Sırt ağrıları ve d vitamini ilişkisi

SIRT AĞRILARININ EN SIK NEDENİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ

En sık kemik ağrısı nedeni D vitamini eksikliğidir. Osteomalaziye bağlı gelişir.
Mekanizması: D vitamini eksikliğinde, besinlerle aldığımız kalsiyum barsaktan yeterince emilemez. Bunun üzerine kanda kalsiyum düzeyi düşmeye başlar. Kalsiyum düzeyi hayati öneme sahiptir. Sinir iletimi, kas kasılması için şarttır. Kalp çalışması ve ritmi için gereklidir. Kanda eksilen kalsiyumu karşılamak için kalsiyum rezervi olan kemiklerden kalsiyum kana geçmeye başlar. Bu işi parathormon yapar. Bu nedenle D vitamini düşük olanlarda parathormon yükselmeye başlar. Kemikler kalsiyumu kaybettikçe sertliğini kaybetmeye başlar. Bu süreç yıllar sürer, kışın artar. Sonunda kemik matriks var ancak kalsiyum eksik olduğundan yumuşamış kemikler ortaya çıkarki buna osteomalazi denir. Belirgin osteomalaziyi tanımak kolaydır. Çünkü kırıklar (psödofraktürler) ortaya çıkar. Ama daha hafif düzeylerde osteomalaziyi teşhis etmek zordur. Bu tür hastalar doktorlarımızı bolca ziyaret eder, genelde ağrı kesici yazılır, bazıları psikiyatriye gönderilir. Çünkü kimsenin aklına D vitamini eksikliği gelmez. Çünkü vitamin eksikliğini kimse kendine veya hastasına yakıştırmak istemez. Çünkü çoğu insan yeterli beslendiğini düşünür. O halde vitaminleride normal olmalıdır. Halbuki D vitamini güneşten alınan ışınlarla vücutta derimiz tarafından kolesterolden yapılır. Ağrının mekanizmasına dönersek, kemiklerden kalsiyum kaybıyla yumşamaya başlayan kemikleri çepeçevre saran periost zarı ağrıya hassastır. Kemik yumuşadığından hareketler sırasında periost zarında esnemeler olur, çökmeler olur, bu ise hasta tarafından ağrı olarak hissedilir.

NERELER AĞRIR: En çok kullanılan ve en çok vücut ağırlığını taşıyan bölgeler ağrır. Bunlar dizler, ayaklar, bel ve sırt ağrılarıdır. Osteomalazi dahada ilerler ise özellikle yaşlılarda her yerim ağrıyor der. Gece yattığında kaburgaları ağrır. Hastalarda kas yorgunluğuda buna eklenir. Erken yaşlılık belirtileri ortaya çıkar. Yaşlılığı kabullenir. Kemiklerdeki ağrıyı muayene ederekte görebiliriz. Hastanın kendiside bu muayeneyi yapabilir. Göğüs kemiğine veya kaburgalara eliyle bastırınca acı hisseder.

NASIL GEÇER: D vitamini eksikliğine bağlı kemik ağrıları kullanmaya başlayınca 1 hafta içinde ağrılarında gerileme görülür.

VİTAMİN D VE AĞRI

Serum D vitamini düzeyinin 12 ng/ml’nin altında bulunmasının ciddi kas zafiyeti ve ağrı ile karakterize osteomalazik miyopatiye neden olduğu ve bu durumun D vitamini replasmanı ile düzeldiği bildirilmiştir. Spesifik olmayan kas iskelet sistemine bağlı ağrının osteomalaziye bağlı kemik ağrısından önce ortaya çıktığı gösterilmiştir. Bu nedenle persistan spesifik olmayan kas ağrılarında D vitamini eksikliği ayırt edilmelidir. Bu durum yetersiz Ca-P ve kötü organize kemik matriksi’nin periosta dışa doğru baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan; tip 2 DM’li olgularda kemik ağrılarının D vitamini desteği ile iyileştirildiği gösterilmiştir. Bu durumun esas nedeni bilinmemekle birlikte; D vitamininin nöronal farklılaşma ve büyüme, nöro -müsküler fonksiyonları olumlu etkilemesi üzerinde durulmaktadır. [1],[2].
1. Holick MF. VitaminD: Extraskeletal health. Endocrinol Metab Clin North Am 2010; 39: 381-400.

2. BarthozewskaM, KambojM, PatelD. VitaminD: Muscle function and exercise performance. Pediatr Clin North Am 2010; 57: 849-861

E
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
18
18 CEVAP

İyileşmesi oldukça zor. Onun için baştan önlem almalı. D vit K2 vit Manezyum ve sağlıklı beslenme

E

Radyoloji

E

Hobim koruyucu tıp

E

Perihan Egedeniz SPREY NEDİR KEMİK ERİMESİ İLE İLGİLİ KULLANDIĞINIZ?

F

Ben tavsiye etmiyorum

E

Ayda 1 d vit ampul

E

Bu benim yorumum. Fizyolojik olmadığını düşünüyorum

E

Hayır.

E

emin bey d vit oral mi muskuler mi

F

bey
Kan tahlili sonucumda dvit eksiliği çıkmıştı. Doktorum tüm ıstarlarıma rağmen ampül vermedi damle verdi. Her gün bir defa üç damla kullanmamın yeterli olduğunu söyledi. Üç haftadır buna devam ediyorum. Ama sizinde bu paylaşımınızda yazdığınız gibi bende aşırı kemik ağrıları ve bel ağrısı oluyor. Ben bunu mesleğimden dolayı zannediyordum çünkü günde 10-12 saat ayakta çalışıyorum (kuaförüm).

Şuanda sabahları 3 damla dvit ve 40 damla demir ilacı kullanıyorum. Başladığım süreden beri hergün basınçlı bir baş ağrısı ile boğuşuyorum ve bu ister istemez günlük hayatımda strese, çabuk sinirlenmeme neden oluyor. Sizce kullanmaya devam etmelimiyim?

K

BAŞ AĞRISI VARSA İLAÇLARI KESİN GEÇERSE İLAÇTANDIR. O ZAMAN BAŞKA MARKA DENEYİN.

E

ORAL VEYA İM 2 SİDE OLUR.

E

AMPUL DAMLADAN DAHA ETKİLİ.

E

Bu arada d vit ampul piyasada cok zor bulunuyor

F

KEMİK ERİMESİ İÇİN D VİT K2 VİT MG VE DOĞAL BESLENME YETERLİ DİYE DÜŞÜNÜYORUM. DİĞER TEDAVİLER VÜCUDUN DOĞASINA UYGUN OLMAYABİLİR

E

Ayrıca K2 vitamini ve Magnezyum kullanmak gerekli. Daha önce bu konuda paylaşımlarım olmuştu, bakabilirsiniz.

E

Magnezyum hangi formatta kullanılmalı.? Suda eriyenleri tatlandırıcılı olduğundan kullanamıyorum.. Emin Helvacı

H

Magnezinc tab 1x1

E