Ateistler neden sadece Allah'ı, Muhammedi ve kuranı eleştirip saçma sapan şeylere inanıyor?

Ateis arkadaşlar sabahtan akşama akşamdan sabaha Allahı, Muhammed'i ve Kuran'ı eleştirip dalga geçiyorlar. Kuran'ı kerimdeki yasaları ve ayetleri yerden yere vuruyorlar. Ama ben şu ana kadar kendilerinden ne evrenin oluşumu, ne dünya düzeninin aslında Nasıl iyi olabileceği konusundaki görüşlerini, ahlak, toplum, evlilik kadın, erkek, çoluk çocuk, temizlik, sağlık, aile hayatı, kul Hakkı vs konuları Hakkı'nda zeka içeren bir açıklama, bir tez varsayım hiç göremedim. İnanmıyorsun tamamda neden inanmıyorsun? Biz inanıyoruz ve bu konuyla ilgili tatminde olmasanız bir görüşümüz var. Niye inanmadıklarınıda bilmiyorlar. Sorsan pek çoğu bizim aşırı muhafazakarlar!!! Gibi okumamış haberi yok ne yazılıp ne çizilmiş. Ada'm sadece inanmıyor. Yiyiyor içiyor geziyor, ...... Yor ama hiç inanmıyor hiç bir şeye herşey tesadüf... Geçenlerde birisi içgüdüsel bir şekilde insan öğreniyor diye yazmış. Ada'm Allah'a inanmıyor ama altıncı hissi savunuyor enteresan!!!

T
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
58
58 CEVAP

Kendi adıma neden inanmadığımı söyleyim. Muhammed'in hangi karısını ne sırayla düzeceği ve evlatlığının karısını almak için attığı taklaları görünce istersen diğer bütün ayetler bilimsel olsun etkisini sildi bende. Sonuç 32 sene boşa geçen korkak bir ömür.

S

ateis arkadaşları bilmem ama biz ateistler olarak yazdıklarına gülmekle yetinmek zorundayız.

F

İnanmamak için değil inanmak için bir neden gerekli ve ben inanmak için bir neden göremiyorum. Sende düzgün bir neden varsa söyle de inanalım.

A

Daha iyi bir kaynak olmaması (ki genel örf adetler, yasalar vs bu konuda önder olmalı) kuranın doğru olduğu sonucunu ortaya çıkarmaz

I

Bu iş '' tanrının olmadığını kanıtla '' ya kadar gider gibime geliyor

F

He birazda siz anlatın Nasıl oldu bu evren?

Tülay Öznergiz 2 yıl

Gülüyormusun hala?

Tülay Öznergiz 2 yıl

Bilim senin sorunun cevaplarını arıyor, bilmiyorum fakat kadınların örtünmelerini söyleyen homofobik bir tanrı tarafından yaratılmadığına eminim

Fatih Nebiye 2 yıl

Allah ol dedi oldu. Sadece 7 günde.?

Turgay Rençberoğlu 2 yıl

Turgay Rençberoğlu uzayda Zaman kavramının farklı işlediğini her gezegen için bile bunun farklılık gösterdiğini biliyorsundur herhalde. Bu yedi günde senin bildiğin yedi gün olmayabilirmi acaba?

Tülay Öznergiz 2 yıl

Inanmayanlar inanmasın, inananlar inansın. Rahatsızlık niye.

M

Hanımefendinin misyonerlik damarı ağır basmış gece gece galiba, lul.

Fatih Nebiye 2 yıl

Bu hep oluyor sanki tartışmakla bişey değişecek gibi. Saldırıdan hakaretten öteye gitmiyor.

M Noyan Özdilek 2 yıl

Şahsi olarak insanların inanması beni rahatsız etmiyor, anlıyorum teistleri. Fakat burada '' yooo nodon ononmoyor bo otoostlor '' diye saldırınca hoş görüntüler çıkmıyor ortaya.

Fatih Nebiye 2 yıl

Bu sayfanın bir günlük istatistiğini incelediğinde rahatsızlık yaşayanların kim olduğu seni üzebilir

Tülay Öznergiz 2 yıl

Onlara sorsan da aynı şeyi söylüyorlar

M Noyan Özdilek 2 yıl

yukarıda yazında zaten önyargıla gelmişsin sana neyi anlatalım. Sen inanmak için inanan(bu en kolayı) bizim zamanında çoğumuz inananlardık. Daha derinlere girip anlam vermeye çalıştık ki kuran ve Tanrı kavramı çok mantıksız, anlamsız, vahşet içeren bir kitap olduğunu görünce ateist olduk. ateist oldum demiyorum bu övünülecek birşey değil. Kuran'da karını döv hırsızın kol be bacağını kes diyen bir kitaba inanamam. Ben Kuran'da aşk aradım oysa vahşet doluydu.

M

Hanımefendi sorusuna cevap aramaktan çok sayfadaki ateist sayısından rahatsız olduğunu belirtmek için gelmiş buraya.

Fatih Nebiye 2 yıl

Sanırım kaçtı

Mehmet Karagöl 2 yıl

Hala burada, ne yazacağını düşünüyor olabilir. O ters smiley çok ürkütücü btw

Fatih Nebiye 2 yıl

Burdayım

Tülay Öznergiz 2 yıl

Fatih Nebiye ateistlerin kendileriyle ilgili bir sorunum yok. İnanç ve vicdan özgürlüğüne inanırım ben. Dinim öyle emrediyor çünkü!!! yukarıda ki yazıyı dikkatle okursanız varoluşun Tanrı tarafından gerçekleştirilmediğini savunuyorsan Nasıl olduğuna bir açıklama getirmelisin. İsyanım sadece konuşanlara. Bir fikir yok Nasıl oldu bunca şey bu kadar kusursuzca. Hani bişey üretebilecekmisiniz diye merak ettim

Tülay Öznergiz 2 yıl

Ayrıca yazınızı 4.okuyuşumdan sonra anlayabildim. Genetik ile gelen içgüdüleri '' 6.his olarak '' nasıl anlayabilmişsiniz hayret ettim doğrusu.

F

Aa genetik mi? Kim kodladı onları Oray'a? Bu Nasıl olur?

Tülay Öznergiz 2 yıl

Bizim Ferhat diye bir coder var, o kodlamış olabilir, tanıştırmamı ister misiniz?

Fatih Nebiye 2 yıl

Bu nasıl oldu açıkla şu nasıl oldu açıkla git kendin bul cevabını! Biz sana mantıklı birşey söylesekte kabul edecek biri değilsin.

Mehmet Karagöl 2 yıl

Mehmet Karagöl sakin ol dostum konuşuyoruz. Birbirimizden birşey öğrenebiliriz. Relax

Tülay Öznergiz 2 yıl

Lütfen kırılmayın fakat sizden pek bir şey öğrenebileceğimi zannetmiyorum hanımefendi.

Fatih Nebiye 2 yıl

görememen bakmadığından olabilir. Pek çoğumuz toplumsal meseleler hakkında düşünüyoruz. Kadın erkek eşitliğini savunuyoruz, ahlak anlayışlarımız benzese de bunu rasyonel olarak temellendirme yöntemlerimiz farklı olabiliyor. Bizler değişik görüşleri olan tartışan insanlarız, sadece sallayan insanlar değiliz. evrenin oluşumu gibi konuları da aslında sizlerin de yapması gerektiği gibi bilim insanlarına bırakıyoruz. Neden inanmıyorsun sorusuna kısaca cevap vereceğim. Çünkü tanrının var olduğu yönünde hiçbir kanıt yok. Kutsal kitaplardaki çelişkiler de tabi ayrı bir dünya. Sizin görüşleriniz var bizim de var. Biz niye inanmadığımızı biliyoruz. Peki siz niye inandığınızı biliyor musunuz? Ayrıca içgüdüyle altıncı hissi bir sanmak da ayrı bi kafa..

H

Hanımefendinin bizim argümanlarımıza tek cevabı '' İslam'da kafa kesme yoktur '' ve '' onu oraya kim kodladı '' galiba. Boşuna vakit harcadığımızı düşünmeye başlıyorum.

F

Şunu konulara bakış açınızı bilmek isterim. Kuran'da bir arının, sivrisineğin anatomik yapısına dikkat çekilmesi, bir bebeğin oluşumunun ana rahmindeki evrelerinin her kademesinin yer alıyor olması, kainatın belli bir yönde döndüğünü ve genişlediğini, dağların, yağmurların, rüzgarın oluşumu ve daha pek çok şey Hakkı'nda bilgi veriliyor olması yani altıncı yüzyıllarda normalmi geliyor size? Muhammet Bilge tüccramıydı hepsini o mu yazdı yani?

T

Bunlardan birkaç tanesini örnek verebilir misiniz? Lütfen spermin belden çıktığını söyleyen ayet de olsun aralarında.

Fatih Nebiye 2 yıl

kuranda güneşin balçığa battığı da yazılıyor. Ayrıca madem kuranda bilimsel şeyler çok önceden yazılı, o zaman kuran inceleyen onca alim neden yüzyıllar önce bunları bulamadı. Demek ki insanlar keşfediyor ve bazı teistler de "ulan şu sureye bakınca aslında buna benziyomuş" deyip bilimsel mucize çıkarıyor.

Hakan Karaoo 2 yıl

ayrıca evrenin genişlemesi kuranda yazmaz. evrenin genişlemesinin keşfinden önceki kuran tesfirlerine bakmanızı öneririm

Hakan Karaoo 2 yıl

bu söylediklerinin ayet numaralarını yaz bakalım... Tabi biliyorsan, okuduysan kitabını...

Bahadır Işıkkaya 2 yıl

he işte tamda bu yüzden inanmıyoruz ve maalesef saygımızda kalmadı bi tez sunun ateistler şöyle böyle demeden önce kendi inanadığınız şeyi bile genel olarak bilmiyosunuz burada biz paylaşıcaz eleştiricez ama yine suçlu biz olucaz. Kusura bakmayın hanfendi tesadüf sadece sizin teist düşüncenizdir çünkü hayatta tesadüf diye birşey yoktur. Doğru yerde doğru anada ortamın getirdiği şartlar vesilesi ile oluşum var olmuştur.

B

Kendi kendine yani?

Tülay Öznergiz 2 yıl

he kendi kendine anladım ben sizi her zamanki gibi teist kafası siz evrimin ne olduğunu sanırım kavrayamamışınız.

Bedir Karteper 2 yıl

Bedir Karteper Boşver dostum, literatürde '' tesadüf '' kelimesi olmaz ise ne yapacaklarını şaşıracaklar. Hata bizde.

Fatih Nebiye 2 yıl

haklısın biz verdik onlara bu hakkı şimdi onlar sanıyor ateistler açıklama kurumu. Hayır okusalar zaten herşeyi kendileri öğrenecek ama ne gerek var ateistlerle kafa yapmak 2 gülmek daha eğlenceli.

Bedir Karteper 2 yıl

Hala hanımefendinin atacağı bilimsel ayetleri bekliyorum, lütfen acele eder misiniz Tülay Öznergiz hanım. Uykum geliyor tahmin edebileceğiniz üzere.

F

"Andolsun biz insanı çamurdan (süzülmüş) bir hülasadan yarattık. Sonra onu (Hz. Âdem'in nesli olan) insanı sarp ve metin bir karargahta (rahimde) bir nutfe (zigot) yaptık. Sonra o nutfeyi alaka (yapışan şey) hâline getirdik, derken o alakayı mudga (bir çiğnem et) yaptık, o bir çiğnem eti kemik(lere) çevirdik (ve) o kemiklere de et (kaslar) giydirdik. Sonra onu başka yaratılışla inşa ettik (can verdik, konuşma verdik)..." (Mü'minun, 23/12-14). Görüldüğü gibi, insanın ilk yaratılıştan itibaren geçirdiği devreler safha safha nazara verilmektedir. Bunlardan kendi yaratılış devrelerimizi anlamak, ilk yaratılışa da ışık tutacaktır. yukarıdaki ayet-i kerimede geçen yaratılışla ilgili hususlara, bir hadis-i şerifte de işaret edilir: "Her birinizin yaratılışı ana rahminde nutfe olarak 40 gün derlenip toparlanır. Sonra aynen öyle (40 gün daha) alaka (yapışan şey) olur. Sonra yine öyle (bir 40 gün daha) mudga (et parçası) hâlinde kalır. Ondan sonra melek gönderilir. Ona ruh üfler..." (Mehmet Sofuoğlu, Sahih-i Müslim ve Tercemesi, VIII/114).

Tülay Öznergiz 2 yıl

Çamurdan yaratılma.. Oldukça bilimsel. Nihat Hoca'yı anımsatıyorsunuz bana.

Fatih Nebiye 2 yıl

Fatih Nebiye nihat hatip hocamı çık kırıldım bukadar ileri gitmeyin lütfen...

Tülay Öznergiz 2 yıl

la bu nası bir allah kelamıki bi kan pıhtısından bi suyumsu yapışkandan kaburgadan çamurdan bi karar verememiş tüm yolları denemiş insanı yaratmak için

Bedir Karteper 2 yıl

tülay sana bi soru neden varsın nasıl var oldun

Bedir Karteper 2 yıl

din nezaman bilimselleştiki ayetleri o önde olsun

B

Bilim, felsefe, siyaset, ekonomi bilmeyen biri gibi cevap veriyorum. Tanrı olsam ilk işim çocukların tecavüze uğramasını engellemek olurdu. En azından bunu yapardım seyirci kalmazdım bunun için heralde bir çözüm olurdu sonuçta sonsuz kudret sahibiyim değil mi?

Ü

tülay ateistim ve dediğin gibi çok bilgim yok ateizm hakkın da bin bang enerji vs hepsinden gerçekten de fazla bir bilgiye sahip değilim ama yinede inanmıyorum inanmiyor olma nedenim ise dünyada bu kadar adaletsizlik olurken sizin var dediğiniz tanrinizin insanlar için hiç bir şey yapmaması kıyamet kopacak daha ne olmasını bekliyor tanriniz kıyameti koparmak için dünyada 6 yaşında ki bir çocuğa tecavüz edildi milyonlarca insan savaşlarda ölüyor babasız bırakılan gözü yaşlı çocuklar kalıyor etrafta afrika da insanlar açlıktan ölüyor ölmeye de devam ediyor bu dünyanın adaletsizlikleri saymak la bitmez kuran vs onlara girmiyorum girersek burda yazi yazmaya hakkının olmadığını biliyor olmanı umuyorum hadi o hakkın var diyelim elinde tutmuş olduğun aleti sizin gavur bizim de insan dediğimiz kış icat etti günaha giriyorsun yani ya bu arada burda zaman öldürme git nars sure ni oku nasılsa bilime ilime gönül veren insanlar sizlerin faydalanacağı bir çok yeni icatlar yapmaya devam ediyor edeceklerde....

Ç

Dinlerin bir izah aracı olduğunu, bilinmeyene bulunmuş sebep olduğunu ve insanlığın bilgisi arttıkça çürümeye mahkum olduğunu anlamak için üstün bir bilim adamı olmaya, bütün alanlarda vakıf olmaya gerek yok. Bir parça sağduyu yeterli.

Fatih Nebiye 2 yıl

Bir kadının ıslami ve kurani savunmasına sinir oluyorum dokuz ay afganistan da askerlik yaptım abi bütün kadinlarimizdan özür dileyerek söylüyorum bir mal parçası gibiler kampın icerisin de küçük bir revirimiz vardı afgan kadınlari gelirdi tek sıra halinde ve önlerinde bir erkek elinde sopası ve onları vura vura hizaya sokardi başlarını kaldırma gibi bir şansları yok afganistan da 5 tane eşi olan adam bilirim Cabbar aga ismi en son gelmeme yakın bu pezevenk 6 eşini alacaktı fiyatı 2000 dolar diye komutanlarimiza anlatıyordu. Kadınlar uyuşturucu yapımında kullanılıyordu çünkü uyuşturucu yapımında kullanılan madde gözleri kör ediyormuş sanırım bunuda tercüman vardı yarım yamalak anlatışıyla anladım kadınların elinde telefon vs hak getire daha bir çok şey varda hem buraya uygun değil hemde yazarak kendimi ifade edemiyorum ne diyeyim en yakın zaman da ilimle fenle bilimle bulusursunuz umarım ...

Çağdaş PaLa 2 yıl

Cok şey yazcaktım ama gerek yok bence kafana göre takıl tülay yanlız benimsediğin dinin hic kadın sevmiyor ona göre söyliyim bil istedim

O

ateistler dinlerle dalga gecmezler bu konuda bir anlasmaya varmak lazim...
ama iyi yada kotu yaptiginiz bir seye veya dusuncenize dini bir olguyu neden olarak gosterirseniz bu ateist kisi icin komik bir durum olusturur.
hele ki din kitaplarinizdan ornekler verirseniz temelli olayi parodilestirirsiniz.
emin olun ki ateist/dinsiz dediginiz insanlar dogustan beri boyle degillerdi.
hepsi egitildikleri sistem icinde en az sizin kadar dini bilgi aldilar.
hatta ve hatta cogu din savunucusundan dini acidan daha bilgilidirler.
farkli bir yol secmislerdir.
ateistler her dini aslinda hos gorur ve bir insanin dinine sahip olmasini takdirle karsilarlar. Tabi gercekten dinine sahip olup dinine uygun yasiyan bir insansa...

hatta o soylemedigi muddetce siz onun ateist oldugunu bile anlayamazsiniz...

M

Tam da aynı şeyi yazacaktım, kimse ateist doğmadı. Biz de müslümandık, inandıkları şeye biz de sebepsizce inandık. Hepimiz aynı toprağın, aynı kültürün insanlarıyız.

Fatih Nebiye 2 yıl

Tabi yaaa sanki biz direk ateist olduk. Yıllarca inandık kuran ne kadar bizi sizden daha üstün görsede biz bunun etik olmadığını size anlatmaya çalışıyoruz. Napıyoruz biz

Mehmet Karagöl 2 yıl

Din tartışmaları kısırdır, ortaya elle tutulur güzel bir sonuç çıkmaz. İki taraf da birbirini ikna edemez genellikle. Biz boşuna kılıç tokuşturuyoruz burada. Ne hanımefendiyi inandığı dinden vazgeçirebiliriz, ne de o bizi tekrar müslüman yapabilir.

F

Bakın böyle bir çabam yada anlayışım yok zaten. Hani yaratıcı yoksa Nasıl olduk oldu herşey? Hiç fikir beyan edilmiyor ya sizin cephede bu konuyla ilgili Tartışıyoruz tartışmayalımmı? Bilmeyelim mi birbirimizin neden ve nasıllarını? Bir sakıncasımı var? Olgun medeni bir tavırla olamaz mı yani? Kimse inandığından vazgeçmesin. Ben Peygamber'im demedim zaten. Tutumu

Tülay Öznergiz 2 yıl

Sabahtan bari size makale atıyorum hanımefendi.'' Hiçbir fikir belirtmiyorsunuz '' demeniz için mi? Sizinle daha fazla tartışmakta herhangi bir fayda göremiyorum.

Fatih Nebiye 2 yıl

Fatih Nebiye yarın devam edelim. Savaşa hazır ol!!!

Tülay Öznergiz 2 yıl

com-cncuf28rdz55uoryc187.jpg

Fatih Nebiye 2 yıl

hahahahah savas diyor ya

Mert Kızılduman 2 yıl

Once big bang sonra abiyogenez -biyogenez sonra evrim teorisini arastir burdaki insanlar bilim adami deil sadece en dogal haklari olan inanmama ve bunun uzerinde tartisma fikir paylasimi yapiyorlar.

A

Yahu artık ne düşüneceğini şaşırıyor insan bu nasıl iş günümüzde bilimin ilimin bu kadar ilerlemesine ragmen bu kadar bilgi kirliliği nasıl oluyor anlamak zor kendi adıma neye inanacagimi yada inanmayacagimi şaşırdım bir taraftan en büyük değer insan olmak iyi bir insan olmak aklı kullanmak vs düşüncesi diğer yanda dini inanç. Aslında bu iki temel düşüncenin tamamen ortusmesi gerekirken nasıl oluryorda bu kadar zit kutupların kendilerince savunduğu düşünce yada kimine göre dava haline geliyor ne yapmak gerekiyor insanın insana sadece insan olduğundan saygı duymasıni saglamak için Ne Yapmak gerekiyor illa ki ortak payda aramaktan ne zaman vazgececegiz bizi ne gerçekten İNSAN yapacak bence asıl soru bu olsa gerek.

A

Bu sitedeki musluman arkadaslarin nerdeyse hepsinin Turkcesi son derece bozuk. Baglaclar bitisik, tek bir noktalama isareti dogru degil, kelimeleri bir araya getirince hicbir anlam ifade etmiyor vs vs. Uzuluyorum

E

hersey bitti bütün konular açıkliga kavustu sadece o mu kaldi?

İdris Kayı 2 yıl

Vs. Den sonra büyük harfle başlanmaz eray bey

Ömer Cankurt 2 yıl

"Her şey" ayrı yazılır.

Fatma Beyoglu 2 yıl

Vs vs ile cumleyi bitirmis adam. Tabii ki büyük harfle baslanir.

Fatma Beyoglu 2 yıl

Yıldıray Akcoru geyik yapıyoruz şurada ya yoksa turkce yazmış Türkçeye

Ömer Cankurt 2 yıl

Bak guzel kardesim sana bilalin anlayacagi sekilde acikliyorum.. Kanunlar var ya hani medeni kanunlar iste bebegim onlar zaten birbirimize davranislarimizi sekillendiriyor. Eksikligi tartisilabilir ama var... Aslinda ona bile ihtiyac yok bebegim mantik su, bak bilalcim pardon tulaycim kendine yapilmasini istemedigin bir seyi baskasina yapma + senin ozgurlugun baskasinin ozgurlugunu basladigi yerde biter. Anladin mi bebegimmm.

I

Kanun manun demişsiniz Bilal anlamaz ki bunu böyle.

Sinan Tankut 2 yıl

INANMIYORUZ degil, inanamiyoruz. Sorun burada. Sizin icin cok mantikli gelen seyler, sahsima munazir benim icin gayet ciddi derecede sacma. Hani algi konusu da var. Senin cevreni ve dunyani okuma seklin ile sanirim misal benimkisi farkli. Sivrisinek e bakarak, bizlere teojinin bir bilim, teizmin de rasyonel bir felsefe oldugunu zaten anlatamazsin. Yani anlatmada cunku algimiz farkli

E

Diger bir konuda, sanki burada (ki bu siralar buralara fazla ugramiyorum) bizim anlattigimizi anlayabilecek, ve uzerine tartisabilecegimiz kalibrede teist arkadaslar geldi de biz mi tartismadik ?

En basitinde, kafadan bir yaratici ve tanri motifi uydurulup/tanimlanip bunun oldugu, olmadigi degil mi konu?
Bu konuda neden bunu elestiriyorsunuz bunu da anlamadim.

E

Tülay Öznergiz : "İnanmıyorsun tamamda neden inanmıyorsun?" : Bu soru bireyseldir, Buradaki ateist yada Teist olmayan arkadaslarin herbirinin birer cevabi vardir. Ama kisaca madde madde uc asagi bes yukari neden inanmadigimi cok basit bir sekilde anlatayim :

E

1- çamurdan yaratıldığına inanılan iki insanın neslinin ensest ilişkisinden çoğaldığına inanmıyoruz, inananlarada hayret ediyoruz. Üstelik bilimede aykırıdır.

2- kuran’da ve diğer kutsal denen kitaplarda yazan akla ve bilime aykırı; tufan, musa’nın denizi yarması, 6 günde dünyanın ve evrenin yaratılması, kabe’nin ebabil kuşları tarafından kurtarılması, yıldızların şeytanların atış taneleri olması, konuşan karıncalar, çöpçatan kuşlar gibi çocukca masallara inanamıyoruz.

3- yusuf’un ve musanın tarihin en köklü uygarlıklarından biri olan mısır’ı ve onun tanrı olarak kabul edilen firavunlarını tek başlarına dize getirdiğine inanmıyoruz. Üstelik bu masalların tarihi gerçeklere aykırı olduğunu da biliyoruz.

4- yahudi halkının o kadar akıl almaz mucizeler gördükten hemen sonra (denizin yarılması. Vb…) kendilerine dana heykeli yapıp ona taptıklarına (musa hikayesi) inanmıyoruz.

E

5- semavi dinlerin yaratıcısının bu kadar insani duygulara sahip olmasını (öfke, nefret, kıskançlık, tuzak kurmak, vb…) gerçekci görmüyoruz. İnsanları sonucu belli bir teste sokan ve kendisine tapınılmayı şart koşan megoloman bir yaratıcıya inanmıyoruz.

6- mucize olarak görülen kuran’ın günümüzde uluslar arası anlaşmalara, insani ve ahlaki değerlere aykırı canice hükümleri (ganimet, cariye, köle, din uğruna insan öldürme, kırbaçlama, el, ayak kesme, vb…) içinde barındırmasına hayret ediyoruz.

7- kuranın değiştirilmemiş korunmuş olduğuna inanmıyoruz. (islami kaynaklara göre ve bilimsel kanıtlara göre kuranın değiştiği ispatlı delillidir.)

8- sözde yaratıcının gözlerimizi perdeleyip, kalplerimizi de mühürleyerek bizleri inançsız bıraktığına inanmıyoruz, üstüne de inanmadığımız için ağız dolusu hakaret ederek üstüne de sonsuza kadar cehennemde yakacağını söyleyen bir tanrının gerçek olamayacağını biliyoruz.

9- dünyanın müthiş bir ahenkle döndüğü ve sistemin mükemmel olduğuna inanmıyoruz.

E

10- dünyada barış ve huzur, iyilik ve ahlakın dinler sayesinde geldiğine, islamın kültür ve bilim dini olduğuna inanmıyoruz. Olmadığını biliyoruz. Kanıtı; kuran, hadisler, islam ülkelerinin durumu ve tarihi gerçeklerdir.

11- günümüzde peygamberin örnek insan olamayacağını biliyoruz. Kendinize sorun peygamberin her davranışını örnek alabilirmisiniz? (birsür karısı olması, 9 yaşında kızla evlenmesi, savaşlarda yağma yaptırması, evlatlığının karısını alması, katliam emirleri vermesi vb..) bunları yapabilen birinin gerçek peygamber olduğuna inanamıyoruz.

12- daha en başından işi garantiye alıp, sorgulamanıza bile izin vermeyen dine inanmıyoruz. ( islamın şartı, kelimei şehadet ki görmediğim duymadığım birşeye tanıklık yapmaktan başka bir şey değildir, imanın şartları, peygamberlere, kitaplara ve mucizevi meleklere inanmak, bunları yapmadan müslüman olamıyorsun.) bunun adı dayatmadır.

13- islam kardeşlik dini olduğuna inanmıyoruz. (tarikatlar, şiiler ve sünniler gibi binlerce parçaya bölünmüş aralarında husumet olan guruplara ayrılmış bir dine kardeşlik dini denemez.)

E

14- gerçek dışı ve eski dinlerde ki tanrılardan kopyalanmış (horus, vb..) sahte bir hayata sahip isa’nın peygamber olduğuna inanmıyoruz. (mısır yazısının çözülmesi ve tarihi kayıtlarla kanıtlanmıştır). hıristiyanlık roma imparatorluğunun dağılmaması için yapay olarak ortaya çıkarılan bir dindir.

15- yıllarca ticaretle uğraşan, yaşadığı kentte soylu bir aileden gelen, bilgili ve görmüş geçirmiş bir tüccar olan muhammed in okuma yazma bilmediğine inanmıyoruz.

16- biz neden yaratıldık, yaratıcı neden şeytana izin verdi, cennet cehennem neden var gibi sorulara dinlerin verdiği cevapları doğru ve inandırcı bulmadığımız için kabul etmiyoruz.

17- sırf inancı var diye; tecavüzcü, katil, cani, ayyaş, pedofili, hırsız, yalancı, dolandırıcı, ihmalkar, şiddet yanlısı ve sapık insanlar günahlarının bedelini ödeyince cennete girebilecek, fakat inancı yok diye kendisi dünyanın en iyi insanı olsa bile cehennemde sonsuza kadar yanacak diyen bir dine inanmayı vicdanımız kabul etmediği için inanmıyoruz.

E

18- allahın işi gücü bırakıp peygamberin cinsel hayatına bu kadar kafayı takmış olabileceğine inanmıyoruz. Azhap-50 gibi ayetlerin tanrı sözü olacağına asla inanmıyoruz.

19- tanrının peygamber kadınlarını tehdit ederek dedikodu yapmayın diyeceğine ve yoksa yerinize baska temiz bakirler veririz diyecek kadar küçüleceğine inanmıyoruz.

20- tanrının yağma yaptırıp bu yağma malından 5 de bir hisse isteyecek kadar acımasız, mal, servet ve para düşkünü bir varlık olacağına inanmıyoruz.

21- tanrının kadını bu kadar hor gören, aşağılayan, erkekler azmasın diye poşete sokacak bir varlık olabileceğine de inanmıyoruz.

22- günümüzde bir insan tanrıyla konuştuğunu iddia ederse deli kabul edilirken binlerce yıl önce yaşayan ve aynı iddialarda bulunan insanların peygamber olduğuna inanmıyoruz.

23- dinlerin dünyayı algıladığı gibi algılamanın, akla, bilime ve mantığa sığmadığı için ve ortaçağa ait fikirlerin bugün geçerliliği olabileceğine inanmıyoruz.

E

24- tesadüf veya baska nedenlerle başımıza gelen her iyiliğin ve kötülüğün tanrıdan geldiğine inanmıyoruz. Çok insan inanıyor diye doğru olması gerektiğine inanmıyoruz.

25- yaratıcının ilk insanı yaratmak için çamura ihtiyaç duymasına anlam veremiyoruz. İstediği ne varsa ol dedimi oluveren bir tanrının çamura ihtiyaç duyması mantıksızdır.

26- insanları inançlara ayıran dinlere, dinlerin ahlak getirdiğine, peygamberlerin yol gösterdiğine, kutsal kitapların ışık saçtığına ve son olarak kutsal kitaplarda anlatılan tanrıya inanmıyoruz.

E

Tebrikler ersin, cok açık ve net tespitler

Ali Cegid 2 yıl

"Niye inanmadiklarini da bilmiyorlar" demissin..

Inanmamak dogal baslangic noktasidir. Iddiayi ispatla yukumlu olan iddia sahibidir. Sen bana inanmam icin kesin delil getirene kadar inanmam ve niye inanmadigimi bilmek zorunda degilim. Delil getirirsen dusunur, degerlendirir ona gore bir karar veririm. Ayrica sadece tanriya degil, dunyayi ziyaret eden uzaylilara, deniz kizlarina, tek boynuzlu atlara da inanmam. Bunlara niye inanmadigim icinse bir saniye bile kafa yormam.

A

Ayetin birinde masum bir insanı öldürmenin suç olduğunu yazarken başka bir ayette onları bulduğunuz yerde öldürün der tülay hanım sizce de çelişki yok mu? Hak hukuk ahlak gibi kavramlar insanın doğasında olan şeyler iyi bir insan olmak için illa bir dine mensup olmak gerekmiyor. Kaldı ki bir kadın olarak kadınlara hiç bir hak tanımayan bir dine böylesine bağlı olmanız asıl sorgulanması gereken konu.

K

Emin ol ateistlerin öyle açıklamaları olur ki ağzın açık dinler karşılarında tek kelime dahi konuşamazsın. Bir de şu var İnsanım diyeceksin insan. Boşver 5 vakit namazı içinde her bok olan insan inansa ne olur inanmasa. İslam hoşgörüymüş diyorsunda arap ülkelerinde kadını resmen köle olarak görülmesinin neresi hoşgörü?

S

gerizekalılıkta tavan seviyesi yapmış soyut şeylerin Tanrıdan çıkma olduğu kabullenen bir fikri savunmak aptallıktır.

Y

Yakıştı mı sana

Ömer Cankurt 2 yıl

Görmek istemiyorsan zaten görmedim demenin bir anlamı yok. Ben ise tam tersi bir ateist görmedim siz hep aşağılayanları falan görüyorsunuz sonra diğerlerine bakmıyorsunuz

A

cahile laf anlatmaya çalışmayı bırakalı çok oldu... Görüyorum ki benim gibi düşünen çok arkadaş var. Yoksa bu postun altı dolup taşardı... Ahlak anlayışını, aile hayatını, kadının toplumdaki yerini kurandan öğrendiğini sanan bir insancık var karşıda... Ne desek boş....

B

Sen görmedin diye açıklama yok mu? Aç iki tane Richard Dawkins kitabı oku da hayatın aydınlansın.

L

Bknz. İnsan haklari evrensel beyannamesi

com-x2wr0x6jomiyvs0s7eln.jpg

M

yehooooo

Yusuf Vurcu 2 yıl

Konuşan karincalara balığın karnında yaşayan insana ejderhaya dönen sopalara yürüyerek dünyanın sonuna gidenlere Vs inanan birinin bu şekilde ateistleri elestirmesi ölesiye komik geliyor doğrusu

S

Hadi erkekler neyse de bir kadının, kurana inanıp savunmasını anlayabilmem için aptal olmam gerekiyor. Din akla hakarettir!!!

A

Jan beyazkaya erkeklerin midesini ve çükünü doyurmaktan başka bir işe yaramayan kadın olmayı senin kitabın yazıyor benim değil !!!

Ataselim Türkdönmez 2 yıl

Sordun da evrenin oluşumunu mu aciklamadik neyin derdindesin? Sicim teorisini mi big bangi mi kuantum alan teorisini mi neyi anlatalim? grupta bilimsel paylaşım rağbet görmüyor.

F

Bu dediklerin zaten medeni kanun ve evrensel insan hakları kriterlerine belirlenmiş ve uygulanıyordu. Eğitim, sağlık, barınma hakkı bunlar toplumun ilerilik düzeyiyle doğrudan orantılı konular. Çocuk hakları, kent hakları, ekoloji ve sürdürülebilirlik zaten solcuların sürekli gündeminde olan konular. Ben şahsen bu konularda elimden ne gelirse ne yapıyorum. Tartışmaya da açığız

C

Allah olsun çocukları korusun, tecavüze uğrarken tecavüzcü kalp krizi geçirsin kilitli kapılar arkasında çocuklar yanmadan önce bir mucize olsun kilitler açılsın isterdim ama olmuyor çocuklar acı içinde çığlıklarla ölürken keşke bir güç çıkıpta onları kurtarsa o kadar çok isterdim ki .

G

Eskilerin tabiriyle fikrisabit... Nazarımda kendiniz için çizdiğiniz profil tam anlamıyla bu. Ayrıca üşenmeyip size uzun uzun cevap yazma gayretinde olan arkadaşların yitip giden zamanına da acıdım doğrusu. Yazık, hakikaten yazık.

Ö

Sorgulamaktan üşendiğiniz için ateistiniz galiba durum onu gösteriyor

Tülay Öznergiz 2 yıl

İçgüdüsel şekilde öğrenmek diyemesek de Sokrates'in kuramına göre öğrenme sandığımız şey aslında anımsama. Doğduğumuzda her şeyi bilerek doğuyoruz ve yaşadıkça neyin ne olduğunu hatırlıyoruz. Belki de okuduğun o yazının temeli Sokrates'in anımsama kuramına dayanıyordur.

S

Aklıma uygun olmadığı için inanmıyorum bu kadar basit

U

Inanan biri aciklarmi bi insan neden kendinden üstün bi varliga bi yaraticiya ihtiyac duyar? Sebebi ne yani? Aciklayamadigi bir olaya ilkel insanlarin gunese tapmasi gibi, illa bir yaratici var deyip kolaya kacmasi mi?

M

Sen yetersizsin çünkü. Varolan herşeyin bir taklitini yaparak yaşayabiliyorsun. Doğadaki yani. Sonra birileri çıkıp bu mükemmelliği sorguluyor. Konunun bu kısmıyla ilgileneceğini sanmıyorum.

Tülay Öznergiz 2 yıl

İnananlar bilir ki sanat sanatkârsız olmaz yani ben önceden yoktum ve şuan varım ve mükemmel bir vücut sistemim var gözüm hep görüyor kulağım hep duyuyor yani gözüm duyup kulağım görmüyor yani tüm azaları görevini tam yapıyor ve görev şaşırması olmuyor dil bir ettir ve görmediğim halde dil sayesinde herşeyi tadarak bilebilirim bu limon bu muz bu soğan ve hâkeza... Yada burun bir ettir onunla görmesde çoğu şeyi kokusundan bilenilrim faka yanakta bir et iken o böyle özelliklere sahip değil peki neden... Yada kalbim hismç durmuyir hücrelerim durdutkraksız çalışıyor, vs ... İşte böyle acip ve harika nir sanatım ben ve işin daha acip tarafı tüm insanlar böyle,... O halde hu akıl almaz ihatalı tüm insanlarda şaşırmadan cari olan sanat elbette sanatkârsız olamaz hem bu sanatkâr herkesi bilen herkesi gören olmalı herkesi bilmese yada göremese herkese aynı özellikleri veremezdi yani herkesin kaşı gözünün üstündedir burnu ise gözünün altındadır eğer insan tesadüfe havale edilse böyke bir intizam ve nizam ve mizan olmazdı daha buna yüzlerce mesail kıyas edilsin... İşte biz bu yüzden sonsuz nir ilim ve kudret sahibi Allaha inanıyoruz

E

bir başka "ben bişeyleri bilmiyorum ve arastırmak için çok tembelim demek ki tanrı var" argumanı daha..

Hakan Karaoo 2 yıl

insan gibi aciz bir varlık bile bir sanatkar olmadan varolamıyorsa, bütün evreni yaratan sonsuz kudretli sonsuz bilgili sonsuz iyilik sahibi mükemmel varlık da bir sanatkar gerektirir. Çünkü kavramsal olarak insanlardan daha mükemmel, ve yapı olarak daha karmaşık olmalıdır.

Hakan Karaoo 2 yıl

Bundan 5 ay önce spor yaptığım, spor slonuna 2 arkadaş geldi 2 side sağır ve dilsiz. İlk ay pek iletişimimiz olmadı. 4aydır el hareketlerimiz ile iletişim kurmaya çalışıyoruz. 4ay geçen sürede çok iyi arkadaş olduk. Arkadaşlarıma bu mükemmel yaratılışı ve dini nasıl anlatabilirim. Onların mükemmel ve eksizsiz güzel bir sanatın parçası olduğunu nasıl anlatıcam. Teşekkürler.

Nizamettin AydınsoyIşık 2 yıl

Bin krre söyledim hala anlamıyorsunuz aslında anlamak istemiyorsunuz Allah bir sanat değil ki sanatkârı olsun o ezelï dir sanat kelime olarak yapmak demektir yani sonradan olmayı ifade eder sonradan olan Allah olamadığı gibi Allah olanda sonradan olan olamaz olsa Allah olamaz yaratılan sinradan olan bir varlık acizdir ve najıstır yaratıcı ise mükemmel varlıktır bu kadar basit meseleyi anlamadıgınızı sanmıyorum sadece anlamazlıktan geliyorsun inad ediyorsunuz

Evren Gencel 2 yıl

Evren Gencel tamam o zaman ben de big bangi oluşturan unsurların ezeli olduğunu sonradan olmadığını söyleyebilirim aynı mantıkla, evrenin oluşumundan önce zaman olmadığı için bu unsurların sonsuz "ezeli" olma ihtimali büyüktür.

Hakan Karaoo 2 yıl

Cok baska formlarda da olabilirdik ki insanoglunun mukemmel essiz oldugunu nerden cikariyorsun. Anatomik olarak cok daha ustun ve farkli bi formda olabilirdik. Yani bu aciklaman bence yetersiz bukadar guzel sey kendince olusamaz diyip bir yaratani mesru kilamassiniz bence.

M

Yaradılışa ispat isteyen ateist arkadaşlara gelsin bu. Umarım üzerinde düşünmeyi başarırsınız..... 'Bizi kuranı kerimde tatmin eden ayetlerden sadece bazıları ; Özen içinde yollar ve yörüngelerle donatılmış' göğe andolsun; siz, gerçekten birbirini tutmaz bir söz (çelişkili ve aykırı görüşler) içindesiniz. Ondan çevrilen çevrilir, kahrolsun, o 'zan ve tahminle yalan söyleyenler'; ki onlar, 'bilgisizliğin kuşatması' içinde habersizdirler. (Zariyat Suresi, 7-11)

Şüphesiz sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden, işleri evirip-çeviren de Allah'tır. O'nun izni olmadıktan sonra, hiç kimse şefaatçi (aracı) olamaz. İşte Rabbiniz olan Allah budur, öyleyse O'na kulluk edin. Yine de öğüt alıp düşünmeyecek misiniz? (Yunus Suresi, 3) Yaratmak bakımından siz mi daha güçsünüz yoksa gök mü? (Allah) Onu bina etti. Boyunu yükseltti, ona belli bir düzen verdi. Gecesini kararttı, kuşluğunu açığa-çıkardı. Bundan sonra yeryüzünü serip döşedi. Ondan da suyunu ve otlağını çıkardı. Dağlarını dikip-oturttu; size ve hayvanlarınıza bir yarar (meta) olmak üzere. (Naziat Suresi, 27-33)

O sabahı yarıp çıkarandır. Geceyi bir sükun (dinlenme), güneş ve ay'ı bir hesap (ile) kıldı. Bu, üstün ve güçlü olan, bilen Allah'ın takdiridir. (Enam Suresi, 96)

"Güneş ve ay bir hesap iledir" (Rahman Suresi, 5)

Allah, gökleri ve yeri yaratan ve gökten su indirip onunla size rızık olarak türlü ürünler çıkarandır... Ve güneşi ve ayı hareketlerinde sürekli emrinize amade kılan, geceyi ve gündüzü de emrinize amade kılandır. Size her istediğiniz şeyi verdi. Eğer Allah'ın nimetini saymaya kalkışırsanız, onu sayıp-bitirmeye güç yetiremezsiniz. Gerçek şu ki, insan pek zalimdir, pek nankördür. (İbrahim Suresi, 32-34) Ne Güneş'in Ay'a erişip-yetişmesi gerekir, ne de gecenin gündüzün önüne geçmesi. Her biri bir yörüngede yüzüp gitmektedirler.
(Yasin Suresi, 40)

Güneş'ten, gezegenlerden ve kuyruklu yıldızlardan oluşan bu çok hassas sistem, sadece akıl ve güç sahibi bir Varlık'ın amacından ve hakimiyetinden kaynaklanabilir... O, bunların hepsini yönetmektedir ve bu egemenliği dolayısıyladır ki O'na, "Üstün Kuvvet Sahibi Rab" denir. 51

"Biz gökyüzünü, yeryüzünü ve ikisi arasında bulunan şeyleri batıl olarak yaratmadık. Bu, inkâr edenlerin zannıdır..." (Sad SureŞüphesiz, göklerin ve yerin yaratılmasında, gece ile gündüzün art arda gelişinde, insanlara yararlı şeyler ile denizde yüzen gemilerde, Allah'ın yağdırdığı ve kendisiyle yeryüzünü ölümünden sonra dirilttiği suda, her canlıyı orada üretip-yaymasında, rüzgarları estirmesinde, gökle yer arasında boyun eğdirilmiş bulutları evirip çevirmesinde düşünen bir topluluk için gerçekten ayetler vardır. (Bakara Suresi, 164)

Gerçekten sizin Rabbiniz, altı günde gökleri ve yeri yaratan, sonra arşa istiva eden Allah'tır. Gündüzü, durmaksızın kendisini kovalayan geceyle örten, Güneş'e, aya ve yıldızlara kendi buyruğuyla baş eğdirendir. Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir. (Araf Suresi, 54)

"Görmüyor musunuz; Allah, yedi göğü birbirleriyle bir uyum (mutabakat) içinde yaratmıştır?" (Nuh Suresi, 15).. O inkar edenler görmüyorlar mı ki (başlangıçta) göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı? (Enbiya Suresi, 30)

Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz, (onu) genişleticiyiz. (Zariyat Suresi, 47)

T

Neden 6 gün? Zamana mı ihtiyacı var? Hani zamandan ve mekandan bağımsızdı. Hani ol deyince oluyordu?

Ümit Akacin 2 yıl

Ümit Akacin sizin yalan yanlış hadisler ve Kuran'ı bir masal gibi anlatan din adamlarının söylemleri gibi değildir yaradılış. Herşeyde bir matematik ve ilim vardır. Zahmet edip araştırabilirsiniz kendiniz için. Sizin varoluşla ilgili bir açıklamanız olurmu? Çok memnun olurum

Tülay Öznergiz 2 yıl

Var işte. Big bang ve evrim teoremi çok güzel açıklıyor. Zamandan ve mekandan bağımsız bir kavramın 6 güne ihtiyaç duymasından çok daha mantıklı.

Ümit Akacin 2 yıl

ümit komik olmayın. Bing bang olayı Allah'ın " ol" demesidir. Bilim adamlarının herşeyin başlangıcı olan maddeye yani bing bang'i gerçekleştiren o küçücük maddeye ne isim verdiğini biliyormusunuz? TANRI PARÇACIĞI.... Okumak lazım tabi. Ayrıca sizin bu evrim teorisi bizim yaradılış teorimizdeki zincirin küçük bir halkası. Bunuda araştırın lütfen. Sapmaları yok saydığımızda tabi

Tülay Öznergiz 2 yıl

tülay hanım siz yeterince komik oldunuz. Tanrı parçacığı bir kelime oyunudur ve aslı "tanrının lanet parçacığı" deyiminden gelir. Siz herşeyi bırakın da şuna cevap verin. Neden 6 gün? Bilim bunların hepsine cevap veriyor 13.7 milyar yıl diyor. Tanrı niye kendini 6 günle sınırlıyır ihale süresi mi o kadar.

Ümit Akacin 2 yıl

İnsanın varoluşunu açıklayan ayetleri soran arkadaşlar Bizi büyüleyen ayetlerden bazıları; Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak” dan yarattı. 1 1
Allah bir nefis yarattı, ve o nefse hem takva (inanç ve iyi şeyler) hem de fücur ( asilik ve kötü şeyler ) ilham verdi ( seçme hakkı verdi ) , bu nefsi yücelten iflah eder ve bu nefsi aşağlatan kaybedecektir.

RAHMAN SURESİ/14,15


(Allah) , İnsanı kiremit gibi pişmiş çamurdan yarattı, Cin ‘i de öz ateşten yaratmıştır .

BAKARA SURESİ / 30


Rabb’in meleklere : “ Yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar dediler ki : “Biz şükür ederek size tespih edip ibadet ediyoruz, hal buyken yeryüzünde fesatlık yapacak, kan akıtacak birileri mi kılıyorsun ?

Allah onlara “ Bilmediğiniz şetleri ben bilirim .” dedi .

BAKARA SURESİ/ 34…39 SECDE SURESİ / 7,8,9


(Allah) O ki her şeyi çok iyi yaratmıştır ve ilk olarak insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun neslini kıymetsiz bir sıvıdan yapmıştır. Sonra onun yaratılışını tamamlayıp ona kendi ruhundan üflemiştir ve size kulaklar, gözler ve kalpler yaratmıştır (buna rağmen) çok az şükür ediyorsunuz.
SECDE SURESİ / 7,8,9


(Allah) O ki her şeyi çok iyi yaratmıştır ve ilk olarak insanı çamurdan yaratmıştır. Sonra onun neslini kıymetsiz bir sıvıdan yapmıştır. Sonra onun yaratılışını tamamlayıp ona kendi ruhundan üflemiştir ve size kulaklar, gözler ve kalpler yaratmıştır (buna rağmen) çok az şükür ediyorsunuz.

ŞEMS SURESİ / 7... 10


Allah bir nefis yarattı, ve o nefse hem takva (inanç ve iyi şeyler) hem de fücur ( asilik ve kötü şeyler ) ilham verdi ( seçme hakkı verdi ) , bu nefsi yücelten iflah eder ve bu nefsi aşağlatan kaybedecektir.

RAHMAN SURESİ/14,15. Sizleri Biz yarattık, yine de tasdik etmeyecek misiniz? Şimdi (rahimlere) dökmekte olduğunuz meniyi gördünüz mü? Onu sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa Yaratıcı Biz miyiz? (Vakıa Suresi, 57-59)

Andolsun, Biz insanı, süzme bir çamurdan yarattık.
Sonra onu bir su damlası olarak, savunması sağlam bir karar yerine yerleştirdik.
Sonra o su damlasını bir alak (embriyo) olarak yarattık; ardından o alak'ı (hücre topluluğu) bir çiğnem et parçası olarak yarattık; daha sonra o çiğnem et parçasını kemik olarak yarattık; böylece kemiklere de et giydirdik; sonra bir başka yaratışla onu inşa ettik. Yaratıcıların en güzeli olan Allah, ne yücedir.
(Müminun Suresi, 12-14). Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan, ondan eşini yaratan ve her ikisinden birçok erkek ve kadın türetip-yayan Rabbinizden korkup-sakının. Ve (yine) kendisiyle, birbirinizle dilekleştiğiniz Allah'tan ve akrabalık (bağlarını koparmak)tan sakının. Şüphesiz Allah, sizin üzerinizde gözeticidir. (Nisa Suresi, 1)

Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. (İnsan Suresi, 2)

İnsan, 'kendi başına ve sorumsuz' bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? (Kıyamet Suresi, 36-37). Döl yataklarında size dilediği gibi suret veren O'dur. O'ndan başka İlah yoktur; üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir. (Al-i İmran Suresi, 6)
ŞEMS SURESİ / 7... 10.

T

Nisa suresinin tek bir ayetini ezberleyip yada kulaktan duyup Kuran erkekler için yazılmış bir kitaptır diyen arkadaşlar buyurun; Allah'ın kendisiyle kiminizi kiminize göre üstün kıldığı şeyi (malı) temenni etmeyin. Erkeklere kazandıklarından pay (olduğu gibi), kadınlara da kazandıklarından pay vardır. Allah'tan onun fazlını (ihsanını) isteyin. Gerçekten, Allah herşeyi bilendir. (Nisa Suresi, 32)

Erkek olsun, kadın olsun inanmış olarak kim salih bir amelde bulunursa, onlar cennete girecek ve onlar, bir 'çekirdeğin sırtındaki tomurcuk kadar' bile haksızlığa uğramayacaklardır. (Nisa Suresi, 124)

Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder, kötülükten sakındırırlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler ve Allah'a ve Resûlü�ne itaat ederler. İşte Allah'ın kendilerine rahmet edeceği bunlardır. Şüphesiz, Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 71)

Allah, mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara içinde ebedi kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vadetmiştir. Allah'tan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur. (Tevbe Suresi, 72)

Erkek olsun, kadın olsun, bir mü'min olarak kim salih bir amelde bulunursa, hiç şüphesiz Biz onu güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle muhakkak veririz. (Nahl Suresi, 97)

Kötü kadınlar, kötü erkeklere; kötü erkekler, kötü kadınlara; iyi ve temiz erkekler, iyi ve temiz kadınlara (yaraşır). Bunlar, onların demekte olduklarından uzaktırlar. Bunlar için bir bağışlanma ve kerim (üstün) bir rızık vardır. (Nur Suresi, 26)

Şüphesiz, Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, gönülden (Allah'a) itaat eden erkekler ve gönülden (Allah'a) itaat eden kadınlar, sadık olan erkekler ve sadık olan kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, saygıyla (Allah'tan) korkan erkekler ve saygıyla (Allah'tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve (ırzlarını) koruyan kadınlar, Allah'ı çokça zikreden erkekler ve (Allah'ı çokça) zikreden kadınlar; (işte) bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ecir hazırlamıştır. (Ahzab Suresi, 35) Kim bir kötülük işlerse, kendi mislinden başkasıyla ceza görmez; kim de -erkek olsun, dişi olsun- bir mü'min olarak salih bir amelde bulunursa, işte onlar, içinde hesapsız olarak rızıklandırılmak üzere cennete girerler." (Mü'min Suresi, 40)

Şu halde bil; gerçekten, Allah'tan başka İlah yoktur. Hem kendi günahın, hem mü'min erkekler ve mü'min kadınlar için mağfiret dile. Allah, sizin dönüp-dolaşacağınız yeri bilir, konaklama yerinizi de. (Muhammed Suresi, 19)

O gün, mü'min erkekler ile mü'min kadınları, nurları önlerinde ve sağlarında koşarken görürsün. "Bugün sizin müjdeniz, içinde ebedi kalıcılar (olduğunuz), altından ırmaklar akan cennetlerdir." İşte 'büyük kurtuluş ve mutluluk' budur. (Hadid Suresi, 12)

Gerçek şu ki, sadaka veren erkekler ile sadaka veren kadınlar ve Allah'a güzel bir borç verenler; onlar için kat kat arttırılır ve 'kerim (üstün ve onurlu)' olan ecir de onlarındır. (Hadid Suresi, 18)

"Rabbim, beni, annemi, babamı, mü'min olarak evime gireni, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlere yıkımdan başkasını arttırma." (Nuh Suresi, 28).

T

Ve son olarak; tüm Zaman'lara ve tüm şartlara göre değerlendirilmesi ve yorumlanması gereken Kuran'ı okumadan ispatlı ayet isteyen sayın ateist arkadaşlar neye neden inanmadığınızı, inanmadığınız Kuran ve İslamiyet Hakkı'ndaki bilgilerinizin yıllardır süre gelen kalıplaşmış ve yorumu amacından saptılırılmış bir kaç ayetten ibaret olduğunu gördük. Müslümanlar arasında sapkın ve cahil körü körüne inananlar varsa körü körüne inanmayan ama kendini entellektüel kabul eden arkadaşlarda buradaydı. Dünyada yaşanan ve Kuran'a göre uygulanan bir yaşam felsefesi yada bir devlet rejimi olduğunu ben kendi adıma düşünmüyorum. Bana göre eşsiz bir yaşam rehberi olan Kuran siyasi ideolojilere, iktidar oyunlarına, ekonomik şahsi menfaatlere alet edilmektedir. Kuran'ın karşımıza çıkış şekli ve sureti işid, el kaide veya Taliban oluyor malesef. Kuran bir sevgi, hoşgörü ve adalet rehberidir. Tarafsız ve önyargılar olmadan okunduğunda bunu görmemek mümkün değil. İçinden cımbızla çekilen birkaç ayet üzerinde neden ve nasıl, hangi koşullarda diye yorumlamadan, mesela recm, kısas, zina vs... Allah'ın En son ve uç seçenek olarak yapılmasını emrettiği kuralları ilk adım olarak uygulayan insandır. Fıtratı buna uygundur çünkü. Allah bir yakınımızın ölümüne sebeb olan insanı bağışlamamızı ve cezayı kendisine bırakmamızı emreder. Ama uygulama kısasa kısas olur şeriatle yönetilen devletlerde. Dünyayı boka çeviren insandır ama Allah suçlanır. Kolay olan budur çünkü. Sevgi'yle yaşayabileceğimiz bir dünya ümidiyle....

T

Sen hala burdamısın yav.

F

He yav. Siz Allahsızlar için biraz araştırma yaptım.

Tülay Öznergiz 2 yıl

İyi, görürsen selam söyle.

Fatih Nebiye 2 yıl

Hep ayni laflar!!.. Yiyiyorsunuz, geziyorsunuz... Vs vs... Eser sanatkarsiz olmaz.... Musluman kusurludur, islam değil.... 604 sayfa kitabi dogru yorumlamış ve uygulayan bir kişi yok aranızda... Hatalarinizi gösterdigimizde,bu benim ile allah arasinda, senin ilgilendirmez diyorsunuz... Hem cennete inaniyor, hemde ölmekten korkuyorsunuz..ikiyüzlüler..

E

Yahu türkçeyi yazıp, konuşamıyorsun, bir de fikrin var! Hepiniz cahilsiniz, dolayısıyla inanıyorsunuz:((

C