Yanık kokan sütten yoğurt olur mu?

İlk defa kaynattığım sütün dibi bildiğiniz yandı simsiyah oldu tencere. Sorum tabiki tencere değil o artık ne hali varsa görsün de bu yanık kokan sütten yoğurt olurmu olursa yenir mi 10 aylık aşısız bebibişim sağlıklı yoğurt yesin dedim olan oldu.

Emine Aburşu
E
1 kişi takip ediyor.
Misafir olarak yayınla
9
9 CEVAP

Sütten verim alabilmek icin çok kaynatmamak gerek. Ben tasarken tam kaynamadan kapatıyorum. Sert bir yoğurt olur. Ama kalitesi düşük olur.

Betül Şenöz
B

5 litre süt kaymayana kadar yandı bi taşımda kapattım altını başk bir tencereye aktardım ama simsiyah olmuş ve süt kokuyor bundan yoğurt yapsam yenilir mi acaba yaa

Emine Aburşu 7 ay

Sut koyun sutuyse daha cabuk dibi tutar yogurt yapsanizda kokar o yanim yiyemezsiniz bence, ben hep kisik ateste pisiriyorum, ocaga koyarkenden en kucuk gozune altinidasonuna kadar kisarim ne tasma olur ne yanma, birde sutu tencereye koymadan once soguk suyla tencereyi bi calkalayin daha az tutar, harli ateste mutlakaki tutuyor ama

Fatma Sayılkan 7 ay

Malesef sütün dogal olmadıgından kaynaklanıyor. Aynı şeyi bende yaşadım iki ayrı süycuden süt alıyordum. Birisi çok yaglı normal süt yagındanda farklı kaynatırken hep dibi tutuyor nerdeyse bir parmak kadar kalınlikta ve yanıyordu. Sütcüyle konuştum çok yaglı oldugundan dedi. Memlekete gidince kaynanamlarda inek var direk sütü alıp kaynatıyorum bu kadar koyu bir yağ ile hiç karsılaşmadıgımı söyledim. Malesef süt yaglı ve çok olsun diye özel yem kullandıklarıni söyledi. Bu özel yem nedir bilmiyorum ama sütün kvamı hiç dogal deyildi. Pişiyor soguyor yagıni aliyorum sabaha kadar çok kalın bir tabaka yağ tekrar oluşuyor onu aliyorum yine oluşuyor... Diğer sütcüyle konuştum neyle besliyorsunuz diye yazları çogunlukla dışaŕıda ot yiyorlar kisında hem ot hemyem veriyoruz dedi ve bu kisınin sütü olması gerektigi gibi normal yaglı kvamda ve dibi tutmuyor. Hatta yazın resmen ot kokusunu alıyordum sütte. Uzun oldu ama inegi ne ile besledikleri cok önemli... Ben o dibi yanan sütleri yogurt mayaladim kokusu belli olmadı. Çocugunuz kücük onun için baskabir yerden süt alın derim

Esma Pekmezci
E

Sutun koyulugu sutun iyi oldugunu gosterir. Yag orani hayvanin cinsinin etkisi var. Yem yiyen hayvanin sutu genelde cok olsun diyedir ve daha sulu olur.. Bazi hayvanlarin sutu yagli bazilarinin yagsiz olur.

Selcan Karabakal 7 ay

Bir kez benim de öyle olmustu kestirdim lor yaptim amma yanik kokusu yine de duyuldu. Maydonozla börekte falan kullandim.

Erdem Sasmaz
E

Kendinize yoğurt yapın.. Malum bebek küçükmus... Bizde yazın aldığımız keçi sütü bazen tuhaf bir ot kokuyor.. Sutcuye sorduğumda abla birkac gundur yayılması için başka yere goturuyirum dedi.. Yani yediği ile alakalı olabilir.. Betül Şenöz dediği gibi sütü bir taşım kaynatıp altını kapatın.. Dibine tutmasin diye bı ara ben porselen tabak koymuştum... Ne zamandır koymuyorum çünkü başında bekliyorum kabarick görünce kapatiryorim

Güneş Yalnızkurt
G

Bide tencereyi önceden islatirsaniz fark eder ben farkediyrm çünkü.. Arada tutyr dibinde islatnayinca

Esen Balıbey
E

Simenter cinsi ineğin sütü böyle oluyor koyun sutu de aynı...

Meltem Muhcu
M

İlk defa başıma böyle bişey geldi önceleri de aynı tencere ile aynı usul ile kaynatırdım kısık ateşte ve bir taşımda kapatıyorum bu sefer taşmaya kalmadan yandı zaten alışlanlığımdır tencere leri illa bir suya tutar sonra kullanırım. Bu arada yoğurt yaptım ama yanık kokuyor.

Emine Aburşu
E

Eğer altında yanık oluştuysa bence kullanmayın yanlış hatırlamıyorsam yanık yemek mekruh

Emine Sınar
E

10-20 dakka kaynatilan sutun vitamin degeri kalmaz ama yogurt yapinca yine de kalsiyum filan etkisi oluyor mu biliyomusunuz?

Özge Üçgül
Ö

Benim bilgim yok malesef

Emine Aburşu 7 ay