Probiyotik tereyağı nasıl yapılır makinesiz?

Selamun aleyküm herkese. Buzlukta bir süredir biriktirdigim süt kaymaklarim var. Tereyağı yapmak niyetindeyim fakat probiyotik tereyağı nasıl yapilir makinesiz ?

D
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
19
19 CEVAP

http://woto.com/tereyagi

N

Bu tarz değil de yoğurtla yapılan gerçek yayik tereyaginindan istiyorum ben.

D

Evet işte bende o lezzeti arıyorum

Dila Asln 2 yıl

Ufak yayik makineleri var aslında ama makinesiz halledeyim dedim bu işi sanirim olmayacak

Dila Asln 2 yıl

Şöyle yapabilirsiniz. Bidon kavanoz bu tarz şeylerde olur. Hatta ben bazan derin bir kaba koyuyorum biraz 10 15 dakika kadar karıştırıyorum olmaya başlıyor. Eğer olmazsa biraz ara verin.(dolapta beklesin) Sonra tekrar deneyin olacaktır. Sonra ayraninı ayırın su koyup yağı karıştırın yağ yikansın birazda tuz atın afiyet olsun.

Fatma Bider 2 yıl

Sıcaklığı normal olmalı. Soguk veya ılık olursa olmasını geciktirebilir.

Fatma Bider 2 yıl

Ama makinem yok.

D

robotta yapabilirsiniz yoğurt ile

E

yayik yerine robot Sürahi bölümü de olabilir diğer bölümde olur

E

İşte robot olur mu acaba? Yani yayik islevi verir mi ?

D

Evde Probiyotik Yayık Tereyağı Nasıl Yapılır
Bir süredir kendi tereyağımı kendim yapıyorum ve yazma fırsatını yeni buldum.
Tereyağı içinde en çok hile ve katkı maddesi olan ürünlerden bir tanesi. Gerçi hangisi değil ki, evet hile ve katkı maddesi yüzünden biz de mümkün olan her şeyi evde yapıyoruz.
Gerçek tereyağı yoğurttan elde edilen yayık tereyağıdır. Marketlerde tereyağı diye satılan yağlar ise süt kreması yani süt yağıdır ve tamamı katkı maddeleri ile doludur. Tereyağında kremada ne katkı maddesi olacak diyenler için yine tavsiyem konuyu kısa bir süre netten araştırmaları.
Markette satılan kaymak, süt kreması ve tereyağların tamamının içinde katkı maddeleri var. Hatta bu katkı maddelerinin direk satıldığı siteleri de nette rahatlıkla bulabilirsiniz.
Ayrıca çeşitli aromalarla istenilen tereyağ çeşidini elde etmek yine bu katkı maddeleriyle çok basit. Örneğin keçi tereyağı aroması, koyun tereyağı aroması gibi katkı maddelerinin satılıyor olması, bizi daha çok temkinli olmaya iten ve evde yapmak mümkün dedirten durumlar arasında.

Yoğurttan elde edilen tereyağı ise gerek lezzet ve gerek yoğurt ile mayalanırken geçen bakteri ve aroma zenginliği ile damağınızı şenlendirirken sağlıklı yağlar arasında da üst sıralara girmeyi başarıyor.
Gerçek yoğurt yayık tereyağını bulmak biraz zor malum. Zor derken gerçekten zor. Yani marketten ya da netten alamayacağınız zorlukta. Yapan bir tanıdığınızın olmaması dışında imkansız desek aslında daha doğru olur, çünkü satılmıyor. Pazarda köylü bile süt yağı satıyor tereyağı diye.
"Peki gerçek yayık tereyağını evde yapmam mümkün mü?" Bunu bana mı soruyorsunuz "Evde yapmamak mümkün değil benim için" derim ben.

N

Bunun icin makine şart ama

Dila Asln 2 yıl

Cam kavanoz atip yapabilirsiniz.. Yada bosverin bize verin biz kahvaltı da üzerine bal koyup yiyelim

G

Bizde kaymak tuketilmiyor bende biriktirdim ki tereyağı yapayım diye güneş hanim ama siz yiyorsaniz gondereyim lafı mı olur

D

Biz hiç biriktirmiyoruz. Çok severiz ailecek...

G

Eski usul bes kg luk bidona koyuyorum uzerine su yariya kadar falan salliyorum 5, 10 dk uzayabilir bu sure kopurmeye toplanmaya basliyor. Cok basit aslinda. Olunca alip soguk suda yikarim cok lezzetli oluyor taze taze

Ş

Normal plastik bidon galiba. Ama büyükse nasıl sallanır ki

Dila Asln 2 yıl

Evet bes kg luk plastik eger azsa kavonozda bile olur. Yalniz sut yuzumu yogurt yuzumu? Yani sut yuzuyse yogurt gibi mayalamalisiniz onu olduktan sonra yapabilirsnz

Şefika Danlı 2 yıl

Probiyotik yoğurt şefika hanim. Ayrıca içine biriktirdigim kaymaklari da koyacağım ben ins.

Dila Asln 2 yıl

Iste biriktrdiginiz kaymaklarin yogurt kaymagi olmasi lazm bu usulle tereyag yapabilmeniz icin

Şefika Danlı 2 yıl

Probiyotik yoğurdu nasıl yaptınız Dila Asln

Gül Gülerce 2 yıl

Bende elimde az varsa bi kiloluk kavanoza koyuyorum. Kollara kuvvet sürekli salliyorum. Bi süre sonra yağ toplanmaya başlıyor kenarlarda. Eger toplanmadiysa içine azıcık sıcak su ekleyip tekrar salliyorum. Yaglar sarı sarı yüzeye çıkınca kaşıkla alıyorum süze süze. Fazla ise robotun sürahi kısmında bi düğmeye basarak yapıyorum

T

Sıcak su yağı eritir tabi mevsime göre de değişir annem yazın buzluktan şu bırakırdi kışın da sıcak su eklerdi

E

Bunlarda olur mu acaba ?

com-fa7r7iasvpzymxi4dxss.jpg

D

dila hnm bunda yağ edilebilir.. Lisede iken arkadaşlarla pikniğe gitmiştik.. Arkadaşım 5 kilo bidonda yoğurt getirmişti.. Ayran yapacaktık.. Otobusde giderken sallana sallana yag oluşmuştu.. Ne gulmuştuk... F Gittiğimiz yer hem uzak ve yollat kötü idi..

Güneş Yalnızkurt 2 yıl

O da iyiymis güneş hnm :))

Dila Asln 2 yıl

Evet.. İlk defa orada gordum tereyağin nasıl oluştuğunu..

Güneş Yalnızkurt 2 yıl

Bu ayran surahisi olurmu bilmem ama bidonda cok basit hemen oluyo cnm sen bi dene

Ş

Demek gerçek tereyağı yoğurttan olurmuş, bizim buralardada sütün kaymağından yapılır diğerine hiç rağbet edilmez

G

gül hanim ikisinden de olur ama gerçek yogurttan yapilan tereyağı probiyotik kaynağı bir yağ olur ekstra lezzetli ve bağırsak dostu olur

D

Bende yıllardır bidonlarda kollara kuvvet 1 saat çalkalar yağ yapardım. Öğtendim ki boşa yormuşum kendimi. Biriktirdiğiniz kaynağa 2 bardak soğuk su katın. Belndırda 10 dk çırpın. Yağınız hazır.

F

fatma hanim o zaman yayik yağ olmuyor iste. Ayni lezzet değil kesinlikle.

Dila Asln 2 yıl

Ben pek fark göremedim. Yağ yapmaya elde çalkalayacak vaktim Yok. Vakti olanlar çalkalasın

Fatma Yirsutimur 2 yıl

Vakit buluruz inşallah sıkıntı yok Allah var

Dila Asln 2 yıl

E kolay gelsin Ozaman

Fatma Yirsutimur 2 yıl

Ben sütler ilinana kadar bekleyip kaymaklari topluyorum. Sonra oblari da ekleyip yogurt mayaliyorum. Yogurt bol kaymakli olunca kaymaklari alip buzlukta biriktiriyorum. Sonrasi klasik kavanoz calkalama yöntemi.

E

Biz o yogurttaki kaymaklari değil buzluga atmak 2 günde sofrada kaymak kalmaz yeriz

Esen Balıbey 2 yıl

bizde de birikmez ..

Emel Sadioğlu 2 yıl

Biz pek sevmeyiz ya. Esime koysam yer ama o da her zaman degil. Oglana 1 yasina kadar tereyag yaptim sonra biraktim. Ha kaymaklari toplayip börek üstüne de cirpip koyabilirsiniz cok guzel oluyor

Erdem Sasmaz 2 yıl