Tere yağını erittim ama biraz fazla kaynadı kullanılabilir mi?

Tereyağımi erittim kısık ateş de ama biraz fazla kaynatmışım galiba.. Sizce bu yağı kullanabilirmiyim.

com-wx4c2os85z7zpp6x3qka.jpg
N
0 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
36
36 CEVAP

Tabi ki kullanabilirsiniz.. Harika bir sade yağ yapmışsınız.. İçine kaynarken biraz tuz da koysaydınız da aha da iyi olurdu ya neyse.. Anadolu binlerce yıl bu yağı kullandı.. Keşke bana da biraz gönderseniz

T

Biz sarı yağ deriz çok lezzetlidir Tereyağını sade olarak kullanmazdik şimdi yapamiyorum. Eşim ve çocuklar yemiyor maalesef

Belgin Akbuz 6 yıl

Belgin Akbuz malesef unutulan lezzetlerimizden biri..

Tahsin Buğdalı 6 yıl

Belgin Akbuz hanim neden yagi boyle yaptiniz merak ettim

Elif Zens 6 yıl

Elif Zens ben yapmadim ama anlatayım. Bu şekilde sağ yağ cikiyor daha sağlıklı oluyor

Belgin Akbuz 6 yıl

Himm peki geri katilasiyor mu tereyag gibi. Allah daha neler öğreneceğim ben bu gruptan cok tesekkur ederim açıklamaniz icin

Elif Zens 6 yıl

Bu nedir ve ne icin anlamadım?

D

Sıvı yağ, eritilmiş tereyağı veya sade yağı Ghia adı veriliyor

Tahsin Buğdalı 6 yıl

İlk defa duydum da ondan sordum. Yine anlamadim ama olsun, tesekkurler

Dutxuri Aymina 6 yıl

bende anlamadım

Meral Sarpyildirim 6 yıl

Tereyağının içinde süt kalıntıları oluyor. Tereyağını kısık ateşte eritince içindeki saf yağ üstüne çıkıyor. Süt kalıntıları altta kalıyor. Üstteki yağı süzünce saf tereyağı elde ediyorsunuz. Çok sağlıklı bir yağoluşuyor.

Yadigar Aksaray 6 yıl

Cok güzrl olmuş en sağlıklısı dan afiyetle yiyin

Beril Utku 6 yıl

Saf yağ elde etmeye çalusirken biraz yandı gibi.. O sebepten sorma gereği duydum.. Kullanayimmi diye

N

Tadında bir acılık yoksa kullanabilirsiniz

Tahsin Buğdalı 6 yıl

Yok

Nurten Akkirmanlı 6 yıl

Saf yağ elde etmişsiniz zaten, renginden belli..

Tahsin Buğdalı 6 yıl

Teşekkür ederim.. Tahsin bey

Nurten Akkirmanlı 6 yıl

Nurten Akkirmanlı rica ederim

Tahsin Buğdalı 6 yıl

Afiyet olsun ben her zaman yaparim

L

buna GHEE derler ingilizcede.. SADEYAĞ aslında hindistanda en çok kullanılan yemek pişirme tekniğidir. Sizlere amerikan margarini yedirmek için yalan söylediler tereyağ kalp hastalığı yapar dediler... Senelerce margarin katı yağları yiyip hastalandınız.. Kapitalist gıda endüstrisi rüşvet verdiği bilim insanları ve media ile ALGI operasyonu yapıp size istediği zehirli gıdaları yediriyor.. GDO lu gıdalar zirai ilaçlı kimyasal gübreli antibiyotikli hormonlu gıdalar hastalık sebebidir. Antibiyotik almasan bile hayvansal et ve süt ürünlerinden bol bol antibiyotik alıyorsunuz.. Bu sebepten bol bol probiyotik gıda tüketmelisiniz.. Sadeyağ ile yaptığınız yemeklere mutlaka ZERDEÇAL ekleyin. Zerdeçal 1 numaralı kanser önleyici bitkisel besindir.. Başka hiç bir doğal besin zerdeçal kadar faydalı olamaz.. Ne yazıkki ülkemizde zerdeçal ın değerini bilen yok.. Sade yağ ve karabiber ile zerdeçalın bileşeni aktif olur 10 misli tesirli olur

T

Annem kalp kapakciklarindan ameliyatliydi yillarca tereyağ sakin yeme ölürsün dedi doktorlar bizde eve koymadik çok erken kaybettik annemi 48 yaşında şimdide yiyin denildikçe çok üzülüyorum..

Selda Tozen 6 yıl

Ben zerdeçal kullanıyorum tıpkı anlattığınız gibi ve çok faydasını gördüğümü düşünüyorum özellikle meme kanseri tedavisinde mutlaka zerdeçaldan faydanılmalı.

Banu Quliyev 6 yıl

Kullanabilirsiniz başlayın hemen kaşık kaşık yemeye.

L

Gee yağı yani sade yağ bağırsak ve cilt sağlığı için önerilir

Z

saç ve cilt için organik soğuk sıkma hindistan cevizi yağı 1 numaradır.. Deneyin inanmıyacaksınız cildiniz pırıl pırıl olur ghee hayvansal yağdır

T

Ikisi de faydali

Zehra Tezgin 6 yıl

Bunu cildimizemi süruyoruz acaba

Şerife Doğruyürür 6 yıl

Şerife Doğruyürür gee yagini goz altlarina hindistan cevizi yagini saciniza yuzunuze butun vucudunuza

Zehra Tezgin 6 yıl

Zehra Tezgin gee yağı nedir Zehra hanım

Şerife Doğruyürür 6 yıl

Geet. Yagindan sade yag yapmak dmk

Zehra Tezgin 6 yıl

Yanik tereyagi zararli diye duymustum

A

sade yağ bu bilakis faydalı...

M

Bu donmuyor mu boyle sivi mi kaliyor? Sonucta terayag katidir normal halde...

S

donuyor

M

oda sıcaklığına gelince ağzını kapatıp dolaba koyun

M

Resim çektigimde sicakti daha donmamisti

N

Çok güzel olur mis gibi kokar

N

Kısık ateşte üzerindeki biriken köpükleri alarak oluşturuyorsunuz. Evet bu şekliyle faydalı bir yağ haline geliyor. Çünkü damarları tıkayan o köpükler ve tortular. Ellerinize sağlık afiyet olsun efendim

Z

hindistan cevizi yağıda katıdır bir miktar elinize alınca erir tüm vucudunuza sürebilirsiniz..

T

Tereyaginin cok ateste kalmasiyla yanmasi sonrasi kalori degerinin cok daha arttigini duymustum seneler once. O da mi yalanmiş yaniiii

N

Kullandığınız tereyağı da baya sarı ise ondan da yanılmış da olabilirsiniz belki. Sorun olmaz harika yağ yaptınız sonuçta. Donunca da rengi değişir onun zaten. Afiyet olsun.

S

Bunlarda benim yapyığım sadeyağım

com-idbxcwx2510yv13ty0oo.jpg

S

Kullana bilirsin

L

insanda sindirim bir bütündür sadece bağırsak değildir. Probiyotik aşkımız bizi bağırsaklara odaklıyor. Gerçek sindirim sistemi ağız dişler yemek borusu yutak miğde ince ve kalın bağırsaklar safra kesesi ve karaciğer ile bir bütündür..

T

Kullanmasın bana gönder

S

Nurten Akkirmanlı hanım ve ona yardımcı olmaya çalışan sitedeki arkadaşlarım Teşekkürler sayenizde çok güzel bilgiler edindim Bol tereyağı kullanan biri olarak inanın bunları bilmiyordum şimdi merak ettiğim yağı bu haliyle tuzlayıp kavanoza koyup dışardamı saklıyoruz buz dolabında mı tekrar teşekkürler

Ü

Kavanoz a koyup serin bir yerde saklayabilirsiniz.. Amaç bu zaten uzun süre taze kalması..

Tahsin Buğdalı 6 yıl

sade yağ yapmanın çok daha kolay bir yolu var. Fırını 60 dereceye getirin ve yagı celik tencerede fırına koyun. Tüm kazein, yag yuksek derecede ısınmadan dibe cokuyor. Üstelik sıcaklık fazla olmadıgı icin süzerken de kazein partikülleri yayılmıyor.

Ç

Çiğdem Karlidag Ne kadar süre fırında tutucaz ve de ısıya dayanıklı cam kab kullansak olmaz mı?

Erdem Bayansu 6 yıl

evet tam olarak bilgi alalim rica etsekk. Cok pratik cozumunuz..

Nur Kıraç 6 yıl

Cam kabı, genelde kulbu olmadıgı ve yag sızdıgında kayma riski oldugu icin tutmak ve idare etmek daha zor. 1 kilo tereyagı kucuk bir çelik tencereye sıgdıgı gibi, kulplu oldugu icin cok daha pratik oluyor. Fırında 30 - 40 dk yeterli oluyor ama ben sureye bile bakmıyorum. Arada kontrol ediyorum, üstte sade yag kaldıgında cıkarıyorum, cam kavanoza bosaltabilecegim sıcaklıga gelince de suzuyorum. Yurtdısından bir tariften öğrendiğim yöntem bu cunku daha once ocakta denedim ve hem zahmetli, hem de verimli olmadıgını gördüm. Ayrıca yagın yanma riskinin olmamasından dolayı da bu yöntemi denemek istedim. İki deneyim sonucunda da, bunun cok daha pratik ve verimli bir yöntem oldugunu da deneyimledim.

Çiğdem Karlidag 6 yıl

Çiğdem Karlidag Hnm dediğinizi bugün borcam da denedim. Dibe baya bir şey çöktü ama tepedeki beyazlık çökmedi üstelik 4 saat bekledim 60 derecede. Sorun nerede olmuş olabilir?

Erdem Bayansu 6 yıl

Tepedeki kopuk olabilir mi?

Çiğdem Karlidag 6 yıl

Sade yağ veya sıvı yağ Anadolunun neolitik çağdan beri üretilen en büyük ticari metasıydı.. Taa ki margarin 1950 li yıllarda ülkemize getirilene kadar.. Ticari metaydı çünkü pazarlardaki en değerli üründü.. Uzun süre dayanıyordu, ısıdan etkilenmiyordu ve çok sağlıklı ve değerliydi.. Mutfakta zenginliğin alemeti farikasıydı..
Yaylacılıkla hayvancılıkla uğraşan toplum yazın yaylada tereyağını yapar, sade yağını kaynatır sonrada testilerde soğuk yerlerde dondururlardı.. (yüksek yaylalarda) dolayısıyla yaylacılık Anadolunun en önemli mesaisiydi.. Pazarlarda çok değerli olan bu ürün hemen alıcı buluyordu.. Yoğurdun çalkalanarak elde edilmesi sonucu elde edilen tereyağı ndan elde edilirdi ve sürü sahiplerine diğer tüm ihtiyacını sade yağı satarak kazanırlardı.. Tereyağı alınan yoğurttan geriye kalan ise fakirin yiyeceğiydi.. Buda Anadoluda çeşitli adlarla anılan kurut-çortan-şortan dı.. Süzülmüş, kurutulmuş, yuvarlanmış ve tuzlanmış bu yoğurt kışın eritilerek fakirin sofrasını süslerdi... Kuruttan yapılan çorba, meze, ana yemekv. B gibi çeşitlilik yaratmıştı.. Bu yemekleri malesef şimdi bilmiyoruz bile..

T

Bahsettiklerinizin çoğunu duydum ama en son çortan demişsiniz nasıl birşey merak ettim.. Nenem bizi severken ellerin çocuğu çortan çöpten benim çocuğum altın toptan derdi çortan ne acaba .

Zehra Zilci 6 yıl

Zehra Zilci çortan kurut un yöresel adlarından biri.. özellikle doğu Anadolu da..

Tahsin Buğdalı 6 yıl

Hiç bişey olmaz en güzel sağlıklı bir yagmur afiyet olsun

N

Tereyağınızdan biraz bir tavaya koyun kızdırın yagınız köpürüyorsa eğer iyidir köpürmüyorsa yanmıstır zarar görmüştür

H

burada sorulan tereyağı değil ki sade yağ, sade yağ köpürmez.

Ezgi Domaç 6 yıl

Sayın Ezgi Domaç vermiş olduğunuz uyarınız ıçın sağolun ancak konuyu sizmı yoksa benmı anlayamamışız acaba en baştaki paylaşımı mı dıkkate alamk gerek yoksa sonradan dağıtılan başka paylaşımlaramı teşekkür ederim .

Hasan Mehmetoğlu 6 yıl

Hasan Mehmetoğlu yorumumu ukalalık olarak anlamadınız umarım. Gönderiyi paylaşan kişi sade yağın çok mu yanık olduğunu, kullanılıp kullanılmama durumunu sormuş, o nedenle uyarma gereği duydum.

Ezgi Domaç 6 yıl

Ezgi Domaç Tabiki yorumunuzu ukalalık olarak anlamadım ve saygılı davrandığımdan anlaşılıyor sanırım ayrıca benim ilk yorumuma dıkkatle bakılacak olursa Bilgi içeren ve ayrıca tereyegının tam da sorulan soruya cevap verır nitelik taşıdığını yinelemek istiyorum sadece dikkatle okunmalı lütfen .

Hasan Mehmetoğlu 6 yıl

Hasan Mehmetoğlu bey gayet saygılı yazmışsınız zaten ama yaşça da benden büyük olduğunuzu gördüğüm için yanlış anlaşılmasın diye açıklama ihtiyacı duydum sadece

Ezgi Domaç 6 yıl

Motor yagına benzemiş çok mu kaynadı acaba

S

Hic bir sey olmaz misgibi ye

G

gayet güzel renk olmuş sağlıkla yiyin inş

N

Yanmasi iyi degil ama eritipsuzerseniz saglik acidundan faydali

A

Sade yagin tadi nasil oluyor peki bildigimiz tereyag tadi mi?

M

Mükemmel bir lezzet...

Dilek Sarikoc 6 yıl

Tabiki kullanabilirsiniz

M

Hayırrrrrrrrrrrrrrr. Yanık yag öldürür

N

Hayırrr

H