Çinliler neden sıcak su içiyor?

Çinliler her fırsatta sıcak su içiyor. Midemiz vücudumuz için bir nevi “fırın” işlevi görüyor. Midemiz yediklerimizi bakteri ve enzimlerle eritmek için ilk önce uygun ısıya getiriyor, yani tekrar ısıtıyor. Soğuk su içmek bu durumda midemizin daha fazla enerji harcamasına neden oluyor. Ve yanında alınan diğer besinlerin sindirimini de zorlaştırıyor. özellikle yağlar soğuk suda çok daha zor çözünüyor. Çinliler ise yemekten önce ve sonra sıcak su içerek midelerinin fazladan enerji harcamasını engelliyor.

(Bu konuyu uzmanlar araştırması lazımdır. Normalde biz yemekle su içmek arasındaki sürenin epeyce fazla olması gerektiği bilgisine sahibiz ama genellikle soğuk ya da soğuğa yakın içilmesi genellikle tercih edildiği için böyle bir fikre sahip olunmuş olabilir mi diye de düşünmeden edemedim. İ.Ç.)

İbrahim Serbes
İ
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
10
10 CEVAP

Çinde bir süre yaşadım. İkramları sıcak su. Nereye gitsem çay sıcaklığında sı verdiler. Önce tuhafıma gitti. İçemedim. Sonra baktım çare yok alıştım. Hepsi fit. Şişman kimse yok. Bir yararı var muhakkak. Sadece yemek öncesi sonrası değil. Adamlar çay içer gibi sıcak su ikram ediyor.

Urcun Çadir
U

Fakat onlarda da mide kanserinin çok yaşandığını ve bunun da çok sıcak su-çay içimi ile ilgisi olduğunu okumuştum. Tabii bu bilginin de doğruluğunun araştırılması lazım.

İbrahim Serbes 7 ay

Olabilir bilmiyorum

Urcun Çadir 7 ay

Eski tıp kıtaplarinda sıcak su içmenin mideyi sarkıttiğını soylüyor

Aişe Havin 7 ay

Sicak diyil de tercihum ilik vucud isisna yakin

Gülnar Zenen
G

Yazin oda isisinda oluyor da kisin odada kalan su biraz sovuk gelir insana

Gülnar Zenen
G

Soğuk su vücuttaki zehiri dışarı atar#komple yanlış bilgi yukarısı

Sancar Williams
S

Yalnız yemek yedikten sonra hiçbirşey, çay. Kahve. Soda vs. İçmeyip midenin hararetini düşürmiyceksin#tam 2 saat sıvı alma#bunu yap artık sağlıklı yaşam boyunca sağlık%90 tamamdır.

Sancar Williams
S

Çinliler aç içiyor sıcak suyu

Belgin Gkcel
B

bulantı yapabilir, yıllar önce işyerinde su sebili başında bayılmıştım da hastanede doktorun sorduğu sorular arasındaydı :)) Sıcak su mu içtiniz? Bulantı ve fenalaşma hissi? Tüm tahliller vs normal çıkmıştı.. Azıcık potasyum elsikti. Fazla su içmeye çalıştığınız için olabilir dendi. Muz yemekle düzelirmiş :)) anisıcak suya dikkat. Ilık olarak başlayın. Sıcaklık arttıkça en ufak bulanma, tiksinme hiisi olursa bırakın derim... Çünkü sonradan dikkat ettim gerçekten yapıyordu :))

Ayşe Ssr 7 ay

37 dereceden yüksek sıcaklıkta su içmeyin

Belgin Gkcel 7 ay

Suyun serin içilmesi gerektiğini dinlemiştim bir doktordan aklıma gelince ismini belirtirim. Yudum yudum ve normal içme kıvamında soğuk içilmeli diyordu . ( buzdolabında soğumuş veya daha soğuk değil )

Fikret Sinecik
F

37 dereceden yüksek sıcaklıkta su içmeyin

Belgin Gkcel
B

37 dereceyi gıda termometresi ile ölçebilirsiniz veya elinizde termometre yoksa, dudagınıza değdirin suyu, su ılık olacak ama hafif sıcaklık hissedilecek sıcakla ılık arasında olmalı

Belgin Gkcel
B

37 derecedeki su daha akışkan oldugu için hücrelere hızlı giriş yapar. Sıcak şeylerin hareket kabiliyeti fazlalaşır

Belgin Gkcel
B