ölü, kupkuru görürsün. Biz onun üzerine yağmur indirdiğimiz zaman kıpırdar, kabarır ve her türden iç açıcı çift çift bitkiler bitirir.


neden yaratmış bakın bunlar kuranın ayetleri saçmalamayın dinden çıkmayın hehe

E

Benim yazdığım ayetler neyin ayeti, uzaylıların mı ?

Süleyman Borak 6 yıl

sen kuranı okumamışın bunlar ne incildenmi ?

Erkan Kolukırık 6 yıl

Erkan Kolukırık okumasam yazdığım ayetleri nereden alacam? Soruma dönecek olursak benim yazdıklarım Kur'an ayeti değilmi ?

Süleyman Borak 6 yıl

sana 7 ayet gösterdim çamur ve toprak diye ne suyundan bahsediyorsun hani göster başka ayet suyun devamını haklısın diycem?

Erkan Kolukırık 6 yıl

Erkan Kolukırık Enbiya suresni başından sonuna kadar oku bi sonra tekrar yaz

Süleyman Borak 6 yıl

lan sana bi kufurlerim var aboo soylersem geberirain lan ceker vururum lan seni allahsiZ tospa lan darwin neden tavus kusuna bi bok bulamamis o bile ona bahane uyduramamis o evrim değil simdi cek git bu diyardan

A